15 sierpnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 33
13-19 sierpnia 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze: cykl artykułów poświęconych 100 rocznicy cudu nad Wisłą. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Projekt w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach

22 lipca 2020 r.

Ukazać bogactwo regionu


fot. ARCHIWUM

„Splendor Podlasia” - pod takim hasłem w Muzeum Diecezjalnym realizowany jest projekt badawczo-popularyzacyjny, którego efektem będzie wirtualna wystawa.

W ramach przedsięwzięcia rozpoczęła się rewitalizacja szat liturgicznych i złotnictwa ze zbiorów placówki. - Unikatowe obiekty ujrzą teraz światło dzienne, a w dalszej perspektywie zostanie umożliwione dla wszystkich wirtualne zwiedzanie wystawy obejmującej materialne dziedzictwo regionu - mówi Dorota Pikula, kustosz Muzeum Diecezjalnego. Placówka otrzymała na realizację projektu grant z ministerstwa kultury. W pracach badawczych pomagają przebywający gościnnie w Siedlcach pracownicy Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. - Chcemy pokazać przedmioty znajdujące się w zasobie muzeum. Pierwsza wystawa poświęcona będzie tkaninom liturgicznym, a druga wyrobom złotniczym, które funkcjonowały w świątyniach diecezji siedleckiej - mówi Piotr Jamski, historyk sztuki z IS PAN.

- Mam nadzieję, że po zakończeniu tego projektu w prosty sposób - poprzez stronę internetową - będzie można zobaczyć, jakie piękno towarzyszyło kiedyś liturgii kościelnej Kościoła rzymskokatolickiego, unickiego i prawosławnego - dodaje.

Tkaniny zgromadzone w muzeum pochodzą głównie z XVIII w. i XIX w. - Są też przykłady dużo wcześniejsze, z końca XVI w., i niemal współczesne, czyli z końca XX w. - zauważa P. Jamski, który ma za zadanie m.in. profesjonalnie sfotografować eksponaty. Wśród nich są szaty liturgiczne: dalmatyki, ornaty, kapy, stuły i manipularze z różnych kościołów diecezji. Stanowią interesujący zbiór strojów w pięknych kolorach, z bogatą aplikacją, wykonane są ręcznie, haftowane złotą, srebrną i jedwabną nicią. - Zostały zebrane przez kustoszy muzeum przez wiele lat funkcjonowania placówki. Trafiały z parafii jako darowizny księży, biskupów, również jako zakupy, po to, żeby zebrać zbiór, który ukazuje bogactwo, różnorodność i historię tego rejonu właśnie poprzez tkaniny - zaznacza historyk sztuki.

Zwraca uwagę, że hafty, które zdobią historyczne szaty liturgiczne, powstawały przez kilka miesięcy i potrzeba było do tego kilku osób. - Materiały przybywały z fabryk w Lyonie na południu Francji, weneckich, mediolańskich czy rzymskich. Szaty były wykonywane z tkanin świeckich: równie dobrze mógł z nich powstać ornat dla biskupa, jak i wspaniała suknia dla księżnej. Często też się zdarzało, że gdy księżna zmieniła figurę i nie mogła włożyć na siebie sukni, darowała ją Kościołowi. Z tych kawałków były szyte ornaty - opowiada P. Jamski.

 

Osiemnastowieczne patchworki

W dawnych czasach mało powszechny był kolor. - Zafarbowanie tkaniny na czerwono, kobaltowo czy seledynowo wiązało się z dużymi kosztami, więc na pewno Siedlce w tamtych czasach nie wyglądały tak kolorowo jak dziś. Kiedyś tego koloru było mało, więc każdy skrawek pięknie wykonanego materiału był szanowany, prany, aby jak najdłużej służył. Stąd mamy ornaty złożone z kilkunastu elementów różnych tkanin, można o nich powiedzieć: osiemnastowieczne patchworki - podkreśla historyk sztuki.

Kustosz muzeum zwraca szczególną uwagę na jeden z eksponatów - mitrę (nakrycie głowy) z pierwszej połowy XVIII w., która była przeznaczona dla biskupa Franciszka Antoniego Kobielskiego. - Została wykonana z tkaniny brokatowej. Bardzo ciekawy jest haft płaski wykonany nicią jedwabną, złoconą. Z jednej strony na owej mitrze jest św. Franciszek, z drugiej św. Antoni - w nawiązaniu do patronów bp. F.A. Kobielskiego. Interesujące jest dla nas odkrycie, jak została obrzeżona owa mitra, bowiem jest to barokowe obramienie - ręczny haft bardzo pięknie wykonany jedwabną nicią. Warto też zwrócić uwagę na fanonys, czyli dwie taśmy, które opadają na plecy biskupa - również obrzeżenie barokowe. Na końcach, poza frędzlami, które są widowiskowe, jest też herb biskupa - herb Poraj. To niezmiernie interesujące choćby z tego względu, że współczesne mitry nie są już tak przygotowywane. Są dużo skromniejsze, nie nawiązują w ten sposób do postaci, patronów - opisuje D. Pikula.

 

Na nowo przyjrzeć się eksponatom

Przy okazji realizacji projektu weryfikowane lub uzupełniane jest pochodzenie eksponatów. - Opis merytoryczny, powiązanie z poszczególnymi osobami, które mogły stać za powstaniem danego ornatu czy mitry, jest żmudną pracą historyka. Na początku zachwycamy się formą obiektów, a potem zaczynają się mozolne poszukiwania, co z danym eksponatem się działo i jakie przyczyny sprawiły, że obecnie znajduje się w zbiorach muzeum - zaznacza P. Jamski. Dodaje, że ważnym zadaniem jest przegląd zasobów i poddanie ich weryfikacji, czy „dotychczasowe ustalenia historyków sztuki wytrzymują próbę czasu”. - Dokonujemy dokumentacji fotograficznej całości i detali, nie tylko widocznych na pierwszy rzut oka, ale też próbujemy fotografować podszewki, kanwy, elementy koronkowe. W ten sposób możemy łatwiej dookreślić pochodzenie danego elementu przedmiotu liturgicznego - tłumaczy historyk sztuki.

Kustosz muzeum dodaje, że realizacja projektu stwarza okazję, aby przyjrzeć się staranniej obiektom. - Opisujemy, weryfikujemy zrobione wcześniej notatki, żeby potem - jeśli ten obiekt nie jest wyeksponowany - móc go pokazać na wystawie internetowej. Mam wrażenie, że to będzie bardzo ciekawe. Może nawet pasjonujące dla tych, którzy odkryją uroki tkanin, haftów i tych wszystkich wartości - podsumowuje D. Pikula.

Wirtualna wystawa dostępna będzie najprawdopodobniej pod koniec października.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pod Siedlcami w Wiśniewie


Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych na dobre wpisał się w krajobraz gminy Wiśniew. Dopisała pogoda i nie zawiodła publiczność. W biesiadzie ludowej, której w tym roku przewodziła kapela podwórkowa Z kopyta, i wspaniałej zabawie nie przeszkodziła nawet pandemia koronawirusa. [fot. J. Mazurek]

FOTOGALERIA

Przed obliczem Matki


14 sierpnia, o 4.00, reprezentanci Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej zgromadzili się przed świątynią w Mirowie, by w jednej grupie, niosąc grupowe znaczki i intencje wszystkich pielgrzymów, wejść na Jasną Górę. Pielgrzymi zameldowali się w Kaplicy Cudownego Obrazu o 5.50, następnie uczestniczyli w odsłonięciu obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i złożyli intencje pielgrzymów duchowych. Pątnikom towarzyszyli biskupi siedleccy. [fot. Piotr Rudko]

PATRONAT "ECHO"


Bitwa o wolność
Zapraszamy do udziału w muzycznym konkursie piosenki patriotycznej organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.
więcej »
Zastawiłem Cię? Zadzwoń!
Uczniowie Zespołu Szkół Pondagimnazjalnych nr 2 w Siedlcach stworzyli specjalne karty dla kierowców. Umieszczony na nich numer telefonu pozwoli w przypadku zastawienia samochodu zadzwonić do jego właściciela.
więcej »
Patriotyczny konkurs fotograficzny
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zaprasza do udziału w patriotycznym konkursie pod nazwą #Nasza Flaga.
więcej »
Rodzinna niedziela
16 sierpnia w Domu Rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędzie się „Rodzinna niedziela”. Serdecznie zapraszamy tych, którzy pragną czegoś więcej w małżeństwie.
więcej »
Dożynki w Rykach
W niedzielę 23 sierpnia w Rykach odbędą się dożynki gminne. Wzorem lat ubiegłych mają one bardzo ciekawy program. Rozpoczną się Mszą św. dziękczynną o 12.00.
więcej »
Oranżeria 2020
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza na 25 Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską „Oranżeria 2020”. Impreza, która odbędzie się w dniach 28-30 sierpnia, ma być m.in. transmitowana na żywo w Telewizji Radzyń.
więcej »
 

POLECAMY


W oku kamery
Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.
więcej »
Miriam z Nazaretu
Maryja z wiarą przyjęła Boże orędzie, które zmieniło całkowicie nie tylko jej życie, ale także bieg historii świata.
więcej »
 

SONDA

 

Polski sierpień

to miesiąc rocznic patriotycznych;

w tym roku świętujemy szczególną rocznicę - 100-lecie cudu nad Wisłą;

wspominamy powstanie warszawskie i wszystkich poległych w walce o wolną ojczyznę;

to czas pieszych pielgrzymek do sanktuariów maryjnych;

miesiąc jak każdy inny.LITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR