7 maja 2021 r. Imieniny obchodzą: Ludmiła, Gizela, Benedykt

Pogoda: Siedlce

Numer 18
06-12 maja 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: „Dajmy młodym Słowo” - materiały formacyjne dla tych, co przed i po przyjęciu bierzmowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Baza i batalion

21 kwietnia 2021 r.

Wyczekiwany powrót


fot. ARCHIWUM

Na bialskim lotnisku powstaje tymczasowa infrastruktura wojskowa. Budowa koszar odbywa się bardzo dynamicznie. Miasteczko kontenerowe zostanie zasiedlone już w czerwcu.

Lotnisko będzie siedzibą nowo formowanego batalionu zmechanizowanego, który ma podlegać 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej. Budową zajmują się żołnierze wojsk inżynieryjnych, należących głównie do 2 Pułku Saperów i 2 Pułku Inżynieryjnego. - Miasteczko składa się z przenośnych kontenerów podobnych do tych, jakich używamy na misjach zagranicznych w polskich kontyngentach wojskowych. W pełni zabezpieczają one funkcjonowanie jednostki wojskowej. Budowa miasteczka zakończy się w czerwcu - informuje mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen broni Tadeusza Buka w Siedlcach. Tymczasowa baza będzie mogła pomieścić do 900 żołnierzy. Równolegle trwają też prace nad stworzeniem infrastruktury stałej.

- Obecnie jesteśmy na etapie ukończenia dokumentacji technicznej. Dawniej mieściło się tutaj lotnisko wojskowe. Jego baza nie jest przystosowana do przyjęcia batalionu zmechanizowanego, dlatego wymaga remontu i przebudowy - dodaje P. Lipczyński.

 

Szerokie plany

Oficer prasowy podkreśla, że żołnierze bialskiego batalionu będą mieszkać w kontenerach do momentu wybudowania bazy stałej. Proces tworzenia dokumentacji architektonicznej jest czasochłonny i trwa już prawie dwa lata. - Na terenie byłego lotniska powstaną budynki koszarowe i administracyjne. Będą też park sprzętu technicznego, stacja paliw i plac apelowy, czyli to wszystko, co jest konieczne do samodzielnego funkcjonowania jednostki. Na bazie dawnego lotniska powstanie dywizyjny ośrodek szkolenia, który ma służyć całej 18 DZ. Przewidujemy, iż będzie to jeden z największych ośrodków szkolenia we wschodniej Polsce - zaznacza mjr Lipczyński.

Powierzchnia bialskiego lotniska liczy ponad 600 ha. - Tak rozległy teren stwarza dobre możliwości szkolenia czołgistów i innych żołnierzy wojsk zmechanizowanych. Bialski ośrodek będzie znajdował się między dwoma dużymi poligonami w Polsce - Nowa Dębią i Orzyszem - co doskonale uzupełni nam tę szkoleniową lukę - zauważa wojskowy.

 

Doświadczeni i nowi

Formowanie batalionu zmechanizowanego, który trafi do Białej Podlaskiej, rozpoczęło się w ubiegłym roku. Ci, którzy już zostali do niego wcieleni, odbywają szkolenie w 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej. - To nowy batalion, dlatego żołnierze uczestniczą w różnego rodzaju kursach, organizowanych w ośrodkach zlokalizowanych w całej Polsce - dopowiada nasz rozmówca.

Kto będzie służył w bialskiej jednostce?

- Tych żołnierzy można podzielić na trzy grupy. Pierwszą stanowią osoby odpowiedzialne za formowanie batalionu. Mam tu na myśli jego dowódcę i grupę sztabową. To żołnierze w czynnej służbie i mający odpowiednie doświadczenie. W drugiej grupie są ci, którzy dawniej służyli w bialskiej jednostce, a po jej likwidacji trafili do innych miejsc. Wiemy, że wielu z nich chciałoby wrócić w tutejsze strony. Powstający batalion daje im taką szansę. Trzecia grupa jest najliczniejsza. To głównie młodzi ludzie zainteresowani służbą w Wojsku Polskim, którzy jeszcze nigdy nie mieli do czynienia z mundurem - wylicza mjr P. Lipczyński.

 

Duże zainteresowanie

Oficer prasowy 18 DZ zaznacza, że nabory do bialskiego batalionu cieszą się dużym zainteresowaniem.

- Dostrzegamy, że na wschodzie Polski jest wielu ludzi, którzy chcą założyć wojskowy mundur. Nie mamy problemów z kompletowaniem. Na każde kwalifikacje, których w przyszłości będzie jeszcze więcej, przychodzi po kilkudziesięciu ochotników - informuje przedstawiciel 18 DZ, dodając, iż naborowi do batalionu towarzyszy aktywna kampania informacyjna. Wojsko współpracuje w tej sprawie z urzędami pracy, ze szkołami, uczelniami wyższymi i wojskowymi komendami uzupełnień. Wiadomości o kolejnych naborach przekazywane są także w lokalnych mediach. Ostatnie kwalifikacje odbyły się w dniach 20-21 kwietnia.

Docelowo w Białej Podlaskiej mają stacjonować dwa bataliony zmechanizowane, a także żołnierze z kompanii saperów, kompanii rozpoznawczej i batalionu transportowego. Garnizon ma liczyć 2,5 tys. żołnierzy. Zakończenie prac związanych budową bazy i formowaniem jednostki przewidziano na 2026 r.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Niedziela Dobrego Pasterza


W Niedzielę Dobrego Pasterza społeczność seminarium siedleckiego wybrała się do parafii św. Anny w Wohyniu. Odwiedzili m.in. las Planta, gdzie 30 maja 1940 r. rozstrzelani przez Niemców zostali ks. Roman Ryczkowski wraz z wiernymi z Rudna. Podczas wyjazdu klerycy poznawali relacje złożone przez naocznych świadków ostatnich dni życia kapłana.

FOTOGALERIA

IV Ojcowski Poligon Duchowy


17 kwietnia w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbył się IV Ojcowski Poligon Duchowy. Organizatorami spotkania - ph. „Wychowanie do wiary i męstwa” - były Kluby Ojca z Siedlec, Łukowa i Łosic. W programie „poligonu” były m.in.: konferencja wygłoszona przez dr. hab. Mieczysława Guzewicza, konsultora rady ds. rodziny KEP, oraz świadectwo Krzysztofa Plażuka, ojca trójki dzieci, przeniesionego do rezerwy podpułkownika Wojska Polskiego. Pielgrzymi wzięli udział również w nabożeństwie Drogi Światła. Zwieńczeniem, a zarazem punktem kulminacyjnym wydarzenia była Eucharystia sprawowana o północy.

PATRONAT "ECHO"


Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
Oddać się w opiekę Świętej Rodzinie
Na sobotę 8 maja planowana jest doroczna Pielgrzymka Czytelników „Różańca” i Członków Rodziny Loretańskiej. - Jest to wydarzenie, które co roku przyciąga do Loretto pielgrzymów z całej Polski - potwierdzają ss. loretanki.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
Pojednanie w małżeństwie będzie tematem Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbędzie się 9 maja. Jak co roku uczestników gościć będzie parczewska bazylika mniejsza w Parczewie.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Trwa jubileuszowa, 25 edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. - Głównym celem OKWB od początku było wyjście do młodego człowieka z przesłaniem zawartym na kartach Pisma Świętego - mówi Ewa Urbanek, koordynator OKWB w diecezji siedleckiej.
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
Recytują po angielsku
7 maja upływa termin wysyłania zgłoszeń do udziału w III Miejskim Przeglądzie Recytatorskim z języka angielskiego dla pięcio- i sześciolatków „A Sea of the Words”.
więcej »
Festiwal online
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza do udziału w III Festiwalu Piosenki Europejskiej. Tegoroczny finał - z uwagi na sytuację pandemiczną - odbędzie się online.
więcej »
Eurolingua dzieciom
12 czerwca, o 17.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbędzie się XVIII Gala Charytatywna Hot Summer Party 2021 w ramach akcji „Dzieci Eurolingua - Dzieciom lokalnie i międzynarodowo”.
więcej »
 

POLECAMY


W drodze do Pana Boga
Wspólnota wiary jest konieczna, aby łaska wiary nie została zmarnowana i pierwsze zakochanie w Bogu przemieniło się w dojrzałą miłość do Pana i braci - pisze bp Adam Bab, polecając książkę ks. Krzysztofa Kralki SAC.
więcej »
Nowenna przed Diecezjalnym Dniem Rodziny
9 maja w bazylice mniejszej w Parczewie - ph. „Pojednanie w małżeństwie” odbędzie się Diecezjalny Dzień Rodziny. Uroczystość poprzedzi nowenna (szczegóły na plakacie).
więcej »
Na styku nauki i wiary
Stygmaty, nienaruszone rozkładem ciała po śmierci, objawienia, profetyczne sny, cudowne uzdrowienia… Począwszy od Jezusa i jego pierwszych uczniów, a skończywszy na współczesnych mistykach, cuda ubarwiają całą historię Kościoła katolickiego.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy się mi z wiosną i polnymi kapliczkami

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

maj to miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR