28 listopada 2020 r. Imieniny obchodzą: Jakub, Lesław, Zdzisław

Pogoda: Siedlce

Numer 48
26-02 grudnia 2020r.

menu

NEWS

W numerze - jak co miesiąc - materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Zachęcamy do lektury najnowszego numeru ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Opinie

 
 

Wizyta hiszpańskiego reżysera

11 listopada 2020 r.

Przebaczenie jest początkiem miłosierdzia


fot. ARCHIWUM

Podczas pracy nad moim pierwszym filmem o Maryi zrozumiałem, że Bóg mnie kocha, choć wcześniej wielokrotnie Go zawiodłem. Przebaczył mi, a przebaczenie jest początkiem miłosierdzia - mówi hiszpański reżyser Francisco Campos Barba, który przyjechał do Polski, by dokończyć swoją najnowszą produkcję o Bożym Miłosierdziu. Znajdą się w niej m.in. sceny z Białej Podlaskiej i Kodnia.

Fran, bo tak mówi o sobie, wyruszył z rodzinnej Sevilli ponad dwa miesiące temu. W poszukiwaniu materiału do swojego filmu przejechał całą Europę. Nie planował, że ta podróż będzie trwała tak długo. - Dlatego nawet nie zabrał ze sobą cieplejszych rzeczy. Powtarza jednak, że całkowicie pozwala się prowadzić Bogu, a nagrywanie dokumentu o Bożym Miłosierdziu jest dla niego jedną wielką pielgrzymką - mówi kleryk Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej Aleksander Lis, prywatnie przyjaciel Frana. Hiszpański reżyser, który jest także aktorem, na co dzień współpracuje przy nagrywaniu komercyjnych seriali, dzięki czemu może poświęcić się swoje pasji, jaką jest chrześcijańskie kino. Do filmu o Bożym Miłosierdziu zbiera materiały od blisko dziesięciu lat.

Kiedy usłyszał o sanktuarium w Łagiewnikach, uznał, że musi przyjechać do Polski, bo to właśnie stąd wyszła iskra miłosierdzia, która rozeszła się na cały świat.

 

Podróż w głąb siebie

- Kiedy wszedłem do kaplicy, w której znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego i relikwie św. s. Faustyny, przyjąłem Komunię św., poczułem się, jakbym wrócił do domu z dalekiej podróży - opowiada Fran, dodając, iż w Hiszpanii kult Bożego miłosierdzia nie jest tak rozpowszechniony jak w Polsce, lecz to się zmienia. Obrazy „Jezu, ufam Tobie” można spotkać nie tylko w kościołach, ale i prywatnych domach. - Ten szczególny przymiot Boga poznałem dzięki św. s. Faustynie. Lata temu jeden z księży podarował mi „Dzienniczek”. Nie znałem go wcześniej. Zacząłem czytać, ale wtedy niewiele z tego rozumiałem. Dziś jest inaczej. Właściwie każde zdanie w nim jest przepełnione wielką prawdą o tym, że Bóg jest miłosierny. Nie bez wpływu był też pontyfikat Jana Pawła II, którego nazywano przecież papieżem miłosierdzia. Jako mały chłopiec wraz z rodzicami uczestniczyłem w Mszy św., kiedy Ojciec Święty odwiedził mój kraj. Pamiętam ogromną radość i okrzyki „Totu Tuus” - wspomina Hiszpan.

W Łagiewnikach nagrał kilka świadectw sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Pomogła mu w tym jego rodaczka s. Maria Blanca. Nie obyło się bez pewnych trudności, które uświadomiły reżyserowi, jak bardzo nasze kultury się różnią. - Problemem okazała się m.in. bariera językowa. Poza tym dużo czasu straciłem, czekając na różnego rodzaju powodzenia. Ale to, co przezwyciężasz, buduje twoją siłę - zauważa, zaznaczając, iż cała ta podróż to dla niego jedne wielkie rekolekcje, które sprawiają, że zaczyna akceptować w sobie to, na co wcześniej się nie zgadzał. Uczy się cierpliwości, pokory, miłości i zaufania do Pana Jezusa.

 

Specjalista od religijnego kina

Film o Bożym miłosierdziu nie jest pierwszą religijną produkcją F. Camposa Barby. W 2011 r. wyreżyserował pełnometrażowy dokument pt. „El Rocío es Compartir”. Opowiada on o pielgrzymach przybywających do sanktuarium… Matki Bożej w andaluzyjskiej miejscowości El Rocío. Obraz miał swoją premierę w kinach komercyjnych w wielu hiszpańskich miastach, a także był pokazywany na krajowych i międzynarodowych festiwalach, uzyskując nagrodę Universal Miller 2013 w Kastylii-La Manchy. Był również wyświetlany podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro w 2013 r. z udziałem papieża Franciszka. W 2015 r. na ekrany kin w Hiszpanii wszedł kolejny dokument - „El colibri”. To opowieść o imigrantach z Afryki, którzy w nielegalny sposób próbują się dostać do Europy i są w brutalny sposób traktowani przez hiszpańską policję. Natomiast w 2016 r. odbyła się premiera krótkometrażowego filmu „Camina por el Hombre” z udziałem sióstr miłosierdzia i kardynała Madrytu Carlosa Osoro. W grudniu 2019 r. Campos wypuścił swój trzeci film dokumentalny „Jesucristo vive” o Jorge Morillo, mężczyźnie z Sewilli, który w swoim życiu łączy miłość do Boga, ubogich i piłki nożnej. Produkcja otrzymała siedem nominacji do nagrody Goya. Trailer z polskimi napisami można zobaczyć na youtubie.

Wszystkie obrazy mają jeden przekaz: miłosierdzie należy traktować jak powołanie, obdarzając nim drugiego człowieka. - Tak jak uczył Jezus - tłumaczy Fran.

 

On kocha zawsze

Jednak najważniejszym filmem był „El Rocío es Compartir”. Od niego bowiem zaczęła się w życiu Frana żywa relacja z Bogiem i Maryją. - Wprawdzie wychowałem się w domu, gdzie wiara była obecna, chodziliśmy z rodzicami na Mszę św., ale gdy dorosłem, wyjechałem do Paryża i Barcelony, byłem daleko od Boga oraz Kościoła - wyznaje. - Kiedy wpadłem na pomysł „El Rocío”, tak naprawdę nie chciałem, by Matka Boża brała w nim udział. Przeżywałem wówczas okres buntu. Byłem obrażony na Boga, Maryję. Nie zdawałem sobie sprawy, że mimo wszystkich moich grzechów Ona mnie kocha, jest moją Matką. Podczas pracy wydarzyło się wiele rzeczy, przez które uświadomiłem sobie, że Matka Boża upomina się o mnie i chce, bym zrobił o niej film. Odzyskałem wiarę. Odkryłem, że Bóg mnie kocha mimo moich słabości, mówienia złych rzeczy o Maryi czy Kościele. On mi przebaczył, a przebaczenie jest początkiem miłosierdzia. Dlatego postanowiłem zrobić o tym film - dzieli się swoim świadectwem Fran, podkreślając, że Bóg nigdy nie ma dość okazywania miłosierdzia. On jest zawsze tym, który kocha, wyciąga rękę w kierunku człowieka. On jest wierny. Tylko od nas zależy, czy tę rękę też wyciągniemy.

 

Nowy początek

Kiedy Francisco skończył film, zaczęły się w jego życiu dziać, mówiąc kolokwialnie, dziwne rzeczy. - Jeżdżąc po Hiszpanii z „El Rocío es Compartir” tak się składało, że zawsze był on wyświetlany w jakieś maryjne święto. Moja relacja z Matką Bożą stopniowo się zacieśniała. Zapragnąłem pojechać do Medjugorje i poprosiłem Ją, by mi w tym pomogła. Pewnego dnia podeszła do mnie nieznajoma, mówiąc, że organizuje pielgrzymkę do Bośni i Hercegowiny. Zaskoczyło mnie to. Zapytałem, dlaczego akurat mi to proponuje. Odpowiedziała, że miała sen, w którym Matka Boża poprosiła ją, by mnie zaprosiła - opowiada reżyser. W Medjugorje Fran przystąpił do spowiedzi generalnej, a jego życie zupełnie się zmieniło. Rozstał się z dziewczyną, z którą żył w związku niesakramentalnym. Był to tzw. nowy początek.

 

Dobre uczynki zmieniają świat

Francisco przyznaje, że niemal na każdym kroku czuje opiekę Matki Bożej. - Podczas pracy nad „El colibri” umówiłem się na wywiad z hiszpańskim ministrem spraw wewnętrznych. Zgodził się, ale zastrzegł, że ma dla mnie jedynie 20 minut. W rezultacie rozmawialiśmy półtorej godziny. Minister, który jest człowiekiem wierzącym, powiedział mi, że to spotkanie jest zrządzeniem losu sprowokowanym przez Boga. Obiecał, że postara się zmienić prawo. Słowa dotrzymał - podkreśla filmowiec.

Podobne „zrządzenie losu” miało miejsce po premierze „Jesucrsisto vive”, którym Francisco chciał m.in. przypomnieć władzy, że w XXI w. człowiek nie może żyć w slumsach, bez wody czy łazienki. Po obejrzeniu filmu burmistrz Sevilli nareszcie znalazł pieniądze i przydzielił bohaterom dokumentu mieszkania socjalne, na które czekali od lat.

- Jeśli ktoś doświadczył miłosierdzia Boga, nie będzie miał problemów z okazywaniem go innym i dostrzeżeniu w drugim człowieku brata. Filmy, które robię, są odzwierciedleniem mojego wzrostu duchowego. Celem każdego z nich jest ukazania widzom, że czyniąc dzieła miłosierdzia, zmieniamy rzeczywistość - twierdzi reżyser, zwracając uwagę, że tworzenie kina religijnego nie jest łatwe, m.in. z uwagi na ograniczony budżet. Wszystkie produkcje Frana powstały z jego własnych środków. Poza tym pokutuje przekonanie, iż „kościółkowe filmy” są dla „kościółkowych ludzi”. - Tymczasem poruszają one ważne problemy, które dotyczą nie tylko katolików. W swoich dokumentach staram się pokazać, że uczynki są ważniejsze niż słowa, a zrobienie czegoś dobrego dla drugiego człowieka zmienia mnie, jego i świat. Dlatego czuję, iż powinienem robić właśnie takie kino. Zdarza się, że po obejrzeniu mojego filmu ktoś przychodzi do mnie i mówi: „Fran, chciałbym zmienić swoje życie”. To dla mnie najlepsza recenzja - zapewnia reżyser.


Francisco Campos Barba urodził się w Hiszpanii w 1971 r. Studiował w szkole San Francisco de Paula w Sewilli i rozpoczął karierę w świecie kina. Kontynuując naukę, studiował sztuki sceniczne w Sewilli i reżyserię filmową w Barcelonie. Od początku własną twórczość z zakresu reżyserii łączył z udziałem w filmach fabularnych, za który zawsze zdobywał uznanie krytyków. W 2002 r. otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na Festiwalu Filmowym w Barcelonie. Należał do teatru „Jodorowski”, z którym podróżował po różnych krajach i z którym odniósł sukcesy takimi realizacjami, jak „Ojcowie, matki, synowie, córki”.

Jolanta Krasnowska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pod sztandarem Chrystusa


W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży obchodziły swoje święto patronalne. Podczas Mszy św. o 10.00 poświęcono nowy sztandar oddziału katedralnego AK i przyjęto do wspólnoty KSM 13 nowych członków. Ponadto statuetką Zwiastun Dobrej Nowiny uhonorowano Fundację Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. [fot. Piotr Grabowski]

PATRONAT "ECHO"


Świąteczna akcja
Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działający przy parafii pw. Chrystusa Króla w Jedlance kolejny raz zaprasza do konkursu „Razem tworzymy tradycję”. Jest on adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
Orszak św. Mikołaja
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w ramach tegorocznego Orszaku św. Mikołaja 6 grudnia odwołany zostaje sam pochód - korowód ze Starego Miasta na plac przy kościele św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Warsztaty świąteczne
Szkoła Językowa „Eurolingua” zaprasza do udziału w warsztatach świątecznych „Language & Art & Crafts”. Odbędą się one 12 grudnia.
więcej »
Święta są w nas
21 grudnia, o 18.00, w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Woli Osowińskiej odbędzie się koncert ph. „Święta są w nas”.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
Cyfryzacja ARiMR - aplikacja mobilna
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła aplikację na smartfony, będącą platformą do wzajemnych kontaktów ARiMR i rolników.
więcej »
Rekolekcje ODDANIE33
Zapraszamy z CAŁEGO SERCA do udziału w rekolekcjach ODDANIE33, które rozpoczną się 29 listopada i potrwają do 31 grudnia. Zwieńczeniem będzie akt oddania się Panu Jezusowi przez Maryję - 1 stycznia 2021 r.
więcej »
Adwentowe rekolekcje w internecie
Adwent jest czasem radosnego i pobożnego oczekiwania na powtórne przyjście Pana, ale też na celebrację tajemnicy Wcielenia i Bożego Narodzenia, czyli pierwszego przyjścia Zbawiciela na ziemię.
więcej »
Ziarno słowa dla małżonków
Bóg przez to „Ziarno słowa dla małżonków“ zaprasza cię do refleksji nad swoim życiem. Wykonaj adwentową pracę dla siebie, twojego małżeństwa i rodziny.
więcej »
Świąteczna kartka w języku obcym
Jesteś kreatywny? Znasz języki obce? Weź udział w projekcie! Chcesz wykazać się swoimi umiejętnościami językowymi i manualnymi oraz wziąć udział w projekcie na Świąteczną Kartkę w Języku Obcym organizowanym przez Eurolingua Europejskie Centrum Szkolenia Językowego?
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, ponieważ potrzebujemy czasu na wyciszenie;

nie, Adwent dawno stracił swój charakter i sens;

tak, ale jeśli powrócimy do dawnych tradycji, rorat, wieńców adwentowych;

tak, bo bez niego święta nie będą smakować;

nie, dla mnie to czas jak każdy inny.LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR