28 listopada 2020 r. Imieniny obchodzą: Jakub, Lesław, Zdzisław

Pogoda: Siedlce

Numer 48
26-02 grudnia 2020r.

menu

NEWS

W numerze - jak co miesiąc - materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Zachęcamy do lektury najnowszego numeru ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Rozmowa ECHA

11 listopada 2020 r.

Park fotografuję od zawsze...


fot. ARCHIWUM

Rozmowa z Jarosławem Domańskim, bialskim fotografem zawodowym i autorem albumu „Zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów w Białej Podlaskiej”.

W październiku wydał Pan kolejną swoją publikację. Do stworzenia albumu o parku Radziwiłłowskim zainspirowały Pana zmiany, jakie zaszły w tym miejscu na przestrzeni ostatnich lat?

Rzeczywiście, inspiracją były pozytywne zmiany wizerunkowe naszego parku. Zaczął on nabierać blasku już po pierwszym etapie rewitalizacji w 2013 r. Dziś mamy tu wiele miejsca do wypoczynku i rekreacji. Kolejny etap rewitalizacji był kontynuacją wizji zaplanowanej przez poprzednich włodarzy. Dzięki przeprowadzonym pracom zyskano ciekawy teren do spacerów i zwiedzania. Dobrze się stało, że odnawianie parku połączono z remontem muzeum. Dzięki temu całość nabiera nowych kształtów. Spacer po parku warto połączyć z wizytą w muzeum i w ten sposób uzupełnić wiedzę na temat miasta. To szczególnie istotne dla turystów. Mieszkam w Białej Podlaskiej od urodzenia i ten park zawsze był dla mnie ważnym miejscem.

Tam jako dziecko jeździłem na sankach, a jako młody chłopak chodziłem na randki. Oczywiście nie zawsze było tu tak atrakcyjne. Wciąż lubię przychodzić do parku. To miejsce mnie relaksuje. Jestem zadowolony i dumny, że mogę wydać album prezentujący nasz bialski kompleks.

 

Ile czasu trwało gromadzenie fotografii do albumu?

 

Park fotografuję od zawsze, niezależnie od tego w jakiej był formie. Mam w swoich zbiorach zdjęcia sprzed lat, kiedy ten obiekt był jeszcze mocno zadrzewiony, a piękne zabytkowe obiekty trochę na siłę przebijały się przez konary i liście. Zamieściłem te zdjęcia we wcześniejszym moim albumie pt. „Biała Podlaska - historia i tożsamość miasta”. Teraz, gdy drzewa są wycięte, poradziwiłłowskie obiekty są bardziej widoczne i atrakcyjne. W najnowszych fotografiach chciałem pokazać park od strony estetycznej. Liczę, że przyczynią się one do promocji tego niezwykłego terenu. Dodam, że udostępniałem je także do innych wydawnictw. Myślę, że będę kontynuował fotografowanie parku bez względu na to, czy będzie się w nim coś działo, czy nie. Zawsze będę dokumentalistą tego miejsca. Chcę uwieczniać wszelkie zachodzące tu zmiany. Będę szukał ujęć, które mają promować nasz park i pokazywać piękno tych budynków. Chcę, by moje fotografie zachęcały ludzi do przyjazdu do Białej Podlaskiej i do skonfrontowania tego, co jest na fotografiach z rzeczywistością. To moja życiowa misja!

 

Co najbardziej fascynuje Pana w tym parku?

 

Myślę, że zachowane tutaj obiekty. Są oryginalne, pamiętają czasy Radziwiłłów. Wśród nich jest m.in. kaplica, w której spoczywały relikwie św. Jozafata Kuncewicza, a także wieżyczka wschodnia z kopułą udekorowaną sgrafittami. Te budynki naprawdę służyły Radziwiłłom! Lubię podziwiać również wieżę i bramę, które połączono półkolistym łukiem. Te obiekty są świadectwem świetności pobytu rodu Radziwiłłów w Białej. Wszystko to jest rewelacyjne, godne uwagi i poznania... To nasza historia.

 

Do kogo adresuje Pan swój najnowszy album?

 

Ma on promować bialską posiadłość Radziwiłłów. Znajdziemy w nim nie tylko fotografie, ale także tekst przybliżający kolejne przeobrażenia parku. Zdjęcia mają kontekst historyczny i porównawczy. Każda współczesna fotografia opatrzona jest obszernym opisem dotyczącym prezentowanego obiektu. Informuję, co to za budynek i do czego służył. Album adresuję przede wszystkim do turystów i ludzi młodych. Dla tych pierwszych niech będzie pamiątką po wizycie w Białej Podlaskiej, a dla młodych - małym kompendium wiedzy o tym historycznym miejscu.

Album można nabyć w sklepiku Muzeum Południowego Podlasia, w księgarni „Między Kartkami” i księgarni „Słoń” oraz w moim zakładzie fotograficznym przy ul. Ciasnej. Publikacja liczy 64 strony i ma wygodny, poręczny format (19x19). Myślę, że może być dobrym upominkiem. Osobiście cieszę się, że władze naszego miasta dbają o park Radziwiłłowski, że chcą go zmieniać i pozyskują na ten cel spore fundusze europejskie. W ten sposób zachowują go dla kolejnych pokoleń.

 

Album jest także ukoronowaniem pańskiej 30-letniej pracy zawodowej...

 

Tak, tą przygodę zacząłem w 1990 r. Album jest podkreśleniem mojego zainteresowania naszym miastem. Jako fotograf włączam się w wiele projektów i wystaw. Kiedyś razem z urzędem miasta wydawałem nawet pocztówki dotyczące Białej Podlaskiej. Od prawie 30 lat prowadzę także swój zakład fotograficzny. Cieszę się z wydania albumu, zachęcam do jego nabycia i dziękuję tym, którzy wsparli mnie w tym w jakikolwiek sposób. Słowa wdzięczności kieruję do pana dr. Szczepana Kalinowskiego, który napisał piękną rekomendację, do pani Aliny Kulawiec za korektę tekstów, zawartych w publikacji oraz do mediów za patronat.

 

A ja dziękuję za naszą rozmowę!

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pod sztandarem Chrystusa


W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży obchodziły swoje święto patronalne. Podczas Mszy św. o 10.00 poświęcono nowy sztandar oddziału katedralnego AK i przyjęto do wspólnoty KSM 13 nowych członków. Ponadto statuetką Zwiastun Dobrej Nowiny uhonorowano Fundację Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. [fot. Piotr Grabowski]

PATRONAT "ECHO"


Świąteczna akcja
Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działający przy parafii pw. Chrystusa Króla w Jedlance kolejny raz zaprasza do konkursu „Razem tworzymy tradycję”. Jest on adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
Orszak św. Mikołaja
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w ramach tegorocznego Orszaku św. Mikołaja 6 grudnia odwołany zostaje sam pochód - korowód ze Starego Miasta na plac przy kościele św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Warsztaty świąteczne
Szkoła Językowa „Eurolingua” zaprasza do udziału w warsztatach świątecznych „Language & Art & Crafts”. Odbędą się one 12 grudnia.
więcej »
Święta są w nas
21 grudnia, o 18.00, w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Woli Osowińskiej odbędzie się koncert ph. „Święta są w nas”.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
Cyfryzacja ARiMR - aplikacja mobilna
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła aplikację na smartfony, będącą platformą do wzajemnych kontaktów ARiMR i rolników.
więcej »
Rekolekcje ODDANIE33
Zapraszamy z CAŁEGO SERCA do udziału w rekolekcjach ODDANIE33, które rozpoczną się 29 listopada i potrwają do 31 grudnia. Zwieńczeniem będzie akt oddania się Panu Jezusowi przez Maryję - 1 stycznia 2021 r.
więcej »
Adwentowe rekolekcje w internecie
Adwent jest czasem radosnego i pobożnego oczekiwania na powtórne przyjście Pana, ale też na celebrację tajemnicy Wcielenia i Bożego Narodzenia, czyli pierwszego przyjścia Zbawiciela na ziemię.
więcej »
Ziarno słowa dla małżonków
Bóg przez to „Ziarno słowa dla małżonków“ zaprasza cię do refleksji nad swoim życiem. Wykonaj adwentową pracę dla siebie, twojego małżeństwa i rodziny.
więcej »
Świąteczna kartka w języku obcym
Jesteś kreatywny? Znasz języki obce? Weź udział w projekcie! Chcesz wykazać się swoimi umiejętnościami językowymi i manualnymi oraz wziąć udział w projekcie na Świąteczną Kartkę w Języku Obcym organizowanym przez Eurolingua Europejskie Centrum Szkolenia Językowego?
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, ponieważ potrzebujemy czasu na wyciszenie;

nie, Adwent dawno stracił swój charakter i sens;

tak, ale jeśli powrócimy do dawnych tradycji, rorat, wieńców adwentowych;

tak, bo bez niego święta nie będą smakować;

nie, dla mnie to czas jak każdy inny.LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR