19 kwietnia 2021 r. Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon

Pogoda: Siedlce

Numer 15
15-21 kwietnia 2021r.

menu

NEWS

Kandydatom do bierzmowania i ich rodzicom polecamy kolejny odcinek cyklu: DUCHA NIE GAŚCIE!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Nowy tom rocznika

25 marca 2021 r.

Utrwalenie przeszłości

Towarzystwo Przyjaciół Nauk wydało kolejny, podwójny tom Rocznika Międzyrzeckiego. - Tematyka i treści zawarte w roczniku są zróżnicowana.

Zwróciliśmy uwagę na dominujące w tym okresie tematy, ale skupiliśmy się również na działalności TPN - mówi Andrzej Kurenda, prezes TPN. - Zdajemy sobie sprawę, że w tych trudnych czasach nie łatwo jest poświęcić się pracy nad utrwaleniem naszej przeszłości. Jednak to właśnie ten trud daje satysfakcję dobrze wykonanej pracy, która ma znaczenie dla przyszłych pokoleń - podkreśla.

W roczniku podsumowano inicjatywy i działania TPN, takie jak m.in.: odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Alei Katyńskiej czy organizację zjazdu regionalistów z województwa lubelskiego pod hasłem „Drogi do niepodległości w małych ojczyznach”. Nie zabrakło sprawozdania z walnego zgromadzenia sprawozdawczo-wyborczego, na którym wybrano nowe władze stowarzyszenia. Z bycia prezesem TPN po 22 latach zrezygnował Ryszard Turyk, a jego miejsce zajął Andrzej Kurenda. Ponadto w skład zarządu weszli: Szczepan Kalinowski - wiceprezes, Elżbieta Kamasa - wiceprezes, Adam Szulik - sekretarz, Anna Łuciuk - skarbnik, Ryszard Kornacki - redaktor wydawnictw oraz Leszek Sokołowski, Jerzy Jeleszuk i Sławomir Litwiniuk.

W roczniku znalazła się obszerna relacja z obchodów 50 rocznicy działania TPN. Przeczytać można również o odsłonięciu nowego pomnika POW, wkomponowanego w mogiłę poległych w 1918 r. w czasie Krwawych Dni Międzyrzeca. Autorem artykułów jest Adam Szulik. Z kolei Ryszard Turyk, który był przed laty uczniem Karola Wojtyły, opisał wspomnienia ze swoich spotkań z przyszłym papieżem w tekście pt. „ Znaczenie nauczania Jana Pawła II”.

W kolejnym rozdziale publikacji znalazły się informacje na temat ludzi, którzy z pasją zajmują bądź zajmowali się historią, w tym teksty dotyczące m.in. pasjonatów historii związanych z zaprzyjaźnionym stowarzyszeniem historycznym czy wspomnienie pomordowanych leśników. Czwarty rozdział jest kroniką ważnych wydarzeń, jakie miały miejsce w Międzyrzecu Podlaskim. A. Szulik przybliżył historię parafii Chrystusa Króla, która jest najmłodszą w mieście; Anna Sobolewska opisała obchody jubileuszu 100-lecia Szkoły Podstawowej nr 1; Jerzy Jeleszuk stworzył obszerny tekst o generalnym remoncie w parafii św. Józefa Oblubieńca, a Ryszard Kornacki przedstawił ciekawe postacie z przeszłości: Antoniego Nadolnego i Mojżesza Ryneckiego.

Rocznik wydano dzięki pomocy finansowej miasta i powiatu bialskiego. Jego wydanie nieco opóźniła pandemia koronawirusa. Zainteresowani mogą nabyć rocznik w księgarni „AZ” przy ul. Lubelskiej 13.

Magdalena Frydrychowska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz parafii


W niedzielę 11 kwietnia parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie przeżywa jubileusz 100-lecia istnienia. W uroczystościach udział wzięli: ordynariusz diecezji siedleckiej Kazimierz Gurda oraz dwaj biskupi pochodzący z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego: Henryk Tomasik i Grzegorz Suchodolski. W Niedzielę Miłosierdzia został poświęcony nowy posoborowy marmurowy ołtarz i ambona.

FOTOGALERIA

IV Ojcowski Poligon Duchowy


17 kwietnia w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbył się IV Ojcowski Poligon Duchowy. Organizatorami spotkania - ph. „Wychowanie do wiary i męstwa” - były Kluby Ojca z Siedlec, Łukowa i Łosic. W programie „poligonu” były m.in.: konferencja wygłoszona przez dr. hab. Mieczysława Guzewicza, konsultora rady ds. rodziny KEP, oraz świadectwo Krzysztofa Plażuka, ojca trójki dzieci, przeniesionego do rezerwy podpułkownika Wojska Polskiego. Pielgrzymi wzięli udział również w nabożeństwie Drogi Światła. Zwieńczeniem, a zarazem punktem kulminacyjnym wydarzenia była Eucharystia sprawowana o północy.

PATRONAT "ECHO"


#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
Odkryj sekrety zaświatów
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które... wiedziały i widziały więcej.
więcej »
Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
Oddać się w opiekę Świętej Rodzinie
Na sobotę 8 maja planowana jest doroczna Pielgrzymka Czytelników „Różańca” i Członków Rodziny Loretańskiej. - Jest to wydarzenie, które co roku przyciąga do Loretto pielgrzymów z całej Polski - potwierdzają ss. loretanki.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
Pojednanie w małżeństwie będzie tematem Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbędzie się 9 maja. Jak co roku uczestników gościć będzie parczewska bazylika mniejsza w Parczewie.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Trwa jubileuszowa, 25 edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. - Głównym celem OKWB od początku było wyjście do młodego człowieka z przesłaniem zawartym na kartach Pisma Świętego - mówi Ewa Urbanek, koordynator OKWB w diecezji siedleckiej.
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
 

POLECAMY


Z miłością i męstwem
„Powszechnie mówi się, że czas to pieniądz. A ja wam mówię: czas to miłość!” - słowa Prymasa Tysiąclecia - podobnie jak całe „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” jego autorstwa - nie straciły na znaczeniu. Wręcz przeciwnie!
więcej »
Odkryj swoją wartość
Moja książka jest dla każdego, kto mając już dość tego całego pędu świata, jego masek i udawania, pragnie od życia czegoś więcej - zauważa Damian Krawczykowski, autor książki „Selfie smartfonem Boga. Odkryj swoją wartość”.
więcej »
 

SONDA

 

Tydzień Biblijny jest dla mnie...

okazją do częstszej lektury słowa Bożego

szansą doceniania aktualności treści Pisma Świętego

sposobnością refleksji nad Bożą mądrością i wszechmocą

to czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR