4 kwietnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Wacław, Izydor, Benedykt

Pogoda: Siedlce

Numer 14
02-08 kwietnia 2020r.

menu

NEWS

Jak pobrać e-wydanie ostatniego numeru ECHA? Na stronie głównej www.echokatolickie.pl pod zdjęciem okładki ostatniego numeru „EK” jest adnotacja: „pobierz pełne wydanie”. Klikamy w nią, a następnie w zdjęciem jedynki z numerem, który chcemy pobrać. Aby uzyskać dostęp do wybranego e-wydania należy wysłać SMS o treści DOSTEP na nr 7168. Koszt SMS to 1,23 zł z VAT.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Wesoło i poważnie

18 marca 2020 r.

Liczy się świadomość


fot. AWAW

10 marca odbył się XI Sejmik Kobiet Powiatu Bialskiego. Spotkanie miało charakter rozrywkowo-edukacyjny.

Frekwencja była zdecydowanie niższa niż w latach ubiegłych. Z obawy przed koronawirusem wiele pań, które zamierzały przybyć na zjazd, zrezygnowało ze swoich planów. Zgromadzone kobiety powitał starosta bialski Mariusz Filipiuk. Zaznaczył, że sejmik jest okazją do podziękowania paniom za ich wysiłek i wkład w rozwój powiatu bialskiego na każdej jego płaszczyźnie. Starosta wyraził wdzięczność za zaangażowanie wszystkich pań w życie lokalnej wspólnoty samorządowej. Jak co roku w programie pojawiły się ciekawe wykłady. Pierwsza zabrała głos dr n. med. Agata Makarewicz z I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W swoim wystąpieniu mówiła o zaburzeniach psychicznych u dzieci i młodzieży. - Kiedy 20 lat temu zaczynałam pracę w klinice, na mój oddział trafiały dzieci po próbach samobójczych, z głęboką depresją i psychozami.

Dziś ta struktura się zmienia. Przyjmujemy pogubione dzieci, które nie mają oparcia w rodzicach i przyjaciołach, żyjące w wirtualnym świecie, nieposiadające żadnego systemu wartości i pasji. Niestety są one ofiarami naszych czasów - podkreślała specjalistka.

 

Cisi zabójcy

Dr A. Makarewicz kilkukrotnie podkreślała, że w Polsce brakuje psychiatrów dziecięcych. - Jest nas około 400, a powinno być dziesięć razy tyle. Nasza doba jest za krótka, aby objąć pomocą tych, którzy jej wymagają. Obecnie wśród młodego pokolenia mamy do czynienia z pandemią zaburzeń psychicznych. Samobójstwa są drugą przyczyną śmierci wśród młodzieży. Pierwszą są wypadki samochodowe, a trzecią nowotwory. Klinika psychiatrii powinna być ostatnim etapem udzielania pomocy. Najpierw wsparcia winny udzielać rodzina, szkoła i kilka innych miejsc - przekonywała dr A. Makarewicz.

Przypominała, że każdy człowiek jest zrodzony z kobiety i mężczyzny i do jego rozwoju niezbędna jest opieka matczyno-ojcowska. Potem omawiała zagrożenia, które czyhają na młode pokolenie. - Pierwszym jest osamotnienie. Rodzice nie mają pojęcia, co ich dziecko robi w pokoju za ścianą. Nie zdają sobie sprawy, że internet to cichy zabójca. Jesteśmy niby razem, ale obok siebie. Brakuje relacji, rozmów, więzi, które powinny budować w dziecku poczucie bezpieczeństwa i wartości. Brakuje emocjonalnego bycia ze sobą, czujności ojca i matki, kreatywnego spędzania ze sobą czasu. Rodzice muszą umieć zabierać dziecko z wirtualnego świata - mówiła prelegentka.

 

Odurzenia i destrukcja

A. Makarewicz wyliczając zagrożenia, wspominała też o niebezpieczeństwie płynącym z sieci i o braku ruchu fizycznego. - Fatalny wpływ na dzieci mają także rozwody rodziców. Dziś rodzina przestała być wartością. Źle na dzieci oddziałują również tzw. wolne związki. Dziecko potrzebuje stabilizacji. Widzimy też negatywne skutki eurosieroctwa. Dotyczy ono nie tylko sytuacji, gdy jedno z rodziców zarabia na chleb za granicą. Wielu ojców pracuje w dni powszednie w innym mieście. Do domu wracają na weekend. Żyjąc w taki sposób, nie da się dobrze wychować dzieci - podkreślała doktor.

Mówiła też m.in. o cyberprzemocy i odurzaniu się przez małoletnich. - W naszym kraju mamy bardzo dużą dostępność do środków odurzających. Otrzymamy je w sklepach i aptekach bez recepty. Dzieci kupują leki z opiatami na kilogramy! Zażywają je w ogromnych ilościach. Odurzają się również preparatami do irygacji, dezodorantami i gazem do zapalniczek. Śmiem twierdzić, że nie ma klasy w szkole, w której nie byłoby dziecka, które się nie tnie lub nie odurza, albo które nie ma za sobą próby samobójczej - mówiła specjalistka.

 

Występy i stoiska

- Co jest konsekwencją wyżej wymienionych czynników? Dzieci i młodzież mają niedojrzałe mechanizmy obronne, nieodpowiednio reagują na bodźce, nie potrafią poradzić sobie z błahymi problemami i wyzwaniami, nie mają z kim porozmawiać, nie mają bliskiej relacji z ludźmi. Kiedy coś ich przerasta, dokonują samookaleczeń, odurzają się albo próbują się zabić. Pomóc może tylko systematyczna praca rodziców, szkoły i otoczenia - podsumowała dr A. Makarewicz.

Druga prelekcja dotyczyła urody. Głos w tym temacie zabrała Anna Tymoszyńska, właścicielka salonu fryzjerskiego w Białej Podlaskiej. W swoim wystąpieniu radziła, czym kierować się przy wyborze fryzury i koloru włosów. Ostatni wykład dotyczył zagrożeń w codziennym życiu konsumenta. Poradami dzieliła się Ewa Tymoszuk, powiatowy rzecznik konsumentów.

Przed zgromadzonymi paniami z programem muzycznym wystąpili także Janusz Pruniewicz ze Sławatycz, zespół Leśne Echo z Zaścianek oraz dzieci i młodzież ze Stowarzyszenia Gimnastyki Artystycznej w Białej Podlaskiej. Na panie czekały też stoiska z rękodziełem, kosmetykami i upominkami. Kolejny taki sejmik już za rok.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
XVI Konkurs Papieski
Hasło przewodnie tegorocznego, XVI Konkursu Papieskiego brzmi: „Życie i wolność - dar i zadanie”. Do spojrzenia na swoje życie w kontekście daru i zadania zaproszeni są młodzi ludzie z całej Polski.
więcej »
 

POLECAMY


Męska modlitwa
„Józef” to tytuł dziewiątego odcinka rekolekcji wielkopostnych pt. „Męska modlitwa” prowadzonych przez ks. Michała Olszewskiego SCJ i o. Michała Legana OSPPE. Bądźcie z nami. To czas wyjątkowy...
więcej »
24 godziny Męki Pańskiej
Niezwykły zbiór modlitw, medytacji i kontemplacyjnych wizji jednej z największych współczesnych mistyczek.
więcej »
Modlitwa do św. Rity w czasach koronawirusa
Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo. Abp Renato Boccardo, ordynariusz diecezji Spoleto-Norcia, gdzie znajduje się sanktuarium św. Rity w Cascii, zachęca do modlitwy za wstawiennictwem patronki spraw trudnych i beznadziejnych.
więcej »
Wielki Post z ks. Dolindo Ruotolo
Książka stanowi wybór myśli, modlitw, tekstów ks. Dolindo, które mogą nam pomóc owocnie przeżyć okres Wielkiego Postu.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

w kontekście pandemii - okazją do przewartościowania swojego życia i hierarchii wartości

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR