30 października 2020 r. Imieniny obchodzą: Zenobii, Edmunda, Przemysława

Pogoda: Siedlce

Numer 44
29-04 listopada 2020r.

menu

NEWS

Jak możemy pomóc duszom w czyśćcu cierpiącym? Odpowiedź w bieżącym wydaniu ECHA! Polecamy lekturę...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

7 października 2020 r.

Spotkanie ze słowem Bożym


fot. M. KRÓL

2 października w Centrum Charytatywno-Duszpasterskim w Siedlcach odbył się finał etapu diecezjalnego XXIV Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy Biblijnej organizowanego przez katolickie stowarzyszenie Civitas Christiana.

- W tym roku część pisemną przeprowadzono w szkołach, a punktacje zostały nadesłane do komisji konkursowej. Do finału diecezjalnego zaprosiliśmy siedem najlepszych osób - mówi ks. Rafał Pietruczuk, przewodniczący komisji konkursowej. - Trzeba podkreślić, że większość uczestników była bardzo dobrze przygotowana - dodaje. Tematem całego konkursu była Księga Liczb i 1 List św. Pawła do Koryntian, łącznie z przypisami, komentarzami i słownikiem, który będzie obowiązywał w etapie finałowym w Niepokalanowie. - W tym roku ze względu na epidemię musieliśmy przeformułować konkurs. Stworzyliśmy specjalną platformę, dzięki której został przyprowadzany etap szkolny i etap pisemny diecezjalny - tłumaczy Ewa Urbanek, koordynator OKWB na terenie diecezji siedleckiej.

Mimo pandemii i trudnej tematyki do konkursu zgłosiło się ponad 200 uczniów. Do części diecezjalnej pisemnej dostało się około 100 osób. Odpowiedzi najlepszej siódemki podczas finału diecezjalnego oceniała komisja konkursowa, której przewodniczył ks. R. Pietruczuk, a w składzie znalazł się również Kamil Sulej, koordynator konkursu.

Ks. R. Pietruczuk podkreśla także rolę katechetów w przygotowaniu uczniów: - Warto podkreślić, że obecność młodzieży na konkursie jest przede wszystkim zasługą katechetów. To w dużej mierze od nich zależy, czy uda się zachęcić młodzież do udziału w konkursie - zaznacza.

 

Młodym chce się chcieć

Do finału ogólnopolskiego z diecezji siedleckiej dostały się trzy osoby: Łukasz Dąbrowski i Sylwia Poszytek z Garwolina oraz Klaudia Sibińska z Białej Podlaskiej. - To nowość, bo w zeszłych latach zazwyczaj przechodzili uczniowie z siedleckich szkół - komentuje E. Urbanek i dodaje: „konkurs pokazał, że młodym chce się chcieć”. - Poziom był bardzo wyrównany, myśleliśmy nawet o dogrywce. Księga Liczb nie należy do najłatwiejszych, więc uczestnicy musieli wykazać się ogromem wiedzy i pracy oraz zdolnościami analitycznymi i logicznego myślenia - zaznacza.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęła K. Sibińska, uczennica technikum z Białej Podlaskiej. - Bardzo się cieszę z wygranej. Byłam dobrze przygotowana, czytałam kilka razy Księgę Liczb i List do Koryntian, podkreślałam fragmenty, które według mnie były najważniejsze, przepisywałam cytaty, żeby lepiej je zapamiętać - opowiada o swoich przygotowaniach. - Drugi raz biorę udział w konkursie, ale dopiero w tym roku udało mi się przejść do etapu ustnego. Przede mną finał, chcę dać z siebie wszystko - podkreśla Klaudia.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i upominki. Finał konkursu odbędzie się 27 października w Niepokalanowie.

 

Przed nami jubileusz

Diecezjalni finaliści mają szansę na zdobycie indeksów uprawniających do podjęcia studiów w wielu renomowanych uczelniach wyższych, bez egzaminów wstępnych, na kilkunastu kierunkach kształcenia, takich jak: teologia, filozofia, historia, politologia, dziennikarstwo, socjologia, italianistyka i filologia angielska. Ponadto na zwycięzców i ich katechetów czekają upominki rzeczowe.

- W konkursie wiedzy biblijnej chodzi przede wszystkim o to, żeby zafascynować młodego człowieka Pismem Świętym. Zdajemy sobie sprawę, że na co dzień mało osób czyta Biblie, dlatego chcemy rozbudzać pragnienie poznania słowa Bożego - wyjaśnia E. Urbanek. - A już od listopada rozpoczynamy przygotowania do jubileuszowej, 25 edycji konkursu. Przed nami dużo pracy - akcentuje E. Urbanek.


MOIM ZDANIEM

ks. Rafał Pietruczuk - moderator Dzieła Biblijnego Diecezji Siedleckiej

Konkurs angażuje w pierwszym rzędzie intelektualnie, ponieważ trzeba poznać księgi Pisma Świętego - w tym roku Księgę Liczb i 1 List do Koryntian, nie tylko same teksty, ale również przypisy i komentarze do nich. To również okazja do tego, żeby wprowadzić duchowe przeżywanie słowa Bożego. Nie chodzi tylko o wiedzę, ale również o to, aby przeżywać Pismo Święte na poziomie duchowym.

Kontakt ze słowem Bożym dla nas, chrześcijan, jest czymś podstawowym. W tym roku w ramach finału diecezjalnego przygotowaliśmy celebrację słowa Bożego, z czytaniami, homilią, modlitwą wiernych, modlitwą „Ojcze nasz”, błogosławieństwem. Dla wszystkich uczestników było to nowe doświadczenie, zazwyczaj słyszą słowo Boże odczytywane podczas Mszy św.

Słowo Boże ma poruszyć struny w naszym wnętrzu, zachęcić nas do działania, czasami przestrzec. Ważne jest, aby młodzi zobaczyli, że Pan Bóg rzeczywiście mówi przez Pismo Święte. To nie jest tylko zbiór zasad moralnych, wskazówek na życie, tylko żywe słowo Boga.

Monika Król

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Internetowa telewizja


10 października bp Grzegorz Suchodolski dokonał poświęcenia nowego studia Internetowej Telewizji Diecezji Siedleckiej. Odpowiedzialnym za dzieło jest ks. Paweł Broński. Patronem studia wybrany został bł. Carlo Acutis zwany „influencerem Boga”. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Strażnicy Kościoła


4 października pod hasłem „Strażnicy Kościoła” odbyła się X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina. Poprzedził ją dzień skupienia w pratulińskim domu pielgrzyma.

PATRONAT "ECHO"


Przegląd teatrów obrzędowych
23 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie IV Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
Organowe Matinée
Niedziela, 8 listopada, o 12.00, Organowe Matinée w kościele w Mariańskim Porzeczu.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
Niezłomny, waleczny, ufający
Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim papieżem i niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka, miłośnika kremówek, umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu.
więcej »
Widziała więcej
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci. I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które wiedziały i widziały więcej…
więcej »
 

SONDA

 

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dla mnie...

wspominanie bliskich zmarłych i modlitwa w ich intencji

okazja do refleksji nad przemijaniem życia

przypomnienie, że moją ojczyzną jest niebo

sposobność do spotkania z rodziną

dni pamięci o wszystkich moich dobrodziejachLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR