27 września 2020 r. Imieniny obchodzą: Damian, Wincenty, Kosma

Pogoda: Siedlce

Numer 39
24-30 września 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu m.in. wiele konkursów, w których do wygrania są ciekawe książki. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

W pasiece

5 lutego 2020 r.

Pogoda nie po myśli pszczelarzy


fot. PIXABAY.COM

Ciepła zima nie sprzyja rodzinom pszczelim - mówi Jadwiga Prokopiuk, tłumacząc, że wysokie temperatury to po ubiegłorocznym sezonie z niewielką ilością opadów kolejny niekorzystny czynnik dla życia i rozwoju pszczół.

J. Prokopiuk - prezes Gminnego Koła Pszczelarzy w Terespolu, wiceprezes Związku Pszczelarzy Podlasie w Białej Podlaskiej - pszczelarstwem zajmuje się od ponad 40 lat. Wraz z rodziną prowadzi obecnie dużą pasiekę, licząca ponad 100 rodzin.

 

Co w styczniu słychać w ulu?

Jak mówi pani Jadwiga, zimą w rodzinie nie powinno dziać się zbyt wiele. Pszczoły zbite w tzw. kłąb, czyli tworzące zbitą „kulę”, która w miarę upływu kolejnych zimowych miesięcy „wędruje” w górę plastrów z pokarmem, nie są aktywne i potrzebują niewielkiej ilości pokarmu, by ogrzać sam kłąb. W ulu panuje temperatura ok. 18°C. Z biegiem czasu wzrastająca stopniowo, dopiero pod koniec lutego skłania matkę do składania czerwiu, a robotnice do większej aktywności związanej z jego pielęgnacją.

Tegoroczna aura sprawia, że to, co dzieje się w ulu, znacznie odbiega od standardowej zimowli. - Jest zdecydowanie za ciepło. Pszczoły powinny być w tym czasie w kłębie, tymczasem tak nie jest. Skutkiem tego jest zużywanie pokarmu, który miał wystarczyć aż do wiosny. Matki czerwią. Jeśli w ulu będzie siła, a w plastrach pustki, na pewno nie wpłynie to dobrze na pszczoły - tłumaczy J. Prokopiuk.

 

Trzymać rękę na pulsie

Jak mówi pani Jadwiga, ten wczesny czerw ma szansę na prawidłowy rozwój, o ile rodzina jest silna i nie zabraknie jej pokarmu. Dodaje, że robotnice skupiają się obecnie na dokarmianiu czerwiu, w związku z czym widmo głodu i padłych z powodu niego rodzin jest bardzo realne. - Tak się zdarza, gdy pszczelarz nie dopilnuje, co dzieje się z zapasem pożywienia danym na zimę i nie dokarmi pszczół. Jak słyszę od znajomych właścicieli pasiek, niektórzy już zaczynają podawać rodzinom ciasto miodowe, ponieważ praktycznie zużyty jest cały zapas pokarmu - mówi pszczelarka. Przyznaje też, że czas pokaże, w jakiej kondycji wejdą pszczoły w kolejny sezon; będzie o tym można mówić na przełomie marca i kwietnia.

 

Pszczelarz na huśtawce

Odpowiadając na pytanie, jak w ostatnich latach wypadał bilans strat w pasiekach po zimie, J. Prokopiuk stwierdza krótko: nie ma reguł. - Zależy to przede wszystkim od tego, jak pszczoły były przygotowane do zimowli, tzn. czy były dobrze zabezpieczone przed warrozą, jakie leki zostały podane. Niestety przybywa nowych chorób i one także spędzają nam sen z oczu - mówi.

- Praca przy pszczołach ma to do siebie, że każdy rok jest inny. My, pszczelarze jesteśmy uzależnieni tylko i wyłącznie od dobrych pożytków i sprzyjającej pogody. Największą rolę odgrywa pogoda. Ubiegłoroczna susza odbiła się na całym rolnictwie, a więc także na hodowcach pszczół. A ten rok zapowiada się na jeszcze bardziej suchy. Utarło się, że byle kwitły rośliny miododajne, to pszczoły przyniosą nektar do ula. Nie jest to prawda. Po pierwsze przy małej ilości opadów nektar jest zasuszony. Po drugie wiosną i latem zdarzają się tak zimne okresy, że pszczoły nie są w stanie zebrać pożytku. Tak było z rzepakiem, który w maju jest główną rośliną miododajną. Kiedy zakwitł, pociągnęło zimno, padał deszcz. Słońce wyszło pod koniec kwitnienia, pszczoły nie dały rady zebrać za dużo - mówi J. Prokopiuk.

Szefowa terespolskich pszczelarzy zrzeszonych w kole przyznaje, że zainteresowanych prowadzeniem pasiek przybywa. Co cieszy - w gronie pszczelarzy stawiających pierwsze kroki jest dużo osób młodych. Od czego zależy powodzenie? W opinii J. Prokopiuk tutaj liczy się przede wszystkim to, skąd czerpią wiedzę. Jeśli z internetu, gdzie aż roi się od portali oferujących różnego rodzaju pomysły i podpowiedzi, niekoniecznie sprawdzone, mogą się zawieść. Jeżeli sięgać będą po wiarygodne źródła i do tej wiedzy, jaką dzięki wieloletniej pracy z pszczołami pochwalić się mogą „starzy” pszczelarze - mają szansę na sukces. - O ile się nie zniechęcą - zastrzega J. Prokopiuk. I dodaje, że o ile rolnikom straty w uprawie roślin spowodowane suszą są rekompensowane, to na podobne odszkodowania pszczelarze nie mogą póki co liczyć.

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spotkanie środowisk twórczych


22 września Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach był miejscem inauguracji działalności Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Siedleckiej. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji twórców kultury sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy w kościele w Kotuniu. Program spotkania w DPT obejmował m.in. prelekcje i koncert. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Na chwałę Pana Boga


Od 18 do 20 września trwało w Siedlcach muzyczne święto - Hosanna Festival. Przez trzy dni na chwałę Boga śpiewali zarówno profesjonalni muzycy, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z muzyką chrześcijańską. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs wiedzy biblijnej
1 września ruszyła rejestracja uczniów do 24 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego terminarz (z powodu pandemii) został zmieniony z wiosennego na jesienny.
więcej »
X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej zaprasza do udziału w jubileuszowej - X Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się jak zawsze w pierwszą niedzielę października w sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy.
więcej »
 

POLECAMY


Prosta modlitwa
Modlitwa nie jest zaklęciem spełniającym prośby. Jest za to wyjątkowym i autentycznym obcowaniem z Bogiem, które wymaga zaufania i bliskości.
więcej »
Zniszczyć świętego
23 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. o. Pio. Jego droga do świętości nie była łatwa.
więcej »
Rekolekcje dla kapłanów
„Trudności w radosnym i twórczym przeżywaniu kapłaństwa” to temat rekolekcji dla księży w Loretto, które odbędą się w dwóch terminach: 12-15 października i 3-6 listopada.
więcej »
Motocykliści do Pratulina
Diecezjalne Duszpasterstwo Motocyklistów zaprasza motocyklistów na Pielgrzymkę Motocyklową Mężczyzn do Pratulina. Odbędzie się ona 4 października.
więcej »
Nie ma czasu na nudę
Mamy kolejny przewodnik zachęcający do odkrywania piękna miejsca, w którym żyjemy. Poręczna książeczka „Z Drozdem i Zbirkiem przez Łuków i okolice” jeszcze pachnie świeżością, a już zdobyła serca czytelników.
więcej »
Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR