15 sierpnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 33
13-19 sierpnia 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze: cykl artykułów poświęconych 100 rocznicy cudu nad Wisłą. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Czas na wnioski

22 lipca 2020 r.

Potrzebne kompleksowe rozwiązania


fot. ARCHIWUM

Nawalne opady deszczu sprawiły sporo problemów i sparaliżowały ruch w wielu rejonach miasta. By zapobiec podobnym kłopotom w przyszłości, władze podjęły szereg działań, rozważane jest m.in. opracowanie koncepcji odwodnienia całego miasta.

Ostatnie potężne opady deszczu dały się we znaki wielu mieszkańcom Garwolina. Studzienki kanalizacyjne nie nadążały przyjmować tak dużej ilości wody, czego efektem były zalane ulice i podtopienia. Jakie wnioski wyciągnęły władze miasta? - Przede wszystkim przystąpiliśmy do inwentaryzacji wszystkich rowów, cieków wodnych, które mamy na terenie miasta, i sprawdzamy, kto jest ich właścicielem. Jeżeli rów melioracyjny przebiega przez działkę prywatną, do obowiązków właściciela należy prawidłowe utrzymanie go - mówi burmistrz Garwolina Marzena Świeczak. Kanalizacja deszczowa w Garwolinie nie poradziła sobie z tak dużą ilością opadów, bo jednego dnia na miasto spadła ich miesięczna norma. Infrastruktura, która była projektowana wiele lat temu, nie przewidywała aż takiej ilości wody.

- Kiedyś mieliśmy łąki, a teraz betonowe osiedla, co również wpływa na gospodarkę wodną - wyjaśnia M. Świeczak. Problemem jest także zalewanie terenu przy pływalni miejskiej „Garwolanka”. Urzędnicy miejscy mają zdefiniowane problemowe miejsca i - jak zapewniają - będą starali się po kolei rozwiązywać problemy. - Jednym z większych jest ul. Olimpijska, którą zalewa nawet mały opad. Po ostatnich intensywnych deszczach mamy zniszczony kolektor przebiegający pod rzeką, który został przerwany na wysokości Parku 550-lecia. Chcemy, przynajmniej doraźnie, na początku rozwiązać problem gromadzenia się wody przed basenem, zakładając ogród deszczowy w Parku 550-lecia. Prace już trwają, a przebudowa kanalizacji byłaby dopełnieniem tego rozwiązania - kontynuuje burmistrz Świeczak.

 

Należy odwodnić całe miasto?

Podtopieniom na terenie miasta dedykowane było posiedzenie komisji komunalnej rady miasta. Ulewne deszcze pokazały, które miejsca są newralgiczne. O ile podczas pierwszej ulewy podtopione zostało osiedle Targowa, ulice Wiejska, Studzińskiego, Kawaleryjska, Dobra, o tyle później pojawiły się problemy na ul. 3 Maja i Mazowieckiej. - Wniosek, który wypracowaliśmy wspólnie z Radą Miasta Garwolina, jest taki, że musimy przymierzyć się do opracowania koncepcji odwodnienia całego miasta, bo tylko kompleksowe podejście pozwoli nam rozwiązać ten problem. Cieszę się, że przy tych intensywnych opadach deszczu nie było zagrożenia od rzeki Wilgi, ale tu pomógł zbiornik retencyjny, który część fali wezbraniowej „wyłapał” - puentuje M. Świeczak.

Waldemar Jaroń

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pod Siedlcami w Wiśniewie


Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych na dobre wpisał się w krajobraz gminy Wiśniew. Dopisała pogoda i nie zawiodła publiczność. W biesiadzie ludowej, której w tym roku przewodziła kapela podwórkowa Z kopyta, i wspaniałej zabawie nie przeszkodziła nawet pandemia koronawirusa. [fot. J. Mazurek]

FOTOGALERIA

Przed obliczem Matki


14 sierpnia, o 4.00, reprezentanci Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej zgromadzili się przed świątynią w Mirowie, by w jednej grupie, niosąc grupowe znaczki i intencje wszystkich pielgrzymów, wejść na Jasną Górę. Pielgrzymi zameldowali się w Kaplicy Cudownego Obrazu o 5.50, następnie uczestniczyli w odsłonięciu obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i złożyli intencje pielgrzymów duchowych. Pątnikom towarzyszyli biskupi siedleccy. [fot. Piotr Rudko]

PATRONAT "ECHO"


Bitwa o wolność
Zapraszamy do udziału w muzycznym konkursie piosenki patriotycznej organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.
więcej »
Zastawiłem Cię? Zadzwoń!
Uczniowie Zespołu Szkół Pondagimnazjalnych nr 2 w Siedlcach stworzyli specjalne karty dla kierowców. Umieszczony na nich numer telefonu pozwoli w przypadku zastawienia samochodu zadzwonić do jego właściciela.
więcej »
Patriotyczny konkurs fotograficzny
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zaprasza do udziału w patriotycznym konkursie pod nazwą #Nasza Flaga.
więcej »
Rodzinna niedziela
16 sierpnia w Domu Rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędzie się „Rodzinna niedziela”. Serdecznie zapraszamy tych, którzy pragną czegoś więcej w małżeństwie.
więcej »
Dożynki w Rykach
W niedzielę 23 sierpnia w Rykach odbędą się dożynki gminne. Wzorem lat ubiegłych mają one bardzo ciekawy program. Rozpoczną się Mszą św. dziękczynną o 12.00.
więcej »
Oranżeria 2020
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza na 25 Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską „Oranżeria 2020”. Impreza, która odbędzie się w dniach 28-30 sierpnia, ma być m.in. transmitowana na żywo w Telewizji Radzyń.
więcej »
 

POLECAMY


W oku kamery
Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.
więcej »
Miriam z Nazaretu
Maryja z wiarą przyjęła Boże orędzie, które zmieniło całkowicie nie tylko jej życie, ale także bieg historii świata.
więcej »
 

SONDA

 

Polski sierpień

to miesiąc rocznic patriotycznych;

w tym roku świętujemy szczególną rocznicę - 100-lecie cudu nad Wisłą;

wspominamy powstanie warszawskie i wszystkich poległych w walce o wolną ojczyznę;

to czas pieszych pielgrzymek do sanktuariów maryjnych;

miesiąc jak każdy inny.LITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR