25 lutego 2021 r. Imieniny obchodzą: Wiktor, Cezary, Zygfryd

Pogoda: Siedlce

Numer 8
25-03 marca 2021r.

menu

NEWS

W materiałach formacyjnych dla kół różańcowych: Koronka 10 cnót ewangelicznych Najświętszej Maryi Panny.

STRONA GŁÓWNA



Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Rozważanie do Ewangelii

6 lutego 2021 r.

Poza przestrzeń komfortu

Czym było uzdrowienie z gorączki, nota bene przypadłości doskonale nam znanej, ale nijak mającej się do uzdrowienia trędowatego, chromego, niewidomego od urodzenia? - chciałoby się zapytać.

Ot, drobny epizod. Bez wątpienia spektakularność tych drugich jest zdecydowanie większa. A gorączka? Cóż… Nic wielkiego. Tymczasem Ojcowie Kościoła na to, wydawać by się mogło, prozaiczne wydarzenie opisane przez św. Marka patrzą zupełnie inaczej; traktują jako swoisty wzorzec, doskonały model działania Chrystusa. Dlaczego?

Gorączka to znak wewnętrznej walki, ścierania się sił, zmagań choroby ze zdrową tkanką w obrębie ludzkiego organizmu. Znamy to uczucie doskonale: człowiek w gorączce nie ma na nic ochoty, jest wyłączony z biegu życia, skoncentrowany na sobie. Bywa, że owocuje to egoistycznymi postawami, zamknięciem w kręgu choroby, izolacją. Gorączka zatem staje symbolem pewnego stanu duszy, ilustracją określonego stanu człowieka. Jezus z wewnętrznego odrętwienia, stagnacji podnosi, wyzwala - uzdrowienie przy tym jest czymś znacznie więcej niż tylko przywróceniem pełnej sprawności ciała. Prowadzi do innego rodzaju aktywności. Wyzwala z myślenia tylko o sobie.

Ważne jest, że ten konkretny, opisany przez św. Marka, przypadek uzdrowienia dokonuje się etapami: najpierw Jezus zbliża się do teściowej Szymona i podnosi ją - ukazuje, jak ważne jest skrócenie dystansu, gdy spotyka się człowieka chorego na ciele czy duszy. Dystans zawsze niesie w sobie ryzyko rozminięcia się, niezrozumienia, niewłaściwej oceny. Ujęcie za rękę wyraża chęć pomocy, podniesienia z niedoli - „dobry” dotyk jest precyzyjnym komunikatem, zaproszeniem: jesteś dla mnie ważny, jesteś mi potrzebna! Jezus czyni cud - nie wiemy dokładnie, na czym on polegał, z jakiej choroby została uwolniona. Nie ona jest jednak ważna dla obserwatora wydarzenia. Istotne jest coś innego: „wstała i usługiwała im”. Teściowa Szymona została wyzwolona z zamknięcia, izolacji. Dokonała się przemiana myślenia, nastąpiło zwrócenie ku innym poprzez miłość, przybierającą konkretny kształt służby!

Ewangeliczna gorączka dobrze oddaje atmosferę naszych czasów. „Kultura narcyzmu” - tak dobrze opisana przed laty przez Christophera Lascha w książce o tym samym tytule - oddaje skalę problemu. Dziś przyjmuje ona także formę cyfrową (pisze o tym m.in. M. Szpunar w książce „Kultura cyfrowego narcyzmu”). Skupienie na sobie, histeryczna obrona rzekomo zagrożonej wolności, skrajny indywidualizm, lęk przed rzeczywistymi i wyimaginowanymi zagrożeniami - siłą wdzierają się w myślenie także chrześcijan. Jesteśmy w stanie zaakceptować naukę Kościoła o tyle, o ile nie każe nam wychodzić poza ściśle określoną przestrzeń komfortu. Nie zmienia tego fakt „kupienia” sobie nieświętego „świętego spokoju” dychą daną „na Owsiaka” czy wsparcie innych akcji charytatywnych. Nie o to chodzi.

Jezus wyzwala z „gorączki” patologicznego skupienia na sobie - po to, abyśmy BYLI w pełni dla innych. Otwarci na służbę życiu, niosący wsparcie naszym braciom i siostrom w świecie, szczególnie bezbronnym, chorym, wymagającym opieki.

Ks. Paweł Siedlanowski

Powrót

STRONA GŁÓWNA



Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

PATRONAT "ECHO"


Warsztaty uwielbienia
W dniach 26-28 marca przy parafii Chrystusa Króla oraz Zespole Placówek Oświatowych nr 3 im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim odbywać się będą IV Międzyrzeckie Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne „W Jego ranach nasze zdrowie”.
więcej »
Ojcowskie serce
Profeto.pl przygotowało rekolekcje wielkopostne zatytułowane „Ojcowskie serce”. Ośmioodcinkowy cykl to rozważania modlitwy „Ojcze nasz” z perspektywy św. Józefa. Wideorozważania prowadzi bp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.
więcej »
#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
 

POLECAMY


Pokutny Marsz Różańcowy
W niedzielę 28 lutego odbędzie się kolejny, 52 Pokutny Marsz Różańcowy ulicami Siedlec. Uczestnicy spotkają się o 14.00 przy pomniku św. Jana Pawła II.
więcej »
Nigdy cię, świecie, nie porzucę...
Decyzja, która zmieniła bieg historii i losy ludzi, to Boże: „JESTEM”! On jest, a wraz z Nim - o czym przekonują nas dzieje biblijnych bohaterów - wszystko jest możliwe.
więcej »
Wystawa na 100-lecie parafii
Muzeum Regionalne w Łukowie we współpracy z parafią pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przygotowało wystawę pt. „Bądźcie doskonałymi jako Ojciec wasz niebieski doskonałym jest”.
więcej »
Za wstawiennictwem św. Józefa
Jan Paweł II nabożeństwo, jakie mamy do św. Józefa, określał mianem kontynuacji czci, z jaką traktował swojego opiekuna sam Jezus.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

w kontekście pandemii - okazją do przewartościowania swojego życia i hierarchii wartości

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma Świętego



LITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR