15 stycznia 2021 r. Imieniny obchodzą: Paweł, Izydor, Aleksander

Pogoda: Siedlce

Numer 2
14-20 stycznia 2021r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu ECHA - m.in. odpowiedź na pytanie, co powinna zrobić osoba, u której zdiagnozowano chorobę otępienną, by zabezpieczyć swoją przyszłość...

STRONA GŁÓWNA



Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Wyjątkowy koncert

6 stycznia 2021 r.

Święta są w nas


fot. ARCHIWUM

21 grudnia w kościele Wniebowzięcia NMP w Woli Osowińskiej odbył się koncert kolęd i pastorałek pt. „Święta są w nas”.

- Świąteczne muzykowanie przynosi radość - przyznaje pomysłodawca wydarzenia Janek Obroślak, dodając, iż tytuł koncertu zachęca do poszukiwań atmosfery świąt Bożego Narodzenia i miłości w nas samych. Wydarzenie zostało przygotowywane przez profesjonalnych muzyków - absolwentów akademii muzycznych oraz finalistów telewizyjnych show muzycznych. Udział wzięli m.in. bracia Obroślakowie: Janek i Mateusz wraz z ojcem, który przedstawił kontekst kulturowy wykonywanych utworów. Kiedy pojawił się pomysł zorganizowania koncertu był początek jesieni. - Zaczęliśmy zajęcia z młodzieżą, mając wtedy nadzieję, że obostrzenia sanitarne związane z pandemią zostaną złagodzone. I choć tak się nie stało, nie zrezygnowaliśmy z przygotowań. Koncert odbył się z udziałem nielicznych gości i został zarejestrowany - mówi J. Obroślak, zaznaczając, iż kolędy i pastorałki są utworami wdzięcznymi do zagrania i dają duże pole do popisu profesjonalistom.

- Zazwyczaj jest tak, że kiedy muzyk otrzymuje zestaw akordów, jednocześnie w głowie buduje swoją harmonię danego utworu, a na scenie poszukuje współbrzmień z zespołem. Grono solistów i instrumentalistów, których zaprosiłem do współpracy przy realizacji koncertu, to osoby wierzące, w godny sposób wykonujące utwory świąteczne. Prezentując na żywo tradycyjne kolędy, wprowadziliśmy pewne nowe elementy, które są interesujące w odbiorze - wyjaśnia.

 

Wyśpiewana Ewangelia

Na scenie - obok wykonań wokalnych - wybrzmiały: perkusja, gitara basowa, akordeon, instrumenty klawiszowe i gitara. - Pięknie wyśpiewaliście Ewangelię o narodzeniu Jezusa - pochwalił muzyków proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Woli Osowińskiej ks. kan. Stefan Kurianowicz. Za wyjątkowe muzyczne doznania podziękowali też wójt gminy Borki Radosław Sałata i wicestarosta radzyński Michał Zając. Wśród zaproszonych gości byli m.in. radni, dyrektorzy szkół, młodzież, rodzice i nauczyciele oraz osoby na co dzień współpracujące z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu z siedzibą w Woli Osowińskiej, który był organizatorem koncertu.

 

Ułatwić muzyczną drogę

Tytuł tego wydarzenia muzycznego „Święta są w nas”, jak zaznaczyła prowadząca koncert dyrektor GOKiS Małgorzata Kulikowska, jest wezwaniem do przeżywania świąt w sposób duchowy. Z kolei J. Obroślak podkreśla, że zmusza on do poszukiwań w nas samych atmosfery świąt Bożego Narodzenia oraz miłości. - Kiedy spojrzymy wstecz, to nasuwa się refleksja, że kiedyś inaczej przeżywaliśmy Boże Narodzenie - dodaje, podkreślając, iż wspólne kolędowanie przywraca mu radość świąt.

Koncert zorganizowany w niewielkiej Woli Osowińskiej był miłą niespodzianką dla mieszkańców. - Jest nadzieja na kontynuację tego muzycznego wydarzenia, nawet z miniorkiestrą , a także szansa na zaangażowanie większej liczby młodych ludzi z terenu gminy- zdradza plany na kolejny rok J. Obroślak. - Kiedy rozpocząłem pracę w GOKiS, chciałem tu przenieść ten świat, który poznawałem, studiując na Akademii Muzycznej w Gdyni, a potem w Łodzi - wyznaje Obroślak. - Gdy byłem dzieckiem, marzyłem o koncertowaniu. Dlatego chciałem trochę ułatwić tutejszej młodzieży tę drogę, dając im możliwość wspólnego muzykowania z profesjonalistami - dodaje.

Koncert można odsłuchać na facebookowym profilu GOKiS.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNA



Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kolędnicy misyjni


W imieniu Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci wyrażam wdzięczność rodzicom i dzieciom, kapłanom i paniom katechetkom za kolędowanie misyjne na rzecz masajskich dzieci. Czas pandemii nie zatrzymał misyjnego zapału. W naszej diecezji były parafie, w których ta akcja została zrealizowana - mówi ks. Kazimierz Jóźwik, referent misyjny. Dziękujemy za nadesłane fotografie.

PATRONAT "ECHO"


Trwa głosowanie w konkursie „Spacer Orszakowy - Siedlce 2021”
Głosowanie rozpoczęło się 7 stycznia, od 12.00, i będzie trwało do 30 stycznia, do 12.00. Na każdego z uczestników można wysłać jeden głos dziennie z jednego adresu e-mail.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa emitowany jest program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. W piątek 15 stycznia będziemy mogli obejrzeć odcinek o parafii Górki koło Łosic.
więcej »
Święty na trudne czasy
Św. Roch był pielgrzymem, który miał do spełnienia jedną misję: opiekować się chorymi podczas zarazy. Pandemia to doskonały czas do modlitwy za jego wstawiennictwem.
więcej »
Niedzielne gadanie o słowie
Nieodżałowany ks. Piotr Pawlukiewicz w jednym z wywiadów powiedział: „Z Szustakiem można się sprzeczać, nie zgadzać, ale to jest gość”.
więcej »
 

SONDA

 

Za co kochamy babcie i dziadków?

za ich bezgraniczną i bezinteresowną miłość;

za czas poświęcany wnukom;

za to, że zawsze można na nich liczyć;

za ich mądrość i doświadczenie;

za to, że są...



LITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR