25 listopada 2020 r. Imieniny obchodzą: Katarzyna, Erazm, Klemens

Pogoda: Siedlce

Numer 48
26-02 grudnia 2020r.

menu

NEWS

W numerze - jak co miesiąc - materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Zachęcamy do lektury najnowszego numeru ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Komentarz do niedzielnej Ewangelii

14 listopada 2020 r.

Bóg nie jest dla nas zagrożeniem

Pan Bóg jest dobry i jest pełnym miłości Ojcem. Choć jesteśmy tylko Jego stworzeniem, Bóg Ojciec przygarnia nas jako swoje dzieci w Chrystusie Jezusie.

Przedwieczny Syn Boży stał się dla nas człowiekiem, umarł na krzyżu i zmartwychwstał. Dzięki temu mogliśmy otrzymać Ducha Świętego i naprawdę stać się dziećmi Bożymi.

W tych kilku zdaniach streszcza się Dobra Nowina o zbawieniu, która jest zawarta w Piśmie Świętym. Biblia ukazuje nam piękny obraz Boga, którego potęga jest nieskończoną miłością. Obraz ten – niestety - jest w nas często zatarty przez grzech. Grzech sprawia, że człowiek nie potrafi w pełni dostrzec prawdziwego oblicza Boga, a w skrajnych sytuacjach może nawet traktować Pana Boga jako zagrożenie.

W drugim czytaniu usłyszeliśmy słowa pouczeń, które św. Paweł skierował ku chrześcijanom z gminy w Tesalonikach. List do Tesaloniczan jest uznawany za najstarsze pismo Nowego Testamentu, stanowi więc cenne świadectwo wiary pierwszych chrześcijan. Daje on również obraz trudności, z jakimi mierzył się starożytny Kościół. Mieszkańcy Tesaloniki nie rozumieli tego, czym będzie powtórne przyjście Pana Jezusa na ziemię. Dlatego Paweł apostoł, tłumacząc im niczym dzieciom najprostsze prawdy wiary, zachęca ich do postawy czujności i oczekiwania. Dodaje przy tym: „Nie jesteście synami nocy ani ciemności”. Gdy człowiek trwa w ciemnościach grzechu, to powrót Chrystusa na ziemię może wydawać mu się nadejściem „złodzieja w nocy”, czyli zagrożeniem. Bóg jednak nam nie zagraża ani nie chce niczego nam „ukraść”. Pan przychodzi zawsze jako Zbawiciel - dlatego nie powinniśmy bać się Jego powrotu, lecz go oczekiwać.

Wydaje się, że my - ludzie XXI w. - przypominamy nieco starożytnych mieszkańców Tesaloniki. Tak wielu z nas postrzega Boga jako zagrożenie. Niektórym wydaje się, że Bóg kradnie ich wolność lub pragnie pozbawić szczęścia. Wielu podpisałoby się pod słowami smutnego antybohatera dzisiejszej Ewangelii. Jest nim sługa, który zmarnował otrzymany talent i tłumacząc się swemu panu, rzekł: „Wiedziałem, żeś jest człowiek twardy”. Niektórzy uważają, że Bóg jest zbyt surowy i „twardy”, a Jego przykazania zbytnio ograniczają. Czy to jednak nie nasze grzechy powodują, że nie potrafimy już dostrzegać pięknego oblicza Boga? Ciemność grzechu sprawia, że prawdziwa Boża miłość wydaje się zagrożeniem. Bóg jednak nam nie zagraża, lecz pragnie nas zbawić. Dlatego zaprasza nas do nawrócenia - byśmy stali się „synami światłości” i odkryli drogę szczęścia.

„Błogosławiony, kto się boi Pana” - stwierdza psalmista. W języku biblijnym „bać się Pana” oznacza kochać Go, czcić i żyć według Jego przykazań. Szczęśliwy jest każdy, kto podąża tą drogą. Bóg w niczym nam nie zagraża, ponieważ Bóg jest Miłością.

KS. KAMIL DUSZEK

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pod sztandarem Chrystusa


W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży obchodziły swoje święto patronalne. Podczas Mszy św. o 10.00 poświęcono nowy sztandar oddziału katedralnego AK i przyjęto do wspólnoty KSM 13 nowych członków. Ponadto statuetką Zwiastun Dobrej Nowiny uhonorowano Fundację Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. [fot. Piotr Grabowski]

PATRONAT "ECHO"


Świąteczna akcja
Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działający przy parafii pw. Chrystusa Króla w Jedlance kolejny raz zaprasza do konkursu „Razem tworzymy tradycję”. Jest on adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
Orszak św. Mikołaja
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w ramach tegorocznego Orszaku św. Mikołaja 6 grudnia odwołany zostaje sam pochód - korowód ze Starego Miasta na plac przy kościele św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Warsztaty świąteczne
Szkoła Językowa „Eurolingua” zaprasza do udziału w warsztatach świątecznych „Language & Art & Crafts”. Odbędą się one 12 grudnia.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
Cyfryzacja ARiMR - aplikacja mobilna
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła aplikację na smartfony, będącą platformą do wzajemnych kontaktów ARiMR i rolników.
więcej »
Rekolekcje ODDANIE33
Zapraszamy z CAŁEGO SERCA do udziału w rekolekcjach ODDANIE33, które rozpoczną się 29 listopada i potrwają do 31 grudnia. Zwieńczeniem będzie akt oddania się Panu Jezusowi przez Maryję - 1 stycznia 2021 r.
więcej »
Adwentowe rekolekcje w internecie
Adwent jest czasem radosnego i pobożnego oczekiwania na powtórne przyjście Pana, ale też na celebrację tajemnicy Wcielenia i Bożego Narodzenia, czyli pierwszego przyjścia Zbawiciela na ziemię.
więcej »
Ziarno słowa dla małżonków
Bóg przez to „Ziarno słowa dla małżonków“ zaprasza cię do refleksji nad swoim życiem. Wykonaj adwentową pracę dla siebie, twojego małżeństwa i rodziny.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, ponieważ potrzebujemy czasu na wyciszenie;

nie, Adwent dawno stracił swój charakter i sens;

tak, ale jeśli powrócimy do dawnych tradycji, rorat, wieńców adwentowych;

tak, bo bez niego święta nie będą smakować;

nie, dla mnie to czas jak każdy inny.LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR