7 maja 2021 r. Imieniny obchodzą: Ludmiła, Gizela, Benedykt

Pogoda: Siedlce

Numer 18
06-12 maja 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: „Dajmy młodym Słowo” - materiały formacyjne dla tych, co przed i po przyjęciu bierzmowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Jubileusz i dziękczynienie

21 kwietnia 2021 r.

W służbie potrzebującym


fot. ARCHIWUM

Caritas Diecezji Siedleckiej świętuje 30-lecie swojego istnienia. Wszystkie podejmowane dzieła oraz jej podopiecznych, pracowników i dobrodziejów polecano podczas Mszy św. sprawowanej w kaplicy bialskiego ośrodka przy Warszawskiej 15.

Eucharystię celebrowano 17 kwietnia. Przewodniczył jej ks. Marek Bieńkowski, dyrektor instytucji. W liturgii, z racji obostrzeń, uczestniczyła niewielka delegacja pracowników i podopiecznych Caritas. - Jesteśmy tu, aby powierzyć Bożemu Miłosierdziu wszystkie działania Caritas. Chcemy, by kierowała nami miłość, która uzdalnia do każdego wysiłku, wytrwałości i zdeterminowania – zaznaczył dyrektor. - Jezus przychodzi dziś i mówi także do nas: Pokój wam! Nie bójcie się! Pokonujcie swoje lęki i trudności. My czasami mamy swoją wizję na życie i świat. Przez grzech nie umiemy patrzeć na rzeczywistość oczami Boga. Powtarzamy: „spodziewamy się czegoś innego”. Chcemy, aby było po naszemu. Dziś bardzo potrzebujemy zaufania względem Boga. Nie bójmy się, cokolwiek by się nie działo. Ufajmy! - apelował ks. M. Bieńkowski. Po Mszy, na prośbę księdza dyrektora, wszyscy wspólnie odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Świętowanie jubileuszu odbyło się w Białej Podlaskiej, bo tylko tu nasza Caritas ma swoją kaplicę.

- Trzy dekady funkcjonowania skłaniają do podsumowań i wspomnień. Początki Caritas to praca w parafii. Potem zaczęto tworzyć jednostki. Teraz stawiamy na specjalistyczną pracę, na prowadzenie konkretnych projektów. Skupiamy się na kontynuowaniu i udoskonalaniu tego, co zostało stworzone. Utrzymujemy wysokie standardy pomocy. Caritas naszej diecezji prowadzi m.in. pięć warsztatów terapii zajęciowej, jeden środowiskowy dom samopomocy, centra integracji społecznej oraz wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego. Włączamy się też w projekty międzynarodowe, pomagając np. po trzęsieniu ziemi w Chorwacji, w czasie konfliktów w Libanie i Syrii - wylicza szef naszej Caritas.

Pytany o podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej i domów samopomocy, podkreśla: - To fantastyczni ludzie! Tu doświadczają miłości i radości, czują, że są akceptowani i potrzebni. Pamiętam, gdy tworzyliśmy pierwsze warsztaty terapii. Rodziców osób niepełnosprawnych trudno było namówić do posłania swoich dzieci do takich placówek, ale potem przekonali się, że to dobre rozwiązanie. Ośrodki pobytu dziennego dają konkretną pomoc w funkcjonowaniu zarówno ludziom z dysfunkcjami, jak też ich opiekunom. Tym pierwszym oferują szansę rozwoju i przełamywania barier, tym drugim wytchnienie i czas dla siebie - tłumaczy ks. M. Bieńkowski.

 

Trudny czas

W bialskim ośrodku przy ul. Warszawskiej działa jadłodajnia z której korzysta prawie setka ubogich i bezdomnych, a także centrum integracji społecznej, w którym pracuje ponad 20 osób. Funkcjonuje tu także warsztat terapii zajęciowej.

- Obecnie opiekujemy się 35 uczestnikami. Zajmujemy się rehabilitacją zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami. Mamy siedem pracowni, w których nasi podopieczni nabywają podstawowych umiejętności potrzebnych w codziennym życiu - podkreśla Jakub Semeniuk, kierownik WTZ w Białej Podlaskiej. - Oferujemy również zajęcia psychologiczne i fizjoterapeutyczne. Staramy się organizować jak najwięcej różnego rodzaju wyjść, wyjazdów i wycieczek. Niestety, pandemia zaburzyła naszą codzienność. Do 25 kwietni, zgodnie z decyzją wojewody, wszystkie zajęcia są odwołane. Dla naszych podopiecznych WTZ to drugi dom. Czas pandemii jest dla nich ogromnie trudny, bo muszą pozostać u siebie. Są zamknięci, niektórzy boją się wyjść dokądkolwiek. Z niecierpliwością czekają na to, by znów przyjść do warsztatu,  spotkać znajomych i wziąć udział w zajęciach - dodaje.

 

Nikogo nie odsyłamy

W podobnym tonie wypowiada się Anna Jakubiak, kierownik ŚDS w Białej Podlaskiej, działającego pod skrzydłami Caritas. Jednostka, której szefuje, pomaga ludziom z zaburzeniami psychicznymi.

- To osoby niepełnosprawne intelektualnie, ze spektrum autyzmu, z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Środowiskowy dom jest dla nich ostatnim szczeblem przed domem pomocy społecznej. Jesteśmy ich ostatnią nadzieją na normalne życie, na utrzymanie się w środowisku. Dziś, w czasach pandemii, widzimy ich ogromny żal. Trudno im pogodzić się z tym, że nie mogą przyjść na zajęcia. To dla nich rodzaj pracy i szansa na integrację z innymi - zaznacza pani kierownik. Dopowiada, że podopieczni ŚDS sami mogą wybrać sobie pracownie i zajęcia, które ich interesują. Terapeuci dopasowują stopień trudność i zadania do upodobań i możliwości uczestników.

- Mamy tu różne przypadki, dlatego nie możemy stworzyć jednego programu dla wszystkich. Postępy są ważne, ale najważniejsze jest dla nas to, że uczestnicy nie trafiają do szpitali i cały czas pozostają w swoim środowisku. Wiemy, że zanim przyszli do ŚDS, często musieli być hospitalizowani. Teraz funkcjonują znacznie lepiej. Tu znaleźli swoje miejsce - opowiada A. Jakubiak. Obecnie z ŚDS korzysta ponad 50 osób. - Nikomu nie odmawiamy, dlatego też mamy trudne przypadki, które nie kwalifikowały się do innych placówek. Nie zdarzyło się, byśmy zrezygnowali z jakiegoś uczestnika, co świadczy o naszej tolerancji i o tym, że nasi podopieczni czują się u nas dobrze - podsumowuje.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Niedziela Dobrego Pasterza


W Niedzielę Dobrego Pasterza społeczność seminarium siedleckiego wybrała się do parafii św. Anny w Wohyniu. Odwiedzili m.in. las Planta, gdzie 30 maja 1940 r. rozstrzelani przez Niemców zostali ks. Roman Ryczkowski wraz z wiernymi z Rudna. Podczas wyjazdu klerycy poznawali relacje złożone przez naocznych świadków ostatnich dni życia kapłana.

FOTOGALERIA

IV Ojcowski Poligon Duchowy


17 kwietnia w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbył się IV Ojcowski Poligon Duchowy. Organizatorami spotkania - ph. „Wychowanie do wiary i męstwa” - były Kluby Ojca z Siedlec, Łukowa i Łosic. W programie „poligonu” były m.in.: konferencja wygłoszona przez dr. hab. Mieczysława Guzewicza, konsultora rady ds. rodziny KEP, oraz świadectwo Krzysztofa Plażuka, ojca trójki dzieci, przeniesionego do rezerwy podpułkownika Wojska Polskiego. Pielgrzymi wzięli udział również w nabożeństwie Drogi Światła. Zwieńczeniem, a zarazem punktem kulminacyjnym wydarzenia była Eucharystia sprawowana o północy.

PATRONAT "ECHO"


Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
Oddać się w opiekę Świętej Rodzinie
Na sobotę 8 maja planowana jest doroczna Pielgrzymka Czytelników „Różańca” i Członków Rodziny Loretańskiej. - Jest to wydarzenie, które co roku przyciąga do Loretto pielgrzymów z całej Polski - potwierdzają ss. loretanki.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
Pojednanie w małżeństwie będzie tematem Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbędzie się 9 maja. Jak co roku uczestników gościć będzie parczewska bazylika mniejsza w Parczewie.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Trwa jubileuszowa, 25 edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. - Głównym celem OKWB od początku było wyjście do młodego człowieka z przesłaniem zawartym na kartach Pisma Świętego - mówi Ewa Urbanek, koordynator OKWB w diecezji siedleckiej.
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
Recytują po angielsku
7 maja upływa termin wysyłania zgłoszeń do udziału w III Miejskim Przeglądzie Recytatorskim z języka angielskiego dla pięcio- i sześciolatków „A Sea of the Words”.
więcej »
Festiwal online
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza do udziału w III Festiwalu Piosenki Europejskiej. Tegoroczny finał - z uwagi na sytuację pandemiczną - odbędzie się online.
więcej »
Eurolingua dzieciom
12 czerwca, o 17.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbędzie się XVIII Gala Charytatywna Hot Summer Party 2021 w ramach akcji „Dzieci Eurolingua - Dzieciom lokalnie i międzynarodowo”.
więcej »
 

POLECAMY


W drodze do Pana Boga
Wspólnota wiary jest konieczna, aby łaska wiary nie została zmarnowana i pierwsze zakochanie w Bogu przemieniło się w dojrzałą miłość do Pana i braci - pisze bp Adam Bab, polecając książkę ks. Krzysztofa Kralki SAC.
więcej »
Nowenna przed Diecezjalnym Dniem Rodziny
9 maja w bazylice mniejszej w Parczewie - ph. „Pojednanie w małżeństwie” odbędzie się Diecezjalny Dzień Rodziny. Uroczystość poprzedzi nowenna (szczegóły na plakacie).
więcej »
Na styku nauki i wiary
Stygmaty, nienaruszone rozkładem ciała po śmierci, objawienia, profetyczne sny, cudowne uzdrowienia… Począwszy od Jezusa i jego pierwszych uczniów, a skończywszy na współczesnych mistykach, cuda ubarwiają całą historię Kościoła katolickiego.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy się mi z wiosną i polnymi kapliczkami

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

maj to miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR