12 lipca 2020 r. Imieniny obchodzą: Jan, Wera, Brunon

Pogoda: Siedlce

Numer 28
09-15 lipca 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu naszego tygodnika - jak zginał ks. Franciszek Blachnicki?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Święcenia kapłańskie

17 czerwca 2020 r.

Bądźcie świadkami Jezusa


fot. PODLASIE24

Macie wielkie zadanie do spełnienia w świecie, pomimo tego że może on okazać wam swoją niechęć czy nawet nienawiść. Aby pokonać lęk, obawy i być odważnym głosicielem Bożej prawdy w świecie żyjącym półprawdami i kłamstwem, Duch Święty podobnie jak apostołów, tak i was w sakramencie święceń umocni - mówił bp Kazimierz Gurda do przyszłych księży neoprezbiterów.

W sobotę 13 czerwca siedmiu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej przyjęło święcenia kapłańskie. Uroczystą Mszę św. wraz z biskupem siedleckim koncelebrowali: ks. kan. Piotr Paćkowski - rektor WSD, oraz ks. kan. Krzysztof Skwierczyński - ojciec duchowny kleryków. Zgromadzili się również rodzice, krewni, przyjaciele, proboszczowie neoprezbiterów, osoby życia konsekrowanego, alumni oraz wszyscy ci, którzy trudzili się nad formacją przyszłych duszpasterzy. Biskup siedlecki w homilii wskazywał, że dzień święceń to moment, w którym kandydaci do święceń publicznie wyrazili swoje pragnienie, aby pójść za Panem Jezusem. Dzień święceń to dzień pełen radości, ale i tajemnicy wobec historii życia, która jest przed przyszłymi kapłanami. To historia, którą księża będą pisać nie sami, lecz wspólnie z Tym, który ich powołał i obdarzył łaską sakramentu kapłaństwa.

- Drodzy diakoni, kandydaci do święceń kapłańskich! Ta Jezusowa modlitwa obejmuje także i was. Jezus modli się za was, swoich apostołów i uczniów XXI w. On was powołał i przygotował do wypełniania Jego misji zbawiania świata - mówił biskup, podkreślając, że dzisiaj trzeba przypominać światu o Prawdzie, którą jest Jezus Chrystus. Wzorem w tym mają być apostołowie. - Bycie świadkiem to coś więcej niż bycie tylko głosicielem Słowa Bożego. Świadek bowiem potwierdza swym życiem prawdę, którą głosi. Piotr apostoł prawdę o Jezusie Zbawicielu potwierdził, oddając za nią swe życie. Takich świadków - męczenników w historii Kościoła będzie bardzo wielu - mówił biskup.

 

Być świadkiem

Biskup siedlecki zwracał się do diakonów, którzy zechcieli być włączeni w misję Jezusa przez sakrament kapłaństwa. - Zostaliście wzięci ze świata przez Jezusa. Pozwoliliście się z tego świata wziąć, odpowiedzieliście pozytywnie na Jego wezwanie. Staliście się Jego uczniami i dzisiaj wchodzicie w ścisłą współpracę z Nim, czego cechą charakterystyczną będzie wasza wierność Jezusowi aż do oddania życia dla Niego i do tych, do których was pośle - zaznaczał bp K. Gurda.

Nowi księża zostaną posłani do przyszłych parafii umocnieni Duchem Świętym, aby wszystkim głosić prawdę o zbawieniu dokonanym przez Jezusa Chrystusa. - Chciałbym, abyście byli nie tylko głosicielami, ale także świadkami Jego śmierci i zmartwychwstania - zwracał się do przyszłych prezbiterów bp Kazimierz. W tym świadectwie potrzeba gotowości do przyjęcia cierpienia za prawdę, a także czasem do oddania życia. Stawania po stronie Boga i Jego prawdy zawsze kosztuje. Pan Jezus przyjął cierpienie i oddał życie za zbawienie człowieka i świata. Biskup Siedlecki wskazywał na potrzebę gotowości w przyjmowaniu wszystkiego, co będzie ich spotykać, z zachowaniem czystego sumienia. - Ostateczne zwycięstwo będzie należało do Chrystusa i wraz z Nim i do was - podkreślił bp K. Gurda.

- Zawierzcie wasze kapłaństwo i posługiwanie Maryi. Ona towarzyszyła Jezusowi w dziele zbawienia człowieka i świata. Ona towarzyszy wszystkim, którzy przez wiarę w Jezusa, a szczególnie przez sakrament święceń zostają złączeni z Jej Synem. Zawierzcie swoje kapłańskie posługiwanie naszym bł. Męczennikom z Pratulina. Patrzcie na życie świadków Jezusowej prawdy, do których należał nasz sługa Boży bp Ignacy Świrski - zakończył bp Kazimierz.

 

Moment święceń

Obrzęd święceń rozpoczął się po homilii. Kandydaci wobec biskupa i wszystkich wiernych wyrazili gotowość do pełnienia swego posłannictwa zgodnie z wolą Chrystusa i Kościoła. Następnie modlitwą Litanii do Wszystkich Świętych wszyscy błagali o Bożą łaskę dla kandydatów. Podczas tej modlitwy kandydaci padali na twarz, aby w znaku leżenia krzyżem doświadczać uniżenia wobec Pana Boga i oddania się Jemu w poczuciu własnej słabości. Przez nałożenie rąk biskupa i modlitwę święceń został udzielony kandydatom dar Ducha Świętego do pełnienia urzędu posługiwania prezbiterów. Razem z biskupem wszyscy prezbiterzy nałożyli ręce na kandydatów, aby wyrazić przyjęcie ich do prezbiterium siedleckiego.

Po tym obrzędzie neoprezbiterzy z pomocą księży proboszczów włożyli na siebie szaty liturgiczne - stułę i ornat, będące zewnętrznym znakiem posługi, którą odtąd będą pełnić w liturgii. Kolejne znaki w czasie święceń wyjaśniały posługę kapłańską. Namaszczenie rąk oznacza szczególne uczestnictwo prezbiterów w kapłaństwie Chrystusa; wręczenie im chleba i wina wskazuje na ich funkcję przewodniczenia w sprawowaniu Eucharystii oraz na obowiązek naśladowania Chrystusa ukrzyżowanego. Pocałunek biskupa stanowił niejako pieczęć potwierdzającą przyjęcie przezeń jego nowych współpracowników i wprowadzenie ich w posługiwanie.

 

Uwielbienia Boga

Na zakończenie liturgii neoprezbiterzy wyrazili swą wdzięczność. Dziękowali Panu Bogu za dar życia, zbawienia i świętej wiary. - Niech będzie uwielbiony Bóg za dar kapłańskiego powołania, którym obdarzył nas, słabych i grzesznych. Niech będzie uwielbiony za to, że powołał nas, abyśmy stali się głupcami w oczach świata i głosili zgorszenie Chrystusowego Krzyża. Tylko w nim jest zbawienie! - mówił przedstawiciel neoprezbiterów.

Słowa podziękowania zostały skierowane w stronę wszystkich, których Pan Bóg postawił na drodze życia nowo wyświęconych, tych, którzy pomogli im ukształtować sumienie i rozpoznać powołanie oraz wspierali ich w jego realizacji. - Niech będzie uwielbiony Bóg, Dobro Najwyższe i Źródło Wszelkiego Dobra, teraz i na wieki wieków. Amen! - zakończył ks. Kacper Rysak.


Neoprezbiterzy i parafie z których pochodzą: ks. Paweł Borychowski - parafia św. Małgorzaty w Ulanie, ks. Marcin Janowski - parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Szaniawach, ks. Adam Klimek - parafia św. Antoniego w Kotuniu, ks. Mateusz Kopeć - parafia św. Leonarda w Liwie, ks. Marek Maleńczuk - parafia Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej, ks. Sławomir Ochnik - parafia Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, ks. Kacper Rysak - parafia św. Józefa w Międzyrzecu Podlaskim.

ks. Marek Weresa

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Chorego


2 lipca w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej świętowano odpust ku czci Patronki i tradycyjnie obchodzono Diecezjalny Dzień Chorego. Uroczystościom przewodniczył o. Paweł Zając, prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.[fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Występ zespołu Guadalupe


28 czerwca w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu odbyły się uroczystości odpustowe. Uświetnił je występ zespołu Guadalupe.

PATRONAT "ECHO"


Najświętsze Serce
Film trafia do kin w szczególnym okresie. W tym roku przypada 100 rocznica kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque oraz 100 rocznica zawierzenia losów naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
więcej »
I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów
W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbędzie się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.
więcej »
 

POLECAMY


Nabici w Facebooka
„Nie masz profilu na Facebooku? To cię nie ma!” - ileż razy ową przestrogę wielu czytelników (szczególnie tych „fejsbukoodpornych”) słyszało w swoim życiu. Okazuje się, że można bez niego żyć, choć zadanie jawi się proporcjonalnie trudniejsze wraz z malejącym wiekiem respondentów.
więcej »
Ona zawsze stoi po naszej stronie
Wzrok Maryi pełen miłości utkwiony jest także w nasze życie. Gdy tylko spostrzeże, że dzieje się cos złego, woła Jezusa: „Nie maja wina” - jak wtedy na weselu w Kanie. Nie przejdzie nigdy obojętnie wobec naszej krzywdy, naszych smutków - zapewnia ks. Dolindo Ruotolo.
więcej »
Kto się boi Jana Pawła II?
Książka stawia ważne pytania: dlaczego w Kościele i poza nim są osoby, które kwestionują dorobek świętego papieża? Dlaczego marginalizuje się rolę, jaką odegrał Jana Paweł II w przeobrażeniu Kościoła i świata?
więcej »
 

SONDA

 

Sport sposobem na...

nudę

kształtowanie charakteru

zawieranie nowych przyjaźni

to strata czasu

energię życiową można wykorzystać w inny, lepszy sposóbLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR