25 września 2020 r. Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil

Pogoda: Siedlce

Numer 39
24-30 września 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu m.in. wiele konkursów, w których do wygrania są ciekawe książki. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Jubileusze Legionu Maryi

9 września 2020 r.

Maryja drogą do Chrystusa


fot. ANNA WASAK

W kościele Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim Legion Maryi świętował trzy jubileusze: 20-lecie Prezydium pw. Matki Boskiej Królowej Pokoju w Radzyniu oraz 15-lecie śmierci założyciela LM w Polsce Anatola Kaszczuka i 15-lecie Rady Wyższej Komicjum pw. MB Królowej Wszechświata.

W uroczystościach uczestniczyło 16 przewodników duchowych Legionu Maryi i ponad 100 członków z parafii radzyńskich oraz Kurii z Łukowa, Międzyrzeca Podlaskiego i Leśnej Podlaskiej. Oprawę muzyczną zapewnił zespół Guadalupe z Lublina. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą różańcową i adoracją Najświętszego Sakramentu. Prezydent radzyńskiego Komicjum Pelagia Kublicka zaprezentowała sylwetkę założyciela Legionu Maryi w Polsce Anatola Kaszczuka. Następnie została odprawiona Msza św. koncelebrowana przez 11 kapłanów. Liturgii przewodniczył ks. kan. Krzysztof Pawelec - proboszcz parafii Trójcy Świętej, kierownik duchowy radzyńskiego Komicjum. Homilię wygłosił ks. Józef Sarzyński - kierownik duchowy Regii w Lublinie, który zakładał Prezydium Matki Bożej Królowej Pokoju w Radzyniu Podlaskim. Kaznodzieja wspominał dzień sprzed 20 lat, gdy przybył, by zachęcić do założenia Legionu Maryi, przypomniał początki LM na świecie - w Irlandii i w Polsce. Skupił się na przesłaniu Legionu: - Trwanie pod sztandarami Maryi jest trwaniem przy Chrystusie, nie może Go przesłaniać - mówił ks. J. Sarzyński.

- Maryja jest pewną, najkrótszą i najprostszą drogą do Chrystusa. Jeśli z Nią zwiążemy swoje życie, w wierze nie pobłądzimy. Ona jest Tą, która ciągle powtarza słowa z Ewangelii wypowiedziane w Kanie Galilejskiej: „Czyńcie wszystko, co powie mój Syn” - wskazywał ks. J. Sarzyński.

Przypomniał, że Maryja była z apostołami w Wieczerniku w czasie Zesłania Ducha Świętego, u początku Kościoła. Odniósł się również do aktualnej sytuacji: - Matka Najświętsza, tak bardzo wyróżniona przez samego Boga, wierna, pokorna służebnica Pańska, jest na pierwszej linii zmagań ze wszystkim, co jawi się jako przeciwieństwo Ewangelii. Dziś widzimy, że prowokacje, które są podejmowane w stosunku do chrześcijan, mają zawsze element bluźnierczy uderzający w Matkę Najświętszą, by Ją ośmieszyć, znieważyć na różne sposoby, strywializować i zniechęcić ludzi do podążania drogą wiary - zauważył.

 

Służyć Chrystusowi w Kościele

- Bazą Legionu Maryi jest modlitwa na każdym spotkaniu - podkreślił ks. J. Sarzyński. - Przez modlitwę, szczególnie gdy łączy się ona z zawierzeniem Maryi ukierunkowanym na Chrystusa, przez zmaganie, które każdy legionista przechodzi, przemienia swoje życie, środowisko społeczne, oddaje cześć Maryi i służy Chrystusowi w Kościele tak, jak służyła Maryja swemu Synowi i Kościołowi. To jest zadanie, które trudno przecenić - zaznaczył.

Po Mszy św. odbyło się spotkanie nieoficjalne, podczas którego wystąpił z krótkim koncertem zespół Guadelupe i zaprezentował dwie nowe płyty: „Fatima” i „Jezu ufam Tobie”. Zespół teatralny działający przy parafii Świętej Trójcy „Misericordioso Francesco” przedstawił najnowszą sztukę poświęconą słudze Bożemu kard. Stefanowi Wyszyńskiemu pt. „Boży Wojownik” autorstwa Dariusza Śmiecińskiego. P. Kublicka w humorystycznym wierszu własnego autorstwa przypomniała 20 lat Legionu w Radzyniu.

Nie zabrakło oczywiście jubileuszowego tortu wykonanego przez legionistów.


Założycielem Legionu Maryi w Polsce jest Anatol Kaszczuk, kandydat na ołtarze, żołnierz, więzień obozu w Kozielsku, oficer artylerii, później lotnictwa, który walczył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie pod dowództwem gen. Andersa. Odkrył w sobie powołanie do działalności w Legionie, miał osobisty kontakt z Frankiem Duffem, został delegowany do założenia LM w Polsce. Rozpoczął działalność w 1948 r. Założył pierwsze prezydia w Ostródzie, potem w Lublinie oraz - za pozwoleniem Księdza Prymasa Wyszyńskiego - w Warszawie. Jednak okres stalinowski to dzieło przerwał. Legion odnowił swoją działalność w Polsce dopiero w latach 80 XX w. na życzenie papieża Jana Pawła II. Pierwsze prezydium powstało w 1979 r. w Katowicach. A. Kaszczuk był nieugiętym apostołem i czcicielem Maryi, która była jego osobistym ratunkiem. Anatol doświadczył tego wielokrotnie w swoim życiu - znajdując się wiele razy w sytuacji zagrożenia życia, został uratowany przez Maryję. Przeplatał życie Różańcem - przy jego pomocy rozwiązywał wszelkie problemy i trudne sprawy.


Legion Maryi to międzynarodowe stowarzyszenie ludzi świeckich, których celem jest głoszenie chwały Bożej, wspieranie Kościoła na polu ewangelizacyjnym i dążenie do osobistej świętości poprzez modlitwę i pracę apostolską w duchu zawierzenia i pod przewodnictwem Najświętszej Maryi Panny.

Prezydium Legionu Maryi - pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Pokoju w Radzyniu Podlaskim, powstało dzięki przychylności i aprobacie ks. prałata Kazimierza Musieja, który był proboszczem Parafii Trójcy Świętej. 8 grudnia 2000 r., tj. w święto Niepokalanego Poczęcia NMP, kierownik duchowy z Lublina ks. J. Sarzyński, wraz z oficerami Kurii z Lubartowa powołali w naszej parafii dziesięcioosobowe Prezydium, nad którym kierownictwo duchowe objął ks. Krzysztof Chaciński.

5 lutego 2005 r. zarząd Regii Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w Lublinie (najwyższa rada LM w Polsce) podniósł Kurię Legionu Maryi przy radzyńskiej parafii do rangi rady wyższej Komicjum. Jest to najwyższa rada Legionu Maryi w naszej diecezji, która oprócz zarządzania prezydiami w dekanacie radzyńskim dodatkowo nadzoruje trzy Kurie (w Leśnej Podlaskiej, w Łukowie i w Międzyrzecu Podlaskim). Łącznie Komicjum Matki Bożej Królowej Wszechświata w Radzyniu Podlaskim obejmuje swoim zasięgiem 40 Prezydiów skupiających ogółem 950 legionistów, tj. 39 Prezydiów w diecezji siedleckiej oraz jedno Prezydium w archidiecezji lubelskiej.

Kierownikami duchowymi radzyńskiego Komicjum byli śp. ks. Jan Czapski, ks. Andrzej Kieliszek. Obowiązki kierownika duchowego nad Komicjum sprawuje aktualnie ks. kan. K. Pawelec, a w skład zarządu wchodzą: prezydent - Pelagia Kublicka, wiceprezydent - Wiesława Zalewska, sekretarz - Zofia Wiater, skarbnik - Janina Pachała.

Anna Wasak

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spotkanie środowisk twórczych


22 września Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach był miejscem inauguracji działalności Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Siedleckiej. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji twórców kultury sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy w kościele w Kotuniu. Program spotkania w DPT obejmował m.in. prelekcje i koncert. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Na chwałę Pana Boga


Od 18 do 20 września trwało w Siedlcach muzyczne święto - Hosanna Festival. Przez trzy dni na chwałę Boga śpiewali zarówno profesjonalni muzycy, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z muzyką chrześcijańską. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs wiedzy biblijnej
1 września ruszyła rejestracja uczniów do 24 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego terminarz (z powodu pandemii) został zmieniony z wiosennego na jesienny.
więcej »
X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej zaprasza do udziału w jubileuszowej - X Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się jak zawsze w pierwszą niedzielę października w sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy.
więcej »
 

POLECAMY


Papież na ekranie
25 września na ekrany kin trafia film pt. „Wojtyła. Śledztwo”.
więcej »
Prosta modlitwa
Modlitwa nie jest zaklęciem spełniającym prośby. Jest za to wyjątkowym i autentycznym obcowaniem z Bogiem, które wymaga zaufania i bliskości.
więcej »
Zniszczyć świętego
23 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. o. Pio. Jego droga do świętości nie była łatwa.
więcej »
Rekolekcje dla kapłanów
„Trudności w radosnym i twórczym przeżywaniu kapłaństwa” to temat rekolekcji dla księży w Loretto, które odbędą się w dwóch terminach: 12-15 października i 3-6 listopada.
więcej »
Motocykliści do Pratulina
Diecezjalne Duszpasterstwo Motocyklistów zaprasza motocyklistów na Pielgrzymkę Motocyklową Mężczyzn do Pratulina. Odbędzie się ona 4 października.
więcej »
Nie ma czasu na nudę
Mamy kolejny przewodnik zachęcający do odkrywania piękna miejsca, w którym żyjemy. Poręczna książeczka „Z Drozdem i Zbirkiem przez Łuków i okolice” jeszcze pachnie świeżością, a już zdobyła serca czytelników.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR