23 października 2020 r. Imieniny obchodzą: Marleny, Edwarda, Seweryna

Pogoda: Siedlce

Numer 43
22-28 października 2020r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Wystawa malarstwa i rzeźby Andrzeja Sołtysiuka

7 października 2020 r.

Szukając prawdy


fot. J. Kurzawa

Człowiek nie jest panem świata - przekonuje malarstwo i rzeźba zaprezentowane w Muzeum Regionalnym w Siedlcach na wystawie zatytułowanej „Na skraju rzeczywistości. Ulotne sekrety wyobraźni”.

Dyrektor Muzeum Regionalnego Sławomir Kordaczuk podczas wernisażu, który odbył się 25 września, zaznaczył, że autor prac Andrzej Sołtysiuk to artysta swobodnie poruszający się w różnych dyscyplinach sztuki, a w swoich dziełach jest wyrazicielem myśli współczesnego człowieka, jego przeżyć, dążeń i oczekiwań. - Wykazują one ścisły związek z naturą i potwierdzają fakt, że wszystkie formy zawarte w pejzażu są dla artysty niewyczerpanym źródłem pomysłów - zaznaczył. - Wystawa malarstwa jest w zdecydowanej większości efektem pracy w czasie zaostrzonych przepisów epidemiologicznych, które nie pozwalały nam wychodzić z domu - zaznacza kurator ekspozycji Agnieszka Pasztor, zachęcając do spojrzenia na obraz zatytułowany Covid-19. Zagadkowy. Tajemniczy. Niepokojący w swej wymowie. - Powstał jako jedna z pierwszych prac będących twórczą reakcją na zagrożenie pandemią. Od razu ujrzał światło dzienne i zyskał pochlebne recenzje - stwierdza A. Pasztor.

A charakteryzując twórczość artysty, podkreśla, że wspólnym mianownikiem jest ów tytułowy skraj rzeczywistości. - Tłumaczy go motyw nagiej postaci, który odnajdziemy niemal we wszystkich jego pracach - czy to akwarelowych, czy olejnych, czy wykonanych temperą. Niektórym on przeszkadza, razi. Innych zaskakuje. Generalnie jednak nie chodzi o ukazanie w sztuce nagości jako takiej, tylko uświadomienie człowiekowi, że sam przed sobą powinien być nagi, tzn. być sobą. Osoba oglądająca te prace ma zmierzyć się z pytaniem: kim jestem, kiedy nikt nie patrzy? Co jest we mnie? Dokąd zmierza moje życie? - podpowiada A. Pasztor. - Skraj rzeczywistości stanowi więc umowną linię horyzontu. Gdy się do niej zbliżamy, oddala się. Tak samo jest z prawdą - o sobie, o świecie: im mocniej chcemy ją poznać, tym bardziej wymyka nam się z rąk. Dlatego ważne, byśmy, szukając jej, stawali się „nadzy” - dodaje.

 

Człowiek i potęga natury

Jeśli ktoś chciałby te wystawę obejrzeć w biegu - stanowczo odradzam. Także dlatego, że motywy na prezentowanych pracach powtarzają się tylko pozornie. Kontemplowane - nabierają kształtów, wyrazistości. A kolorystyka, w której chłód niebieskiej barwy zderza się z kolorami żółtym i intensywnie pomarańczowym, nasuwa myśl o dynamice i sile, jaką jest życie. Z oddali obrazy mogą kojarzyć się z fotografiami przyrodniczymi w wersji makro, co zdaje się potwierdzać pierwszy człon tytułu ekspozycji. Przybliżając się do prac, przekonujemy się, jak złudne są pierwsze spostrzeżenia. Tym bardziej że w każde przedstawienie wpisane są ludzkie sylwetki, czasami zwielokrotnione, i to w sposób budzący poczucie, że są one zdominowane, wręcz przytłoczone przez te siły, jakie symbolizować mogą kolory niebieski, żółty i czarny. Mimo kontrastowych zestawień prace A. Sołtysiuka nie są ani mroczne, ani nie wieje od nich chłodem. Trzeba je tylko właściwie „przeczytać”.

 

Co autor miał na myśli

Oprócz najnowszego cyklu akwarel na wystawie przedstawiono również wcześniejsze malarstwo: kilka aktów, dwa widoki dostojnej alei parkowej w Dąbrowie czy zaskakujące drzewne Madonny - prace z wizerunkiem Maryi ukrytej w koronach drzew. - Tak naprawdę każda praca wymaga przeanalizowania. Ich wydźwięk - i potwierdzają to osoby oglądające wystawę - jest pozytywny. M.in. dlatego, że dotykają natury. I stawiają pytanie o to, czy w zapędzeniu życiowym w ogóle jeszcze zwracamy uwagę na nią i Boski pierwiastek, siłę stwórczą - komentuje A. Pasztor. Zwraca uwagę, iż autor nie lubi nadawać tytułów obrazom, jakby nie chcąc ułatwiać zadania odbiorcy.

Wystawa pokazuje szeroki krąg twórczych zainteresowań A. Sołtysiuka. Uwagę zwracają przede wszystkim posągowe rzeźby w drewnie, jak Romeo i Julia. Umieszczone w gablocie kamienne rzeźby o niewielkich rozmiarach nazwane „Kwiaty morza” pochodzą z lat 1989-1992. Powstały we Włoszech, gdzie przebywał wówczas artysta. Kamienie o wyszukanych kształtach, które zebrał, poddał delikatnej obróbce. Kiedy zaczynamy się w nie wpatrywać wnikliwiej - wyobraźnia idzie w ruch. W małym kamieniu każdy może doszukać się innego motywu. W kolejnej gablocie umieszczono z kolei ceramiczne rzeźby, które frywolnie - ale i trafnie - zatytułowano „Lafdiryndy”. „Atol Mururoa” to niezwykle wymowna kompozycja, która nawiązuje do prób z bronią jądrową: drewniany strzęp umocowany na surowym, żeliwnym kręgu to ludzka postać…

Ponieważ A. Sołtysiuk od lat z powodzeniem zajmuje się medalierstwem, na wystawie znajdziemy także medale pamiątkowe, które wyszły z jego pracowni.

 

Tęskniąc za harmonią

W jednej z wypowiedzi zamieszczonej w katalogu A. Sołtysiuk zaznaczył: „Świat (…) swoim bogactwem zadziwia nas i przeraża. Każdy artysta postrzega i interpretuje otoczenie na swój sposób, lecz moja wyobraźnia wynikająca z doświadczenia i sposobu widzenia świata, a w nim człowieka, który jest w tej rzeczywistości istotnym elementem, podpowiada mi, że człowiek czuje się zagubiony. Zdezorientowany w natłoku szumu medialnego i wynalazków technicznych, uwikłany ekonomicznie i społecznie, nie jest w stanie ani za nim nadążyć, ani go ogarnąć. W swojej pełnej nerwowości wizji świata z niepokojem oczekuje na kolejną epokę, dostrzega nieustanny dramat rozstrzygający się w otaczającej nas przestrzeni i przyrodzie, a jednocześnie odczuwa tęsknotę do piękna i harmonii. Jest to skraj rzeczywistości, który nieustannie zmienia swoje granice, a jego tajemnica kryje się we wnętrzu każdego z nas”.

To ważna podpowiedź w odczytywaniu prac zgromadzonych w trzech muzealnych salach. Można je oglądać do 3 tycznia 2021 r.


Andrzej Sołtysiuk urodził się w Białymstoku. Ukończył sztukę na wydziale malarstwa grafiki i rzeźby ze specjalnością rzeźba w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Swoje życie związał z Siedlcami: pracował m.in. we wzorcowni Siedleckich Zakładów Zabawkarskich, w latach 1973-78 kierował Muzeum Okręgowym, był instruktorem tkaniny artystycznej w Centrum Kultury i Sztuki, wykładowcą w pracowni artystycznej w Wyższej Szkole Rolniczo-Pedagogicznej. Od 1984 do 2015 r. uczył rzeźby, rysunku i kompozycji w Liceum Plastycznym w Mińsku Mazowieckim. Popularności przysparzają mu jego realizacje z dziedziny konserwacji obiektów zabytkowych - w Siedlcach spotykamy je co krok, począwszy od budynku Poczty Polskiej czy Sądu Wojewódzkiego przy ul. Piłsudskiego, po zabytkowe nagrobki na wielu cmentarzach w regionie, w tym na siedleckim cmentarzu, gdzie uchronił przed ruiną wiele nagrobków w ramach akcji organizowanej przez Siedleckie Towarzystwo Samorządowe.

Za swoją pracę artystyczną i zawodową A. Sołtysiuk został odznaczony prezydenckim Złotym medalem za Długoletnia Służbę, ministerialnym medalem „Gloria Artis”, „Laurą” powiatu mińskiego i „Wawrzynem siedleckim”. W 2015 r. otrzymał nagrodę „Złotego Jacka” w kategorii „osiągnięcie artystyczne”. Swoje prace wystawiał w kraju, ale także w Niemczech, Anglii, Francji i Włoszech.

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Internetowa telewizja


10 października bp Grzegorz Suchodolski dokonał poświęcenia nowego studia Internetowej Telewizji Diecezji Siedleckiej. Odpowiedzialnym za dzieło jest ks. Paweł Broński. Patronem studia wybrany został bł. Carlo Acutis zwany „influencerem Boga”. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Strażnicy Kościoła


4 października pod hasłem „Strażnicy Kościoła” odbyła się X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina. Poprzedził ją dzień skupienia w pratulińskim domu pielgrzyma.

PATRONAT "ECHO"


Przegląd teatrów obrzędowych
23 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie IV Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
Organowe Matinée
Niedziela, 25 października, o 12.00, Organowe Matinée w kościele pw. Trójcy Świętej w Żeliszewie.
więcej »
To jest twój czas!
Pod tym hasłem 29 października, już po raz piąty, odbędzie się Powiatowy Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo” organizowany przez Katolicką Szkołę Podstawową im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach.
więcej »
 

POLECAMY


Pokutny Marsz Różańcowy
W niedzielę 25 października odbędzie się kolejny, 48 Pokutny Marsz Różańcowy ulicami Siedlec. Uczestnicy spotkają się o 14.00 przy pomniku św. Jana Pawła II.
więcej »
Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
Niezłomny, waleczny, ufający
Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim papieżem i niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka, miłośnika kremówek, umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu.
więcej »
Widziała więcej
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci. I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które wiedziały i widziały więcej…
więcej »
 

SONDA

 

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dla mnie...

wspominanie bliskich zmarłych i modlitwa w ich intencji

okazja do refleksji nad przemijaniem życia

przypomnienie, że moją ojczyzną jest niebo

sposobność do spotkania z rodziną

dni pamięci o wszystkich moich dobrodziejachLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR