19 kwietnia 2021 r. Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon

Pogoda: Siedlce

Numer 15
15-21 kwietnia 2021r.

menu

NEWS

Kandydatom do bierzmowania i ich rodzicom polecamy kolejny odcinek cyklu: DUCHA NIE GAŚCIE!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Różaniec mężczyzn

31 marca 2021 r.

Uczcili św. Józefa


fot. Arch. Parafii w Kopytowie

Różańcem św. odmówionym wspólnotowo oddaliśmy cześć św. Józefowi, omadlając również naszą parafię - stwierdza ks. Eugeniusz Juszczuk, proboszcz parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Kopytowie, mówiąc o inicjatywie, do której w sposób szczególny zaproszeni zostali mężczyźni.

W liturgiczne wspomnienie św. Józefa, 19 marca - w nawiązaniu do ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku św. Józefa - o 17.00 rozpoczął się w parafii Kopytów Różaniec mężczyzn. Był to swego rodzaju maraton modlitewny, ponieważ po odmówieniu trzech części Różańca św. uczestnicy wzięli również udział w Drodze krzyżowej, a następnie w Eucharystii. Kierujący parafią ks. E. Juszczuk zaznacza na wstępie rozmowy, że Różaniec ku czci św. Józefa nie był akcją jednorazową, ale efektem modlitwy trwającej od roku. - W pierwszą sobotę marca 2020 r., jeszcze przed ogłoszeniem pandemii, z liczącą ok. 20 osób grupą wiernych wyruszyliśmy z przedstawicielami Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej z naszej diecezji na Jasną Górę, aby zawierzyć zarówno naszą parafię, jak i siebie Matce Bożej. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią, począwszy od czerwca, w kolejne pierwsze soboty miesiąca odprawialiśmy nabożeństwa zawierzenia w naszym kościele w Kopytowie, prowadzone przez Agnieszkę i Jarosława Klimowiczów z Piszczaca, należących do bractwa.

Z miesiąca na miesiąc przybywało uczestników, widać było duże zainteresowanie wspólnotową modlitwą. W lutym podjęliśmy inicjatywę, by w Roku św. Józefa uczcić Opiekuna Świętej Rodziny Różańcem - mówi ks. E. Juszczuk.

Modlitewny maraton
Szczególne zaproszenie do udziału w Różańcu skierowane zostało do mężczyzn należących do parafii. Chęć modlitwy wyrazili zarówno panowie systematycznie modlący się w pierwsze soboty, jak też inni. Nie zabrakło też rodzin z dziećmi. 
- To inicjatywa, która dodaje otuchy. Myślę, że ludzie szukają okazji do bycia we wspólnocie i modlitwy w grupie - ocenia ks. Eugeniusz, nie kryjąc zadowolenia, że pomysł doszedł do skutku. Różaniec przyciągnął też panów spoza parafii. Już teraz proboszcz planuje kolejne modlitewne przedsięwzięcie, a mianowicie Różaniec rodzin, planowany na 1 czerwca. - Zależy mi bardzo na tym, żeby wyrwać ludzi z duchowego odrętwienia, któremu - nie ma co kryć - czas pandemii i zamknięcie w domach sprzyjają. Mam nadzieję, że sytuacja do czerwca znacznie się uspokoi, co z kolei uciszy lęk przed chorobą, który zagościł w sercach ludzi. Będzie też znacznie cieplej niż obecnie. Potrzeba nam wspólnej modlitwy w intencji naszych rodzin, parafii, gminy. Liczę na dobrą frekwencję - dzieli się ks. E. Juszczuk.

Nieduża, ale silna duchem
Parafię w Kopytowie wyróżnia nie tylko wezwanie - to jedyna parafia w diecezji siedleckiej i jedna z zaledwie kilku w Polsce noszących tytuł Zmartwychwstania Pańskiego - ale też niewielka liczba parafian. Tym bardziej cieszy fakt, że nie zabrakło chętnych do modlitwy w plenerze. Różańcowi przewodniczył proboszcz. Krótkie rozważania czytał J. Klimowicz, zaś poszczególne tajemnice prowadzili mężczyźni. 
Ks. E. Juszczuk zaznacza, ze rozwojowi pobożności maryjnej, czego wyrazem są także pierwszosobotnie nabożeństwa zawierzenia Matce Najświętszej, sprzyja bliskość sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia - Matki Jedności. - Święta Maryjne czy duże uroczystości obchodzone w Kodniu podrywają mieszkańców tych terenów do działania i budują ducha. Co roku do pielgrzymek zmierzających na odpust w sanktuarium odbywający się 15 sierpnia, a przechodzących przez Kopytów i tutaj zatrzymujących się na odpoczynek i poczęstunek, obowiązkowo dołączają nasi parafianie - zaznacza.
- Przy różnych okazjach słyszymy słowa, że kiedy modli się mężczyzna, modli się całe niebo. Jest w nich z pewnością dużo prawdy, a jeśli tak - męski Różaniec w Kopytowie na pewno przyniesie wiele duchowych owoców - stwierdzają A. i J. Klimowiczowie należący do Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej. 

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz parafii


W niedzielę 11 kwietnia parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie przeżywa jubileusz 100-lecia istnienia. W uroczystościach udział wzięli: ordynariusz diecezji siedleckiej Kazimierz Gurda oraz dwaj biskupi pochodzący z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego: Henryk Tomasik i Grzegorz Suchodolski. W Niedzielę Miłosierdzia został poświęcony nowy posoborowy marmurowy ołtarz i ambona.

FOTOGALERIA

IV Ojcowski Poligon Duchowy


17 kwietnia w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbył się IV Ojcowski Poligon Duchowy. Organizatorami spotkania - ph. „Wychowanie do wiary i męstwa” - były Kluby Ojca z Siedlec, Łukowa i Łosic. W programie „poligonu” były m.in.: konferencja wygłoszona przez dr. hab. Mieczysława Guzewicza, konsultora rady ds. rodziny KEP, oraz świadectwo Krzysztofa Plażuka, ojca trójki dzieci, przeniesionego do rezerwy podpułkownika Wojska Polskiego. Pielgrzymi wzięli udział również w nabożeństwie Drogi Światła. Zwieńczeniem, a zarazem punktem kulminacyjnym wydarzenia była Eucharystia sprawowana o północy.

PATRONAT "ECHO"


#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
Odkryj sekrety zaświatów
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które... wiedziały i widziały więcej.
więcej »
Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
Oddać się w opiekę Świętej Rodzinie
Na sobotę 8 maja planowana jest doroczna Pielgrzymka Czytelników „Różańca” i Członków Rodziny Loretańskiej. - Jest to wydarzenie, które co roku przyciąga do Loretto pielgrzymów z całej Polski - potwierdzają ss. loretanki.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
Pojednanie w małżeństwie będzie tematem Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbędzie się 9 maja. Jak co roku uczestników gościć będzie parczewska bazylika mniejsza w Parczewie.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Trwa jubileuszowa, 25 edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. - Głównym celem OKWB od początku było wyjście do młodego człowieka z przesłaniem zawartym na kartach Pisma Świętego - mówi Ewa Urbanek, koordynator OKWB w diecezji siedleckiej.
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
 

POLECAMY


Z miłością i męstwem
„Powszechnie mówi się, że czas to pieniądz. A ja wam mówię: czas to miłość!” - słowa Prymasa Tysiąclecia - podobnie jak całe „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” jego autorstwa - nie straciły na znaczeniu. Wręcz przeciwnie!
więcej »
Odkryj swoją wartość
Moja książka jest dla każdego, kto mając już dość tego całego pędu świata, jego masek i udawania, pragnie od życia czegoś więcej - zauważa Damian Krawczykowski, autor książki „Selfie smartfonem Boga. Odkryj swoją wartość”.
więcej »
 

SONDA

 

Tydzień Biblijny jest dla mnie...

okazją do częstszej lektury słowa Bożego

szansą doceniania aktualności treści Pisma Świętego

sposobnością refleksji nad Bożą mądrością i wszechmocą

to czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR