19 kwietnia 2021 r. Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon

Pogoda: Siedlce

Numer 15
15-21 kwietnia 2021r.

menu

NEWS

Kandydatom do bierzmowania i ich rodzicom polecamy kolejny odcinek cyklu: DUCHA NIE GAŚCIE!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Rozważanie do Ewangelii

28 marca 2021 r.

A ty kogo skazujesz?

Wspaniała atmosfera była tego dnia w domu Marty i Marii. Jezus, udając się do Jerozolimy na święto Paschy, przybył do przyjaciela Łazarza. Niecodzienne spotkanie tych, których łączyły tak znaczące wydarzenia.

W pamięci ciągle żywe wydarzenie zwycięstwa życia nad śmiercią w znaku wskrzeszenia Łazarza. Zbliżające się święto Paschy - wspomnienie czasu, gdy Bóg wyprowadzał Naród Wybrany z Egiptu, dając nowe życie na wolności. Nadzieje współczesnych Jezusowi na to, że w ucisku rzymskim wkrótce zjawi się Mesjasz.

Trzy lata wędrowania z apostołami od miejscowości do miejscowości. Wydaje się, że spełniają się wszystkie nadzieje Narodu Wybranego. Radosne Hosanna. Mesjasz już jest w świętym mieście - Jerozolimie. Przychodzi po to, by wprowadzić nowy ład. Jezus, który wsiada na osiołka. Ludzie trzymający w ręku palmy. Okrzyki wiwatującego tłumu. Królewski wjazd Mesjasza. „Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie, król Izraela” i słowa Psalmu 118: „Córo Syjonu, nie bój się! Spójrz! Przychodzi twój Król, siedząc na źrebięciu oślicy”. Kilka dni euforii w znakach spełniających się nadziei.

Mija niespełna tydzień i radujący się tłum witający Mesjasza będzie krzyczał na placu, aby został ukrzyżowany. Ci sami, którzy w bramach miasta świętego witali Jezusa jako króla Izraela, będą skazywali Go na haniebną śmierć krzyżową. Jak niewiele trzeba, by tak diametralnie zmieniła się sytuacja. Jak mało okoliczności potrzeba, by względem tego samego człowieka wiwatować, uznając go za króla, by później określić go złoczyńcą winnym śmierci.

To samo dzieje się dzisiaj. Na wielu arenach życia społecznego feruje się wyroki pod wpływem chwili, często w zmanipulowanych jednostronnych ocenach faktów. Zaczynając od osób publicznych z ekranu telewizora, kończąc na sąsiadach i najbliższych w rodzinie. Zdarza się, że osądzamy Chrystusa w drugim człowieku, gardzimy nim z niechęci lub nienawiści, słabości woli lub przywiązania do grzechu - wmawiając sobie, że ważniejsze są partykularne interesy przedkładane nad dobro drugiego człowieka.

Warto, by w Wielkim Tygodniu zatrzymać się, szukając prawdy w nas samych. Czy mamy prawo kogokolwiek osądzać, skazując na śmierć relacji? I nawet gdy prawda okaże się dość trudna, to warto poddać ją pod miłosierdzie, jakiego wzór dał nam Zmartwychwstały Jezus. Wielki Tydzień to czas szczególnej czujności, by nie dać się zwieść działaniu złego. To czas dostrzegania, jak Bóg przechodzi przez nasze życie i uczy nas miłować człowieka.

Mielcarek o. Błażej

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz parafii


W niedzielę 11 kwietnia parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie przeżywa jubileusz 100-lecia istnienia. W uroczystościach udział wzięli: ordynariusz diecezji siedleckiej Kazimierz Gurda oraz dwaj biskupi pochodzący z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego: Henryk Tomasik i Grzegorz Suchodolski. W Niedzielę Miłosierdzia został poświęcony nowy posoborowy marmurowy ołtarz i ambona.

FOTOGALERIA

IV Ojcowski Poligon Duchowy


17 kwietnia w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbył się IV Ojcowski Poligon Duchowy. Organizatorami spotkania - ph. „Wychowanie do wiary i męstwa” - były Kluby Ojca z Siedlec, Łukowa i Łosic. W programie „poligonu” były m.in.: konferencja wygłoszona przez dr. hab. Mieczysława Guzewicza, konsultora rady ds. rodziny KEP, oraz świadectwo Krzysztofa Plażuka, ojca trójki dzieci, przeniesionego do rezerwy podpułkownika Wojska Polskiego. Pielgrzymi wzięli udział również w nabożeństwie Drogi Światła. Zwieńczeniem, a zarazem punktem kulminacyjnym wydarzenia była Eucharystia sprawowana o północy.

PATRONAT "ECHO"


#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
Odkryj sekrety zaświatów
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które... wiedziały i widziały więcej.
więcej »
Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
Oddać się w opiekę Świętej Rodzinie
Na sobotę 8 maja planowana jest doroczna Pielgrzymka Czytelników „Różańca” i Członków Rodziny Loretańskiej. - Jest to wydarzenie, które co roku przyciąga do Loretto pielgrzymów z całej Polski - potwierdzają ss. loretanki.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
Pojednanie w małżeństwie będzie tematem Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbędzie się 9 maja. Jak co roku uczestników gościć będzie parczewska bazylika mniejsza w Parczewie.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Trwa jubileuszowa, 25 edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. - Głównym celem OKWB od początku było wyjście do młodego człowieka z przesłaniem zawartym na kartach Pisma Świętego - mówi Ewa Urbanek, koordynator OKWB w diecezji siedleckiej.
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
 

POLECAMY


Z miłością i męstwem
„Powszechnie mówi się, że czas to pieniądz. A ja wam mówię: czas to miłość!” - słowa Prymasa Tysiąclecia - podobnie jak całe „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” jego autorstwa - nie straciły na znaczeniu. Wręcz przeciwnie!
więcej »
Odkryj swoją wartość
Moja książka jest dla każdego, kto mając już dość tego całego pędu świata, jego masek i udawania, pragnie od życia czegoś więcej - zauważa Damian Krawczykowski, autor książki „Selfie smartfonem Boga. Odkryj swoją wartość”.
więcej »
 

SONDA

 

Tydzień Biblijny jest dla mnie...

okazją do częstszej lektury słowa Bożego

szansą doceniania aktualności treści Pisma Świętego

sposobnością refleksji nad Bożą mądrością i wszechmocą

to czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR