12 lipca 2020 r. Imieniny obchodzą: Jan, Wera, Brunon

Pogoda: Siedlce

Numer 28
09-15 lipca 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu naszego tygodnika - jak zginał ks. Franciszek Blachnicki?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Prezydent RP spotkał się z mieszkańcami

17 czerwca 2020 r.

Obiecuję, że będę chronił polskie rodziny


fot. ARCHIWUM

Tłum mieszkańców regionu, dziesiątki powiewających biało- czerwonych flag i okrzyki poparcia przywitały głowę państwa. 15 czerwca Ryki odwiedził prezydent Andrzej Duda.

W imieniu społeczności Ryk prezydenta powitał burmistrz Jarosław Żaczek. Uczynił to w miejscu szczególnym. Wizyta została bowiem zorganizowana na dworcu PKS, który od kilku lat przechodzi gruntowną modernizację. - Niedawno była to zupełna ruina. Wykupiliśmy ją od syndyka masy upadłościowej PKS Puławy i utworzyliśmy własną spółkę komunalną. Zrobiliśmy remont dworca, wymieniliśmy połowę taboru. Uratowaliśmy kilkadziesiąt miejsc pracy. A teraz przyjmujemy kolejnych pracowników. Obsługujemy ponad 80 różnych linii i współpracujemy z dziesięcioma gminami oraz starostwem powiatowym. Byłoby nam ciężko, gdyby nie rządowy program wsparcia linii autobusowych, który dla nas jest ogromną szansą. Dziękuję za tę inicjatywę - przyznał J. Żaczek. Takie zaangażowanie samorządu spotkało się z uznaniem głowy państwa. - Cieszę się bardzo, że tutaj od 2016 r. jest prowadzona polityka brania sprawy w swoje ręce. Macie własną spółkę przewozową, która dzięki funduszom może dobrze funkcjonować i likwiduje wykluczenie komunikacyjne. Coś, co jest bolączką wielu terenów Polski i z czym staram się walczyć ze wszystkich sił - podkreślił A. Duda.

Prezydent przypomniał swoją wizytę w Rykach sprzed pięciu lat. - Rozmawialiśmy wtedy o podniesieniu wieku emerytalnego do 67 lat. Żądaliście, by zadbano o polską rodzinę, o godny poziom życia. Słyszałem to w wielu miejscach. Kobiety prosiły, by ich dzieci mogły wrócić z zagranicy. Dlatego w pierwszej kolejności przystąpiłem do realizacji zadań społecznych - zaznaczył A. Duda. Z entuzjazmem tłumu spotkały się wymienione przez prezydenta spełnione obietnice. Zaliczył do nich: obniżenie wieku emerytalnego, wsparcie dla rodzin oraz seniorów. - To się udało, chociaż ci, którzy są dziś moimi oponentami, mówili: nie da się tego zrobić, rozwalicie budżet, to nieodpowiedzialna polityka, niszczenie finansów publicznych. Nic się takiego nie stało. Gwarantuję, że gdy będę prezydentem, te świadczenia nigdy nie zostaną zabrane. Nie przejdzie u mnie ustawa, która by obniżała 13 emeryturę lub ją odbierała - zaznaczył A. Duda.

Goszcząc w Rykach, prezydent przypomniał też o podpisanej niedawno Samorządowej Karcie Praw Rodziny. - Wszystkie postanowienia tej karty są oparte na obowiązującej konstytucji. Kto atakuje ten dokument, sprzeciwia się postanowieniom konstytucji i łamie ją - podkreślił.

 

Równe szanse

Korzystając z obecności w Rykach, A. Duda zwrócił uwagę na komunikację, którą uznał jako jeden z ważniejszych warunków rozwoju małych miejscowości. W praktyce prezydentowi chodziło o rozwój dróg samorządowych i linii kolejowych. - Chcę intensyfikować działania, by samorządy mogły z funduszu zaczerpnąć wkład własny na budowę tych tras - zaznaczył A. Duda.

Gromkimi oklaskami mieszkańcy nagrodzili zapowiedź dużych inwestycji. Na pierwszym planie prezydent wymienił Centralny Port Komunikacyjny wraz z budową 1,8 tys. linii kolejowych w całym kraju. - Chcę też budować kanał przez Mierzeję Wiślaną, byśmy nie musieli pytać o zgodę Rosjan, czy możemy wpłynąć na nasze wody terytorialne - zdradził prezydent.

- Będę rozwijał instytucje kultury w dziedzinie sportu i rekreacji, w dziedzinie tego, co jest potrzebne, by mówić, że żyjemy na godnym poziomie. Wolność wyboru miejsca zamieszkania polega właśnie na tym, że wszędzie mamy zapewnione jednakowe warunki i jednakowe szanse. To się powoli dzieje w naszym kraju. Chcę razem z państwem budować taką Polskę, w której będziemy mogli na równi stać pod naszym biało-czerwonym sztandarem - podsumował prezydent.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Chorego


2 lipca w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej świętowano odpust ku czci Patronki i tradycyjnie obchodzono Diecezjalny Dzień Chorego. Uroczystościom przewodniczył o. Paweł Zając, prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.[fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Występ zespołu Guadalupe


28 czerwca w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu odbyły się uroczystości odpustowe. Uświetnił je występ zespołu Guadalupe.

PATRONAT "ECHO"


Najświętsze Serce
Film trafia do kin w szczególnym okresie. W tym roku przypada 100 rocznica kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque oraz 100 rocznica zawierzenia losów naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
więcej »
I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów
W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbędzie się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.
więcej »
 

POLECAMY


Nabici w Facebooka
„Nie masz profilu na Facebooku? To cię nie ma!” - ileż razy ową przestrogę wielu czytelników (szczególnie tych „fejsbukoodpornych”) słyszało w swoim życiu. Okazuje się, że można bez niego żyć, choć zadanie jawi się proporcjonalnie trudniejsze wraz z malejącym wiekiem respondentów.
więcej »
Ona zawsze stoi po naszej stronie
Wzrok Maryi pełen miłości utkwiony jest także w nasze życie. Gdy tylko spostrzeże, że dzieje się cos złego, woła Jezusa: „Nie maja wina” - jak wtedy na weselu w Kanie. Nie przejdzie nigdy obojętnie wobec naszej krzywdy, naszych smutków - zapewnia ks. Dolindo Ruotolo.
więcej »
Kto się boi Jana Pawła II?
Książka stawia ważne pytania: dlaczego w Kościele i poza nim są osoby, które kwestionują dorobek świętego papieża? Dlaczego marginalizuje się rolę, jaką odegrał Jana Paweł II w przeobrażeniu Kościoła i świata?
więcej »
 

SONDA

 

Sport sposobem na...

nudę

kształtowanie charakteru

zawieranie nowych przyjaźni

to strata czasu

energię życiową można wykorzystać w inny, lepszy sposóbLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR