25 stycznia 2021 r. Imieniny obchodzą: Tatiana, Paweł, Miłosz

Pogoda: Siedlce

Numer 3
21-27 stycznia 2021r.

menu

NEWS

Rozpoczynamy przygotowania do jubileuszu 12-lecia beatyfikacji Męczenników Podlaskich. W bieżącym wydaniu - m.in. o cudach za ich wstawiennictwem i wznowieniu cennej dla diecezjan publikacji książkowej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Cyberprzestępcy w natarciu

3 stycznia 2021 r.

Ku przestrodze

O tym, jak bardzo bolesne jest inwestowanie za pośrednictwem niesprawdzonego portalu internetowego, przekonał się w ostatnim czasie m.in. mieszkaniec Dęblina.

Mało kto wyobraża sobie dziś życie bez internetu. Jednak to ogólnodostępne medium staje się miejscem, w którym coraz częściej zaciera się granica między naszym światem realnym i światem wirtualnym. To niebezpieczne zjawisko bardzo chętnie wykorzystują cyberprzestępcy. Oprócz nowoczesnych technologii oraz zaawansowanego oprogramowania, z którego korzystają - nieodzownym wsparciem ich działalności jest przede wszystkim nasza nieuwaga, pośpiech, niewiedza i naiwność. Brak zdrowego rozsądku, chęć łatwego zysku czy wiara w tzw. nadzwyczajne okazje staje się przyczyną wielu późniejszych rozczarowań, utraty cennych przedmiotów czy oszczędności całego życia.

 

Nietrafione inwestycje…

O tym, jak bardzo bolesne jest inwestowanie za pośrednictwem niesprawdzonego portalu internetowego, przekonał się w ostatnim czasie m.in. mieszkaniec Dęblina. 65-latek chcąc dobrze ulokować swoje oszczędności postanowił sprawdzić w sieci ofertę kilku instytucji oferujących zysk z inwestycji giełdowych. W trakcie logowania się na jedną ze stronę internetową podał swój numer telefonu. Po chwili skontaktował się z nim przedstawiciel portalu. Za jego namową nieświadomy zagrożenia dęblinianin postępował zgodnie z przekazywanymi instrukcjami, podając m.in. kody z karty kodów jednorazowych oraz instalując na swoim komputerze oprogramowanie, umożliwiając nieznajomemu zdalne sterowanie urządzeniem. Kiedy oszust przeszedł do zakładania tzw. konta inwestycyjnego wmówił dęblinianinowi, że aby to poprawnie zrobić musi mieć m.in. dostęp do jego osobistego konta bankowego. W pewnej chwili mężczyzna zorientował się, że dał się oszukać, bowiem z jego konta oszczędnościowego znikały kolejne sumy pieniędzy. Pokrzywdzony natychmiast udał się do swojego banku, gdzie zastrzegł możliwość korzystania z konta i karty kredytowej. Sprawę zgłosił również policjantom. W wyniku działań oszusta z konta pokrzywdzonego została wypłacona kwota ponad 32 tys. zł.

 

…i wirtualne zakupy

Od kilku lat policjanci prowadzą również coraz więcej postępowań mających na celu dotarcie do przestępców, którzy wykorzystując łatwowierność i naiwność osób robiących zakupy w sieci. Tylko w grudniu do garwolińskiej Komendy Powiatowej Policji zgłosiły się kilku oszukanych w ten sposób mieszkańców regionu. Wśród nich była m.in. 47-letnia mieszkanka powiatu garwolińskiego, która robiąc zakupy na jednym z popularnych portali internetowych, udostępniła rzekomemu sprzedawcy swoje dane osobowe oraz dane z zabezpieczeniami karty kredytowej. Po pewnym czasie kobieta zorientowała się, że jej konta zginęło kilka tysięcy złotych. Inny z mieszkańców powiatu poinformował policjantów, że znalazł w sieci ogłoszenie, w którym oferowano do sprzedaży ciągnik znanej marki po bardzo atrakcyjnej cenie. Warunkiem realizacji zamówienia było dokonanie wpłaty - zaliczki kilku tysięcy złotych na wskazane przez sprzedającego konto. Mężczyzna wywiązał się z umowy i przelał pieniądze, jednak do dziś maszyny nie otrzymał. Nie powiodły się także wielokrotnie podejmowane przez niego próby nawiązania kontaktu ze sprzedającym.

Cyberprzestępcy stosując odpowiednio sformułowane zwroty lub tworzą coraz bardziej rozbudowane i złożone fabuły w celu wzbudzenia zaufania. Dlatego - jak podkreślają policjanci - musimy być przede wszystkim świadomi tego co robimy. Bezpieczeństwo w wirtualnej przestrzeni zależy tylko i wyłącznie od użytkowników sieci. Nie pomogą żadne zabezpieczenia systemowe jeżeli nie zachowamy należytej ostrożności i zdrowego rozsądku. 

MLS

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Na wzór unitów


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Eucharystię pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy koncelebrowali bp Grzegorz Suchodolski i ks. prałat Zbigniew Sobolewski. Przed Mszą św. dyrektor Dzieła Pomocy Ad Gentes wygłosił konferencję nt. nowo powstałego Bractwa Strażnicy Kościoła, a ks. prałat Bernard Błoński zaprezentował jubileuszowe wydanie publikacji „Martyrologium, czyli męczeństwo Unii na Podlasiu”.

FOTOGALERIA

Kolędnicy misyjni


W imieniu Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci wyrażam wdzięczność rodzicom i dzieciom, kapłanom i paniom katechetkom za kolędowanie misyjne na rzecz masajskich dzieci. Czas pandemii nie zatrzymał misyjnego zapału. W naszej diecezji były parafie, w których ta akcja została zrealizowana - mówi ks. Kazimierz Jóźwik, referent misyjny. Dziękujemy za nadesłane fotografie.

PATRONAT "ECHO"


Trwa głosowanie w konkursie „Spacer Orszakowy - Siedlce 2021”
Głosowanie rozpoczęło się 7 stycznia, od 12.00, i będzie trwało do 30 stycznia, do 12.00. Na każdego z uczestników można wysłać jeden głos dziennie z jednego adresu e-mail.
więcej »
W drodze do Betlejem
Katolickie Przedszkole „Ogródek św. Franciszka” z Siedlec zachęca do udziału w II Międzyprzedszkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek „W drodze do Betlejem”. Tegoroczna edycja - z powodu obostrzeń związanych z pandemią - odbędzie się online.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa emitowany jest program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. W piątek 29 stycznia będziemy mogli obejrzeć odcinek o parafii Skórzec.
więcej »
Niedzielne gadanie o słowie
Nieodżałowany ks. Piotr Pawlukiewicz w jednym z wywiadów powiedział: „Z Szustakiem można się sprzeczać, nie zgadzać, ale to jest gość”.
więcej »
Debata online
W poniedziałek 25 stycznia, o 19.00, odbędzie się debata online pt. „Niebezpieczeństwo laicyzmu polskiego społeczeństwa”.
więcej »
Poruszał serca
Mimo że od jego śmierci minęło ponad 40 lat, przenikliwe myśli amerykańskiego arcybiskupa kształtują kolejne pokolenia wiernych na całym świecie.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR