28 maja 2020 r. Imieniny obchodzą: Augustyn, Jaromir, Wilhelm

Pogoda: Siedlce

Numer 22
28-03 czerwca 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA cykl artykułów poświęconych nowemu biskupowi pomocniczemu diecezji siedleckiej. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Sesja rady miasta

13 maja 2020 r.

Z pomocą przedsiębiorcom


fot. PIXABAY.COM

Siedleccy radni zdecydowali o przedłużeniu przedsiębiorcom terminów płatności rat i wprowadzili zwolnienia w podatku od nieruchomości. Przegłosowane ulgi zmusiły także do zmian w budżecie.

Epidemia koronawirusa sprawiła, że wiele firm znalazło się w dramatycznym położeniu. Właściciele tych, które odnotowały spadek dochodów, sięgają po propozycje zawarte w rządowej tarczy antykryzysowej. Ulżyć przedsiębiorcom próbują też samorządy, wprowadzając własne rozwiązania ratunkowe. Podczas kwietniowej sesji radni miejscy przyjęli uchwałę w sprawie przedłużenia przedsiębiorcom terminu płatności rat oraz wprowadzenia zwolnień w podatku od nieruchomości, które obejmą trzy miesiące: kwiecień, maj i czerwiec. Przedsiębiorcy, którzy w kwietniu odnotowali spadek przychodów między 20 a 50% w stosunku do średniej z dwóch miesięcy, czyli stycznia i lutego, zapłacą proporcjonalnie mniejszy podatek. Ci, którzy stracili ponad połowę przychodów, nie zapłacą za drugi kwartał w ogóle. Z kolei przedsiębiorcy, którzy odnotowali spadki kilku- lub kilkunastoprocentowe, mogą liczyć na przedłużenie terminu płatności podatku do 30 września. - Ta pomoc skierowana jest do wszystkich przedsiębiorców na terenie Siedlec. Niezależnie od wielkości, stanu zatrudnienia i rodzaju prowadzonej działalności - tłumaczył Kazimierz Paryła, skarbnik miasta.

Aby skorzystać ze zwolnień i odroczeń, trzeba złożyć wniosek z oświadczeniem o wysokości przychodów. - Stanowi on załącznik do uchwały i został udostępniony na stronie miasta. Wniosek jest jednostronicowy, prosty do wypełnienia. Przedsiębiorca umieszcza swój numer Regon, nazwę firmy, zaznacza, czy wnosi o zwolnienie z podatku, czy przedłużenie terminu płatności za miesiące: kwiecień, maj, czerwiec oraz wpisuje przychody osiągnięte w styczniu, lutym i kwietniu - wyjaśniał K. Paryła.

 

Mniejsze dochody

W związku z pomocą dla przedsiębiorców radni wprowadzili zmiany w budżecie. Dochody i wydatki zmniejszono o 341 tys. zł. W tym o 100 tys. zł obniżyły się wpływy z podatku od nieruchomości od firm. Kolejne 300 tys. ubędzie z podatku od nieruchomości od osób fizycznych. Kolejne 43 tys. zł mniej w budżecie to udział w zbieranym przez państwo podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochody z miejskiego żłobka zmniejszono o 18 tys. zł. Częściowo kwoty te rekompensują przesunięcia w subwencjach z budżetu państwa, gdzie w jednych pozycjach są zmniejszenia, a w innych spore zwiększenia. - Otrzymaliśmy 100 tys. zł dotacji celowej na zakup komputerów dla dzieci i młodzieży w szkołach w celu poprawy realizacji zdalnego kształcenia - poinformował skarbnik. Z kolei 77 tys. zł ma być przeznaczone na remonty szkolnych internatów.

W kwestii zmniejszenia wydatków miasto przewiduje, że wyda o 418 tys. zł mniej na obsługę długu, co wynika z niedawnego zmniejszenia stóp procentowych NBP.

Prezydent Andrzej Sitnik uspokajał, że nie zakłada cięć wydatków w oświacie, np. na godzinach zajęć dodatkowych od września, oraz w sporcie, jeśli chodzi np. o pensje pracowników obsługi obiektów zamkniętych z powodu epidemii.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Nowy biskup pomocniczy diecezji siedleckiej


W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, 1 czerwca, o 11.00, w katedrze siedleckiej będą miały miejsce święcenia biskupie ks. kan. Grzegorza Suchodolskiego. Msza św. będzie transmitowana przez Radio Podlasie i TV Trwam.

FOTOGALERIA

Bursa w nowej odsłonie


Potrzeba jest nie tylko matką wynalazków, ale też matką remontów - zauważa ks. Mariusz Świder, dyrektor Bursy im. św. Stanisława Kostki w Siedlcach. Wyjaśnia, iż pomysł prac remontowo-adaptacyjnych dojrzewał długo, a ich przeprowadzenie podyktowane było m.in. koniecznością dostosowania pomieszczeń do obowiązujących norm bezpieczeństwa. [Więcej w bieżącym wydaniu ECHA].

PATRONAT "ECHO"


​V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już po raz piąty w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem w centrum uwagi będą kobiety jako bohaterki codzienności.
więcej »
Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
Stawimy się przed tronem Matki Bożej… sercem
W dniach 5-6 czerwca do jasnogórskiego sanktuarium przybędą wraz z diecezjalnymi moderatorami członkowie i zelatorzy Żywego Różańca, by - jak co roku - zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej.
więcej »
 

POLECAMY


Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
W intencji zadośćuczynienia
Do odmawiania modlitwy różańcowej Maryja zachęcała w wielu swoich objawieniach, zaś fatimskim pastuszkom powiedziała, że w trosce o zbawienie grzeszników obrażających Jego Matkę Jezus pragnie ustanowić nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR