20 lutego 2020 r. Imieniny obchodzą: Leon, Ludmiła, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 7
13-19 lutego 2020r.

menu

NEWS

Eucharystia daje życie - to nasz formacyjny cykl będący odpowiedzią na nowy trzyletni program duszpasterski w Polsce. Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Strażacy mieli pracowity rok

9 lutego 2020 r.

Interweniowali średnio cztery razy dziennie

Strażacy z powiatu garwolińskiego odnotowali w ubiegłym roku 1487 zdarzeń. Najczęściej paliły się budynki mieszkalne. - Statystyki pokazują, że całkowita liczba incydentów zmalała o ok. 200.

Odnotowaliśmy 1487 zdarzeń wymagających interwencji straży pożarnych, z czego 453 pożary, 937 miejscowych zagrożeń i 97 fałszywych alarmów - mówi st. kpt. Tomasz Biernacki, zastępca komendanta powiatowego PSP w Garwolinie.

Najwięcej, bo 85, było pożarów budynków mieszkalnych, pięć razy paliły się budynki gospodarcze, a 24 - środki transportu. Zdarzały się tez pożary upraw rolnych czy też lasów, ale ich było niewiele. Z danych statystycznych wynika, że najwięcej interwencji zanotowano na terenie miasta Garwolin (206) i w gminie Garwolin, najmniej natomiast w gminach Borowie (55) i Górzno (38). - W działaniach uczestniczą nie tylko zastępy Państwowej Straży Pożarnej, ale jednostki OSP, które mocno nas wspierają podczas wszelkiego typu zdarzeń. Najwięcej razy korzystaliśmy z pomocy jednostki OSP Garwolin. Było to 158 interwencji - dodaje zastępca komendanta.

 

Ratowali nie tylko ludzi

Poza działaniami, gdzie zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie, strażacy podejmowali też nietypowe akcje związane z ratowaniem zwierząt. Do jednej ze studzienek burzowych w Sobolewie wpadł kot i nie mógł się z niej wydostać. Strażacy zeszli do tej studzienki i wydobyli zwierzę. Więcej pracy mieli podczas wyciągania źrebaka, który wpadł do studni w Miastkowie Kościelnym. - Podjęliśmy działania wspólnie z jednostkami OSP. Było to dosyć trudne przedsięwzięcie, ponieważ należało rozkopać ziemię dookoła studni, wyjąć kilka kręgów i następnie, przy użyciu pasów transportowych i lin oraz ciągnika rolniczego, wyciągnąć zwierzę na powierzchnię. Na szczęście źrebak nie odniósł żadnych obrażeń - informuje kpt. T. Biernacki.

 

Nowy samochód, a niedługo nowa komenda

W ubiegłym roku podpisany został akt notarialny przekazujący przez starostę działkę w garwolińskiej Strefie Aktywności Gospodarczej na rzecz Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, z przeznaczeniem pod budowę nowej siedziby komendy powiatowej. Obecnie trwają prace nad sporządzeniem dokumentacji projektowej. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku wydane zostanie pozwolenie na realizację inwestycji. Budowa nowej komendy finansowana będzie ze środków Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Szacuje się, że inwestycja kosztować będzie ponad 15 mln zł. Z kolei w listopadzie 2019 r. komenda otrzymała nowy, ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy marki Scania.

Waldemar Jaroń

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kolejna rocznica


Siedleckie uroczystości upamiętniające 77 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbyły się w niedzielę 2 lutego. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Szpacze Trele-Morele


1 lutego po raz czwarty odbył się przegląd piosenki kabaretowo-biesiadnej. Impreza stała się już lokalną tradycją, co potwierdza wysoka frekwencja i udział zespołów z odległych krańców regionu Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny.

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Jarmark na Kazimierza
5 marca na placu przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się Jarmark na Kazimierza - coroczna impreza plenerowa.
więcej »
Zapraszamy na film
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej organizują pokaz filmu „Pójdź za mną. Testament Jana Pawła II” oraz spotkanie z reżyser filmu - Wandą Różycką-Zborowską.
więcej »
Święto Kobiet
8 marca mieszkańcy miasta będą celebrować to szczególne święto. O 16.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się IX Gminny Dzień Kobiet.
więcej »
Pamięci wyklętych
W niedzielę 1 marca ulicami miasta przejdzie II Siedlecki Marsz Żołnierzy Wyklętych. Spotkanie rozpocznie Msza św. w kościele pw. św. Stanisława o 10.15. Start marszu zaplanowany jest na 11.30.
więcej »
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca w sali konferencyjnej urzędu gminy w Terespolu odbędą się Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
więcej »
 

POLECAMY


Nie lękajcie się przebaczać
To książka o Bożym miłosierdziu i spowiedniczej posłudze kapucyna, br. Luisa Dri OFMCap, z której wielokrotnie korzystał papież Franciszek.
więcej »
Pismo Święte bronią
Współczesny człowiek odpowiedzi na duchowe problemy często poszukuje w ezoteryce, wróżbach czy duchowości Wschodu. Taka postawa otwiera demonowi drogę do działania.
więcej »
 

SONDA

 

Czy miłości można się nauczyć?

trzeba się uczyć - to zadanie na całe życie

są ludzie niezdolni do okazywania uczuć

najważniejsza jest odpowiedzialność

miłość to nie emocje, ale decyzja i wierność postanowieniom

miłość to najbardziej zakłamane słowo w dzisiejszym świecieLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR