4 kwietnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Wacław, Izydor, Benedykt

Pogoda: Siedlce

Numer 14
02-08 kwietnia 2020r.

menu

NEWS

Jak pobrać e-wydanie ostatniego numeru ECHA? Na stronie głównej www.echokatolickie.pl pod zdjęciem okładki ostatniego numeru „EK” jest adnotacja: „pobierz pełne wydanie”. Klikamy w nią, a następnie w zdjęciem jedynki z numerem, który chcemy pobrać. Aby uzyskać dostęp do wybranego e-wydania należy wysłać SMS o treści DOSTEP na nr 7168. Koszt SMS to 1,23 zł z VAT.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Przegląd piosenki

18 marca 2020 r.

Zaśpiewają o żołnierzach niezłomnych

Po raz drugi odbędzie się Ogólnopolski Przegląd Piosenki Poświęcony Żołnierzom Niezłomnym. Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Gazety Podlaskiej im. Tadeusza Kłopotowskiego w Siedlcach, Sokołowski Ośrodek Kultury oraz Instytut Pamięci Narodowej oddział w Lublinie.

- Kiedy przed rokiem Tomasz Olko, prezes Fundacji Gazety Podlaskiej, zgłosił się do nas z pomysłem zorganizowania Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Poświęconego Żołnierzom Niezłomnym, od razu podchwyciliśmy temat - mówi Marcin Celiński, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury. - Już wcześniej w naszym ośrodku odbywały się koncerty czy konferencje poświęcone żołnierzom powojennego podziemia niepodległościowego. Mamy świetne warunki, aby taki festiwal odbywał się właśnie u nas. I tak już po raz drugi będziemy jego organizatorami - dodaje M. Celiński. Celem imprezy jest m.in. uczczenie pamięci żołnierzy niezłomnych i przywrócenie zapomnianych polskich pieśni patriotycznych.

- Piosenki, które śpiewają dzieci, młodzież czy dorośli, opowiadają o historii żołnierzy wyklętych. Większość z nas, dorosłych, nie uczyła się o nich z podręczników w szkole. Tak naprawdę ta historia jest na nowo wydobywana i upowszechniana. Propagowanie wiedzy na temat żołnierzy niezłomnych może odbywać się różnymi środkami przekazu, także artystycznymi. I temu właśnie służy ten festiwal - tłumaczy dyrektor SOK. - Naszymi działaniami chcemy pokazać, że jest to - po pierwsze - historia Polski, a po drugie - historia ludzi, którzy z narażeniem życia, niejednokrotnie w wielkim cierpieniu, sprzeciwiali się władzy komunistycznej i jej terrorowi - dodaje M. Celiński, podkreślając, że znajdujący się przed laty przy ul. Kilińskiego urząd bezpieczeństwa ma swoją niechlubną historię. To tu katowano wiele osób, a nawet dzieci, w tym m.in. siedmioletnią dziewczynkę, której ojciec ukrywał partyzantów.

Zdaniem M. Celińskiego rolą festiwalu jest również zachęcanie do poznawania lokalnej historii. - Piosenki, prezentacje artystyczne temu właśnie służą. I nie chodzi o samych widzów, ale też o uczestników festiwalu, czyli najczęściej młodych ludzi, choć także dorosłych, którzy szukając piosenek, poznając słowa, dodatkowo zgłębiają historię ludzi, o których śpiewają. To wszystko przyczynia się do tego, że wiedza o historii podziemia niepodległościowego staje się powszechniejsza. Równocześnie jest to sposób oddania hołdu żołnierzom za to, że poświęcali się dla niepodległej Polski - podkreśla dyrektor SOK.

 

Od solistów po zespoły

Uczestnicy przeglądu zostaną podzieleni na kategorie wiekowe: szkoły podstawowe, średnie, dorośli, przedstawiciele Polonii oraz środowisk Polaków na Wschodzie. W festiwalu mogą wziąć udział soliści i duety oraz zespoły instrumentalno-wokalne do dziesięciu osób. Będą mieli za zadanie przygotowanie dwóch utworów wokalno-muzycznych o tematyce związanej z żołnierzami niezłomnymi.

- W ubiegłym roku w przeglądzie wzięło udział ponad 50 podmiotów wykonawczych. Duża w tym zasługa siedleckiej delegatury Kuratorium Oświaty, za której pośrednictwem dotarliśmy do wielu szkół. Pierwsza edycja przerosła nasze oczekiwania. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja również taka będzie - podsumowuje M. Celiński.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 marca. Przesłuchania konkursowe początkowo zaplanowano w dniach 20-21 kwietnia, a koncert galowy przeglądu na 25 kwietnia. Niestety, wszystko wskazuje na to, że z powodu pandemii koronawirusa terminy zostaną przesunięte.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
XVI Konkurs Papieski
Hasło przewodnie tegorocznego, XVI Konkursu Papieskiego brzmi: „Życie i wolność - dar i zadanie”. Do spojrzenia na swoje życie w kontekście daru i zadania zaproszeni są młodzi ludzie z całej Polski.
więcej »
 

POLECAMY


Męska modlitwa
„Józef” to tytuł dziewiątego odcinka rekolekcji wielkopostnych pt. „Męska modlitwa” prowadzonych przez ks. Michała Olszewskiego SCJ i o. Michała Legana OSPPE. Bądźcie z nami. To czas wyjątkowy...
więcej »
24 godziny Męki Pańskiej
Niezwykły zbiór modlitw, medytacji i kontemplacyjnych wizji jednej z największych współczesnych mistyczek.
więcej »
Modlitwa do św. Rity w czasach koronawirusa
Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo. Abp Renato Boccardo, ordynariusz diecezji Spoleto-Norcia, gdzie znajduje się sanktuarium św. Rity w Cascii, zachęca do modlitwy za wstawiennictwem patronki spraw trudnych i beznadziejnych.
więcej »
Wielki Post z ks. Dolindo Ruotolo
Książka stanowi wybór myśli, modlitw, tekstów ks. Dolindo, które mogą nam pomóc owocnie przeżyć okres Wielkiego Postu.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

w kontekście pandemii - okazją do przewartościowania swojego życia i hierarchii wartości

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR