15 maja 2021 r. Imieniny obchodzą: Zofia, Jan, Izydor

Pogoda: Siedlce

Numer 19
13-19 maja 2021r.

menu

NEWS

22 maja w kościele Ducha Świętego w Siedlcach odbędzie się Diecezjalne Czuwanie Wspólnot, Ruchów, Stowarzyszeń przed Zesłaniem Ducha Świętego

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Wielki sukces 14-latki

21 kwietnia 2021 r.

Dęblinianka mistrzynią świata


fot. ARCHIWUM

Trudną, ale doskonale wyćwiczoną choreografią olśniła międzynarodowe jury. Mercedes Szulen zdobyła pierwsze miejsce podczas mistrzostw świata w tańcu sportowym.

Solistka Małej Rewii Tanecznej z Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie odniosła spektakularny sukces. Kilka tygodni temu na łamach „Echa Katolickiego” pisaliśmy o tanecznej pasji i dotychczasowej drodze artystycznej utalentowanej14-latki. Wtedy nikt nie spodziewał się, że podbije serca ekspertów z całego świata. Z racji pandemii konkurs odbył się online w dniach 27 i 28 marca, a jego zorganizowaniem zajęła się Hiszpania. Zdobycie pierwszego miejsca kosztowało Mercedes i jej rodziców wiele pracy i wyrzeczeń. Ale jak często bywa w sporcie, nie bez znaczenia była też odrobina szczęścia. Dziewczynę wytypował do konkursu Polski Związek Tańca Sportowego. - Mercedes należy do PZTS od ubiegłego roku. Początkowo nie zastanawiałam się nad zgłaszaniem córki do tej organizacji, ale zmieniłam zdanie po rozmowie z koleżanką. To ona zaproponowała taki krok.

Pomyślałam, że warto by było, gdyby córka miała w CV wpisaną przynależność do związku, więc złożyłyśmy dokumenty i okazało się, że została przyjęta. Myślę, iż zdecydowały o tym dotychczasowe osiągnięcia Mercedes. Wiele razy stawała na podium ogólnopolskich konkursów - przyznaje Anna Szulen.

Same mistrzostwa świata miały odbyć się w tradycyjny sposób, czyli na scenie, w maju 2020 r. Jednak pandemia pokrzyżowała plany. Międzynarodowy Związek Tańca kilkakrotnie przekładał imprezę. Ostatecznie odbyła się w formie online. Wystartowali w niej zawodnicy z dziesięciu krajów: Hiszpanii, Gibraltaru, Ukrainy, Rosji, Węgier, Mołdawii, San Marino, Włoch, Anglii i Polski. A jurorzy obejrzeli aż 500 występów w siedmiu kategoriach tanecznych i w czterech kategoriach wiekowych.

 

Mistrzowskie półtorej minuty

Dęblinianka wystąpiła w kategorii „dance show contemprary solo junior”. Jej nagranie zatytułowane „Ninja” powstało w Kozienickim Domu Kultury. - Specjalnie na tę okazję dyrektor ośrodka udostępniła nam scenę w kinie - zaznacza mama tancerki. Wyjątkową choreografię na konkurs przygotował Paweł Żołądek, a przygotowaniem technicznym i artystycznym Mercedes kierowała jej instruktorka Małgorzata Knieć-Sprawka.

Jak przyznaje 14-latka, opracowany taniec przypadł jej do gustu. - Tego typu choreografia jest tą, w której chciałabym się rozwijać - mówi Mercedes. Nauka całego układu zajęła dziewczynie około pół roku. Treningi przebiegały sprawnie, ale były też i chwilę zwątpienia. Dęblinianka doznała bowiem kontuzji kolana i pojawiły się obawy o występ w mistrzostwach.

Na szczęście do konkursowych nagrań doszło. - Spędziłyśmy w Kozienicach kilka godzin. Najpierw Mercedes miała dłuższą rozgrzewkę. A potem przystąpiłyśmy do nagrywania tańca. Nie było powtórek i nie mogło ich być. Układ jest tak wyczerpujący, że córka nie wytrzymałaby dubli - przekonuje A. Szulen. Całość nagrania trwa zaledwie półtorej minuty, bo takie były wymogi regulaminu.

 

Nie mogłam uwierzyć

Relację na żywo z konkursu oglądały A. Szulen wraz z młodszą córką. Mercedes tego dnia nie było w domu. - Nie miałam pewności, że wygra. Gdy prowadzący ogłaszali czołową szóstkę tancerzy, Mercedes była wyczytywana jako ostatnia. Później okazało się, że to ona zwyciężyła. Nie spodziewałam się tego. Jestem bardzo dumna z córki - przyznaje A. Szulen.

Wyniki konkursu zastały Mercedes w Uniejowie, gdzie uczestniczyła w eliminacjach do mistrzostw Polski. O zwycięstwie poinformował ją tata. - Nie mogłam w to uwierzyć. Czułam ogromną radość i zaskoczenie, że udało mi się osiągnąć coś tak wielkiego. Liczyłam na czwarte miejsce albo inne na podium. Przecież to był dopiero pierwszy rok, odkąd trenuję taniec sportowy - przyznaje triumfatorka mistrzostw.

Od ogłoszenia werdyktu upłynęły dwa tygodnie. Mercedes oczekuje na dostarczenie oficjalnych dokumentów potwierdzających zwycięstwo. Ale jednocześnie nie zwalnia tempa i wciąż ćwiczy. Myśli też o dalszej karierze. - Chciałabym dostać się do szkoły taneczo-teatralnej w Krakowie - zdradza M. Szulen.

 (Foto – Anna Szulen)

 

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 

11 maja 2021 r.

I Diecezjalny Kongres Służby Liturgicznej
22 maja, o 10.00, rozpocznie się I Diecezjalny Kongres Służby Liturgicznej. więcej »
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Rodziny


Trzeba przez pośrednictwo Maryi Królowej prosić Boga, aby w naszych rodzinach zapanowała miłość. Ona jest fundamentem i motywem każdego małżeństwa i każdej rodziny, szczególnie katolickiej - podkreślił bp Kazimierz Gurda podczas Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbył się w Parczewie. W niedzielę 9 maja do bazyliki mniejszej przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi. Tego dnia obchodzono także 20 rocznicę koronacji cudownego obrazu MB Królowej Rodzin.

FOTOGALERIA

IV Ojcowski Poligon Duchowy


17 kwietnia w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbył się IV Ojcowski Poligon Duchowy. Organizatorami spotkania - ph. „Wychowanie do wiary i męstwa” - były Kluby Ojca z Siedlec, Łukowa i Łosic. W programie „poligonu” były m.in.: konferencja wygłoszona przez dr. hab. Mieczysława Guzewicza, konsultora rady ds. rodziny KEP, oraz świadectwo Krzysztofa Plażuka, ojca trójki dzieci, przeniesionego do rezerwy podpułkownika Wojska Polskiego. Pielgrzymi wzięli udział również w nabożeństwie Drogi Światła. Zwieńczeniem, a zarazem punktem kulminacyjnym wydarzenia była Eucharystia sprawowana o północy.

PATRONAT "ECHO"


Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Organizatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej informują, że z uwagi na trwające obostrzenia planowana na 19 maja część pisemna konkursu nie odbędzie się w formie stacjonarnej, tylko online!
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
Z Matką nadziei
W dniach 4-5 czerwca odbędzie się IX Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Hasło tegorocznego spotkania brzmi: „Z Maryją, Matką nadziei”.
więcej »
VI Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
30 maja pod hasłem: W Tobie jest życie! -odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Pratulina.
więcej »
 

POLECAMY


W drodze do Pana Boga
Wspólnota wiary jest konieczna, aby łaska wiary nie została zmarnowana i pierwsze zakochanie w Bogu przemieniło się w dojrzałą miłość do Pana i braci - pisze bp Adam Bab, polecając książkę ks. Krzysztofa Kralki SAC.
więcej »
Piękny projekt
W Roku Rodziny Amoris Laetitia duszpasterstwo rodzin naszej diecezji wychodzi z propozycją zatytułowaną „Rodzinna niedziela”. Pierwsza z nich, której tematem będzie „Małżeństwo i rodzina - piękny Boży projekt”, zaplanowana została na 16 maja.
więcej »
Odnaleźć siebie
Niespokojne jest serce człowieka, dopóki nie spocznie w Bogu - mówił św. Augustyn. W opinii autora książki „Życie odnalezione” pierwszym krokiem na drodze budowania relacji ze Stwórcą jest odnalezienie własnego „ja”.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy się mi z wiosną i polnymi kapliczkami

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

maj to miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR