28 listopada 2020 r. Imieniny obchodzą: Jakub, Lesław, Zdzisław

Pogoda: Siedlce

Numer 48
26-02 grudnia 2020r.

menu

NEWS

W numerze - jak co miesiąc - materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Zachęcamy do lektury najnowszego numeru ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

DIECEZJA Akcja KSM

11 listopada 2020 r.

Miłość, nie nienawiść


fot. ARCHIWUM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Siedleckiej zaprasza do włączenia się w inicjatywę #nieśćMIŁOŚĆ.

Wydarzenia ostatnich dni pokazały nam jak dużo negatywnych emocji gości w sercach wielu ludzi. Jako Zarząd Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej zachęcamy Was do udziału w akcji #nieśćMIŁOŚĆ - piszą KSM-owicze. - Chcemy, aby wszelkie nieodpowiednie zachowania przemienić w czyny miłości - wyjaśnia Joanna Wyrzykowska, pełnomocnik zarządu ds. mediów Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej. - Zamierzamy zrobić to na dwóch płaszczyznach. Pierwsza z nich to modlitwa do bł. Karoliny Kózkówny, naszej patronki. Druga płaszczyzna to pomoc materialna chorym dzieciom z Domowego Hospicjum w Siedlcach, poprzez zbiórkę pieniężną. Chcemy NIE-nawi- ŚĆ przemienić w MIŁOŚĆ. Liczy się każdy grosz, który pomoże małym dzieciom! - precyzują organizatorzy. O szczegółach akcji można przeczytać na stronie internetowej KSM, zaś wesprzeć Domowe Hospicjum dla dzieci można poprzez stronę zrzutka.pl.

Gorąco zachęcamy do dołączenia do akcji KSM. 


Błogosławiona Karolino,

Twojej opiece w szczególny sposób dzisiaj się polecamy.

Prosimy Cię, wspieraj nas, byśmy potrafili #nieśćMIŁOŚĆ!

Spraw, abyśmy nieśli miłość tam, gdzie jest nienawiść;

Pokój tam, gdzie jest chaos;

Współczucie tam, gdzie jest egoizm!

Wyjednaj nam łaskę wiernego naśladowania Twoich cnót!

Spraw, abyśmy w sytuacjach trudnych

potrafili błogosławić,

a nie złorzeczyć.

Amen


Akcja, modlitwa, wsparcie hospicjum

Rozmowa z ks. Wojciechem Sobieszkiem, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży.

 

W ostatnich tygodniach byliśmy świadkami wielu akcji protestacyjnych stanowiących odzew na wyrok Trybunału Konstytucyjnego odnośnie tzw. aborcji eugenicznej. Czy patrząc na biorących w nich udział - zwłaszcza na młode dziewczyny i chłopaków - wykrzykujących bluźniercze hasła, dewastujących kościoły i pomniki, nie stracił Ksiądz wiary w młodzież?

 

Zapytałbym inaczej: czy Pan Jezus straciłby wiarę w młodzież? Albo jeszcze inaczej: czy Pan Jezus stracił wiarę w apostołów, gdy ci opuścili Go w sytuacji dla Niego trudnej? Czy Pan Jezus stracił wiarę w Judasza, choć ten Go zdradził? Czy Pan Jezus stracił wiarę w Piotra, choć ten się Go zaparł? Powodów takiego, a nie innego zachowania młodych możemy się domyślać, snuć swoje teorie i przypuszczenia, ja jednak wiary w młodych nie straciłem.

 

Czy to właśnie protesty zainspirowały KSM naszej diecezji do ogłoszenia akcji #nieśćMiłość?

 

Może nie tyle protesty, bo nauka Kościoła odnośnie do życia jest znana od wieków, ale fala nienawiści inspirowana tymi protestami sprawiła, że postanowiliśmy zareagować. Lubię grę słów. Dlatego ze słowa NIEnawiŚĆ usunęliśmy cząstkę „nawi” - nota bene gdyby przestawić w niej sylaby, wyszłaby „wina” - i zostało nam słowo nieść. Zamiast „nawi” (wina) wstawiliśmy miłość. I tak powstało #nieśćMIŁOŚĆ. Zamiast złości, bluźnierczych haseł, dewastacji kościołów, pomników - czyli wszystkiego, co określamy mianem nienawiści - MIŁOŚĆ. Ks. kard S. Wyszyński powiedział kiedyś: „Całe nasze życie tyle jest warte, ile jest w nim miłości”. Dlatego postanowiliśmy w tej całej sytuacji zachęcać, aby #nieśćMIŁOŚĆ.

 

Dlaczego połączono ją z modlitwą do bł. Karoliny Kózkówny i zbiórką środków na działalność Siedleckiego Hospicjum Domowego dla Dzieci?

 

Łatwo jest mówić o miłości. Trudniej ją zastosować w praktyce. Dlaczego bł. Karolina? To patronka KSM, oddała życie w obronie czystości. Gdyby nie jej sprzeciw, zapewne byłaby zgwałcona. Nasunęło nam się takie hipotetyczne pytanie: A jakby z gwałtu poczęła, to co z dzieckiem? Mogłoby się urodzić?

Oczywiście to hipoteza, bo bł. Karolina, opierając się tej nienawiści i pożądaniu ze strony carskiego żołnierza, oddała to, co miała najcenniejszego - życie - w obronie wartości, w które wierzyła. Dlatego modlimy się przez jej wstawiennictwo.

Dlaczego na działalność Siedleckiego Hospicjum Domowego? W tym hospicjum znajdują się dzieci - różne; niektóre z nich są nieuleczalnie chore. Zachęcamy, aby w aktualnym czasie, tu i teraz, taką formą miłości w praktyce było wsparcie zakupu mobilnego USG. Dzięki temu te dzieci mogą uniknąć pobytu w szpitalu, gdzie narażone są na infekcje. Chodzi też o zapewnienie im spokoju i bezpieczeństwa.

 

Akcja adresowana jest tylko do KSM-owiczów?

 

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Siedleckiej wyszło z inicjatywą. Jeżeli nasz pomysł zyskał aprobatę i uznanie osób czytających te słowa, prosimy o modlitwę przez wstawiennictwo bł. Karoliny oraz materialne wsparcie zakupu mobilnego USG.

 

Dziękuję za rozmowę.

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pod sztandarem Chrystusa


W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży obchodziły swoje święto patronalne. Podczas Mszy św. o 10.00 poświęcono nowy sztandar oddziału katedralnego AK i przyjęto do wspólnoty KSM 13 nowych członków. Ponadto statuetką Zwiastun Dobrej Nowiny uhonorowano Fundację Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. [fot. Piotr Grabowski]

PATRONAT "ECHO"


Świąteczna akcja
Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działający przy parafii pw. Chrystusa Króla w Jedlance kolejny raz zaprasza do konkursu „Razem tworzymy tradycję”. Jest on adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
Orszak św. Mikołaja
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w ramach tegorocznego Orszaku św. Mikołaja 6 grudnia odwołany zostaje sam pochód - korowód ze Starego Miasta na plac przy kościele św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Warsztaty świąteczne
Szkoła Językowa „Eurolingua” zaprasza do udziału w warsztatach świątecznych „Language & Art & Crafts”. Odbędą się one 12 grudnia.
więcej »
Święta są w nas
21 grudnia, o 18.00, w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Woli Osowińskiej odbędzie się koncert ph. „Święta są w nas”.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
Cyfryzacja ARiMR - aplikacja mobilna
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła aplikację na smartfony, będącą platformą do wzajemnych kontaktów ARiMR i rolników.
więcej »
Rekolekcje ODDANIE33
Zapraszamy z CAŁEGO SERCA do udziału w rekolekcjach ODDANIE33, które rozpoczną się 29 listopada i potrwają do 31 grudnia. Zwieńczeniem będzie akt oddania się Panu Jezusowi przez Maryję - 1 stycznia 2021 r.
więcej »
Adwentowe rekolekcje w internecie
Adwent jest czasem radosnego i pobożnego oczekiwania na powtórne przyjście Pana, ale też na celebrację tajemnicy Wcielenia i Bożego Narodzenia, czyli pierwszego przyjścia Zbawiciela na ziemię.
więcej »
Ziarno słowa dla małżonków
Bóg przez to „Ziarno słowa dla małżonków“ zaprasza cię do refleksji nad swoim życiem. Wykonaj adwentową pracę dla siebie, twojego małżeństwa i rodziny.
więcej »
Świąteczna kartka w języku obcym
Jesteś kreatywny? Znasz języki obce? Weź udział w projekcie! Chcesz wykazać się swoimi umiejętnościami językowymi i manualnymi oraz wziąć udział w projekcie na Świąteczną Kartkę w Języku Obcym organizowanym przez Eurolingua Europejskie Centrum Szkolenia Językowego?
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, ponieważ potrzebujemy czasu na wyciszenie;

nie, Adwent dawno stracił swój charakter i sens;

tak, ale jeśli powrócimy do dawnych tradycji, rorat, wieńców adwentowych;

tak, bo bez niego święta nie będą smakować;

nie, dla mnie to czas jak każdy inny.LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR