23 października 2020 r. Imieniny obchodzą: Marleny, Edwarda, Seweryna

Pogoda: Siedlce

Numer 43
22-28 października 2020r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Opinie

 
 

Z cyklu: ludzie z pasją

7 października 2020 r.

Ksiądz z sercem ekologa


fot. ARCHIWUM

Wierzę, że człowiek, któremu pokaże się piękno przyrody, będzie ją szanował - mówi ks. Robert Bartosik kierujący parafią Żeszczynka - kapłan z ornitologicznym zacięciem, pasjonat fotografii przyrodniczej, popularyzator ekologii.

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego jest jedną z mniejszych w diecezji: pięć rozrzuconych wiosek, 652 wiernych. O tych terenach w gminie Sosnówka sami żeszczynianie mówią: trochę zapomniany świat. Za to można znaleźć tutaj spokój - tak na swojej stronie internetowej zachęca do odwiedzin Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych w Żeszczynce. Ks. Robert Bartosik skierowany sześć lat temu do tej parafii z unickimi korzeniami spotkał tutaj otwartych, życzliwych i przywiązanych do Kościoła ludzi. A na zalewowych łąkach, polach i w lasach znalazł idealne miejsce obserwacji przyrodniczych. - Robię to, co lubię i na czym się znam. To, że prowadzę obserwacje ornitologiczne, że dokarmiam ptaki, fotografuję, wynika z tego, że od dziecka czuję przyrodę. Nazewnictwo ptaków, określanie gatunków - mogę o tym opowiadać godzinami i czuję się w tym pewnie. Nikt mnie tego szczególnie nie uczył, zainteresowanie wyniosłem z domu.

Dziadek opowiadał mi o przyrodzie i często powtarzał: pamiętaj, nie niszcz! Z kolei mama w drodze do sklepu czy na spacerze pokazywała i nazywała ptaki: to dzierlatki, a to sikory. Zimą rodzice zawsze dokarmiali ptaki. Tak zrodziła się pasja mojego życia, która co chwila wybucha nowym ogniem - opowiada ks. Robert. Wspomina, że kiedy chodził do szkoły, nie było w bibliotekach materiałów takich jak dzisiaj. - Jak już dorwałem jeden jedyny atlas ptaków polskich w szkolnej bibliotece, to przeczytałem od deski do deski. I pamiętam do dzisiaj - mówi.

Powołanie do kapłaństwa odkrył pod koniec szkoły średniej. Utwierdziła go w tym wyborze służba wojskowa, którą odbywał w latach 80. Pochodzi z Tomaszowa Lubelskiego w diecezji zamojsko-lubaczowskiej. - W wojsku poznałem kolegę, którego ornitologia wciągnęła tak samo mocno jak mnie. Było o czym rozmawiać, dlatego wybrałem seminarium w diecezji siedleckiej. A przyjaźń przetrwała do dzisiaj. Kolega mieszka z rodziną w Garwolinie - dodaje.

 

A w Żeszczynce są dzierlatki

Gmina Sosnówka, która słynie z produkcji mleka, to prawdziwy raj dla ornitologów. Na typowo rolniczy krajobraz składają się rozległe pastwiska, zagajniki, wodne rozlewiska - miejsca będące oazą dla ptaków. - Mamy naprawdę dużo ciekawostek ornitologicznych, dlatego też jestem w stałym kontakcie z Towarzystwem Przyrodniczym Bocian. Pole naprzeciwko plebanii upodobały sobie siewki złote, gatunek będący u nas pod ochroną. Ostatni lęg w Polsce odnotowano na północy kraju ok. 100 lat temu. W kwietniu w Żeszczynce zatrzymało się ok. tysiąca siewek. Mają tutaj idealne warunki: łąka, rzeka - wylicza proboszcz.

Takich miejsc jest tutaj wiele. Jedno z nich na łąkach na granicy z parafią Lack nazwano „ptasim rajem”. Wraz z parafianami ks. R. Bartosik ustawił tam kapliczkę Chrystusa Frasobliwego w otoczeniu ptaków. Jest też czatownia, z której podczas wielu godzin spędzonych na obserwacjach i fotografowaniu, udało mu się wypatrzyć takie osobliwości jak brodziec śniady, kwokacz czy szczudłaki.

- Mamy tutaj nawet swoje ornitologiczne hasło: „A w Żeszczynce są dzierlatki”. Umieściliśmy je na reklamówkach i koszulkach - śmieje się proboszcz. I dodaje, że do gustu szczególnie przypadło paniom.

 

Wyprawa na słonki

Już wcześniej, posługując jako wikariusz w Grębkowie, ks. Robert na stronie parafialnej zaczął zamieszczać materiały przyrodnicze: krótkie, montowane przez siebie filmy. Taka forma promowania ekologii sprawdza się dobrze także na stronie parafii Żeszczynka. W ten sposób udokumentowane są wszystkie wydarzenia w parafii, w tym przyrodnicze akcje, w których udział bardzo chętnie biorą parafianie, np. obserwacje słonek, sadzenia krokusów przy kościele, poświęcenia kapliczki w „ptasim raju”, ale też filmiki popularyzujące wiedzę, np. o krasce, sowach czy prezentujące zdjęcia przyrodnicze wykonane przez parafian. Opatrzone krótkimi opisami i podkładem muzycznym - ogląda się z prawdziwą przyjemnością.

- Jakiś czas temu rzuciłem hasło, żeby zainteresować się, jakie gatunki traw rosną na naszych pastwiskach. Dowiedziałem się, że drżączka średnia, bardzo misterna i malownicza trawa, na Podlasiu nazywana jest łzami Matki Bożej. Szukaliśmy jej wspólnie. Udało się - mówi z satysfakcją o serii zdjęć pokazujących różne fazy kwitnięcia trawy. Ksiądz namawia też swoich parafian do robienia zdjęć przyrodniczych z określonego miesiąca. Pomysł, by zatrzymywać w kadrze piękno przyrody bardzo się spodobał, zdjęcia nadsyłane są nawet z sąsiednich parafii. Jedna z pań wymyśliła ostatnio fotograficzny „cykl kwiatowy” - zdjęcia dla Matki Bożej Królowej Polski. Inna z parafianek przekazała proboszczowi ofiarę na zakup cebulek krokusów, by obsadzić nimi plac przy kościele. O dywanie z żywych kwiatów marzyła od wielu lat. Krokusy tej wiosny kwitły cały miesiąc.

 

Pomóc przyrodzie

O tym, że świat przyrody zasługuje na szacunek, że widać w nim rękę Boga, w parafii Żeszczynka można usłyszeć z ambony, podczas wizyty kolędowej czy uroczystości błogosławieństwa nowej kapliczki albo odnowionego krzyża. To chyba jedyna parafia, w której można pomodlić się przed krzyżem ekologów ustawionym w uroczysku na skraju romanowskich lasów.

- Wierzę, że kropla drąży skałę. Moi parafianie naprawdę potrafią zachwycać się przyrodą. Nie trzeba ich prosić, żeby włączyli się w sadzenie kwiatów czy pracę przy budowie kapliczki. Patrząc na dorosłych przy takich okazjach, dzieci i młodzież uczą się - tak, jak ja uczyłem się od swoich bliskich - jak ważna jest przyroda - stwierdza ks. Robert. Pytany o konkretne owoce, mówi, że mieszkańcy wiosek należących do parafii „zrzucają się” na zapasy, które już zaczyna robić na zimę z myślą o dokarmianiu ptaków. W sezonie idzie na to ok. 200 kg ziarna słonecznika. Pierwsi - już przywożą poślad po czyszczeniu zboża. Inni - biorą przykład z duszpasterza i stawiają karmniki.

Kapliczka w „ptasim raju” też - można powiedzieć - żyje. Dla wielu osób stanowi docelowy punkt spacerów i okazję do zatrzymania. Na łonie natury łatwiej znaleźć słowa modlitwy. Zbliżyć się do Stwórcy. W parafii powstaje teraz „domek Maryi” - kapliczka z polnych kamieni z figurą Matki Bożej. Znajdzie się w niej klęcznik, ławki. - Kiedy ktoś przejeżdża przez wieś i widzi znajomego, zatrzymuje się, wchodzi na podwórko i rozmawia. W kapliczce będzie można zatrzymać się na chwilę, wejść jak do przyjaciela i porozmawiać z Matką Bożą, opowiedzieć o swoich troskach - uzasadnia ks. R. Bartosik.

 

Pod okiem św. Franciszka

- Tym, co tutaj odkrywam ciągle na nowo i co sprawia, że kocham tę parafię, jest niezwykła otwartość i życzliwość, z jaką się spotykam. Ludzie tylko czekają na hasło do działania. Nikt nikomu nie płaci za pracę np. przy budowie krzyża, nie żałują czasu, wysiłku ani sprzętu - tłumaczy. I dzieli się kolejnym pomysłem. - Dzisiaj [rozmawiamy wieczorem 4 października], we wspomnienie św. Franciszka, przypomniałem w kazaniu tę wspaniałą postać. Upamiętnimy go mówiącego kazanie do ptaków w tryptyku ekologicznym, który zostanie umieszczony w kaplicy dojazdowej w Lipinkach. W centrum znajdzie się obraz będący nawiązaniem do Psalmu 95. Przedstawiać będzie idylliczny obraz świata: wizję Boga lepiącego z gliny ziemię. Trzecim z obrazów będzie wizerunek Eliasza karmionego przez kruki - opisuje. W kaplicy powstanie też kapliczka zbudowana z parostków przedstawiająca nawrócenie św. Huberta. - Patron myśliwych jest często przez nich traktowany trochę po pogańsku, jako ten, który zapewni im zwierzynę, udane łowy. Ja chcę zwrócić uwagę, że kult świętego powinien uwzględniać jego nawrócenie - tłumaczy ks. R. Bartosik. I zapowiada, że zwieńczeniem już trwających prac będzie Eucharystia dziękczynna za stworzony świat, jego piękno i za dary lasu, odprawiona w Lipinkach w przyszłym roku, tydzień po Niedzieli Miłosierdzia Bożego.

Monika Lipińska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Internetowa telewizja


10 października bp Grzegorz Suchodolski dokonał poświęcenia nowego studia Internetowej Telewizji Diecezji Siedleckiej. Odpowiedzialnym za dzieło jest ks. Paweł Broński. Patronem studia wybrany został bł. Carlo Acutis zwany „influencerem Boga”. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Strażnicy Kościoła


4 października pod hasłem „Strażnicy Kościoła” odbyła się X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina. Poprzedził ją dzień skupienia w pratulińskim domu pielgrzyma.

PATRONAT "ECHO"


Przegląd teatrów obrzędowych
23 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie IV Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
Organowe Matinée
Niedziela, 25 października, o 12.00, Organowe Matinée w kościele pw. Trójcy Świętej w Żeliszewie.
więcej »
To jest twój czas!
Pod tym hasłem 29 października, już po raz piąty, odbędzie się Powiatowy Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo” organizowany przez Katolicką Szkołę Podstawową im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach.
więcej »
 

POLECAMY


Pokutny Marsz Różańcowy
W niedzielę 25 października odbędzie się kolejny, 48 Pokutny Marsz Różańcowy ulicami Siedlec. Uczestnicy spotkają się o 14.00 przy pomniku św. Jana Pawła II.
więcej »
Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
Niezłomny, waleczny, ufający
Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim papieżem i niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka, miłośnika kremówek, umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu.
więcej »
Widziała więcej
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci. I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które wiedziały i widziały więcej…
więcej »
 

SONDA

 

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dla mnie...

wspominanie bliskich zmarłych i modlitwa w ich intencji

okazja do refleksji nad przemijaniem życia

przypomnienie, że moją ojczyzną jest niebo

sposobność do spotkania z rodziną

dni pamięci o wszystkich moich dobrodziejachLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR