30 października 2020 r. Imieniny obchodzą: Zenobii, Edmunda, Przemysława

Pogoda: Siedlce

Numer 44
29-04 listopada 2020r.

menu

NEWS

Jak możemy pomóc duszom w czyśćcu cierpiącym? Odpowiedź w bieżącym wydaniu ECHA! Polecamy lekturę...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Słowo na niedzielę

11 października 2020 r.

W gościnie u Pana Boga...

Liturgia słowa dzisiejszej niedzieli koncentruje się wokół obrazu uczty, na którą sam Bóg zaprasza wszystkie narody. Również Ciebie i mnie!

Izajaszowa wizja uczty eschatologicznej z najpożywniejszego mięsa i z najwyborniejszych win, czyli wielkiego świętowania na końcu czasów harmonizuje z obrazem uczty weselnej przedstawionym w Łukaszowej Ewangelii. W obydwu przypadkach gospodarzem wieczerzy jest sam Bóg Zastępów. Troszczy się jak pasterz o swoje owce (por. Ps 23). To Jemu najbardziej zależy na nas jako na Jego gościach i dlatego posyła swoje sługi, aby zebrali zaproszonych. Ta uczta na końcu czasów będzie bowiem darem Boga dla ludzi!

Przedsmakiem jednak owej uczty przygotowanej przez Pana Boga dla nas już dzisiaj jest każda Msza św. Ilekroć uczestniczymy w Eucharystii, jesteśmy w gościnie u Pana Boga. On sam nas tutaj wita, przyjmuje, rozmawia z nami, wsłuchując się w nasze problemy, a przede wszystkim karmi nas swoim słowem oraz Ciałem i Krwią swojego Syna Jezusa Chrystusa. Na pożegnanie zaś wzmacnia nas swoim błogosławieństwem. Ta Boska uczta jest darmowa i jest dla wszystkich, którzy zechcą przywdziać szatę godową, to znaczy będą w stanie łaski uświęcającej. Zaproszenie na ucztę Pana, czyli Eucharystię, nigdy nie traci na ważności, ale to od nas zależy, czy z niego skorzystamy.

Pan Bóg w swojej dobroci, hojności i życzliwości niezwykle nas obdarowuje. Gdy myślimy o przygotowanej dla nas uczcie eschatologicznej, a także o każdej Mszy św., podczas której sam Bóg zastawia dla nas stół słowa i Eucharystii, trzeba nam otworzyć oczy i zauważyć również całe mnóstwo innych darów, jakie codziennie otrzymujemy z ręki Pana. Cóż masz, czego byś nie otrzymał? (1Kor 4,7) - pyta nas retorycznie św. Paweł. Czyż nie mamy za co dziękować Panu?

Apostoł Narodów bowiem, jak słyszymy w drugim czytaniu, jest świadomy tego, że od Boga otrzymał przede wszystkim perspektywę zbawienia i życia wiecznego. Dlatego teraz, przekonany o obecności Boga działającego w jego życiu, potrafi znosić biedę, głód, ucisk czy niedostatek. Wie bowiem, że wszystko może w Tym, który go umacnia. Skorzystajmy zatem i my z hojności i dobroci Pana Boga i w tę niedziele stańmy się szczęśliwymi gośćmi naszego Ojca, uczestnicząc w Eucharystii - niedzielnym świątecznym zgromadzeniu wiernych.

 

KS. MARIUSZ ŚWIDER

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Internetowa telewizja


10 października bp Grzegorz Suchodolski dokonał poświęcenia nowego studia Internetowej Telewizji Diecezji Siedleckiej. Odpowiedzialnym za dzieło jest ks. Paweł Broński. Patronem studia wybrany został bł. Carlo Acutis zwany „influencerem Boga”. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Strażnicy Kościoła


4 października pod hasłem „Strażnicy Kościoła” odbyła się X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina. Poprzedził ją dzień skupienia w pratulińskim domu pielgrzyma.

PATRONAT "ECHO"


Przegląd teatrów obrzędowych
23 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie IV Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
Organowe Matinée
Niedziela, 8 listopada, o 12.00, Organowe Matinée w kościele w Mariańskim Porzeczu.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
Niezłomny, waleczny, ufający
Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim papieżem i niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka, miłośnika kremówek, umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu.
więcej »
Widziała więcej
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci. I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które wiedziały i widziały więcej…
więcej »
 

SONDA

 

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dla mnie...

wspominanie bliskich zmarłych i modlitwa w ich intencji

okazja do refleksji nad przemijaniem życia

przypomnienie, że moją ojczyzną jest niebo

sposobność do spotkania z rodziną

dni pamięci o wszystkich moich dobrodziejachLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR