27 września 2020 r. Imieniny obchodzą: Damian, Wincenty, Kosma

Pogoda: Siedlce

Numer 39
24-30 września 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu m.in. wiele konkursów, w których do wygrania są ciekawe książki. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Jak amen w pacierzu

5 lutego 2020 r.

Historia jest ważna…


fot. PIXABAY.COM

…wbrew zapewnieniom wielu, iż nie warto sobie nią zawracać głowy. Ileż to już razy słyszeliśmy, że to nie ona jest najważniejsza.

„Wybierzmy przyszłość!” - pod tym hasłem Aleksander Kwaśniewski zwyciężył w wyborach prezydenckich w 1995 r., w analogiczny sposób promują się współczesne partie lewicowe, w spojrzeniu „przed siebie” dostrzegające receptę na zbędne polityczne dysputy, ale też na ukrycie mało chlubnych „dokonań” swoich poprzedniczek.Identyczna zasada nieco wcześniej obowiązywała w socrealizmie, tępiącym wszelkie przejawy tradycji i bezwzględnie cenzurującym historię.

Tzw. gruba kreska, „nakreślona” na początku lat 90 minionego wieku, miała pomóc Polakom zapomnieć o dziesięcioleciach komunistycznej dominacji wspartej bagnetami „bratniej armii” i zbudować nową rzeczywistość, wolną od postsowieckich zaszłości. Co tam esbecja, tysiące ludzi „umoczonych” w donoszenie, uwłaszczanie się nomenklatury na majątku narodowym, bezkarność partyjnych kacyków, prokuratorów i sędziów skazujących przed laty polskich patriotów na więzienia i kary śmierci! Z rozkazu nowych „elit” miała zapanować konstytucyjnie gwarantowana narodowa amnezja! I wszystko miało być super.

Nie było super. I nie będzie jeszcze przez długie lata - nawet przy założeniu, że natura, robiąc swoje, po swojemu „wymiecie” dziejowe podwórko. Wojciech Sumliński pisał w jednej ze swoich książek o spotkaniu z byłym esbekiem, który bez cienia zawstydzenia wskazał na sejf stojący w jego willi, wypełniony po brzegi aktami danych swoich „podopiecznych” (dawnych TW, dziś szanowanych polityków, biznesmenów, duchownych), nazywając go bankomatem. Układ jest prosty: kasa za milczenie, ewentualnie posłuszeństwo i wykonywanie poleceń. Ile takich stalowych szaf - „bankomatów” jest poukrywanych w bezpiecznych zakamarkach dawnych towarzyszy i agentów bezpieki?

Kto ma władzę nad historią, ten ma władzę nad narodem. To żadna nowość. „Historię można wypucować i wypudrować, wybielić i wykręcić, napisać od początku zupełnie inaczej - z historią można zrobić wszystko” - konstatował Waldemar Łysiak w swoim felietonie na łamach „Do Rzeczy” (5/2020). Dlaczego? Również z tego powodu, że świetnie można na niej zarobić. Do dziś persona non grata w świecie żydowskiej finansjery jest Norman G. Finkelstein, autor książki „The Holocaust Industry” („Przedsiębiorstwo Holocaust”) demaskującej metody zbijaniu kapitału na pamięci Zagłady. Nic wspólnego z przypadkowością nie mają coraz częściej pojawiające się określenia „polskie obozy śmierci”, manipulacje podobne do tej, jaka miała miejsce kilka tygodni temu w Yad Vashem. Chodzi o „gruby przekręt”, w efekcie którego Polacy (po tym, jak to już robili Niemcy, Szwajcarzy i inni) mają zapłacić miliardy dolarów Żydom. To żadna tajemnica.

Szukajmy prawdy przeszłości i brońmy jej. Bez niej nie zbudujemy lepszego jutra. To nie slogan, ale dziejowa konieczność.

Paweł Siedlanowski

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spotkanie środowisk twórczych


22 września Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach był miejscem inauguracji działalności Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Siedleckiej. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji twórców kultury sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy w kościele w Kotuniu. Program spotkania w DPT obejmował m.in. prelekcje i koncert. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Na chwałę Pana Boga


Od 18 do 20 września trwało w Siedlcach muzyczne święto - Hosanna Festival. Przez trzy dni na chwałę Boga śpiewali zarówno profesjonalni muzycy, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z muzyką chrześcijańską. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs wiedzy biblijnej
1 września ruszyła rejestracja uczniów do 24 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego terminarz (z powodu pandemii) został zmieniony z wiosennego na jesienny.
więcej »
X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej zaprasza do udziału w jubileuszowej - X Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się jak zawsze w pierwszą niedzielę października w sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy.
więcej »
 

POLECAMY


Prosta modlitwa
Modlitwa nie jest zaklęciem spełniającym prośby. Jest za to wyjątkowym i autentycznym obcowaniem z Bogiem, które wymaga zaufania i bliskości.
więcej »
Zniszczyć świętego
23 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. o. Pio. Jego droga do świętości nie była łatwa.
więcej »
Rekolekcje dla kapłanów
„Trudności w radosnym i twórczym przeżywaniu kapłaństwa” to temat rekolekcji dla księży w Loretto, które odbędą się w dwóch terminach: 12-15 października i 3-6 listopada.
więcej »
Motocykliści do Pratulina
Diecezjalne Duszpasterstwo Motocyklistów zaprasza motocyklistów na Pielgrzymkę Motocyklową Mężczyzn do Pratulina. Odbędzie się ona 4 października.
więcej »
Nie ma czasu na nudę
Mamy kolejny przewodnik zachęcający do odkrywania piękna miejsca, w którym żyjemy. Poręczna książeczka „Z Drozdem i Zbirkiem przez Łuków i okolice” jeszcze pachnie świeżością, a już zdobyła serca czytelników.
więcej »
Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR