12 lipca 2020 r. Imieniny obchodzą: Jan, Wera, Brunon

Pogoda: Siedlce

Numer 28
09-15 lipca 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu naszego tygodnika - jak zginał ks. Franciszek Blachnicki?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Pomoc dla pogorzelców

21 czerwca 2020 r.

Wrócić do domu - to ich marzenie

Palicie się! - usłyszeli od sąsiadów w kwietniu 2020 r. mieszkańcy jednorodzinnego budynku w Berezie, kiedy ogień zajmował ich ukochany dom. Rodzina Boguckich straciła w pożarze ogromną część dobytku.

W potrzebie zgłosiła się do Caritas Diecezji Siedleckiej z prośbą o pomoc. Organizacja założyła specjalne subkonto, na które można przekazywać pieniądze dla pogorzelców.

Pożar wybuchł się w środę 15 kwietnia, przed 18.00. W czasie, kiedy pan Łukasz bawił się ze starszym synem na górze w pokoju, a żona była z młodszym na parterze, do domu wbiegł sąsiad, krzycząc „Palicie się!”. - Na piętrze słyszałem jedynie dźwięk podobny do tego, jakby na blaszany dach wrona upuszczała orzech, a ten turlał się po nim na dół. W pewnym momencie w pokoju zgasło światło, a żona zaczęła krzyczeć, że dom się pali. Gdy otworzyłem drzwi do pokoju, znajdujący się w suficie przedpokoju właz na strych sam się uchylił i zobaczyłem płomienie - opisuje kwietniowy wieczór sprzed dwóch miesięcy Ł. Bogucki.

Pan Łukasz zachował trzeźwość umysłu. - Szybko wziąłem syna na ręce i zbiegłem z nim na dół, następnie wraz z żoną i dziećmi wybiegliśmy na podwórko. Synów przekazaliśmy sąsiadom, którzy zabrali ich do swojego domu i zaopiekowali się nimi. Wróciłem do domu jeszcze tylko raz. Zdążyłem wziąć telefon komórkowy, kurtki z wieszaka i kluczyk do samochodu. Odjechaliśmy samochodem na bezpieczną odległość od płonącego budynku - wspomina.

Czteroosobowa rodzina była bezpieczna. W międzyczasie sąsiedzi Boguckich wezwali straż pożarną. Do pożaru przyjechali strażacy z JRG PSP w Międzyrzecu i zabrali się do działania. Dowódca wypytał się szybko pana Łukasza, czy na pewno nikogo nie ma w środku, jaka jest konstrukcja stropów, gdzie są bezpieczniki i skrzynka elektryczna oraz najbliższy hydrant. Budynek, który stanął w ogniu, to dom jednorodzinny, murowany, ocieplony styropianem. Żywiołem objęty był strych i część poddasza użytkowego. Pożar - poprzez połać dachową - wydostał się na zewnątrz. Spaleniu uległy więźba dachowa, poszycie dachu, konstrukcja stropu wraz z ociepleniem, częściowe wykończenie poddasza wraz z wyposażeniem. - Nie mogliśmy nic zrobić. Ze względów na bezpieczeństwo nie wchodziliśmy do domu i mogliśmy tylko patrzeć, jak pożar obejmuje kolejną część dachu - podkreśla Ł. Bogucki.

Ogień udało się opanować i uratować część dobytku, ale straty są ogromne. Według wstępnych szacunków zniszczeniu uległo mienie o wartości ok. 220 tys. zł. W akcji uczestniczyło 21 strażaków, pięć zastępów straży pożarnej, w tym trzy zastępy z JRG PSP. Czynności związane z gaszeniem pożaru zakończyły się o godzinie 20.20. Jego przyczyna nie jest znana.

- Po akcji ratowniczej pozwolono nam wejść do domu i znieść z piętra najważniejsze ocalałe rzeczy. Naszym oczom ukazał się przykry widok: jeszcze godzinę wcześniej mieliśmy wspaniały dom, a w tej chwili był to zniszczony, nasiąknięty dymem, sadzą i wodą budynek. Znieśliśmy na parter to, co wydało nam się najważniejsze, nakryliśmy plandekami i wyszliśmy. Uprzątnęliśmy pogorzelisko we własnym zakresie z pomocą przyjaciół, którzy nas wspierają - relacjonuje pan Łukasz.

Rodzina skorzystała z pomocy zaoferowanej przez sąsiadów i tymczasowo u nich zamieszkała. Mężczyzna do dziś nie może zapomnieć tego, co przeżył: - W ciągu kilku chwil straciliśmy dach nad głową i dorobek nasz i naszych rodziców - mówi.

Rodzina Boguckich bardzo chciałaby wrócić i zamieszkać w swoim domu. Małżeństwo rozpoczęło już odbudowę. Za pożyczone pieniądze powstaje dach, aby ewentualny deszcz nie wyrządził większych szkód. Potrzebne są materiały budowlane i wykończeniowe oraz fundusze na generalny remont. Niestety, pan Łukasz jest jedynym żywicielem rodziny (pracuje jako ratownik) i małżeństwo żyje bardzo skromnie (dochód na członka rodziny to zaledwie 825 zł). Jego żona poświęciła się całkowicie wychowaniu dwójki dzieci. Państwo Boguccy proszą o wsparcie finansowe.


Caritas Diecezji Siedleckiej otworzyła specjalne subkonto, na którym zbierane są środki na odbudowę domu Państwa Boguckich, zniszczonego w wyniku pożaru. Każdy, kto zechce wesprzeć rodzinę, może przekazać 1% podatku (nr KRS 0000223111 z poniższym dopiskiem) lub wpłacić pieniądze na konto:

Caritas Diecezji Siedleckiej Bank Spółdzielczy O/Siedlce 21 9194 0007 0027 9318 2000 0260 - z dopiskiem: „49818 – Bogucki Łukasz”.

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Chorego


2 lipca w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej świętowano odpust ku czci Patronki i tradycyjnie obchodzono Diecezjalny Dzień Chorego. Uroczystościom przewodniczył o. Paweł Zając, prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.[fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Występ zespołu Guadalupe


28 czerwca w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu odbyły się uroczystości odpustowe. Uświetnił je występ zespołu Guadalupe.

PATRONAT "ECHO"


Najświętsze Serce
Film trafia do kin w szczególnym okresie. W tym roku przypada 100 rocznica kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque oraz 100 rocznica zawierzenia losów naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
więcej »
I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów
W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbędzie się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.
więcej »
 

POLECAMY


Nabici w Facebooka
„Nie masz profilu na Facebooku? To cię nie ma!” - ileż razy ową przestrogę wielu czytelników (szczególnie tych „fejsbukoodpornych”) słyszało w swoim życiu. Okazuje się, że można bez niego żyć, choć zadanie jawi się proporcjonalnie trudniejsze wraz z malejącym wiekiem respondentów.
więcej »
Ona zawsze stoi po naszej stronie
Wzrok Maryi pełen miłości utkwiony jest także w nasze życie. Gdy tylko spostrzeże, że dzieje się cos złego, woła Jezusa: „Nie maja wina” - jak wtedy na weselu w Kanie. Nie przejdzie nigdy obojętnie wobec naszej krzywdy, naszych smutków - zapewnia ks. Dolindo Ruotolo.
więcej »
Kto się boi Jana Pawła II?
Książka stawia ważne pytania: dlaczego w Kościele i poza nim są osoby, które kwestionują dorobek świętego papieża? Dlaczego marginalizuje się rolę, jaką odegrał Jana Paweł II w przeobrażeniu Kościoła i świata?
więcej »
 

SONDA

 

Sport sposobem na...

nudę

kształtowanie charakteru

zawieranie nowych przyjaźni

to strata czasu

energię życiową można wykorzystać w inny, lepszy sposóbLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR