25 lutego 2021 r. Imieniny obchodzą: Wiktor, Cezary, Zygfryd

Pogoda: Siedlce

Numer 8
25-03 marca 2021r.

menu

NEWS

W materiałach formacyjnych dla kół różańcowych: Koronka 10 cnót ewangelicznych Najświętszej Maryi Panny.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Zmiany w oświacie

10 lutego 2021 r.

Filialna szkoła przestanie istnieć?


fot. ARCHIWUM

O wszystkim przesądzi opinia mazowieckiego kuratora oświaty, ale radni już zdecydowali. Z końcem sierpnia najpewniej dojdzie do likwidacji podstawówki w Budziskach.

Jeszcze w pierwszych miesiącach ubiegłego roku w gminie Trojanów istniało siedem szkół podstawowych (w Trojanowie, Podobłociu, Korytnicy, Woli Koryckiej Górnej, Budziskach, Więckowie i filia w Damianowie). Ponad sześć miesięcy temu samorząd podjął decyzję o zamknięciu, jak dotąd jedynej filialnej placówki. W tym samym czasie szkoły w Budziskach i Więckowie zostały przekształcone z ośmioklasowych w kształcące tylko dzieci klas I-III i przedszkolaków. Mówiąc o powodach swojej decyzji, władza powołała się na względy demograficzne i korzyść dla dzieci, które od września 2020 r. przeszły do szkół większych i lepiej wyposażonych. Placówki o obniżonym stopniu organizacji funkcjonowały dalej, ale już wtedy wśród radnych były głosy obawy, że jest to pierwszy krok w kierunku ich likwidacji. Niestety w przypadku szkoły w Budziskach spełniły się one szybciej niż się spodziewano.

Choć decyzja o zamknięciu podstawówki jeszcze formalnie nie zapadła, takim zamiarom gminy trudno się dziwić. Po przeprowadzeniu reorganizacji szkoła w Budziskach miała działać jako filia Szkoły Podstawowej w Korytnicy. W praktyce jednak wyszło tak, że od września nie uczęszczało do niej ani jedno dziecko. Wynikało to z tego, że rodzice pozapisywali swoje pociechy od razu do większych i lepiej wyposażonych placówek w Trojanowie albo w Korytnicy. Istniały też takie sytuacje, że dzieci były przenoszone przez rodziców do placówek na terenie innych gmin.

 

Przed faktem dokonanym

Przy takim obrocie spraw samorząd został postawiony przed faktem dokonanym. - Uczniów nie było, a formalnie budynek nadal pełnił rolę szkoły. Dlatego trzeba było podjąć decyzję o likwidacji - tłumaczy przewodniczący rady gminy w Trojanowie Jacek Ryszkowski.

Na razie radni podjęli w tej sprawie uchwałę intencyjną. Poparło ją 12 samorządowców przy jednym głosie przeciwnym i dwóch wstrzymujących się. Teraz gmina czeka na opinię kuratora oświaty.

 

Żal dzieci

Nie wszyscy jednak informację o zamknięciu szkoły przyjęli biernie. Zdarzały się przypadki kierowania listów w sprawie ocalenia placówki. Pisali je nie tylko rodzice, ale i mieszkańcy miejscowości. Swoje obiekcje co do działań gminy wyraził też radny Stanisław Gugała, który jako jedyny podniósł rękę za pozostawieniem szkoły. - Rada gminy powinna ją zostawić chociażby dla klas I-III. Ten budynek jest czysty i zadbany. Ludziom ta szkoła jest przecież potrzebna, szczególnie dzieciom. Szkoda mi ich. Z tej części naszej gminy jest wszędzie daleko - tłumaczy samorządowiec. Jeden z najstarszych radnych Trojanowa nie kryje, że ostatnie decyzje władz względem szkół nie są jego zdaniem właściwe. - Najłatwiej wszystko zlikwidować. To bardzo przykre. Zawsze starałem się pomagać ludziom i działać dla ich dobra. Niestety, nie zawsze to przynosiło efekt, a często rodziło pretensje - mówi S. Gugała.

Na razie nie wiadomo, co stanie się z budynkiem szkoły po likwidacji. - Jeżeli kurator wyda pozytywną opinię, będzie czas, by zastanowić się, jakie kroki podjąć, uwzględniając przy tym potrzeby lokalnej społeczności - wyjaśnia przewodniczący rady gminy w Trojanowie.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

PATRONAT "ECHO"


Warsztaty uwielbienia
W dniach 26-28 marca przy parafii Chrystusa Króla oraz Zespole Placówek Oświatowych nr 3 im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim odbywać się będą IV Międzyrzeckie Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne „W Jego ranach nasze zdrowie”.
więcej »
Ojcowskie serce
Profeto.pl przygotowało rekolekcje wielkopostne zatytułowane „Ojcowskie serce”. Ośmioodcinkowy cykl to rozważania modlitwy „Ojcze nasz” z perspektywy św. Józefa. Wideorozważania prowadzi bp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.
więcej »
#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
 

POLECAMY


Pokutny Marsz Różańcowy
W niedzielę 28 lutego odbędzie się kolejny, 52 Pokutny Marsz Różańcowy ulicami Siedlec. Uczestnicy spotkają się o 14.00 przy pomniku św. Jana Pawła II.
więcej »
Nigdy cię, świecie, nie porzucę...
Decyzja, która zmieniła bieg historii i losy ludzi, to Boże: „JESTEM”! On jest, a wraz z Nim - o czym przekonują nas dzieje biblijnych bohaterów - wszystko jest możliwe.
więcej »
Wystawa na 100-lecie parafii
Muzeum Regionalne w Łukowie we współpracy z parafią pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przygotowało wystawę pt. „Bądźcie doskonałymi jako Ojciec wasz niebieski doskonałym jest”.
więcej »
Za wstawiennictwem św. Józefa
Jan Paweł II nabożeństwo, jakie mamy do św. Józefa, określał mianem kontynuacji czci, z jaką traktował swojego opiekuna sam Jezus.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

w kontekście pandemii - okazją do przewartościowania swojego życia i hierarchii wartości

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR