27 września 2020 r. Imieniny obchodzą: Damian, Wincenty, Kosma

Pogoda: Siedlce

Numer 39
24-30 września 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu m.in. wiele konkursów, w których do wygrania są ciekawe książki. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Punkt porad prawnych

5 lutego 2020 r.

Prawniczy SOR


fot. PIXABAY.COM

W każdy czwartek przy parafii pw. Ducha Świętego w Siedlcach czynny jest punkt bezpłatnych porad prawnych.

Pomoc świadczona jest w zakresie: prawa karnego, cywilnego, rodzinnego, pracy i administracyjnego. Porad udziela adwokat Piotr Piątek z Izby Adwokackiej w Siedlcach, który wyszedł z pomysłem powstania punktu. - O swojej inicjatywie opowiedziałem proboszczowi swojej parafii, ks. kan. Januszowi Wolskiemu. Pomysł spotkał się z wielką aprobatą nie tylko proboszcza, który zdecydował się pomóc swoim parafianom, udostępniając jedną z sal na plebanii, ale też pozostałych księży, którzy podczas ogłoszeń na niedzielnych Mszach św. informują o możliwości skorzystania z punktu - mówi P. Piątek.

Od spraw rodzinnych po karne

Najczęstsze problemy, z jakimi osoby zgłaszają się do punktu porad prawnych, dotyczą kwestii z zakresu prawa cywilnego. - Chodzi o ochronę własności, kwestie mieszkaniowe czy problemy z najmem lokalu - tłumaczy adwokat. W kwestii prawa administracyjnego porady dotyczą często postępowania z organami państwowymi, czyli urzędami, z którymi ma się do czynienia na co dzień. Sporo jest też spraw z zakresu prawa rodzinnego. - Te najczęściej dotyczą kwestii alimentów czy kontaktów z dziećmi jednego z rodziców. Po pomoc przychodzą także osoby pokrzywdzone, szczególnie kobiety będące ofiarami przemocy fizycznej, psychicznej. Pytają, co mogą zrobić w takiej sytuacji. Wtedy informuję o przysługujących takim osobom prawach, uprawnieniach czy możliwości założenia Niebieskiej karty - przyznaje P. Piątek. I dodaje, że dzięki współpracy z ks. dr. Jackiem Seredą, osoby mające problemy w małżeństwie kierowane są do poradni rodzinnych. - Pomagamy rozpocząć terapię. Zdarza się, że przychodzą do nas osoby, które są współuzależnione albo też żyjące w bezpośrednim otoczeniu osób uzależnionych. Oprócz informacji o przysługujących im prawach, potrzebują też pomocy psychologicznej, stanięcia w prawdzie. Często są tak wdeptane w ziemię, że ochrona prawna, którą świadczy adwokat, to za mało. To najczęściej panie chcące trwać w swoich małżeństwach, ale często uzależniony czy stosujący przemoc współmałżonek nie widzi problemu w swoim postępowaniu. W takich sytuacjach taka osoba powinna korzystać z pomocy fachowej, psychologów, terapeutów czy też księży, którzy wykonują świetną pracę - podkreśla adwokat. Punkt udziela porad również osobom oskarżonym, z zarzutami prokuratorskimi.

 

Przyjść i otrzymać wskazówki

Do punktu bezpłatnych porad prawnych trafiają osoby nie tylko z Siedlec, ale nawet Mińska Mazowieckiego czy Łosic. - Nikogo nie odsyłamy z kwitkiem. Pomagamy każdemu, komu możemy - zapewnia P. Piątek. I dodaje, że nie wymaga zaświadczeń potwierdzających, czy daną osobę nie stać na płatną pomoc prawną. Wystarczy, że przyniesie ze sobą dokumenty dotyczące sprawy, która ma być przedmiotem porady prawnej. - Działamy jak szpitalny SOR, czyli udzielamy doraźnej pomocy potrzebującym. Ktoś ma na przykład problem z napisaniem testamentu, dostanie wezwanie od komornika, pozew w sprawie cywilnej albo akt oskarżenia w sprawie karnej i nie wie, co dalej robić. Wtedy może przyjść i otrzymać wskazówki. Po to został stworzony punkt, by osoby mogły otrzymać fachową poradę prawną - zaznacza adwokat. I podkreśla, że petenci, którzy trafiają do punktu, są często kompletnie zagubieni, a wychodzą z niego, mając listę kontaktów: gdzie pójść, co robić, a często dodatkowo informację, czego nie robić. - Przykładowo do kogoś zgłasza się firma windykacyjna i dochodzi roszczenia, które zostało przedawnione. Zaczyna straszyć konsekwencjami, wydzwaniać. Wtedy tak nękanej osobie doradzane jest odpowiednie działanie umożliwiające obronę przed przedawnionym roszczeniem. W żadnym wypadku niezalecane jest podejmowanie pochopnych kroków, podpisywanie jakichkolwiek dokumentów, ugody, co mogą być później bardzo niekorzystne i prowadzić do uznania długu - uwrażliwia P. Piątek.

O potrzebie funkcjonowania punktu, jak podkreśla adwokat, świadczy fakt, że wiele osób do niego wraca. Jednocześnie P. Piątek zaznacza, że można zgłaszać się wielokrotnie w tej samej czy innej sprawie. Punkt bezpłatnych porad prawnych, zlokalizowany w sali na parterze plebanii, czynny jest w każdy czwartek od 15.00 do 17.00.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spotkanie środowisk twórczych


22 września Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach był miejscem inauguracji działalności Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Siedleckiej. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji twórców kultury sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy w kościele w Kotuniu. Program spotkania w DPT obejmował m.in. prelekcje i koncert. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Na chwałę Pana Boga


Od 18 do 20 września trwało w Siedlcach muzyczne święto - Hosanna Festival. Przez trzy dni na chwałę Boga śpiewali zarówno profesjonalni muzycy, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z muzyką chrześcijańską. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs wiedzy biblijnej
1 września ruszyła rejestracja uczniów do 24 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego terminarz (z powodu pandemii) został zmieniony z wiosennego na jesienny.
więcej »
X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej zaprasza do udziału w jubileuszowej - X Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się jak zawsze w pierwszą niedzielę października w sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy.
więcej »
 

POLECAMY


Prosta modlitwa
Modlitwa nie jest zaklęciem spełniającym prośby. Jest za to wyjątkowym i autentycznym obcowaniem z Bogiem, które wymaga zaufania i bliskości.
więcej »
Zniszczyć świętego
23 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. o. Pio. Jego droga do świętości nie była łatwa.
więcej »
Rekolekcje dla kapłanów
„Trudności w radosnym i twórczym przeżywaniu kapłaństwa” to temat rekolekcji dla księży w Loretto, które odbędą się w dwóch terminach: 12-15 października i 3-6 listopada.
więcej »
Motocykliści do Pratulina
Diecezjalne Duszpasterstwo Motocyklistów zaprasza motocyklistów na Pielgrzymkę Motocyklową Mężczyzn do Pratulina. Odbędzie się ona 4 października.
więcej »
Nie ma czasu na nudę
Mamy kolejny przewodnik zachęcający do odkrywania piękna miejsca, w którym żyjemy. Poręczna książeczka „Z Drozdem i Zbirkiem przez Łuków i okolice” jeszcze pachnie świeżością, a już zdobyła serca czytelników.
więcej »
Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR