29 marca 2020 r. Imieniny obchodzą: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 13
26-01 kwietnia 2020r.

menu

NEWS

Jak pobrać e-wydanie ostatniego numeru ECHA? Na stronie głównej www.echokatolickie.pl pod zdjęciem okładki ostatniego numeru „EK” jest adnotacja: „pobierz pełne wydanie”. Klikamy w nią, a następnie w zdjęciem jedynki z numerem, który chcemy pobrać. Aby uzyskać dostęp do wybranego e-wydania należy wysłać SMS o treści DOSTEP na nr 7168. Koszt SMS to 1,23 zł z VAT.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

W gotowości

18 marca 2020 r.

Po pierwsze bezpieczeństwo


fot. JAG

Szpital miejski w Siedlcach przekształcony w zakaźny, odwołane planowe przyjęcia oraz prośby o nieprzychodzenie do urzędów - to tylko niektóre z podjętych środków w związku z pandemią koronawirusa.

W mieście zgodnie z decyzją władz państwowych zamknięto szkoły, ośrodki sportu i kultury. Prezydent Andrzej Sitnik zaapelował do uczniów, by nie traktowali tego czasu jak ferii i spędzili go w domach, a do mieszkańców - aby zainteresowali się i zatroszczyli o starszych wiekiem sąsiadów oraz przestrzegali zasad bezpieczeństwa. Decyzją wojewody szpital miejski został przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny. Do placówki przyjmowani będą wyłącznie zakażeni koronawirusem. Wszyscy pacjenci ze szpitala miejskiego zostali ewakuowani. - Operacja przebiegła bardzo sprawnie. Do szpitala wojewódzkiego przewieziono 14 chorych. Jeden nadal przebywa na oddziale internistycznym, ponieważ jego stan nie pozwala na transport. Trzech pacjentów trafiło do zakładu opiekuńczo-leczniczego. Pozostali zostali wypisani do domów w stanie bardzo dobrym - mówi Aneta Krajewska, rzecznik urzędu miasta.

Osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem są sprawdzane w ustawionym przy szpitalu namiocie. - Pobierane są tam próbki do badań. Pacjent pozostaje w namiocie do momentu przyjścia wyników, czyli od kilku do nawet kilkunastu godzin - informuje A. Krajewska. Zakażeni mają trafić na oddział. - Możemy przyjąć ok. 150 osób - stwierdza rzecznik magistratu. Osoby z wynikiem negatywnym są odsyłani do domów. Do 17 marca w Siedlcach nie stwierdzono żadnego przypadku Covid-19.

Minister zdrowia zapowiedział, że do każdego z jednoimiennych 19 szpitali zakaźnych zostanie dostarczony sprzęt: 1 tys. kombinezonów, 1 tys. maseczek i odpowiednia liczba gogli, które można sterylizować. - Zabezpieczamy te szpitale w pierwszej kolejności w sprzęt ochrony osobistej. W momencie gdy potrzebny będzie dodatkowy sprzęt czy zakupy, również te placówki znajdują się w pierwszej kolejności na liście do finansowania - poinformował Łukasz Szumowski podczas konferencji 16 marca.

 

Odwołane planowe zabiegi

Dodatkowa liczba pacjentów w szpitalu wojewódzkim, jak zapewnia jego prezes, nie zakłóciła funkcjonowania placówki. W związku z zagrożeniem epidemiologicznym zawieszono jednak planowe przyjęcia oraz zabiegi. - Zostaną tylko te, które wymagają bieżącego reagowania. Zawieszamy także poradnie i skupiamy się na leczeniu przypadków nagłych - mówi Marcin Kulicki.

W trosce o bezpieczeństwo pacjentów zamknięte zostały wszystkie drzwi wejściowe. Otwarte są jedynie wejścia na izbę przyjęć i SOR. „Zwracamy się z prośbą do rodzin pacjentów o nieprzynoszenie rzeczy dla nich. Szpital zapewnia pełne wyżywienie i materiały higieniczne. W szczególnych przypadkach rzeczy przekazane zostaną przy drzwiach wejściowych na parterze opiekunom medycznym” - poinformował szpital na swoim facebookowym profilu. - Jedynie w ciężkich przypadkach możliwe są pojedyncze wizyty u pacjentów. Także przy przebywających w szpitalu dzieciach mogą być opiekunowie - precyzuje prezes placówki.

 

Jeśli nie musisz, nie przychodź

Urząd miasta cały czas jest otwarty dla interesantów, ale jednocześnie apeluje, aby przychodzić jedynie ze sprawami niecierpiącymi zwłoki. - Na wizytę w konkretnych wydziałach, np. nieruchomości czy geodezji, najlepiej wcześniej umówić się telefonicznie. Wtedy urzędnik będzie czekał na daną osobę o uzgodnionej godzinie - zaznacza A. Krajewska, jednocześnie namawiając mieszkańców, aby załatwiali sprawy przez internet. Magistrat prosi również o dokonywanie wpłat drogą elektroniczną, a w kasach biura obsługi interesanta za pomocą kart płatniczych, gdzie obowiązuje zasada, że w pomieszczeniu nie może przebywać więcej osób, niż jest stanowisk. Pozostałe osoby proszone są o zaczekanie na zewnątrz, z zachowaniem bezpiecznej odległości od siebie.

 

Sanatorium w innym terminie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych skrócił godziny, w których będzie obsługiwać klientów. Dodatkowo w placówkach znalazły się specjalne skrzynki, gdzie można składać dokumenty, wnioski lub pisma. Jednocześnie zakład zwraca się do klientów z prośbą o ograniczenie bezpośrednich wizyt. W przypadku potrzeby kontaktu ZUS zachęca do skorzystania z informacji telefonicznej lub komunikacji mailowej. - Przypominamy także, że większość spraw w ZUS można załatwić bez wychodzenia z domu poprzez Platformę Usług Elektronicznych. Osoby, które jeszcze nie mają swojego profilu na PUE ZUS, mogą go założyć w każdej chwili - zachęca Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

ZUS poinformował także o czasowym wstrzymaniu wyjazdów do ośrodków rehabilitacyjnych. Skierowanie będzie mogło być zrealizowane w późniejszym terminie.

 

Wypłaty tylko na konto

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie postanowił zaprzestać wypłacania świadczeń w kasach. Jednocześnie zaapelował do mieszkańców o podawanie numerów kont bankowych, na jakie będą mogłyby być przekazywane pieniądze. - W każdej z naszych siedzib udostępnione są skrzynki podawcze, do których można wrzucić podanie z numerem konta albo wysłać mailem. Pracownicy będą oddzwaniali i weryfikowali informacje - mówi Przemysław Grzegrzółka, zastępca dyrektora MOPR. Jeśli ktoś nie zdecyduje się na zmianę formy z „wypłaty przy kasie” na „przelew bankowy”, świadczenia zostaną przekazane przez Pocztę Polską. P. Grzegrzółka jednak uprzedza, że trzeba będzie liczyć się z tym, iż przy bardzo dużej liczbie przekazów poczta może mieć kłopot z ich terminowym zrealizowaniem.

MOPR zdecydował się także na rozwinięcie usług opiekuńczych. Chodzi o zaopatrzenie w żywność i leki mieszkających samotnie osób starszych i chorych.

 

Specjalne strefy w autobusach

W każdym autobusie MPK zostały wydzielone strefy z zakazem korzystania przez pasażerów, które obejmują obszar w rejonie kabiny kierowcy. Z użytkowania zostały wyłączone przednie drzwi. Aby ograniczyć możliwość roznoszenia wirusa, aż do odwołania wstrzymano możliwość zakupu biletu u kierowcy. Jedyny wyjątek stanowią pasażerowie uprawnieni do darmowych przejazdów. Bilet z ulgą 100% po wydrukowaniu pozostanie jednak u kierowcy i będzie udostępniany kontrolerom w razie potrzeby.

 

Pilnują objętych kwarantanną

Przestrzeganie kwarantanny monitoruje policja. - Dzielnicowi codziennie sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w miejscu zamieszkania. Pytają o stan zdrowia i ewentualnie oczekiwaną przez nich pomoc. Odbywa się to bez kontaktu osobistego policjantów i osób poddanych kwarantannie - mówi kom. Agnieszka Świerczewska, rzecznik komendy miejskiej policji. - Jeśli będzie konieczność dostarczenia produktów żywieniowych czy leków, dzielnicowi spiszą potrzeby i przekażą do MOPR - dodaje.

Z kolei młodzieży policjanci mają zwracać uwagę, aby czas wolny od nauki spędzała w domu, a nie spotykając się w większych gronie na mieście.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pamięci niezłomnych


W całym regionie uroczyście świętowano Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie obchodów były Msze św., prelekcje, złożenie wieńców w miejscach pamięci, a także uliczne biegi.

FOTOGALERIA

Kongres Kół Żywego Różańca


Pod hasłem „Eucharystia jako pragnienie Jezusowego Serca” 7 marca odbył się w sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim V Diecezjalny Kongres Kół Żywego Różańca. Przybyło ponad 1,5 tys. zelatorów i członków kół ŻR z czterech rejonów skupiających dekanaty ze wschodniej części diecezji siedleckiej. Wierni z pozostałych rejonów spotkają się 14 marca na kongresie różańcowym w Gończycach. [fot. Małgorzata Kołodziejczyk]

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
XVI Konkurs Papieski
Hasło przewodnie tegorocznego, XVI Konkursu Papieskiego brzmi: „Życie i wolność - dar i zadanie”. Do spojrzenia na swoje życie w kontekście daru i zadania zaproszeni są młodzi ludzie z całej Polski.
więcej »
 

POLECAMY


Męska modlitwa
„Hiob” to tytuł ósmego odcinka rekolekcji wielkopostnych pt. „Męska modlitwa” prowadzonych przez ks. Michała Olszewskiego SCJ i o. Michała Legana OSPPE. Bądźcie z nami. To czas wyjątkowy...
więcej »
Śladami Jezusa
To podróż po ostatniej drodze, którą w Jerozolimie odbył Jezus Chrystus. Podróż niezwykła, bo zupełnie nietypowa.
więcej »
280 dni modlitwy
Osoby będące pod wrażeniem filmu „Nieplanowane” pytały, co mogą zrobić dla sprawy życia. Odpowiedzią jest „Modlitewnik. Nieplanowane”.
więcej »
24 godziny Męki Pańskiej
Niezwykły zbiór modlitw, medytacji i kontemplacyjnych wizji jednej z największych współczesnych mistyczek.
więcej »
Modlitwa do św. Rity w czasach koronawirusa
Koronawirus zbiera we Włoszech śmiertelne żniwo. Abp Renato Boccardo, który gościł w ubiegłym roku w siedleckiej parafii pw. Bożego Ciała, ordynariusz diecezji Spoleto-Norcia, gdzie znajduje się sanktuarium św. Rity w Cascii, zachęca do modlitwy za wstawiennictwem patronki spraw trudnych i beznadziejnych.
więcej »
Wielki Post z ks. Dolindo Ruotolo
Książka stanowi wybór myśli, modlitw, tekstów ks. Dolindo, które mogą nam pomóc owocnie przeżyć okres Wielkiego Postu.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

w kontekście pandemii - okazją do przewartościowania swojego życia i hierarchii wartości

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR