19 kwietnia 2021 r. Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon

Pogoda: Siedlce

Numer 15
15-21 kwietnia 2021r.

menu

NEWS

Kandydatom do bierzmowania i ich rodzicom polecamy kolejny odcinek cyklu: DUCHA NIE GAŚCIE!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Przygotowania wciąż trwają

6 kwietnia 2021 r.

W oczekiwaniu na patrona

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, obchody 101 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II będą dla miasta wyjątkowe. 16 maja patronem Dęblina ma zostać Papież Polak.

Na ten dzień mieszkańcy Dęblina czekają od dawna. Pierwotnie uroczystość zaplanowano na 22 października ubiegłego roku. Niestety z powodu obostrzeń związanych z pandemią nie doszła ona do skutku. Jest jednak nadzieja, iż w maju wreszcie Jan Paweł II zostanie patronem Dęblina.

Nowy termin znalazł akceptację pasterza diecezji siedleckiej bp. Kazimierza Gurdy. W rozmowach i uzgodnieniach uczestniczyły również władze Dęblina. Ale pewności co do zrealizowania powziętych zamiarów ciągle nie ma, bo o wszystkim będzie decydowała pandemia. - Jeżeli sytuacja na to pozwoli, w maju dokonamy wniesienia i instalacji relikwii, które połączymy z ogłoszeniem dekretu o patronacie św. Jana Pawła II nad miastem - mówi burmistrz Beata Siedlecka.

Co ważne, relikwie już są w Dęblinie. Dotarły z Krakowa jeszcze w ubiegłym roku. Przywiozła je delegacja z burmistrz miasta i proboszczami trzech dęblińskich parafii na czele oraz inicjator akcji - przewodniczący lokalnego oddziału stowarzyszenia „Civitas Christiana” Jan Prządka.

Zgodę na przekazanie relikwii i objęcie miasta patronatem wydała watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Dekret w tej sprawie ujrzał światło dzienne w lipcu 2020 r. Jeszcze wcześniej, bo w marcu 2019 r., pozytywnie o inicjatywie J. Prządki i zarządu oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” wypowiedziała się rada miejska w Dęblinie.

Mimo że planowana na październik uroczystość została przełożona, jej organizatorzy mieli i wciąż mają pełne ręce roboty. Opracowane już zostały modlitewniki, jakie z racji patronatu otrzymają mieszkańcy. Dzięki wsparciu „Civitas Christiana” udało się wydrukować prawie 1,2 tys. sztuk broszurek. - Modlitewnik będzie wspaniałą pamiątką naszej uroczystości. Dołączyliśmy do niego specjalną wkładkę okolicznościową, a być może jeszcze uda się dołożyć modlitwę z okazji uroczystości - podkreśla J. Prządka, dodając, iż pomysłodawcy planują też inne wydarzenia związane z nowym patronem. Niebawem ma ruszyć zbiórka pieniędzy na budowę popiersia św. Jana Pawła II, które według koncepcji pomysłodawców stanie na placu w pobliżu urzędu miejskiego. - Stowarzyszenie „Civitas Christiana” przygotowało cegiełki o wartości 20, 50, 100 i 500 zł. Będziemy je rozprowadzali, ale czekamy aż pandemia nieco ustąpi - tłumaczy J. Prządka.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz parafii


W niedzielę 11 kwietnia parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie przeżywa jubileusz 100-lecia istnienia. W uroczystościach udział wzięli: ordynariusz diecezji siedleckiej Kazimierz Gurda oraz dwaj biskupi pochodzący z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego: Henryk Tomasik i Grzegorz Suchodolski. W Niedzielę Miłosierdzia został poświęcony nowy posoborowy marmurowy ołtarz i ambona.

FOTOGALERIA

IV Ojcowski Poligon Duchowy


17 kwietnia w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbył się IV Ojcowski Poligon Duchowy. Organizatorami spotkania - ph. „Wychowanie do wiary i męstwa” - były Kluby Ojca z Siedlec, Łukowa i Łosic. W programie „poligonu” były m.in.: konferencja wygłoszona przez dr. hab. Mieczysława Guzewicza, konsultora rady ds. rodziny KEP, oraz świadectwo Krzysztofa Plażuka, ojca trójki dzieci, przeniesionego do rezerwy podpułkownika Wojska Polskiego. Pielgrzymi wzięli udział również w nabożeństwie Drogi Światła. Zwieńczeniem, a zarazem punktem kulminacyjnym wydarzenia była Eucharystia sprawowana o północy.

PATRONAT "ECHO"


#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
Odkryj sekrety zaświatów
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które... wiedziały i widziały więcej.
więcej »
Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
Oddać się w opiekę Świętej Rodzinie
Na sobotę 8 maja planowana jest doroczna Pielgrzymka Czytelników „Różańca” i Członków Rodziny Loretańskiej. - Jest to wydarzenie, które co roku przyciąga do Loretto pielgrzymów z całej Polski - potwierdzają ss. loretanki.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
Pojednanie w małżeństwie będzie tematem Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbędzie się 9 maja. Jak co roku uczestników gościć będzie parczewska bazylika mniejsza w Parczewie.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Trwa jubileuszowa, 25 edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. - Głównym celem OKWB od początku było wyjście do młodego człowieka z przesłaniem zawartym na kartach Pisma Świętego - mówi Ewa Urbanek, koordynator OKWB w diecezji siedleckiej.
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
 

POLECAMY


Z miłością i męstwem
„Powszechnie mówi się, że czas to pieniądz. A ja wam mówię: czas to miłość!” - słowa Prymasa Tysiąclecia - podobnie jak całe „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” jego autorstwa - nie straciły na znaczeniu. Wręcz przeciwnie!
więcej »
Odkryj swoją wartość
Moja książka jest dla każdego, kto mając już dość tego całego pędu świata, jego masek i udawania, pragnie od życia czegoś więcej - zauważa Damian Krawczykowski, autor książki „Selfie smartfonem Boga. Odkryj swoją wartość”.
więcej »
 

SONDA

 

Tydzień Biblijny jest dla mnie...

okazją do częstszej lektury słowa Bożego

szansą doceniania aktualności treści Pisma Świętego

sposobnością refleksji nad Bożą mądrością i wszechmocą

to czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR