27 września 2020 r. Imieniny obchodzą: Damian, Wincenty, Kosma

Pogoda: Siedlce

Numer 39
24-30 września 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu m.in. wiele konkursów, w których do wygrania są ciekawe książki. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Felieton przez KO

5 lutego 2020 r.

Chcesz tyć? Płać więcej?


fot. PIXABAY.COM

Cukier krzepi... Ale i powoduje choroby. Tymczasem zjadamy go kilkadziesiąt kilogramów rocznie. Ma to zmienić tzw. cukrowy podatek. Od kwietnia dodatkowa opłata zostanie nałożona na napoje z dodatkiem „substancji o właściwościach słodzących”, czyli w skrócie: na słodkie napoje gazowane, nektary i soki.

Za każdy litr dosładzanego napoju producenci zapłacą dodatkowo 50 gr. To inicjatywa ministerstwa zdrowia, które chce w ten sposób walczyć z plagą otyłości. A dane jej dotyczące są zatrważające. Podobno sześciu na dziesięciu dorosłych rodaków ma nadwagę, a co czwarty cierpi na otyłość.

Niepokojące statystyki dotyczą także polskich dzieci, które są jednymi z najszybciej tyjących w Europie. Według danych Instytutu Żywności i Żywienia problem nadmiernej masy ciała dotyczy co piątego ucznia. Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla, że to właśnie nadmierne spożycie węglowodanów jest najważniejszą przyczyną otyłości w Polsce. Co najsmutniejsze, wzrost liczby osób z nadwagą pociąga za sobą zwiększenie zachorowań na cukrzycę, na którą obecnie cierpi prawie 3 mln Polaków.

Rządem kierują szlachetne intencje: chce, żebyśmy byli zdrowsi. Tylko czy na pewno nowy podatek wpłynie na osiągnięcie oczekiwanego skutku, czyli ograniczy spożycie słodkich napojów? Jak nietrudno się domyśleć, koszt nowych obostrzeń producenci przerzucą na klientów. Założenie jest więc takie: podatek spowoduje, że słodzone napoje będą droższe, więc konsumenci mniej chętnie będą po nie sięgać. I wszyscy będziemy żyć długo i szczęśliwie. Rząd spodziewa się, iż dzięki słodkiemu podatkowi do budżetu wpłynie 3 mld zł rocznie. A spora część tej kwoty zasili kasę NFZ. I to się chwali. Chcesz narażać na szwank swoje zdrowie, dorzuć się na swoje leczenie w przyszłości. Czy jednak wprowadzenie cukrowej opłaty, a co za tym idzie - wzrost cen, nakłoni do większego spożycia wody czy innych napojów niesłodzonych? Niekoniecznie. Przykład? Podnoszenie akcyzy na wyroby tytoniowe, jak wiadomo, ma raczej nieduży wpływ na najbardziej zatwardziałych palaczy.

A może warto poszukać innego rozwiązania, które spowodowałoby zmianę naszych nawyków żywieniowych. Zamiast wprowadzać nowy podatek, zdjąć go produktów oznaczonych plakietką „zdrowa żywność”. Konsumenci częściej wybierają jedzenie napakowane chemią niż ze znaczkiem „eko”, bo to pierwsze jest po prostu tańsze. Albo inny sposób - wymóc na producentach słodzonych napojów konieczność umieszczania na opakowaniach zdjęcia raka jelita grubego z napisem: „spożywanie cukru zabija”. Czy po prostu wprowadzić prawne uregulowania nakazujące zmniejszenie ilości cukru w napojach…

Polskie społeczeństwo zapewne będzie wtedy zdrowsze, co chociaż na chwilę pozwoli odetchnąć i tak już przeciążonej służbie zdrowia.

Kinga Ochnio

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spotkanie środowisk twórczych


22 września Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach był miejscem inauguracji działalności Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Siedleckiej. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji twórców kultury sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy w kościele w Kotuniu. Program spotkania w DPT obejmował m.in. prelekcje i koncert. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Na chwałę Pana Boga


Od 18 do 20 września trwało w Siedlcach muzyczne święto - Hosanna Festival. Przez trzy dni na chwałę Boga śpiewali zarówno profesjonalni muzycy, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z muzyką chrześcijańską. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs wiedzy biblijnej
1 września ruszyła rejestracja uczniów do 24 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego terminarz (z powodu pandemii) został zmieniony z wiosennego na jesienny.
więcej »
X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej zaprasza do udziału w jubileuszowej - X Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się jak zawsze w pierwszą niedzielę października w sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy.
więcej »
 

POLECAMY


Prosta modlitwa
Modlitwa nie jest zaklęciem spełniającym prośby. Jest za to wyjątkowym i autentycznym obcowaniem z Bogiem, które wymaga zaufania i bliskości.
więcej »
Zniszczyć świętego
23 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. o. Pio. Jego droga do świętości nie była łatwa.
więcej »
Rekolekcje dla kapłanów
„Trudności w radosnym i twórczym przeżywaniu kapłaństwa” to temat rekolekcji dla księży w Loretto, które odbędą się w dwóch terminach: 12-15 października i 3-6 listopada.
więcej »
Motocykliści do Pratulina
Diecezjalne Duszpasterstwo Motocyklistów zaprasza motocyklistów na Pielgrzymkę Motocyklową Mężczyzn do Pratulina. Odbędzie się ona 4 października.
więcej »
Nie ma czasu na nudę
Mamy kolejny przewodnik zachęcający do odkrywania piękna miejsca, w którym żyjemy. Poręczna książeczka „Z Drozdem i Zbirkiem przez Łuków i okolice” jeszcze pachnie świeżością, a już zdobyła serca czytelników.
więcej »
Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR