12 lipca 2020 r. Imieniny obchodzą: Jan, Wera, Brunon

Pogoda: Siedlce

Numer 28
09-15 lipca 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu naszego tygodnika - jak zginał ks. Franciszek Blachnicki?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Szansa dla niepełnosprawnych

14 czerwca 2020 r.

Zamienić marzenia na rzeczywistość

Młodzież zyska możliwość poszerzenia wiedzy i umiejętności praktycznych bez konieczności zmiany miejsca zamieszkania. W powiecie ryckim powstanie pierwsza Specjalna Szkoła Przysposobienia do Pracy.

Nowa placówka zostanie ulokowana w Dęblinie przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Według ustaleń powinna zacząć funkcjonować z początkiem września. Znajdą w niej miejsce uczniowie z niepełnosprawnościami, w pierwszej kolejności z powiatu ryckiego, niemogący po ukończeniu kształcenia podstawowego podjąć dalszej edukacji.

 

Epidemia nie przeszkodziła

Z inicjatywą utworzenia szkoły specjalnej wystąpiła dyrektor SOSW. Jej zdaniem taki krok był konieczny. - Do tej pory młodzież chcąca kontynuować swoją edukację musiała wyjeżdżać do innych placówek w Lublinie, Kęble czy Karczmiskach, co nie było dla niej korzystne. Osoby niepełnosprawne potrzebują znacznie więcej czasu na klimatyzację w nowych warunkach niż inni. Poza tym dojazdy do szkół stanowią wyprawę nie tylko dla samych uczniów, ale również dla ich rodziców - zauważa Beata Kursa.

Do propozycji pozytywnie odniósł się organ prowadzący SOSW w Dęblinie, czyli władze miasta. Ale należało mieć jeszcze zgodę starostwa powiatowego. Tu, biorąc pod uwagę wciąż istniejący stan epidemii, B. Kursa obawiała się problemów organizacyjnych. Jak się jednak okazało, włodarz powiatu zajął się tematem dość sprawnie. - Porozumienie między burmistrz Dęblina Beatą Siedlecką i starostą Dariuszem Szczygielskim zostało podpisane w bardzo krótkim czasie - przyznaje dyrektor SOSW. Dokument ujrzał światło dzienne już 6 maja.

 

Szkoła ucząca samodzielności

Utworzenie szkoły od podstaw nie przyjdzie łatwo, ale wiele może pomóc zaplecze istniejącego SOSW. Ośrodek ma sprawdzonych specjalistów do pracy ze starszą młodzieżą (psycholog, logopeda i terapeuci). Na uczniów czekają też dobrze wyposażone sale lekcyjne, pracownie, świetlica, biblioteka, internat, sale integracji sensorycznej, gabinety rehabilitacji, biofeedbacku i logopedii. Dyrektor ma jednak nadzieję na kolejne inwestycje. - Naszym marzeniem jest rozbudowanie pracowni technicznej. Kiedy pierwszy rocznik ukończy naukę, pomyślimy o zorganizowaniu dla nich specjalistycznych kursów- zdradza B. Kursa.

W nowej szkole uczniowie nie zdobędą wprawdzie kwalifikacji zawodowych, ale zyskają przyuczenie do pracy na różnych stanowiskach. Przykładem może być: pomoc kucharza, cukiernika, krawca, pracownika hotelarstwa, florysty, zawodów branży budowlanej. - Wszystkie przedmioty będą uczyć samodzielności i przygotowania do prac. Pomogą uczniom poznać mechanizmy rynku pracy i odkryć własne predyspozycje - tłumaczy dyrektor SOSW.

 

Na razie tylko jeden oddział

Pomysł na nową szkołę stwarza więc duże nadzieje. Są one tym większe, że o sprawy finansowe placówka nie musi się martwić. - Subwencja oświatowa na uczniów i wychowanków w szkole specjalnej jest dość wysoka. Dlatego będziemy w stanie sfinansować generowane przez SPdP koszty - mówi dyrektor SOSW. Poza tymi nakładami trzeba będzie jeszcze wydać pieniądze na zatrudnienie specjalistów i inwestycje remontowe. - Z tego wszystkiego młodzież szkoły specjalnej będzie korzystała jako wychowankowie SOSW - zaznacza B. Kursa. Z wyliczeń dyrektor wynika, że na funkcjonowanie placówki w roku budżetowym potrzeba ok. 250 tys. zł.

Mimo tak pozytywnych informacji nie brakuje i niedosytu. Choć placówka powstanie, to nie znajdą w niej miejsca wszyscy absolwenci SOSW. Poza tym szkoła ma na razie składać się tylko z jednej klasy. Ale nawet przy tak ograniczonej formie kształcenia dyrektor nie popada w zakłopotanie. - Dla mnie to aż jedna klasa. W kolejnych latach uruchomimy następne oddziały, w których uczyć się będą młodzi ludzie w wieku 16- 24 lat - zaznacza B. Kursa.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Chorego


2 lipca w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej świętowano odpust ku czci Patronki i tradycyjnie obchodzono Diecezjalny Dzień Chorego. Uroczystościom przewodniczył o. Paweł Zając, prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.[fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Występ zespołu Guadalupe


28 czerwca w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu odbyły się uroczystości odpustowe. Uświetnił je występ zespołu Guadalupe.

PATRONAT "ECHO"


Najświętsze Serce
Film trafia do kin w szczególnym okresie. W tym roku przypada 100 rocznica kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque oraz 100 rocznica zawierzenia losów naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
więcej »
I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów
W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbędzie się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.
więcej »
 

POLECAMY


Nabici w Facebooka
„Nie masz profilu na Facebooku? To cię nie ma!” - ileż razy ową przestrogę wielu czytelników (szczególnie tych „fejsbukoodpornych”) słyszało w swoim życiu. Okazuje się, że można bez niego żyć, choć zadanie jawi się proporcjonalnie trudniejsze wraz z malejącym wiekiem respondentów.
więcej »
Ona zawsze stoi po naszej stronie
Wzrok Maryi pełen miłości utkwiony jest także w nasze życie. Gdy tylko spostrzeże, że dzieje się cos złego, woła Jezusa: „Nie maja wina” - jak wtedy na weselu w Kanie. Nie przejdzie nigdy obojętnie wobec naszej krzywdy, naszych smutków - zapewnia ks. Dolindo Ruotolo.
więcej »
Kto się boi Jana Pawła II?
Książka stawia ważne pytania: dlaczego w Kościele i poza nim są osoby, które kwestionują dorobek świętego papieża? Dlaczego marginalizuje się rolę, jaką odegrał Jana Paweł II w przeobrażeniu Kościoła i świata?
więcej »
 

SONDA

 

Sport sposobem na...

nudę

kształtowanie charakteru

zawieranie nowych przyjaźni

to strata czasu

energię życiową można wykorzystać w inny, lepszy sposóbLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR