20 lutego 2020 r. Imieniny obchodzą: Leon, Ludmiła, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 7
13-19 lutego 2020r.

menu

NEWS

Eucharystia daje życie - to nasz formacyjny cykl będący odpowiedzią na nowy trzyletni program duszpasterski w Polsce. Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

W pasiece

5 lutego 2020 r.

Pogoda nie po myśli pszczelarzy


fot. PIXABAY.COM

Ciepła zima nie sprzyja rodzinom pszczelim - mówi Jadwiga Prokopiuk, tłumacząc, że wysokie temperatury to po ubiegłorocznym sezonie z niewielką ilością opadów kolejny niekorzystny czynnik dla życia i rozwoju pszczół.

J. Prokopiuk - prezes Gminnego Koła Pszczelarzy w Terespolu, wiceprezes Związku Pszczelarzy Podlasie w Białej Podlaskiej - pszczelarstwem zajmuje się od ponad 40 lat. Wraz z rodziną prowadzi obecnie dużą pasiekę, licząca ponad 100 rodzin.

 

Co w styczniu słychać w ulu?

Jak mówi pani Jadwiga, zimą w rodzinie nie powinno dziać się zbyt wiele. Pszczoły zbite w tzw. kłąb, czyli tworzące zbitą „kulę”, która w miarę upływu kolejnych zimowych miesięcy „wędruje” w górę plastrów z pokarmem, nie są aktywne i potrzebują niewielkiej ilości pokarmu, by ogrzać sam kłąb. W ulu panuje temperatura ok. 18°C. Z biegiem czasu wzrastająca stopniowo, dopiero pod koniec lutego skłania matkę do składania czerwiu, a robotnice do większej aktywności związanej z jego pielęgnacją.

Tegoroczna aura sprawia, że to, co dzieje się w ulu, znacznie odbiega od standardowej zimowli. - Jest zdecydowanie za ciepło. Pszczoły powinny być w tym czasie w kłębie, tymczasem tak nie jest. Skutkiem tego jest zużywanie pokarmu, który miał wystarczyć aż do wiosny. Matki czerwią. Jeśli w ulu będzie siła, a w plastrach pustki, na pewno nie wpłynie to dobrze na pszczoły - tłumaczy J. Prokopiuk.

 

Trzymać rękę na pulsie

Jak mówi pani Jadwiga, ten wczesny czerw ma szansę na prawidłowy rozwój, o ile rodzina jest silna i nie zabraknie jej pokarmu. Dodaje, że robotnice skupiają się obecnie na dokarmianiu czerwiu, w związku z czym widmo głodu i padłych z powodu niego rodzin jest bardzo realne. - Tak się zdarza, gdy pszczelarz nie dopilnuje, co dzieje się z zapasem pożywienia danym na zimę i nie dokarmi pszczół. Jak słyszę od znajomych właścicieli pasiek, niektórzy już zaczynają podawać rodzinom ciasto miodowe, ponieważ praktycznie zużyty jest cały zapas pokarmu - mówi pszczelarka. Przyznaje też, że czas pokaże, w jakiej kondycji wejdą pszczoły w kolejny sezon; będzie o tym można mówić na przełomie marca i kwietnia.

 

Pszczelarz na huśtawce

Odpowiadając na pytanie, jak w ostatnich latach wypadał bilans strat w pasiekach po zimie, J. Prokopiuk stwierdza krótko: nie ma reguł. - Zależy to przede wszystkim od tego, jak pszczoły były przygotowane do zimowli, tzn. czy były dobrze zabezpieczone przed warrozą, jakie leki zostały podane. Niestety przybywa nowych chorób i one także spędzają nam sen z oczu - mówi.

- Praca przy pszczołach ma to do siebie, że każdy rok jest inny. My, pszczelarze jesteśmy uzależnieni tylko i wyłącznie od dobrych pożytków i sprzyjającej pogody. Największą rolę odgrywa pogoda. Ubiegłoroczna susza odbiła się na całym rolnictwie, a więc także na hodowcach pszczół. A ten rok zapowiada się na jeszcze bardziej suchy. Utarło się, że byle kwitły rośliny miododajne, to pszczoły przyniosą nektar do ula. Nie jest to prawda. Po pierwsze przy małej ilości opadów nektar jest zasuszony. Po drugie wiosną i latem zdarzają się tak zimne okresy, że pszczoły nie są w stanie zebrać pożytku. Tak było z rzepakiem, który w maju jest główną rośliną miododajną. Kiedy zakwitł, pociągnęło zimno, padał deszcz. Słońce wyszło pod koniec kwitnienia, pszczoły nie dały rady zebrać za dużo - mówi J. Prokopiuk.

Szefowa terespolskich pszczelarzy zrzeszonych w kole przyznaje, że zainteresowanych prowadzeniem pasiek przybywa. Co cieszy - w gronie pszczelarzy stawiających pierwsze kroki jest dużo osób młodych. Od czego zależy powodzenie? W opinii J. Prokopiuk tutaj liczy się przede wszystkim to, skąd czerpią wiedzę. Jeśli z internetu, gdzie aż roi się od portali oferujących różnego rodzaju pomysły i podpowiedzi, niekoniecznie sprawdzone, mogą się zawieść. Jeżeli sięgać będą po wiarygodne źródła i do tej wiedzy, jaką dzięki wieloletniej pracy z pszczołami pochwalić się mogą „starzy” pszczelarze - mają szansę na sukces. - O ile się nie zniechęcą - zastrzega J. Prokopiuk. I dodaje, że o ile rolnikom straty w uprawie roślin spowodowane suszą są rekompensowane, to na podobne odszkodowania pszczelarze nie mogą póki co liczyć.

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kolejna rocznica


Siedleckie uroczystości upamiętniające 77 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbyły się w niedzielę 2 lutego. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Szpacze Trele-Morele


1 lutego po raz czwarty odbył się przegląd piosenki kabaretowo-biesiadnej. Impreza stała się już lokalną tradycją, co potwierdza wysoka frekwencja i udział zespołów z odległych krańców regionu Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny.

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Jarmark na Kazimierza
5 marca na placu przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się Jarmark na Kazimierza - coroczna impreza plenerowa.
więcej »
Zapraszamy na film
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej organizują pokaz filmu „Pójdź za mną. Testament Jana Pawła II” oraz spotkanie z reżyser filmu - Wandą Różycką-Zborowską.
więcej »
Święto Kobiet
8 marca mieszkańcy miasta będą celebrować to szczególne święto. O 16.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się IX Gminny Dzień Kobiet.
więcej »
Pamięci wyklętych
W niedzielę 1 marca ulicami miasta przejdzie II Siedlecki Marsz Żołnierzy Wyklętych. Spotkanie rozpocznie Msza św. w kościele pw. św. Stanisława o 10.15. Start marszu zaplanowany jest na 11.30.
więcej »
 

POLECAMY


Nie lękajcie się przebaczać
To książka o Bożym miłosierdziu i spowiedniczej posłudze kapucyna, br. Luisa Dri OFMCap, z której wielokrotnie korzystał papież Franciszek.
więcej »
Pismo Święte bronią
Współczesny człowiek odpowiedzi na duchowe problemy często poszukuje w ezoteryce, wróżbach czy duchowości Wschodu. Taka postawa otwiera demonowi drogę do działania.
więcej »
 

SONDA

 

Czy miłości można się nauczyć?

trzeba się uczyć - to zadanie na całe życie

są ludzie niezdolni do okazywania uczuć

najważniejsza jest odpowiedzialność

miłość to nie emocje, ale decyzja i wierność postanowieniom

miłość to najbardziej zakłamane słowo w dzisiejszym świecieLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR