19 kwietnia 2021 r. Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon

Pogoda: Siedlce

Numer 15
15-21 kwietnia 2021r.

menu

NEWS

Kandydatom do bierzmowania i ich rodzicom polecamy kolejny odcinek cyklu: DUCHA NIE GAŚCIE!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Sesja rady miasta

31 marca 2021 r.

Buble prawne czy działanie w interesie mieszkańców?

Siedleccy radni, pomimo negatywnych opinii wydziału gospodarki przestrzennej i budownictwa oraz prawników, przyjęli uchwały w sprawie planowanych inwestycji przy ul. Pileckiego i Geodetów. Prezydent zapowiedział skierowanie obu aktów do wojewody w celu skontrolowania ich pod kątem zgodności z prawem.

Podczas marcowej sesji troje radnych - Mariusz Dobijański, Piotr Karaś i Iwona Orzełowska - wystąpiło z wnioskiem w sprawie określenia lokalnych standardów urbanistycznych dla inwestycji mieszkaniowej planowanej na nieruchomości przy ul. Witolda Pileckiego. Chodzi o teren w sąsiedztwie centrum przesiadkowego i dworca PKP, na którym Przedsiębiorstwo Budowlane Konstanty Strus chce postawić trzy wieżowce. W projekcie uchwały radni określili wysokość budynków na 18 kondygnacji i zmniejszyli wymaganą liczbę miejsc parkingowych. Zgodnie z aktualnymi lokalnymi standardami urbanistycznymi wskaźnik miejsc postojowych wynosi 1,2, co oznacza, że na dziesięć mieszkań musi przypadać 12 miejsc postojowych. Radni obniżyli ten wskaźnik do 1 - na dziesięć mieszkań przypadnie tyle samo miejsc parkingowych.

Miejscy prawnicy wytknęli radnym błędy. Zwrócili uwagę, że standardy urbanistyczne nie mogą dotyczyć jednej konkretnej inwestycji i określonego terenu, podczas gdy uchwały dotyczą całego miasta. Działanie odnoszące się tylko do jednej lokalizacji to - zdaniem prawników - nierówne traktowanie innych inwestorów i jest niezgodne z konstytucją.

 

Opinie prawników niewiążące

W odpowiedzi na zarzuty urzędników I. Orzełowska zwróciła uwagę, że zadaniem urzędu miasta jest wspieranie lokalnych przedsiębiorców, a nie szukanie kruczków prawnych do blokowania ich inwestycji, szczególnie kiedy sprawa dotyczy „jednego konkretnego inwestora”. - Urzędnicy powinni pomagać mieszkańcom, inwestorowi, który na własnych działkach chce dokonywać rozwoju miasta - mówiła radna. W obronie urzędników stanął prezydent Andrzej Sitnik. - Z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że wszyscy pracownicy magistratu pełnią rolę służebną w stosunku do mieszkańców. Z takim samym zaangażowaniem obsługują wszystkich interesantów - przekonywał prezydent, dodając, iż będzie wspierał wszystkie inicjatywy, pod warunkiem że będą zgodnie z przepisami. Z kolei Maciej Drabio przestrzegał przed przyjmowaniem uchwały z wadami prawnymi, która może zostać zakwestionowana przez organy nadzoru. - Uchwała pójdzie do wojewody, który prawdopodobnie ją uchyli. Osiągnięcie to, co chcecie, ale całe procedowanie się przedłuży. Dla mnie to jest zaniżenie standardów pracy rady miasta. Obywatele oczekują od nas rzetelnych uchwał - stwierdził radny. Uchwała przeszła 15 głosami „za”, przy sześciu przeciw i dwóch wstrzymujących się.

- To, co się stało, trudno opisać. Przygotowaliście bubel prawny i go przegłosowaliście. Liczyłem na to, że po takiej opinii prawnej zagłosujecie przeciw, poprawicie dokument i za miesiąc złożycie ponownie - skomentował wynik głosowania M. Drabio. - Naiwnością byłoby, gdybyśmy oczekiwali, że w sprawach spornych podwładni prezydenta przygotują opinię wbrew jego poglądom - odpowiedział M. Dobijański. - Nigdzie nie jest napisane, że opinie prawników miejskich są wiążące dla rady miasta. Rada może, ale nie musi brać ich pod uwagę. Organ nadzoru został powołany po to, żeby mógł stwierdzić, czy uchwała ustanowiona przez dany samorząd jest zgodna z prawem, czy nie. Od tej opinii również istnieją drogi odwoławcze - tłumaczył M. Dobijański. Zwrócił uwagę, że pouczają go radni, z których żaden nie jest prawnikiem ani nie może pochwalić się znajomością prawa „na poziomie Lecha Falandysza”. - Różnie możemy definiować interes miasta. Dla mnie budowa wieżowców leży w interesie publicznym, bo powstaną interesujące budynki w atrakcyjnym miejscu. Sugerowanie, że działam w interesie dewelopera, jest co najmniej podłe. Kieruję się interesem mieszkańców - zapewnił M. Dobijański.

 

Wojewoda skontroluje?

Radni przedłożyli również projekt uchwały w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej polegającej na budowie przez tego samego dewelopera dziesięciu budynków z garażami podziemnymi przy ul. Geodetów na podstawie tzw. specustawy mieszkaniowej. Spór w tej kwestii toczy się od kilkunastu miesięcy. Tereny po dawnym Stalchemaku w planie zagospodarowania przestrzennego są przewidziane jako przemysłowe, w związku z czym urząd miasta był przeciwny wprowadzeniu na ten obszar budownictwa mieszkaniowego. Zgody na budowę osiedla nie wydał również wydział dróg, który uznał, że ul. Geodetów nie będzie w stanie udźwignąć zwiększonego ruchu samochodowego. Z kolei głównym zarzutem do przygotowanego projektu uchwały było to, że radni weszli w kompetencje prezydenta. - W specustawie nie ma zapisu, że grupa radnych może podejmować inicjatywę uchwałodawczą. Nieznajomość prawa nie tłumaczy. Grupa mieszkańców potrafiła przygotować zgodny z prawem projekt, ale nie zrobili tego radni - zwróciła uwagę Marlena Puzia, przywołując przykład zeszłorocznej inicjatywy mieszkańców w sprawie standardów urbanistycznych. M. Drabio sugerował autorom wycofanie projektu uchwały i jego dopracowanie.

Uchwałę ostatecznie przyjęto stosunkiem głosów 15 „za”, siedem przeciw i jeden wstrzymujący się. Na konferencji prasowej po sesji prezydent A. Sitnik i naczelnik wydziału gospodarki przestrzennej i budownictwa Barbara Kowal zapowiedzieli niezwłoczne przesłanie obu uchwał i związanej nimi dokumentacji do urzędu wojewódzkiego, aby skontrolowano je pod kątem prawnym.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz parafii


W niedzielę 11 kwietnia parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie przeżywa jubileusz 100-lecia istnienia. W uroczystościach udział wzięli: ordynariusz diecezji siedleckiej Kazimierz Gurda oraz dwaj biskupi pochodzący z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego: Henryk Tomasik i Grzegorz Suchodolski. W Niedzielę Miłosierdzia został poświęcony nowy posoborowy marmurowy ołtarz i ambona.

FOTOGALERIA

IV Ojcowski Poligon Duchowy


17 kwietnia w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbył się IV Ojcowski Poligon Duchowy. Organizatorami spotkania - ph. „Wychowanie do wiary i męstwa” - były Kluby Ojca z Siedlec, Łukowa i Łosic. W programie „poligonu” były m.in.: konferencja wygłoszona przez dr. hab. Mieczysława Guzewicza, konsultora rady ds. rodziny KEP, oraz świadectwo Krzysztofa Plażuka, ojca trójki dzieci, przeniesionego do rezerwy podpułkownika Wojska Polskiego. Pielgrzymi wzięli udział również w nabożeństwie Drogi Światła. Zwieńczeniem, a zarazem punktem kulminacyjnym wydarzenia była Eucharystia sprawowana o północy.

PATRONAT "ECHO"


#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
Odkryj sekrety zaświatów
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które... wiedziały i widziały więcej.
więcej »
Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
Oddać się w opiekę Świętej Rodzinie
Na sobotę 8 maja planowana jest doroczna Pielgrzymka Czytelników „Różańca” i Członków Rodziny Loretańskiej. - Jest to wydarzenie, które co roku przyciąga do Loretto pielgrzymów z całej Polski - potwierdzają ss. loretanki.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
Pojednanie w małżeństwie będzie tematem Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbędzie się 9 maja. Jak co roku uczestników gościć będzie parczewska bazylika mniejsza w Parczewie.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Trwa jubileuszowa, 25 edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. - Głównym celem OKWB od początku było wyjście do młodego człowieka z przesłaniem zawartym na kartach Pisma Świętego - mówi Ewa Urbanek, koordynator OKWB w diecezji siedleckiej.
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
 

POLECAMY


Z miłością i męstwem
„Powszechnie mówi się, że czas to pieniądz. A ja wam mówię: czas to miłość!” - słowa Prymasa Tysiąclecia - podobnie jak całe „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” jego autorstwa - nie straciły na znaczeniu. Wręcz przeciwnie!
więcej »
Odkryj swoją wartość
Moja książka jest dla każdego, kto mając już dość tego całego pędu świata, jego masek i udawania, pragnie od życia czegoś więcej - zauważa Damian Krawczykowski, autor książki „Selfie smartfonem Boga. Odkryj swoją wartość”.
więcej »
 

SONDA

 

Tydzień Biblijny jest dla mnie...

okazją do częstszej lektury słowa Bożego

szansą doceniania aktualności treści Pisma Świętego

sposobnością refleksji nad Bożą mądrością i wszechmocą

to czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR