28 listopada 2020 r. Imieniny obchodzą: Jakub, Lesław, Zdzisław

Pogoda: Siedlce

Numer 48
26-02 grudnia 2020r.

menu

NEWS

W numerze - jak co miesiąc - materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Zachęcamy do lektury najnowszego numeru ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Doceniony samorząd

11 listopada 2020 r.

Ocena pracy i starań


fot. ARCHIWUM

Gmina Wisznice została wyróżniona w rankingu Perły Samorządu 2020 przygotowana przez „Dziennik Gazetę Prawną”. Samorząd znalazł się w ścisłej dziesiątce najlepszych gmin wiejskich w Polsce.

Autorzy rankingu brali pod uwagę wiele ważnych kwestii związanych m.in. z finansami, inwestycjami i działaniami społecznymi. Wisznice zajęły dziesiąte miejsce. - Tak procentuje praca wykonana na przestrzeni ostatnich lat. Dobry wynik zajęliśmy też w ubiegłorocznym rankingu „Rzeczpospolitej”. Zarówno „Gazeta Prawna”, jak i „Rzeczpospolita” oceniają sytuację finansową gminy. Jakiś czas temu zadecydowaliśmy o tym, by nie zwiększać naszego zadłużenia. Obecnie jest ono na bezpiecznym poziomie. Ocenie podlegały także inwestycje. Na ten cel każdego roku przeznaczamy po kilka milionów złotych. W 2018 r. wydaliśmy na inwestycje 5 mln zł, w ubiegłym ponad 6 mln zł, a w obecnym około 9 mln zł. W rankingu Perły Samorządu bierze się pod uwagę również to, czy gmina pozyskuje środki zewnętrzne.

My wypadamy pod tym względem bardzo dobrze - potwierdza Piotr Dragan, wójt gminy Wisznice.

 

Ważne pytania

Ranking sporządzany jest w oparciu o dane statystyczne, ale też o ankietę, wypełnioną przez włodarzy.

- Znajdują się w niej pytania dotyczące np. planu zagospodarowania przestrzennego. My mamy opracowany taki plan w 100%. Jesteśmy też pytani o ilość wodociągów i kanalizacji. Wisznicka gmina jest skanalizowana w 60%. Pozostali mieszkańcy mają własne przydomowe oczyszczalnie ścieków. Wodociąg jest doprowadzony do każdej miejscowości w gminie. Przyłączyli się do niego wszyscy, którzy tylko tego chcieli - dopowiada włodarz.

Rankingowa ankieta dotyka też spraw związanych z rewitalizacją gminy.

- To jedno z tzw. modnych pytań. Nasza gmina realizuje taki program. Związany jest on m.in. z budową zakładu opiekuńczo-leczniczego w Curynie i modernizacją kilku budynków na terenie gminy. Pytano nas także o zagospodarowanie odpadów i o ilość osób, które segregują śmieci. Selektywną gospodarkę „wymusiliśmy” cenowo, więc aż 99% mieszkańców dokonuje segregacji. Trochę gorzej wypadliśmy w kwestii inwestowania w odnawialne źródła energii. W ostatnich dwóch latach nie zajmowaliśmy się takimi sprawami - zaznacza P. Dragan.

 

Ranking jako narzędzie

Włodarze gmin musieli odpowiedzieć też na pytania dotyczące ochrony jakości powietrza.

- Pytano, czy gmina sprawdza jego jakość. Uczestniczyliśmy w małym projekcie zorganizowanym we współpracy z Politechniką Lubelską. Jej studenci przez dwa lata badali jakość powietrza na zewnątrz i w szkołach - wyjaśnia włodarz.

Dodaje, że w rankingu „Dziennika Gazety Prawnej” może wystartować każda gmina. - My poddajemy się takiej ocenie od lat. To dobre narzędzie dla włodarzy. Pokazuje, co powinniśmy jeszcze zrobić, co robią inni i w jakim kierunku warto iść dalej. To bardzo prestiżowe klasyfikacje. Potwierdzają, że dobrze pracowaliśmy nad powierzonymi nam zadaniami - podsumowuje wójt gminy Wisznice.

Gala, podczas której ogłoszono wyniki, odbyła się w połowie października w Gdyni. Miała formę hybrydową. Z włodarzami łączono się online.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pod sztandarem Chrystusa


W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży obchodziły swoje święto patronalne. Podczas Mszy św. o 10.00 poświęcono nowy sztandar oddziału katedralnego AK i przyjęto do wspólnoty KSM 13 nowych członków. Ponadto statuetką Zwiastun Dobrej Nowiny uhonorowano Fundację Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. [fot. Piotr Grabowski]

PATRONAT "ECHO"


Świąteczna akcja
Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działający przy parafii pw. Chrystusa Króla w Jedlance kolejny raz zaprasza do konkursu „Razem tworzymy tradycję”. Jest on adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
Orszak św. Mikołaja
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w ramach tegorocznego Orszaku św. Mikołaja 6 grudnia odwołany zostaje sam pochód - korowód ze Starego Miasta na plac przy kościele św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Warsztaty świąteczne
Szkoła Językowa „Eurolingua” zaprasza do udziału w warsztatach świątecznych „Language & Art & Crafts”. Odbędą się one 12 grudnia.
więcej »
Święta są w nas
21 grudnia, o 18.00, w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Woli Osowińskiej odbędzie się koncert ph. „Święta są w nas”.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
Cyfryzacja ARiMR - aplikacja mobilna
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła aplikację na smartfony, będącą platformą do wzajemnych kontaktów ARiMR i rolników.
więcej »
Rekolekcje ODDANIE33
Zapraszamy z CAŁEGO SERCA do udziału w rekolekcjach ODDANIE33, które rozpoczną się 29 listopada i potrwają do 31 grudnia. Zwieńczeniem będzie akt oddania się Panu Jezusowi przez Maryję - 1 stycznia 2021 r.
więcej »
Adwentowe rekolekcje w internecie
Adwent jest czasem radosnego i pobożnego oczekiwania na powtórne przyjście Pana, ale też na celebrację tajemnicy Wcielenia i Bożego Narodzenia, czyli pierwszego przyjścia Zbawiciela na ziemię.
więcej »
Ziarno słowa dla małżonków
Bóg przez to „Ziarno słowa dla małżonków“ zaprasza cię do refleksji nad swoim życiem. Wykonaj adwentową pracę dla siebie, twojego małżeństwa i rodziny.
więcej »
Świąteczna kartka w języku obcym
Jesteś kreatywny? Znasz języki obce? Weź udział w projekcie! Chcesz wykazać się swoimi umiejętnościami językowymi i manualnymi oraz wziąć udział w projekcie na Świąteczną Kartkę w Języku Obcym organizowanym przez Eurolingua Europejskie Centrum Szkolenia Językowego?
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, ponieważ potrzebujemy czasu na wyciszenie;

nie, Adwent dawno stracił swój charakter i sens;

tak, ale jeśli powrócimy do dawnych tradycji, rorat, wieńców adwentowych;

tak, bo bez niego święta nie będą smakować;

nie, dla mnie to czas jak każdy inny.LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR