15 stycznia 2021 r. Imieniny obchodzą: Paweł, Izydor, Aleksander

Pogoda: Siedlce

Numer 2
14-20 stycznia 2021r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu ECHA - m.in. odpowiedź na pytanie, co powinna zrobić osoba, u której zdiagnozowano chorobę otępienną, by zabezpieczyć swoją przyszłość...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Noce i dnie - na nowo

6 stycznia 2021 r.

Sentymentalny powrót


fot. ARCHIWUM

Kręceniem filmu „Noce i dnie” 45 lat temu żył cały region, zwłaszcza gmina Wodynie. Po latach zarówno ci, którzy pamiętają tamte dni, jak i ci, dla których stanowią one odległą przeszłość, mogą wrócić do minionych chwil.

Łączenie pokoleń i zachęcanie do poznawania naszej kultury to główne cele, jakie przyświecają Stowarzyszeniu Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku, a które realizują poprzez działania związane ze słynnym obrazem filmowym Jerzego Antczaka. Ze względu na pandemię część działań trzeba było odłożyć. Niektóre, jak ostatnie warsztaty filmowe, mogły się jednak odbyć. - Nasze działania zaczęliśmy w 2016 r. projektem „Noce i dnie łączą pokolenia”, którego celem głównym było włączenie co najmniej 80 osób z różnych grup wiekowych w realizację inicjatywy kulturalnej związanej z filmem „Noce i dnie” - wspomina Hubert Pasiak, prezes SOKiAL. - Co ciekawe, zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania, bo w projekcie udział wzięło 129 osób z różnych grup wiekowych - zauważa. To gmina Wodynie, ze względu na swe położenie, ukształtowanie terenu oraz posiadanie historycznych obiektów, stała się planem filmowym do obrazu Jerzego Antczaka pt. „Noce i dnie”.

Minęło 45 lat od tamtych wydarzeń i czas nieubłaganie zaciera ślady, umierają kolejne osoby, które brały udział w produkcji. Stąd pomysł, by wracając do tamtych chwil, przywołać historię, a przy okazji opowiedzieć o swoich działaniach. SOKiAL, Gminny Ośrodek Kultury Wodynie, Fundacja Mazowiecka Micha Szlachecka we współpracy z licznymi środowiskami dziś z powodzeniem wykorzystują potencjał filmu do promocji swoich działań.

 

Nowa Reymontówka

Z okazji 15 rocznicy działalności stowarzyszenie SOKiAL sprawiło sobie nie lada prezent. Aby działać jeszcze bardziej profesjonalnie, kupiło nieruchomość w Wodyniach. To budynek starej plebanii w stylu dworu polskiego, otoczony stawami i parkiem, budynkiem starej gorzelni, malowniczymi polami oraz zabytkowym, drewnianym kościołem z XVIII w. - W 2021 r. uruchomione zostanie tam biuro oraz dom pracy twórczej SOKiAL, miejsce na wzór Reymontówki, otwarte dla działaczy społecznych, artystów, szkół - zdradza H. Pasiak. - Punktem odniesienia wielu działań w tym miejscu będzie na pewno motyw „Nocy i Dni”. Wszak również w sąsiadującym z plebanią drewnianym kościele parafialnym Jerzy Antczak kręcił sceny słynnej produkcji - dodaje.

 

Film wczoraj i dziś

We wtorek, 29 grudnia, odbyły się warsztaty filmowe online, które były kolejnym etapem działań stowarzyszenia, tym razem pod hasłem „Noce i dnie 2020”. Zajęcia zostały poprowadzone przez producenta i filmowca młodego pokolenia Pawła Przewoźnego. Uczestnicy mogli zapoznać się z każdym etapem produkcji filmu, począwszy od pomysłu i scenariusza, aż po końcowy montaż i projekcję premierową. Warsztaty były też okazją do poznania sztuczek wykorzystywanych na planie, a także poznania różnic między dawnymi planami filmowymi a obecnymi.

W ramach warsztatów powstał też krótkometrażowy film, który porusza tematykę „Nocy i Dni”. W ramach projektu zrealizowano również film z pokazem kulinarnym oraz film z pokazem malarskim.

JAG

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kolędnicy misyjni


W imieniu Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci wyrażam wdzięczność rodzicom i dzieciom, kapłanom i paniom katechetkom za kolędowanie misyjne na rzecz masajskich dzieci. Czas pandemii nie zatrzymał misyjnego zapału. W naszej diecezji były parafie, w których ta akcja została zrealizowana - mówi ks. Kazimierz Jóźwik, referent misyjny. Dziękujemy za nadesłane fotografie.

PATRONAT "ECHO"


Trwa głosowanie w konkursie „Spacer Orszakowy - Siedlce 2021”
Głosowanie rozpoczęło się 7 stycznia, od 12.00, i będzie trwało do 30 stycznia, do 12.00. Na każdego z uczestników można wysłać jeden głos dziennie z jednego adresu e-mail.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa emitowany jest program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. W piątek 15 stycznia będziemy mogli obejrzeć odcinek o parafii Górki koło Łosic.
więcej »
Święty na trudne czasy
Św. Roch był pielgrzymem, który miał do spełnienia jedną misję: opiekować się chorymi podczas zarazy. Pandemia to doskonały czas do modlitwy za jego wstawiennictwem.
więcej »
Niedzielne gadanie o słowie
Nieodżałowany ks. Piotr Pawlukiewicz w jednym z wywiadów powiedział: „Z Szustakiem można się sprzeczać, nie zgadzać, ale to jest gość”.
więcej »
 

SONDA

 

Za co kochamy babcie i dziadków?

za ich bezgraniczną i bezinteresowną miłość;

za czas poświęcany wnukom;

za to, że zawsze można na nich liczyć;

za ich mądrość i doświadczenie;

za to, że są...LITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR