20 września 2020 r. Imieniny obchodzą: Renata, Filipina, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 38
17-23 września 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu m.in. wiele konkursów, w których do wygrania są ciekawe książki. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kościół

 
 

Duszpasterstwo studentom

5 lutego 2020 r.

Wiara z kwadransem akademickim


fot. facebook.pl

Skoro student potrafi ciągnąć kilka kierunków równocześnie, dlaczego w sferze religijnej miałby pozostać na poziomie ucznia szkoły średniej? - zwracają uwagę duszpasterze akademiccy. Zachęcając do włączenia się w formację, przypominają: duszpasterstwa istnieją w każdym mieście uniwersyteckim.

Z siedleckimi duszpasterzami akademickimi: Tomaszem Małkińskim i Jackiem Jaśkowskim rozmawiam tuż po zakończeniu przez nich wizyty duszpasterskiej w domach studenta przy ul. Żytniej. - Otwarte drzwi do większości pokoi, także tych, w których mieszkają obcokrajowcy albo wyznawcy innych religii, życzliwość, sympatyczne rozmowy - podsumowują. Największym zaskoczeniem okazało się pytanie: „to u nas działa duszpasterstwo?”.

- Takie sytuacje przekonują nas, że chociaż istnieje strona internetowa, profil na facebooku, a na początku roku akademickiego wchodziliśmy wręcz na wykłady, prosząc prowadzących o możliwość przekazania grupie podstawowych informacji o duszpasterstwie, to nie wszyscy wiedzą, że ono jest i działa - mówi ks. T. Małkiński, najstarszy stażem w gronie czterech diecezjalnych duszpasterzy akademickich. Dlatego pod koniec grudnia wystosowali pismo, w którym proszą proboszczów diecezji siedleckiej o to, by w swoich parafiach mówili, np. w homiliach, że takie duszpasterstwa działają w Siedlcach i Białej Podlaskiej, by przy okazji „kolędy” zachęcili parafian do skorzystania z propozycji, ale też zapytali rodziców młodzieży kształcącej się w innych miastach Polski, czy troszczą się o ten aspekt życia duchowego swoich dzieci.

 

Droga do duszpasterstwa

Na zaangażowanie studentów w pracę duszpasterstwa akademickiego zwykle przekłada się religijność, jaką wynieśli z domu. Przychodząc, mówią wprost, że czują potrzebę rozmawiania o Bogu, udziału w Mszy św. itd., bo tak zostali wychowani. Nie zawsze następuje to na pierwszym roku; początkujący studenci potrzebują czasu, by odnaleźć się w nowym dla siebie systemie edukacji, zwłaszcza jeśli dodatkowo wyjeżdżają daleko od domu. Niestety - takie sytuacje sprzyjają też oddalaniu się od Kościoła w ogóle. A i rodzice niekoniecznie naciskają, by syn czy córka rozwijali się religijnie. - Wielu ma pragnienie wysłania dziecka do renomowanej placówki już na etapie szkoły średniej. Nie myślą o tym, że ich pociecha wróci zupełnie odmieniona. Kwestia wyuczenia, zdobycia tytułu, zapewnienia sobie dobrych zarobków to nie wszystko. Gdy słyszy się o fali samobójstw czy nałogach, jakie dotykają ludzi mających to przysłowiowe „wszystko”, do człowieka dociera, że zabrakło jednego: poczucia sensu - ks. J. Jaśkowski uzasadnia potrzebę formacji w tym okresie życia, który cechuje poszukiwanie swego miejsca na świecie. - Żyjemy w czasach, których synonimem jest wolność. Niestety, okazuje się, że świadczenie o wierze także wymaga coraz większej odwagi, zwłaszcza wśród młodzieży - dopowiada.

 

Każdy znajdzie coś dla siebie

Siedzibą siedleckiego duszpasterstwa akademickiego jest kaplica przy parafii Ducha Świętego. Od poniedziałku do czwartku, o 19.00, jak też w każdą niedzielę, o 20.00 (z wyjątkiem Wielkanocy i wakacji) odprawiane są tutaj Msze św. Poza pracownikami uczelnianymi, studentami, absolwentami oraz ich rodzinami uczestniczyć w nich mogą wszyscy chętni.

Bogaty wachlarz propozycji DA obejmuje też adorację Najświętszego Sakramentu, krąg biblijny, kurs gry na gitarze, spotkania przedmałżeńskie. Zainteresowani mogą poprosić o indywidualną rozmowę czy spowiedź. Na stronie dasiedlce.pl znajduje się też zaproszenie do powstającej grupy teatralnej, która zmierzy się ze sztuką poświęconą słudze Bożemu kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, zostanie wystawiona w ramach rekolekcji wielkopostnych.

- Warto wspomnieć, że jesteśmy też duszpasterzami osób niewidomych i niesłyszących. Organizujemy dla nich spowiedź, a rekolekcje są tłumaczone na język migowy - mówi ks. Tomasz. - Planując rekolekcje, zawsze staramy się zaproponować coś więcej, np. zaprosić kogoś ciekawego. Ostatnio gościła wspólnota Guadalupe z Lublina. W Wielkim Poście w 2019 r. gościliśmy zespół El Camino z pięknym oratorium Drogi Krzyżowej. Formuła się sprawdza - zawsze trzeba dostawiać krzesła… Chciałoby się, by było tak nie tylko od święta.

 

Ukłon w stronę studenta

Jak mówią „księża od studentów”, każde z polskich duszpasterstw akademickich żyje swoim życiem. Działające w Siedlcach wyróżnia się tym, że w bogatej ofercie propozycji dla studentów można znaleźć „spotkania w ciągu dnia”. Podejmowane są na nich różne tematy - dotyczące Boga, wiary, Kościoła świata, jak też inne aktualne i ważne dla młodego człowieka.

Katechezy od roku prowadzone są w akademikach przy ul. Żytniej - właśnie w ciągu dnia, o różnych godzinach. - To w ramach dobijania się do studentów - śmieje się ks. T. Małkiński. - Przychodzimy do nich, żeby mieli mniejszą odległość do przebycia i, mieszkając w akademiku, po prostu mogli zejść na takie spotkanie w kapciach - dorzuca.

W planach uwzględniających wychodzenie do studentów są również spotkania duszpasterzy z młodzieżą w obiektach wydziału nauk ścisłych i wydziału przyrodniczego. - 23 lata temu, gdy bp H. Tomasik przygotowywał mój rocznik do święceń, powiedział mocne zdanie: pamiętajcie, że my już młodzieży nie mamy za darmo. Tym bardziej dzisiaj nie da się rzucić hasła i czekać na tłumy. Musimy do studentów docierać indywidualnie - ks. J. Jaśkiewicz tłumaczy to wydeptywanie ścieżek.

 

We wspólnocie

Pytany o rolę duszpasterza akademickiego, ks. Tomasz odpowiada, charakteryzując współczesną młodzież. - To pokolenie „head down” - ludzi z głowami schylonymi w dół, wpatrzonych w ekraniki smartfonów. Myślę więc, że naszą rolą jest zwracanie ich spojrzenia ku górze, pokazywanie, że istnieją wartości ponadczasowe, które dotyczą pragnień człowieka. Mówiąc symbolicznie, próbujemy zwrócić ich spojrzenie ku rzeczywistości nadprzyrodzonej. Pragnienie Pana Boga jest w każdym, tyle że często przygłuszone albo nie do końca uświadomione - tłumaczy. I odnosi to do deficytu, jakim jest potrzeba wspólnoty. - Dla młodego człowieka internet to kontynent, na którym żyje, co jednak prowadzi do odizolowania. Powrót do świata realnego bywa trudny. Jako duszpasterstwo chcemy dać rzeczywistość wspólnoty, czyli to, co stanowi o ludzkiej naturze. Wiemy o tym, że dobry film można obejrzeć w internecie, kazania - odsłuchać na youtubie. Ale bycia we wspólnocie w internecie nie znajdziemy. W duszpasterstwie można w grupie posiedzieć, pośmiać się, wypić herbatę, obejrzeć mecz… Ale też liczyć na wysłuchanie, indywidualną rozmowę, podpowiedź, jak rozwiązać problem. Także spowiedź i modlitewne wsparcie - mówi ks. Małkiński. Dla ks. J. Jaśkowskiego czytelnym znakiem potrzeby bycia formowanym jest w przypadku studentów - i nie tylko - choćby prosty gest błogosławieństwa po niedzielnej Mszy św., po które w kaplicy zawsze ustawia się kolejka.

 

Dojrzała decyzja

O formacji religijnej na tym etapie życia katolika, który otwiera otrzymanie indeksu, mówi się mało. - W świadomości wielu ludzi - i młodzieży, i rodziców - prawdopodobnie zakodowało się, że „religia” kończy się wraz z opuszczeniem murów szkoły średniej. Tymczasem obowiązek formacji chrześcijańskiej wynika z chrztu św. i dotyczy każdego, niezależnie od wieku - mówi ks. J. Jaśkowski. I dodaje: - Skoro student potrafi ciągnąć kilka kierunków równocześnie, dlaczego w sferze religijnej miałby pozostać na poziomie ucznia szkoły średniej?

- Stawiamy na kształtowanie wiary bardziej świadomej, dojrzałej. Zarazem na to, że w pracę duszpasterstwa włączą się ludzie motywowani osobistym wyborem: nie samą tradycją, ale potrzebą serca. Jako duszpasterze wychodzimy z propozycjami. Mamy natomiast świadomość, że jest pewna granica - to wolność i odpowiedzialność. Nic nie zastąpi osobistej decyzji młodego człowieka. On musi chcieć przyjść - wyjaśnia ks. J. Jaśkowski. - Chcemy pokazywać piękno chrześcijaństwa, piękno Jezusa, piękno bycia w Kościele. Ale w tej naszej otwartości - także na osoby niewierzące, poszukujące czy błądzące - nie chodzi o jakieś przeciąganie liny. Chrystusowi też nie wszystkich udało się za sobą pociągnąć. Oportuniści odwracali się na pięcie - zapewnia ks. Tomasz.

 

RAMKA

Kiedyś to było…

Duszpasterstwo akademickie w Siedlcach ma swoją legendę. Osobą, która się do tego przyczyniła, był bez wątpienia ks. Henryk Tomasik. Obecnemu biskupowi radomskiemu wielokrotnie przypominano o tym podczas jubileuszu 50-lecia święceń kapłańskich, obchodzonego w Siedlcach w maju ubiegłego roku. Znaczną część uczestników tych obchodów stanowili absolwenci Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego (dawniej Wyższej szkoły Rolniczo-Pedagogicznej). Przystanią dla studentów była w latach 70 i 80 ubiegłego wieku sala w budynku przy ul. Kościuszki 10. Na spotkania ciągnące się czasami długo w noc, będące okazją do rozmów o tym, czym żyła ówczesna młodzież, przychodziło mnóstwo osób. Po długich debatach całą gromadą wracano do akademika. Nie było ani za późno, ani za długo, ani za daleko. Nauczyciele akademiccy, dla których w czasach ich studiowania włączenie się w duszpasterstwo akademickie było czymś oczywistym, dzisiaj za coś równie naturalnego uważają udział w rekolekcjach organizowanych dla środowiska uczelnianego.

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Żołnierz z powołania


W niedzielę 13 września w Terespolu odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy oraz pomnika generała dywizji Wojska Polskiego Franciszka Krajowskiego.

FOTOGALERIA

Dziękczynienie za zbiory


8 września w sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września odbyły się diecezjalne dożynki i odpust parafialny. Uroczystościom przewodniczył biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski. [fot. ks. M. Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs wiedzy biblijnej
1 września ruszyła rejestracja uczniów do 24 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego terminarz (z powodu pandemii) został zmieniony z wiosennego na jesienny.
więcej »
Hosanna Młodych
W sobotę 19 września - już po raz drugi - odbędzie się Hosanna Młodych - spotkanie włączające się w Hosanna Festival organizowany w Siedlcach w dniach od 18 do 20 września.
więcej »
Jak wygrać z uzależnieniami?
Tegoroczne Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 19 września, po raz pierwszy będzie miało formułę spotkania online. Za to jego program jak zawsze zachęca do udziału.
więcej »
Hosanna Festival
Przed nami XXVII Ogólnopolski Festival Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna. Modlitwa, uwielbienie i dużo dobrej muzyki składają się na program kolejnej festiwalowej edycji.
więcej »
X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej zaprasza do udziału w jubileuszowej - X Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się jak zawsze w pierwszą niedzielę października w sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy.
więcej »
Dzień Dziedzictwa Lokalnego
20 września, o 14.00, na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Rykach rozpocznie się Dzień Dziedzictwa Lokalnego.
więcej »
 

POLECAMY


Papież na ekranie
25 września na ekrany kin trafia film pt. „Wojtyła. Śledztwo”.
więcej »
Prosta modlitwa
Modlitwa nie jest zaklęciem spełniającym prośby. Jest za to wyjątkowym i autentycznym obcowaniem z Bogiem, które wymaga zaufania i bliskości.
więcej »
Zniszczyć świętego
23 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. o. Pio. Jego droga do świętości nie była łatwa.
więcej »
Rekolekcje dla kapłanów
„Trudności w radosnym i twórczym przeżywaniu kapłaństwa” to temat rekolekcji dla księży w Loretto, które odbędą się w dwóch terminach: 12-15 października i 3-6 listopada.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR