20 lutego 2020 r. Imieniny obchodzą: Leon, Ludmiła, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 7
13-19 lutego 2020r.

menu

NEWS

Eucharystia daje życie - to nasz formacyjny cykl będący odpowiedzią na nowy trzyletni program duszpasterski w Polsce. Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Jak amen w pacierzu

5 lutego 2020 r.

Historia jest ważna…


fot. PIXABAY.COM

…wbrew zapewnieniom wielu, iż nie warto sobie nią zawracać głowy. Ileż to już razy słyszeliśmy, że to nie ona jest najważniejsza.

„Wybierzmy przyszłość!” - pod tym hasłem Aleksander Kwaśniewski zwyciężył w wyborach prezydenckich w 1995 r., w analogiczny sposób promują się współczesne partie lewicowe, w spojrzeniu „przed siebie” dostrzegające receptę na zbędne polityczne dysputy, ale też na ukrycie mało chlubnych „dokonań” swoich poprzedniczek.Identyczna zasada nieco wcześniej obowiązywała w socrealizmie, tępiącym wszelkie przejawy tradycji i bezwzględnie cenzurującym historię.

Tzw. gruba kreska, „nakreślona” na początku lat 90 minionego wieku, miała pomóc Polakom zapomnieć o dziesięcioleciach komunistycznej dominacji wspartej bagnetami „bratniej armii” i zbudować nową rzeczywistość, wolną od postsowieckich zaszłości. Co tam esbecja, tysiące ludzi „umoczonych” w donoszenie, uwłaszczanie się nomenklatury na majątku narodowym, bezkarność partyjnych kacyków, prokuratorów i sędziów skazujących przed laty polskich patriotów na więzienia i kary śmierci! Z rozkazu nowych „elit” miała zapanować konstytucyjnie gwarantowana narodowa amnezja! I wszystko miało być super.

Nie było super. I nie będzie jeszcze przez długie lata - nawet przy założeniu, że natura, robiąc swoje, po swojemu „wymiecie” dziejowe podwórko. Wojciech Sumliński pisał w jednej ze swoich książek o spotkaniu z byłym esbekiem, który bez cienia zawstydzenia wskazał na sejf stojący w jego willi, wypełniony po brzegi aktami danych swoich „podopiecznych” (dawnych TW, dziś szanowanych polityków, biznesmenów, duchownych), nazywając go bankomatem. Układ jest prosty: kasa za milczenie, ewentualnie posłuszeństwo i wykonywanie poleceń. Ile takich stalowych szaf - „bankomatów” jest poukrywanych w bezpiecznych zakamarkach dawnych towarzyszy i agentów bezpieki?

Kto ma władzę nad historią, ten ma władzę nad narodem. To żadna nowość. „Historię można wypucować i wypudrować, wybielić i wykręcić, napisać od początku zupełnie inaczej - z historią można zrobić wszystko” - konstatował Waldemar Łysiak w swoim felietonie na łamach „Do Rzeczy” (5/2020). Dlaczego? Również z tego powodu, że świetnie można na niej zarobić. Do dziś persona non grata w świecie żydowskiej finansjery jest Norman G. Finkelstein, autor książki „The Holocaust Industry” („Przedsiębiorstwo Holocaust”) demaskującej metody zbijaniu kapitału na pamięci Zagłady. Nic wspólnego z przypadkowością nie mają coraz częściej pojawiające się określenia „polskie obozy śmierci”, manipulacje podobne do tej, jaka miała miejsce kilka tygodni temu w Yad Vashem. Chodzi o „gruby przekręt”, w efekcie którego Polacy (po tym, jak to już robili Niemcy, Szwajcarzy i inni) mają zapłacić miliardy dolarów Żydom. To żadna tajemnica.

Szukajmy prawdy przeszłości i brońmy jej. Bez niej nie zbudujemy lepszego jutra. To nie slogan, ale dziejowa konieczność.

Paweł Siedlanowski

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kolejna rocznica


Siedleckie uroczystości upamiętniające 77 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbyły się w niedzielę 2 lutego. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Szpacze Trele-Morele


1 lutego po raz czwarty odbył się przegląd piosenki kabaretowo-biesiadnej. Impreza stała się już lokalną tradycją, co potwierdza wysoka frekwencja i udział zespołów z odległych krańców regionu Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny.

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Jarmark na Kazimierza
5 marca na placu przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się Jarmark na Kazimierza - coroczna impreza plenerowa.
więcej »
Zapraszamy na film
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej organizują pokaz filmu „Pójdź za mną. Testament Jana Pawła II” oraz spotkanie z reżyser filmu - Wandą Różycką-Zborowską.
więcej »
Święto Kobiet
8 marca mieszkańcy miasta będą celebrować to szczególne święto. O 16.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się IX Gminny Dzień Kobiet.
więcej »
Pamięci wyklętych
W niedzielę 1 marca ulicami miasta przejdzie II Siedlecki Marsz Żołnierzy Wyklętych. Spotkanie rozpocznie Msza św. w kościele pw. św. Stanisława o 10.15. Start marszu zaplanowany jest na 11.30.
więcej »
 

POLECAMY


Nie lękajcie się przebaczać
To książka o Bożym miłosierdziu i spowiedniczej posłudze kapucyna, br. Luisa Dri OFMCap, z której wielokrotnie korzystał papież Franciszek.
więcej »
Pismo Święte bronią
Współczesny człowiek odpowiedzi na duchowe problemy często poszukuje w ezoteryce, wróżbach czy duchowości Wschodu. Taka postawa otwiera demonowi drogę do działania.
więcej »
 

SONDA

 

Czy miłości można się nauczyć?

trzeba się uczyć - to zadanie na całe życie

są ludzie niezdolni do okazywania uczuć

najważniejsza jest odpowiedzialność

miłość to nie emocje, ale decyzja i wierność postanowieniom

miłość to najbardziej zakłamane słowo w dzisiejszym świecieLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR