20 lutego 2020 r. Imieniny obchodzą: Leon, Ludmiła, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 7
13-19 lutego 2020r.

menu

NEWS

Eucharystia daje życie - to nasz formacyjny cykl będący odpowiedzią na nowy trzyletni program duszpasterski w Polsce. Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Punkt porad prawnych

5 lutego 2020 r.

Prawniczy SOR


fot. PIXABAY.COM

W każdy czwartek przy parafii pw. Ducha Świętego w Siedlcach czynny jest punkt bezpłatnych porad prawnych.

Pomoc świadczona jest w zakresie: prawa karnego, cywilnego, rodzinnego, pracy i administracyjnego. Porad udziela adwokat Piotr Piątek z Izby Adwokackiej w Siedlcach, który wyszedł z pomysłem powstania punktu. - O swojej inicjatywie opowiedziałem proboszczowi swojej parafii, ks. kan. Januszowi Wolskiemu. Pomysł spotkał się z wielką aprobatą nie tylko proboszcza, który zdecydował się pomóc swoim parafianom, udostępniając jedną z sal na plebanii, ale też pozostałych księży, którzy podczas ogłoszeń na niedzielnych Mszach św. informują o możliwości skorzystania z punktu - mówi P. Piątek.

Od spraw rodzinnych po karne

Najczęstsze problemy, z jakimi osoby zgłaszają się do punktu porad prawnych, dotyczą kwestii z zakresu prawa cywilnego. - Chodzi o ochronę własności, kwestie mieszkaniowe czy problemy z najmem lokalu - tłumaczy adwokat. W kwestii prawa administracyjnego porady dotyczą często postępowania z organami państwowymi, czyli urzędami, z którymi ma się do czynienia na co dzień. Sporo jest też spraw z zakresu prawa rodzinnego. - Te najczęściej dotyczą kwestii alimentów czy kontaktów z dziećmi jednego z rodziców. Po pomoc przychodzą także osoby pokrzywdzone, szczególnie kobiety będące ofiarami przemocy fizycznej, psychicznej. Pytają, co mogą zrobić w takiej sytuacji. Wtedy informuję o przysługujących takim osobom prawach, uprawnieniach czy możliwości założenia Niebieskiej karty - przyznaje P. Piątek. I dodaje, że dzięki współpracy z ks. dr. Jackiem Seredą, osoby mające problemy w małżeństwie kierowane są do poradni rodzinnych. - Pomagamy rozpocząć terapię. Zdarza się, że przychodzą do nas osoby, które są współuzależnione albo też żyjące w bezpośrednim otoczeniu osób uzależnionych. Oprócz informacji o przysługujących im prawach, potrzebują też pomocy psychologicznej, stanięcia w prawdzie. Często są tak wdeptane w ziemię, że ochrona prawna, którą świadczy adwokat, to za mało. To najczęściej panie chcące trwać w swoich małżeństwach, ale często uzależniony czy stosujący przemoc współmałżonek nie widzi problemu w swoim postępowaniu. W takich sytuacjach taka osoba powinna korzystać z pomocy fachowej, psychologów, terapeutów czy też księży, którzy wykonują świetną pracę - podkreśla adwokat. Punkt udziela porad również osobom oskarżonym, z zarzutami prokuratorskimi.

 

Przyjść i otrzymać wskazówki

Do punktu bezpłatnych porad prawnych trafiają osoby nie tylko z Siedlec, ale nawet Mińska Mazowieckiego czy Łosic. - Nikogo nie odsyłamy z kwitkiem. Pomagamy każdemu, komu możemy - zapewnia P. Piątek. I dodaje, że nie wymaga zaświadczeń potwierdzających, czy daną osobę nie stać na płatną pomoc prawną. Wystarczy, że przyniesie ze sobą dokumenty dotyczące sprawy, która ma być przedmiotem porady prawnej. - Działamy jak szpitalny SOR, czyli udzielamy doraźnej pomocy potrzebującym. Ktoś ma na przykład problem z napisaniem testamentu, dostanie wezwanie od komornika, pozew w sprawie cywilnej albo akt oskarżenia w sprawie karnej i nie wie, co dalej robić. Wtedy może przyjść i otrzymać wskazówki. Po to został stworzony punkt, by osoby mogły otrzymać fachową poradę prawną - zaznacza adwokat. I podkreśla, że petenci, którzy trafiają do punktu, są często kompletnie zagubieni, a wychodzą z niego, mając listę kontaktów: gdzie pójść, co robić, a często dodatkowo informację, czego nie robić. - Przykładowo do kogoś zgłasza się firma windykacyjna i dochodzi roszczenia, które zostało przedawnione. Zaczyna straszyć konsekwencjami, wydzwaniać. Wtedy tak nękanej osobie doradzane jest odpowiednie działanie umożliwiające obronę przed przedawnionym roszczeniem. W żadnym wypadku niezalecane jest podejmowanie pochopnych kroków, podpisywanie jakichkolwiek dokumentów, ugody, co mogą być później bardzo niekorzystne i prowadzić do uznania długu - uwrażliwia P. Piątek.

O potrzebie funkcjonowania punktu, jak podkreśla adwokat, świadczy fakt, że wiele osób do niego wraca. Jednocześnie P. Piątek zaznacza, że można zgłaszać się wielokrotnie w tej samej czy innej sprawie. Punkt bezpłatnych porad prawnych, zlokalizowany w sali na parterze plebanii, czynny jest w każdy czwartek od 15.00 do 17.00.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kolejna rocznica


Siedleckie uroczystości upamiętniające 77 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbyły się w niedzielę 2 lutego. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Szpacze Trele-Morele


1 lutego po raz czwarty odbył się przegląd piosenki kabaretowo-biesiadnej. Impreza stała się już lokalną tradycją, co potwierdza wysoka frekwencja i udział zespołów z odległych krańców regionu Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny.

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Jarmark na Kazimierza
5 marca na placu przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się Jarmark na Kazimierza - coroczna impreza plenerowa.
więcej »
Zapraszamy na film
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej organizują pokaz filmu „Pójdź za mną. Testament Jana Pawła II” oraz spotkanie z reżyser filmu - Wandą Różycką-Zborowską.
więcej »
Święto Kobiet
8 marca mieszkańcy miasta będą celebrować to szczególne święto. O 16.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się IX Gminny Dzień Kobiet.
więcej »
Pamięci wyklętych
W niedzielę 1 marca ulicami miasta przejdzie II Siedlecki Marsz Żołnierzy Wyklętych. Spotkanie rozpocznie Msza św. w kościele pw. św. Stanisława o 10.15. Start marszu zaplanowany jest na 11.30.
więcej »
 

POLECAMY


Nie lękajcie się przebaczać
To książka o Bożym miłosierdziu i spowiedniczej posłudze kapucyna, br. Luisa Dri OFMCap, z której wielokrotnie korzystał papież Franciszek.
więcej »
Pismo Święte bronią
Współczesny człowiek odpowiedzi na duchowe problemy często poszukuje w ezoteryce, wróżbach czy duchowości Wschodu. Taka postawa otwiera demonowi drogę do działania.
więcej »
 

SONDA

 

Czy miłości można się nauczyć?

trzeba się uczyć - to zadanie na całe życie

są ludzie niezdolni do okazywania uczuć

najważniejsza jest odpowiedzialność

miłość to nie emocje, ale decyzja i wierność postanowieniom

miłość to najbardziej zakłamane słowo w dzisiejszym świecieLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR