19 kwietnia 2021 r. Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon

Pogoda: Siedlce

Numer 15
15-21 kwietnia 2021r.

menu

NEWS

Kandydatom do bierzmowania i ich rodzicom polecamy kolejny odcinek cyklu: DUCHA NIE GAŚCIE!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Opinie

 
 

Całun Turyński

31 marca 2021 r.

Znaki


fot. ARCHIWUM

„Jeżeli znaków i cudów nie zobaczycie, nie uwierzycie” - mówił Jezus (J 4,48). Okazuje się, że nawet najbardziej doniosłe z nich, w tym udokumentowane mędrca „szkiełkiem i okiem”, mogą być dla współczesnego człowieka puste, nic nieznaczące. Największy, najważniejszy znak dla świata - zmartwychwstanie Chrystusa - nie pozostawia wątpliwości.

Wiele ich było - zapewne Ewangelie notują jakąś drobną cząstkę. Ale bez wątpienia największym cudem jest zmartwychwstanie Chrystusa. To pieczęć wiarygodności całego Jego życia, nauczania, definitywne potwierdzenie „miłości do końca”. „Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara” - pisał św. Paweł (1 Kor 15,14). Apostoł doskonale rozumiał wagę wydarzeń paschalnych - my mamy z nimi spory kłopot. Kłopot polega na tym, że jesteśmy zanurzeni w codzienność wypełnioną krzykiem. Świat komercji, media, politycy walczą o naszą uwagę! Komunikaty (słowa, obrazy) są „podkręcone” odpowiednim ładunkiem emocji. Oddziałują na podświadomość. Wszystko jest „super”, „sensacyjne”, „wielkie”, „dramatyczne” itp.! Czy przyzwyczajeni do intensywności i „gęstości” przekazu jesteśmy w stanie dostrzec doniosłość śmierci i zmartwychwstania Chrystusa?

Gdzie fanfary? - chciałoby się zapytać. Gdzie siła perswazji, do jakiej przywykliśmy w XXI w.? Dlaczego, kiedy wychodził z grobu, nie było światła jupiterów? I czy TO musiało stać się w nocy, gdy wszyscy śpią? Przecież to marnotrawienie spektaklu.

A jednak… Bóg objawia swoją wielkość w uniżeniu. Kiedy Eliasz, rozpaczliwie poszukujący nadziei, wyczekiwał Go, nie przyszedł w „gwałtownej wichurze rozwalającej góry i druzgocącej skały”. Nie było Go ani w trzęsieniu ziemi, ani w ogniu. Objawił się w „szmerze łagodnego powiewu” (por. 1 Krl 19,11-14). Zmartwychwstały przychodzi w ciszy. I może to radosne zdziwienie jest pierwszym przesłaniem Wielkanocy, nad którym trzeba się dziś zatrzymać? Zadziwić! Ks. Jan Twardowski pisał, że „krzyż to takie szczęście, że wszystko inaczej…”.

 

***

„Jeżeli znaków i cudów nie zobaczycie, nie uwierzycie”.

 

***

W spłycającym wszystko świecie dostajemy mnóstwo podpowiedzi. Są wśród nas „świadkowie” zmartwychwstania Jezusa: całun (zwany turyńskim od miejsca przechowywania), w który owinięto Jego ciało, kawał płótna (sudarion z Oviedo), którym ktoś (najpewniej Matka - zachowały się nawet ślady palców!) owinął Jego głowę podczas zdejmowania z krzyża, aby nie uronić ani jednej kropli krwi. Jest wykonana z bisioru chusta (przechowywana w malowniczym kościółku w Manopello we włoskiej Abruzji), na której zachowało się Przenajświętsze Oblicze. Najwybitniejsi naukowcy świata badają artefakty i łapią się za głowy ze zadziwienia: w XXI w. nie ma możliwości technicznych, aby je podrobić. Są acheiropoietos - nie ręką ludzką uczynione. Ciekawe, że kiedy nakłada się je na siebie - idealnie pasują. Wszędzie te same rysy, ta sama grupa krwi (AB), te same ślady ran, leukocyty „pamiętające” potworność męki, ślady bilirubiny, które sprawiły, iż na płótnach zachował się czerwony kolor śladów krwi, potwierdzające krańcowe zmęczenie Skazańca, endemiczne (występujące tylko w jednym miejscu na świecie - w tym przypadku w Izraelu) pyłki kwiatów i roślin, wyjątkowy splot włókien, zachowanie zwyczajów i tradycji żydowskich podczas pochówku. Szczególnie Całun Turyński jest jak otwarta księga: można zeń wyczytać całą historię męki, określić z dużą dokładnością jej przebieg, szczegóły anatomiczne potwornie zmasakrowanego ciała, przyczyny i moment śmierci. Można wyobrazić sobie walkę o każdy oddech (nogi zgięte pod kątem 45 stopni pozwalały zaczerpnąć powietrza, ale aby je wypuścić, trzeba było się podnieść na przybitych nogach, co powodowało potworny ból w całym ciele). Serce Człowieka z całunu naprawdę zostało przebite włócznią żołnierza (jej ostrze przeszło, jak mieli w zwyczaju uderzać rzymscy żołnierze, z prawej strony, pomiędzy czwartym a piątym żebrem), naprawdę pękło (woda i płyny organiczne gromadzące się w osierdziu sprawiły, że w pewnym momencie nie mieściło się już w klatce piersiowej). Naukowcy, badając całun, odkryli nawet w miejscu, gdzie były zawinięte stopy, ślady pyłu (zawierającego sporo strontu, żelaza oraz aragonitu) właściwego skałom, z których wznoszono budowle w Jerozolimie - z dużym prawdopodobieństwem, graniczącym z pewnością, można powiedzieć, że Skazaniec szedł boso ulicami Świętego Miasta. Wyjaśnili też, dlaczego na płótnie dłonie mają tylko cztery palce: kciuki, w wyniku przeszycia gwoździami splotów nerwowych nadgarstków, skuliły się do wnętrza, i dlaczego jedna noga wydaje się być krótsza: prawe biodro zostało wywichnięte i wyrwane…

Co najważniejsze, jak podkreślają badacze, Ciało „uwolniło się” z całunu, przenikając przez strukturę materii. Była to jakaś nieznana, ogromna energia!

Mamy tyle podpowiedzi. Wystarczy tylko popatrzeć, poczytać, zatrzymać się. Nawet „szkiełko i oko” mówi: to ON! To Jezus! Ten, który umarł i zmartwychwstał!

 

***

„Jeżeli znaków i cudów nie zobaczycie, nie uwierzycie”.

Czy to możliwe: mieć aż tak zatwardziałe serce? Owszem, tak.

 

*** 

Św. Łukasz opisuje w swojej Ewangelii historię bogacza i Łazarza, dzieje pychy i poniżenia. Kiedy pierwszy z nich umiera, dostrzega dramaturgię swojej sytuacji, przegrane życie. Mówi: „Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca! Mam bowiem pięciu braci: niech ich przestrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki”. Abraham odpowiada: „Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!”. „Nie, ojcze Abrahamie” - błaga bogacz - „lecz gdyby kto z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą”. „Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą” - kończy Abraham (por. Łk 24,27-31).

Tyle znaków, Ewangelia, Kościół, sakramenty święte, natura niczym otwarta księga ukazująca mądrość i wszechmoc Stwórcy! - one nie tylko mówią, one krzyczą hymn uwielbienia na cześć Boga, który umiłował nas miłością bez granic.

Wielu idzie na zatracenie. Wielu wybiera życie w samotności, w bezsensie, byleby tylko nie skomplikować sobie życia „jakimś tam” zmartwychwstałym Jezusem.

Nie rozumiem.

 

***  

Kiedy Jezus oddał ducha Ojcu, „ziemia zadrżała i skały zaczęły pękać” (Mt 27,51). Gdy zmartwychwstał, pomimo opieczętowania grobu i ustawienia straży przy nim, „powstało wielkie trzęsienie ziemi. Albowiem anioł Pański zstąpił z nieba, podszedł, odsunął kamień i usiadł na nim” (Mt 28,1-2) - czytamy w Ewangeliach. Jeśli serce jest z kamienia, nie pomogą najpiękniejsze liturgie i pełne kościoły. Kamień pozostanie kamieniem.

W prawdę o Jezusie zmartwychwstałym trzeba wejść z intelektem i otwartym sercem, wolą zrozumienia i tęsknotą. One muszą zadrżeć! Nie chodzi o dygot pełen lęku, z jakim dziś mamy do czynienia w kontekście pandemii. Sam strach nie jest w stanie zmienić świata, budzi demony i paraliżuje. Strach nie jest od Boga. Świat - i nas samych - może zmienić tylko miłość! A dokładniej: Bóg, który jest Miłością. Jeśli nie umrze w nas - potem zaś nie powstanie „z martwych” - zastraszony, niedowierzający Bogu i goniący za świecidełkami „stary człowiek”, nie ma szans na duchową przemianę. Oto przed nami kolejna szansa. Niech zadrżą serca! Niech radosne Alleluja obudzi nas! Szukajmy „tego, co w górze, gdzie przebywa Chrystus, zasiadając po prawicy Boga”.

Ks. Paweł Siedlanowski

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz parafii


W niedzielę 11 kwietnia parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie przeżywa jubileusz 100-lecia istnienia. W uroczystościach udział wzięli: ordynariusz diecezji siedleckiej Kazimierz Gurda oraz dwaj biskupi pochodzący z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego: Henryk Tomasik i Grzegorz Suchodolski. W Niedzielę Miłosierdzia został poświęcony nowy posoborowy marmurowy ołtarz i ambona.

FOTOGALERIA

IV Ojcowski Poligon Duchowy


17 kwietnia w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbył się IV Ojcowski Poligon Duchowy. Organizatorami spotkania - ph. „Wychowanie do wiary i męstwa” - były Kluby Ojca z Siedlec, Łukowa i Łosic. W programie „poligonu” były m.in.: konferencja wygłoszona przez dr. hab. Mieczysława Guzewicza, konsultora rady ds. rodziny KEP, oraz świadectwo Krzysztofa Plażuka, ojca trójki dzieci, przeniesionego do rezerwy podpułkownika Wojska Polskiego. Pielgrzymi wzięli udział również w nabożeństwie Drogi Światła. Zwieńczeniem, a zarazem punktem kulminacyjnym wydarzenia była Eucharystia sprawowana o północy.

PATRONAT "ECHO"


#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
Odkryj sekrety zaświatów
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które... wiedziały i widziały więcej.
więcej »
Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
Oddać się w opiekę Świętej Rodzinie
Na sobotę 8 maja planowana jest doroczna Pielgrzymka Czytelników „Różańca” i Członków Rodziny Loretańskiej. - Jest to wydarzenie, które co roku przyciąga do Loretto pielgrzymów z całej Polski - potwierdzają ss. loretanki.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
Pojednanie w małżeństwie będzie tematem Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbędzie się 9 maja. Jak co roku uczestników gościć będzie parczewska bazylika mniejsza w Parczewie.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Trwa jubileuszowa, 25 edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. - Głównym celem OKWB od początku było wyjście do młodego człowieka z przesłaniem zawartym na kartach Pisma Świętego - mówi Ewa Urbanek, koordynator OKWB w diecezji siedleckiej.
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
 

POLECAMY


Z miłością i męstwem
„Powszechnie mówi się, że czas to pieniądz. A ja wam mówię: czas to miłość!” - słowa Prymasa Tysiąclecia - podobnie jak całe „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” jego autorstwa - nie straciły na znaczeniu. Wręcz przeciwnie!
więcej »
Odkryj swoją wartość
Moja książka jest dla każdego, kto mając już dość tego całego pędu świata, jego masek i udawania, pragnie od życia czegoś więcej - zauważa Damian Krawczykowski, autor książki „Selfie smartfonem Boga. Odkryj swoją wartość”.
więcej »
 

SONDA

 

Tydzień Biblijny jest dla mnie...

okazją do częstszej lektury słowa Bożego

szansą doceniania aktualności treści Pisma Świętego

sposobnością refleksji nad Bożą mądrością i wszechmocą

to czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR