15 sierpnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 33
13-19 sierpnia 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze: cykl artykułów poświęconych 100 rocznicy cudu nad Wisłą. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Felieton przez K.O.

22 lipca 2020 r.

Do której Polski?

Sport odmrożony, można kibicować swojej drużynie. Pewnego słonecznego dnia postanowiłam więc wesprzeć siedleckich piłkarzy.

Obowiązujący reżim sanitarny spowodował pewne zmiany przy wchodzeniu na stadion. Wejście, przez które zazwyczaj dostawałam się na trybuny, zamknięto, przez co zostałam zmuszona do wypróbowania nowych szlaków. Pokonałam bramkę otwieraną oraz zamykaną przez ochroniarzy. I zaczęłam się rozglądać, w którą stronę mam się udać, aby dotrzeć do celu. Moje zagubienie dostrzegł przechodzący obok młody mężczyzna. Postanowił zareagować: - Pani idzie za mną i się nie boi. W Siedlcach sami sympatyczni ludzie. - Wiem, bo od kilkunastu lat tu mieszkam - odparłam. - A ja, niestety, od urodzenia - stwierdził nieznajomy.

Gdy zapytałam, dlaczego „niestety”, mężczyzna po krótkiej chwili zastanowienia przyznał:

- Wie pani jak to jest, zawsze chciałoby się mieszkać gdzie indziej.

Wymieniliśmy się uśmiechami i każde z nas poszło w swoją stronę. Pomyślałam sobie w duchu, że dobrze tego pana rozumiem...

Tylko do której Polski warto byłoby się teraz przenieść? Bo wraz z finałem wyborów prezydenckich nasz kraj został podzielony na pół. I na dwa narody, których cechy określają strefy osiedlenia. Tak przynajmniej widzą Polskę rozgoryczeni wyborcy Trzaskowskiego: są nowocześni, optymistyczni i garnący się do świata mieszkańcy zachodniej i północnej części kraju, gdzie wygrał kandydat opozycji, oraz zaściankowe, stare, ciemne i cywilizacyjnie zacofane społeczeństwo, które wybrało Dudę. W sieci pojawiły się nawet mapki, gdzie wschodnia część Polski to DDR, zachodnia RFN, a enklawę Warszawę, gdzie wygrał kandydat Koalicji Obywatelskiej, przemianowano na Berlin Zachodni. Zdaniem zwolenników opozycji, którzy nie chcą pogodzić się z wynikiem wyborów, najlepiej byłoby oddzielić od Polski Podkarpacie oraz Lubelszczyznę i przyłączyć oba regiony do Ukrainy.

To jeszcze nie wszystko. Namawiają oni do bojkotu urlopowo-wakacyjnego atrakcyjnych turystycznie miejsc, gdzie poparto Dudę. „Na wakacje tylko zagraniczne wycieczki. Właśnie rezerwuję Majorkę kosztem Bieszczad. Oby was bieda dopadła” - pisze jeden z internautów. Bojkotować, zdaniem sympatyków opozycji, należy też rodzimą żywność, a kupować tylko tę wyprodukowaną w Unii Europejskiej. Jeden z publicystów ekonomicznych zapowiedział: „Ograniczam konsumpcję w państwie PiS, zwłaszcza na wsi; kupuję więcej towarów importowanych. Teraz głosują pieniądze. Idę po ryż na obiad. Kartofel won!”. Gdy ktoś stanął w obronie ziemniaków, pisząc, że nie są niczemu one winne, publicysta odparł: „Może i tak, ale uprawia go głównie elektorat PiS. A ja głosuję pieniędzmi przeciwko sponsorowaniu jego”.

Gdzie się zatem podział ten głosujący na Trzaskowskiego zachód kraju, który mówi o tolerancji, otwartości dla wszystkich, łączeniu, a bynajmniej nie o sortowaniu? A to Polska właśnie...

Kinga Ochnio

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pod Siedlcami w Wiśniewie


Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych na dobre wpisał się w krajobraz gminy Wiśniew. Dopisała pogoda i nie zawiodła publiczność. W biesiadzie ludowej, której w tym roku przewodziła kapela podwórkowa Z kopyta, i wspaniałej zabawie nie przeszkodziła nawet pandemia koronawirusa. [fot. J. Mazurek]

FOTOGALERIA

Przed obliczem Matki


14 sierpnia, o 4.00, reprezentanci Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej zgromadzili się przed świątynią w Mirowie, by w jednej grupie, niosąc grupowe znaczki i intencje wszystkich pielgrzymów, wejść na Jasną Górę. Pielgrzymi zameldowali się w Kaplicy Cudownego Obrazu o 5.50, następnie uczestniczyli w odsłonięciu obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i złożyli intencje pielgrzymów duchowych. Pątnikom towarzyszyli biskupi siedleccy. [fot. Piotr Rudko]

PATRONAT "ECHO"


Bitwa o wolność
Zapraszamy do udziału w muzycznym konkursie piosenki patriotycznej organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.
więcej »
Zastawiłem Cię? Zadzwoń!
Uczniowie Zespołu Szkół Pondagimnazjalnych nr 2 w Siedlcach stworzyli specjalne karty dla kierowców. Umieszczony na nich numer telefonu pozwoli w przypadku zastawienia samochodu zadzwonić do jego właściciela.
więcej »
Patriotyczny konkurs fotograficzny
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zaprasza do udziału w patriotycznym konkursie pod nazwą #Nasza Flaga.
więcej »
Rodzinna niedziela
16 sierpnia w Domu Rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędzie się „Rodzinna niedziela”. Serdecznie zapraszamy tych, którzy pragną czegoś więcej w małżeństwie.
więcej »
Dożynki w Rykach
W niedzielę 23 sierpnia w Rykach odbędą się dożynki gminne. Wzorem lat ubiegłych mają one bardzo ciekawy program. Rozpoczną się Mszą św. dziękczynną o 12.00.
więcej »
Oranżeria 2020
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza na 25 Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską „Oranżeria 2020”. Impreza, która odbędzie się w dniach 28-30 sierpnia, ma być m.in. transmitowana na żywo w Telewizji Radzyń.
więcej »
 

POLECAMY


W oku kamery
Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.
więcej »
Miriam z Nazaretu
Maryja z wiarą przyjęła Boże orędzie, które zmieniło całkowicie nie tylko jej życie, ale także bieg historii świata.
więcej »
 

SONDA

 

Polski sierpień

to miesiąc rocznic patriotycznych;

w tym roku świętujemy szczególną rocznicę - 100-lecie cudu nad Wisłą;

wspominamy powstanie warszawskie i wszystkich poległych w walce o wolną ojczyznę;

to czas pieszych pielgrzymek do sanktuariów maryjnych;

miesiąc jak każdy inny.LITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR