12 lipca 2020 r. Imieniny obchodzą: Jan, Wera, Brunon

Pogoda: Siedlce

Numer 28
09-15 lipca 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu naszego tygodnika - jak zginał ks. Franciszek Blachnicki?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Muzeum z dotacją od ministerstwa

20 czerwca 2020 r.

Historia i kultura

Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie otrzymał 600 tys. zł na kilka projektów, m.in. na przypomnienie historii włodawskiego getta oraz kontynuację Festiwalu Trzech Kultur.

Jednym z założeń projektu dotyczącego getta jest badanie i gromadzenie danych ofiar i innego rodzaju informacji historycznych oraz tworzenie baz danych. Do zadań zostanie zaproszona społeczność lokalna, szczególnie historycy i regionaliści.

Najwięcej, bo aż 210 tys. zł placówka przeznaczy na projekt „Getto we Włodawie - zapomniana karta historii II”, który realizowany jest w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju”.

Celem projektu jest kontynuacja zapoczątkowanego w 2019 r. upamiętnienia miejsca pamięci, jakim było włodawskie getto. Jak podkreśla dyrektor Muzeum-Zespołu Synagogalnego Anita Lewczuk vel Leoniuk, zbrodnia dokonana na ponad 9 tys. ofiarach getta - Żydach polskich i austriackich, wymaga prowadzenia dalszych prac badawczych i dokumentacyjnych. - Służyć ma temu szereg działań, m.in. badanie i gromadzenie danych ofiar i innego rodzaju danych historycznych, włączenie wolontariuszy do prac badawczych nad tym miejscem pamięci, organizacja uroczystości rocznicowych, szczególnie upamiętnienie zagłady Żydów włodawskich i mieszkańców getta, w 77 rocznicę zbrojnego powstania więźniów byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze, 14 października - wyjaśnia dyrektor.

W ramach projektu opracowany zostanie multimedialny spacer edukacyjny „Ostania droga włodawskich Żydów i ofiar getta we Włodawie z getta we Włodawie do nazistowskiego obozu śmierci w Sobiborze”. Ogłoszony zostanie również konkurs na trwałe upamiętnienie tego miejsca.

Muzeum zrealizuje również projekt „Judaika włodawskie”. - W tym roku przygotujemy tylko projekty aranżacji oraz wykonawcze modernizacji wystawy stałej - informuje A. Lewczuk vel Leoniuk. Koszt modernizacji tej ekspozycji to 75 tys. zł, na które placówka pozyskała fundusze ministerialne. Dodatkowo 55 tys. zł zostanie przeznaczone na warsztaty i spotkania poświęcone językom pogranicza, które odbywają się przy okazji Festiwalu Trzech Kultur.

Festiwal odbędzie się w dniach 18-20 września. - Jeżeli chodzi o program, niestety, w związku z COVID-19 nie możemy go dopiąć - mówi dyrektor placówki. Muzeum przygotowuje festiwal, na który otrzymało dotację w wysokości 170 tys. zł, w formie niezmienionej, ale część wydarzeń będzie relacjonowana czy streamingowana, tzn. pozwoli przeglądać treści audio i wideo w sieci.

Festiwal Trzech Kultur to sztandarowa impreza powiatowa, która ma na celu upamiętnienie wielokulturowej historii Włodawy. Festiwal łączy przeszłość kresowego miasteczka z jego teraźniejszością. W tym roku odbędzie się jego 21 edycja.

JS

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Chorego


2 lipca w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej świętowano odpust ku czci Patronki i tradycyjnie obchodzono Diecezjalny Dzień Chorego. Uroczystościom przewodniczył o. Paweł Zając, prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.[fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Występ zespołu Guadalupe


28 czerwca w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu odbyły się uroczystości odpustowe. Uświetnił je występ zespołu Guadalupe.

PATRONAT "ECHO"


Najświętsze Serce
Film trafia do kin w szczególnym okresie. W tym roku przypada 100 rocznica kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque oraz 100 rocznica zawierzenia losów naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
więcej »
I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów
W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbędzie się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.
więcej »
 

POLECAMY


Nabici w Facebooka
„Nie masz profilu na Facebooku? To cię nie ma!” - ileż razy ową przestrogę wielu czytelników (szczególnie tych „fejsbukoodpornych”) słyszało w swoim życiu. Okazuje się, że można bez niego żyć, choć zadanie jawi się proporcjonalnie trudniejsze wraz z malejącym wiekiem respondentów.
więcej »
Ona zawsze stoi po naszej stronie
Wzrok Maryi pełen miłości utkwiony jest także w nasze życie. Gdy tylko spostrzeże, że dzieje się cos złego, woła Jezusa: „Nie maja wina” - jak wtedy na weselu w Kanie. Nie przejdzie nigdy obojętnie wobec naszej krzywdy, naszych smutków - zapewnia ks. Dolindo Ruotolo.
więcej »
Kto się boi Jana Pawła II?
Książka stawia ważne pytania: dlaczego w Kościele i poza nim są osoby, które kwestionują dorobek świętego papieża? Dlaczego marginalizuje się rolę, jaką odegrał Jana Paweł II w przeobrażeniu Kościoła i świata?
więcej »
 

SONDA

 

Sport sposobem na...

nudę

kształtowanie charakteru

zawieranie nowych przyjaźni

to strata czasu

energię życiową można wykorzystać w inny, lepszy sposóbLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR