28 maja 2020 r. Imieniny obchodzą: Augustyn, Jaromir, Wilhelm

Pogoda: Siedlce

Numer 22
28-03 czerwca 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA cykl artykułów poświęconych nowemu biskupowi pomocniczemu diecezji siedleckiej. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Diecezjalny Dzień Rodziny

13 maja 2020 r.

Dar żywej wiary


fot. PODLASIE24.PL

Potrzebujemy takich spotkań, by pomodlić się za nasze rodziny, posłuchać krzepiącego słowa, Dobrej Nowiny o rodzinie, o małżeństwie - zapewniali uczestnicy Diecezjalnego Dnia Rodziny, którego hasło - „Rodzina Bogiem silna mocą swego narodu” - nawiązywało do słów Prymasa Tysiąclecia.

Uczestników - zarówno tych zebranych w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin, jak i tych śledzących spotkanie dzięki Katolickiemu Radiu Podlasie i oglądających transmisję w internecie, powitał ks. dr Jacek Sereda, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Siedleckiej. - Będziemy mówić o tym, jak przekazywać wiarę w rodzinie, jak w rodzinie żyć wiarą, jak się nią dzielić. Niech Maryja pomaga nam wprowadzać słowo Boże w rodziny - zapowiedział, rozpoczynając DDR. Pierwszy z prelegentów, prefekt WSD Zakonu Paulinów w Krakowie o. Paweł Przygodzki, mówił o znaczeniu domu, który jest najważniejszą przestrzenią człowieka. - Wychodzimy z domu rodzinnego i zmierzamy do Domu Ojca. To klamra, która spina nasze życie - zaznaczył, wskazując, że DOM można odczytać jako skrótowiec utworzony od trzech wyrazów: Dziecko - Ojciec - Matka. Prawdziwy dom to miejsce, gdzie te trzy elementy się spotykają. Zwrócił też uwagę, ze pierwszym domem był biblijny ogród i takiego domu chce dla nas Pan. W ewangelicznym opisie pokłonu, który Trzej Mędrcy oddali nowonarodzonemu Jezusowi, nie ma mowy o szopce, o grocie, ale o domu: „Weszli do domu”.

- Dom się nie tylko buduje, dom się tworzy. Nie da się go tylko wybudować z kamieni, drewna, napełnić atmosferą z najdroższych i najlepszych rzeczy. Dom się tworzy poprzez relacje - mówił o. P. Przygodzki. Współcześnie wiele domów wyposażonych jest w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, ale panuje w nich chłód emocjonalny. Miejsca, gdzie brakuje atmosfery miłości, rozmowy, to budynki mieszkalne, nie domy. - Nie przez przypadek nasz polski DOM zaczyna się od dzieci. Dziecko jest bardzo ważne, dlatego jest na pierwszym miejscu. Jeśli ty dzisiaj dziecku w domu nie dasz uważności, to ono straci potem poczucie tego, co jest ważne, straci poczucie swojej własnej wartości - pouczał paulin. Przekazał też rodzicom kilka ważnych zaleceń wychowawczych.

 

Wychować w wierze i do wiary

Anna i Janusz Wardakowie - rodzice dziesięciorga dzieci, twórcy Akademii Familijnej, gościli w parczewskiej bazylice w ramach Diecezjalnego Dnia Rodziny już po raz drugi. Tym razem podjęli temat „Jak skutecznie przekazać wiarę w rodzinie”. J. Wardak mówił, jak ważna w przekazie wiary dzieciom jest postawa ojca. - Jeśli ojciec jest niewierzący, a matka tak, to duży odsetek młodych ludzi wchodzi w dorosłe życie, nie praktykując. Jeśli sytuacja jest odwrotna, większy procent dzieci pozostaje w wierze - tłumaczył. Mówiąc o tym, że małżonkowie są wzajemnie odpowiedzialni za rozwój religijny, zachęcał panie do wspierania autorytetu męża, a panów - do pogłębiania życia duchowego. J. Wardak zaznaczył też, że o ile łatwo rozmawia się o wierze z dzieckiem, to gdy staje się nastolatkiem, musi znaleźć własną ścieżkę do Pana Boga. Rodzice powinni liczyć się z buntem wobec wzorca wiary rodziców. Trzeba na to pozwolić, nie zapominając jednak o wsparciu.

Anna Wardak zwróciła natomiast uwagę na aspekt praktyczny. Opowiedziała o tym, jakie zwyczaje i rytuały związane z wiarą są obecne w ich rodzinie. - Staramy się zachęcać dzieci do modlitwy porannej. Modlimy się przed posiłkami. Wykorzystujemy pozytywnie każdą sytuację, nawet obecną, epidemiczną, wspólnie oglądając transmisje Mszy św. Każdy dzień kończymy wspólną modlitwą różańcową - mówiła. Gorąco zachęcała, by rodzice nie tylko uczyli dzieci słów modlitwy, ale też dawali przykład modlitwy małżeńskiej, a przede wszystkim w modlitwie polecali dzieci Bogu - każde z osobna.

 

Pomóc odnaleźć drogę

Przekazowi treści wiary w rodzinach poświęcona była również homilia wygłoszona w bazylice podczas Mszy koncelebrowanej pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy.

- Pandemia sprawiła, że rodziny pozostawały w domach, doświadczając radości i trudów bycia razem. Był to sposobny czas, by porozmawiać o sprawaach ważnych. Rodzice mogli odpowiedzieć na pytania zadawane przez dzieci. Mam nadzieję, że pojawiały się też pytania dotyczące Boga i Kościoła - mówił biskup siedlecki. Odnosząc się do słów apostoła Tomasza z Ewangelii z liturgii słowa - „Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?” - zauważył, że tak jak apostołowie mieli trudności w poznaniu „drogi” swego Mistrza i w poznaniu Ojca, tak samo dzieci potrzebują pomocy rodziców w odnalezieniu drogi do Pana Boga. - Jezus odpowiadał na zadane przez apostołów pytania, nauczał, wyjaśniał, pobudzał do myślenia. Pokazał metodę, z której i my możemy korzystać, przekazując treści wiary w rodzinach. Postarajmy się przynieść ewangeliczną sytuację na życie rodzinne - zachęcał biskup. - „Kim jest Bóg? Jaki jest sens naszego życia? Co się dzieje po śmierci? Dokąd idziemy?”. Dzieci mają prawo usłyszeć odpowiedź na te pytania. Jak temu sprostać? Trzeba się odwołać nie tylko do swojej wiary, ale też sięgnąć razem do Pisma Świętego, do katechizmu - dodał. Przypomniał, że wiara przekazywana jest także przez uczestnictwo w Mszy św., życie sakramentalne i modlitwę.

 

Chcemy trwać w Kościele

Za przygotowanie Diecezjalnego Dnia Rodziny dziękowali na zakończenie Mszy uczestnicy. - Potrzebujemy takich spotkań, by pomodlić się za nasze rodziny, posłuchać krzepiącego słowa, Dobrej Nowiny o rodzinie, o małżeństwie. Dziś na nowo usłyszeliśmy, jakim darem w naszym życiu jest wspólnota Kościoła, ale też ta wspólnota, którą tworzymy w naszych domach, wspólnota Kościoła, w jakiej Bóg umacnia nas słowem i sakramentami, wychowuje i prowadzi do wiecznej rodziny w niebie. Chcemy trwać w Kościele katolickim i przekazać tę wiarę naszym dzieciom. W ostatnim czasie doświadczyliśmy, jak bardzo my, rodziny, potrzebujemy kapłanów, którzy przez swoją posługę, a szczególnie sprawowanie sakramentów świętych, umacniają rodziny w codzienności - podkreślili małżonkowie, dziękując bp. K. Gurdzie, ks. dr. J. Seredzie, proboszczowi ks. Robertowi Mączce i innym kapłanom, jak też prelegentom. Zakończyli zaś wezwaniem do Pani Parczewskiej Królowej Rodzin: - Maryjo, uproś u Twego Syna dla naszych rodzin dar żywej wiary, ufnej nadziei i wiernej miłości.

- Ufam, że nasze rodziny będą silne Bogiem, jeśli częściej będą się z Nim spotykali - wyraził przekonanie ks. R. Mączka. Zaprosił do Parczewa na 26 lipca - na spotkanie rodziców, którzy przeżyli ślub własnych dzieci. Na koniec biskup ordynariusz podziękował organizatorom, uczestnikom oraz gościom DDR.

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Nowy biskup pomocniczy diecezji siedleckiej


W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, 1 czerwca, o 11.00, w katedrze siedleckiej będą miały miejsce święcenia biskupie ks. kan. Grzegorza Suchodolskiego. Msza św. będzie transmitowana przez Radio Podlasie i TV Trwam.

FOTOGALERIA

Bursa w nowej odsłonie


Potrzeba jest nie tylko matką wynalazków, ale też matką remontów - zauważa ks. Mariusz Świder, dyrektor Bursy im. św. Stanisława Kostki w Siedlcach. Wyjaśnia, iż pomysł prac remontowo-adaptacyjnych dojrzewał długo, a ich przeprowadzenie podyktowane było m.in. koniecznością dostosowania pomieszczeń do obowiązujących norm bezpieczeństwa. [Więcej w bieżącym wydaniu ECHA].

PATRONAT "ECHO"


​V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już po raz piąty w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem w centrum uwagi będą kobiety jako bohaterki codzienności.
więcej »
Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
Stawimy się przed tronem Matki Bożej… sercem
W dniach 5-6 czerwca do jasnogórskiego sanktuarium przybędą wraz z diecezjalnymi moderatorami członkowie i zelatorzy Żywego Różańca, by - jak co roku - zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej.
więcej »
 

POLECAMY


Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
W intencji zadośćuczynienia
Do odmawiania modlitwy różańcowej Maryja zachęcała w wielu swoich objawieniach, zaś fatimskim pastuszkom powiedziała, że w trosce o zbawienie grzeszników obrażających Jego Matkę Jezus pragnie ustanowić nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR