4 kwietnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Wacław, Izydor, Benedykt

Pogoda: Siedlce

Numer 14
02-08 kwietnia 2020r.

menu

NEWS

Jak pobrać e-wydanie ostatniego numeru ECHA? Na stronie głównej www.echokatolickie.pl pod zdjęciem okładki ostatniego numeru „EK” jest adnotacja: „pobierz pełne wydanie”. Klikamy w nią, a następnie w zdjęciem jedynki z numerem, który chcemy pobrać. Aby uzyskać dostęp do wybranego e-wydania należy wysłać SMS o treści DOSTEP na nr 7168. Koszt SMS to 1,23 zł z VAT.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Walka z wirusem

18 marca 2020 r.

Zamknięcia i zakazy


fot. ARCHIWUM

Miasto i powiat bialski trwają w kwarantannie. Aby minimalizować zagrożenie chorobą, zamknięto wiele miejsc użyteczności publicznej.

W mieście nie działają uczelnie, szkoły, przedszkola i żłobki. Zamknięto Muzeum Południowego Podlasia, bibliotekę miejską i pedagogiczną, pływalnie i wszystkie instytucje kultury. Nieczynne są także placówki prowadzone przez stowarzyszenie Wspólny Świat. Organizacja zawiesiła działalność edukacyjną i diagnostyczną oraz wszelkie formy terapii. Swoją działalność wstrzymały ŚDS i WTZ prowadzone przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Nie przestaje funkcjonować za to bialskie Centrum Wolontariatu Caritas. Ochotnicy oferują pomoc w zrobieniu zakupów seniorom. Zgłoszenia można składać telefonicznie pod nr. 504-429-423 (codziennie do 19.00). Od 16 marca nieczynne są także miejskie targowiska. - Zaleciłem straży miejskiej dodatkowe patrole w celu pouczania zarówno dzieci, jak i młodzieży oraz osób dorosłych, by unikali skupisk. O podjęcie podobnych działań poprosiłem też policję. Odpowiedzialność dorosłych polega teraz na ograniczeniu wychodzenia z domu do miejsc publicznych - zaznacza Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej.

- Dla naszego bezpieczeństwa już w pierwszych dniach marca podjęliśmy działania prewencyjne, wyposażając urząd miasta i instytucje podległe w środki dezynfekujące oraz wprowadzając codzienną dezynfekcję w autobusach komunikacji miejskiej. Od 16 marca obowiązuje rozkład jazdy jak w dni wolne od nauki. Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu strefy wolnej od pasażera. Obejmuje ona jedne drzwi wejściowe i najbliższe otoczenie kierowcy. W autobusie nie kupimy także biletu - dopowiada włodarz.

Osoby wchodzące do magistratu muszą obowiązkowo zdezynfekować ręce. Interesanci zachęcani są do załatwiania wszelakich spraw drogą elektroniczną, telefoniczną lub pisemną, za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub z wykorzystaniem platformy e-puap. Wszystkie potrzebne dane znajdują się na stronach internetowych urzędu miasta, który pracuje od 7.30 do 15.30. Mieszkańcy proszeni są o dokonywanie opłat przelewem, a nie w kasie urzędu.

 

Zamknięty szpital

-  Na podstawie decyzji prezydenta straż miejska i policja weryfikują, czy nieczynne są lokale gastronomiczne, targowiska i galerie handlowe. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny jest zamknięty dla odwiedzających i świadczeniobiorców. Mamy tu jeden z ośmiu oddziałów zakaźnych w województwie. W Białej Podlaskiej zabezpieczone są wymagane przez wojewodę miejsca kwarantanny zbiorowej. Posiadają one opinie sanepidu i policji. Przy stacji pogotowia ratunkowego powstała drużyna sanitarna wykonująca na zleceniu sanepidu badania osób znajdujących się w kwarantannie - informuje Gabriela Kus-Stefaniuk, rzecznik prasowy bialskiego urzędu miasta.

Sanepid uruchomił dodatkowy telefon alarmowy do kontaktu w sytuacjach nagłych i kryzysowych: 505-187-728, 513-096-756, w ciągu dnia bieżące informacje udzielane są pod nr. 83-344-41-60, 83-344-41-61 i 83-344-41-62.

 

W powiecie i gminach

O ograniczenie wizyt w urzędzie apeluje starosta bialski Mariusz Filipiuk. W starostwie obsługa interesantów odbywa się przez e-puap oraz pocztę tradycyjną. W przypadku spraw wymagających stawienia się osobistego termin wizyty należy umówić telefonicznie. Wszystkie potrzebne numery i adresy są zamieszczone na stronie www.powiatbialski.eu. Włodarz zadecydował też o zamknięciu kasy w starostwie, prosząc o dokonywanie wszelkich wpłat przelewem. W prowadzonych przez powiat Domu Pomocy Społecznej w Grabanowie i szpitalu w Międzyrzecu Podlaskim zarządzono zakaz odwiedzin. W związku z koronawirusem nieczynna jest janowska stadnina koni. Do odwołania zamknięto również Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. W gminach należących do powiatu zawieszono działalność targowisk, instytucji kulturalnych oraz placówek wspierających seniorów i osoby niepełnosprawne. Wszyscy włodarze wprowadzili ograniczenia w pracy urzędów gminy. Sprawy bieżące można załatwiać tylko drogą telefoniczną, mailową lub pocztą tradycyjna. Wójtowie apelują o pozostanie w domu i dostosowanie się do zaleceń wydawanych przez władze państwowe.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
XVI Konkurs Papieski
Hasło przewodnie tegorocznego, XVI Konkursu Papieskiego brzmi: „Życie i wolność - dar i zadanie”. Do spojrzenia na swoje życie w kontekście daru i zadania zaproszeni są młodzi ludzie z całej Polski.
więcej »
 

POLECAMY


Męska modlitwa
„Józef” to tytuł dziewiątego odcinka rekolekcji wielkopostnych pt. „Męska modlitwa” prowadzonych przez ks. Michała Olszewskiego SCJ i o. Michała Legana OSPPE. Bądźcie z nami. To czas wyjątkowy...
więcej »
24 godziny Męki Pańskiej
Niezwykły zbiór modlitw, medytacji i kontemplacyjnych wizji jednej z największych współczesnych mistyczek.
więcej »
Modlitwa do św. Rity w czasach koronawirusa
Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo. Abp Renato Boccardo, ordynariusz diecezji Spoleto-Norcia, gdzie znajduje się sanktuarium św. Rity w Cascii, zachęca do modlitwy za wstawiennictwem patronki spraw trudnych i beznadziejnych.
więcej »
Wielki Post z ks. Dolindo Ruotolo
Książka stanowi wybór myśli, modlitw, tekstów ks. Dolindo, które mogą nam pomóc owocnie przeżyć okres Wielkiego Postu.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

w kontekście pandemii - okazją do przewartościowania swojego życia i hierarchii wartości

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR