25 stycznia 2021 r. Imieniny obchodzą: Tatiana, Paweł, Miłosz

Pogoda: Siedlce

Numer 3
21-27 stycznia 2021r.

menu

NEWS

Rozpoczynamy przygotowania do jubileuszu 12-lecia beatyfikacji Męczenników Podlaskich. W bieżącym wydaniu - m.in. o cudach za ich wstawiennictwem i wznowieniu cennej dla diecezjan publikacji książkowej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Jest jak jest

6 stycznia 2021 r.

Narodowy zawrót głowy

Któż z nas nie pamięta kultowych kadrów ze słynnej komedii Stanisława Barei pt. „Miś”, kiedy to do chałupy wpada baba z siekierą w ręku i krzyczy: „Przywieźli wyngiel! Wyngiel je we wiosce!”.

Scena ta przyszła mi na myśl po tym, jak zobaczyłem w naszych narodowych mediach obrazki pokazujące dwa samochody znanej niemieckiej marki eskortowane przez policyjne radiowozy, którymi w Święta Bożego Narodzenia do kraju nad Wisłą dostarczono pierwsze fiolki z zawartością „eliksiru życia”, pozwalającego zapoczątkować realizację Narodowego Programu Szczepień. Następnego dnia te same media przez cały dzień pokazywały wybraną z liczącego blisko 38 mln obywateli narodu dzielną pielęgniarkę. Kobietę, która jako pierwsza pozwoliła ukłuć się w ramię i tym samym - co raczył zauważyć premier rządu - „zyskała spokój i barierę przed groźnym wirusem”. Samego procesu iniekcji dokonał dyrektor szpitala (nobliwie nazywanego narodowym), który kilka tygodni wcześniej został urządzony pod szczelnie zamkniętym dachem Stadionu Narodowego.

Opisane fakty, podniesione do rangi wydarzenia narodowego, miały miejsce w przededniu narodowej kwarantanny. I tylko w całej tej szopce zabrakło mi odegrania hymnu narodowego i płomiennego przemówienia któregoś z naszych narodowych przywódców.

Nie wiem, czy zauważyliście Państwo, że od pewnego czasu w naszym kraju coraz większej liczbie instytucji, organów, programów, organizacji, agencji, placówek, urzędów czy po prostu przedsięwzięć oraz najprostszych czynności przydawany jest przymiotnik narodowy. Kiedyś wystarczał nam Narodowy Bank Polski, Biblioteka Narodowa, muzeum, opera i filharmonia. Teraz mamy dbający o nasze dobre samopoczucie Narodowy Fundusz Zdrowia. Są różne narodowe programy zwalczania chorób czy uzależnień. Cierpiącymi z powodu nowotworów opiekuje się Narodowy Instytut Onkologii. Zadania z zakresu umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego i nauki koordynuje Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Narodowy Instytut Wolności z ramienia rządu zajmuje się organizacjami pozarządowymi. Narodowe Centrum Kultury i Dziedzictwa Wsi kształtuje m.in. postawy patriotyczne wśród mieszkańców obszarów wiejskich. Sportowych talentów wyszukuje Narodowa Baza Talentów. Polska Fundacja Narodowa promuje wizerunek i gospodarkę naszego kraju za granicą. Do tego mamy jeszcze choćby: Narodową Agencję Poszanowania Energii, Filmotekę Narodową, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Narodowe Centrum Kultury, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego czy Radę Mediów Narodowych. Do historii przeszły już m.in. Narodowa Loteria Paragonowa czy zakończona tragicznie Narodowa Wyprawa w Himalaje.

Sam kalendarz jest również narodowy, bo obok Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych mamy np.: Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego, Narodowy Dzień Niepodległości, Narodowy Dzień Zwycięstwa, Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką czy Narodowy Dzień Sportu. Natomiast akcję społeczną propagującą znajomość literatury narodowej zwaną Narodowym Czytaniem zawsze inauguruje stojący na czele narodu prezydent, czytając fragment któregoś z narodowych dzieł napisanych przez jednego z narodowych wieszczów.

I tylko naród jest jakiś taki coraz mniej narodowy, jakby od eskalacji tych wszystkich narodowych wydarzeń dostał narodowego zawrotu głowy.

Leszek Sawicki

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Na wzór unitów


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Eucharystię pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy koncelebrowali bp Grzegorz Suchodolski i ks. prałat Zbigniew Sobolewski. Przed Mszą św. dyrektor Dzieła Pomocy Ad Gentes wygłosił konferencję nt. nowo powstałego Bractwa Strażnicy Kościoła, a ks. prałat Bernard Błoński zaprezentował jubileuszowe wydanie publikacji „Martyrologium, czyli męczeństwo Unii na Podlasiu”.

FOTOGALERIA

Kolędnicy misyjni


W imieniu Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci wyrażam wdzięczność rodzicom i dzieciom, kapłanom i paniom katechetkom za kolędowanie misyjne na rzecz masajskich dzieci. Czas pandemii nie zatrzymał misyjnego zapału. W naszej diecezji były parafie, w których ta akcja została zrealizowana - mówi ks. Kazimierz Jóźwik, referent misyjny. Dziękujemy za nadesłane fotografie.

PATRONAT "ECHO"


Trwa głosowanie w konkursie „Spacer Orszakowy - Siedlce 2021”
Głosowanie rozpoczęło się 7 stycznia, od 12.00, i będzie trwało do 30 stycznia, do 12.00. Na każdego z uczestników można wysłać jeden głos dziennie z jednego adresu e-mail.
więcej »
W drodze do Betlejem
Katolickie Przedszkole „Ogródek św. Franciszka” z Siedlec zachęca do udziału w II Międzyprzedszkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek „W drodze do Betlejem”. Tegoroczna edycja - z powodu obostrzeń związanych z pandemią - odbędzie się online.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa emitowany jest program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. W piątek 29 stycznia będziemy mogli obejrzeć odcinek o parafii Skórzec.
więcej »
Niedzielne gadanie o słowie
Nieodżałowany ks. Piotr Pawlukiewicz w jednym z wywiadów powiedział: „Z Szustakiem można się sprzeczać, nie zgadzać, ale to jest gość”.
więcej »
Debata online
W poniedziałek 25 stycznia, o 19.00, odbędzie się debata online pt. „Niebezpieczeństwo laicyzmu polskiego społeczeństwa”.
więcej »
Poruszał serca
Mimo że od jego śmierci minęło ponad 40 lat, przenikliwe myśli amerykańskiego arcybiskupa kształtują kolejne pokolenia wiernych na całym świecie.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR