20 lutego 2020 r. Imieniny obchodzą: Leon, Ludmiła, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 7
13-19 lutego 2020r.

menu

NEWS

Eucharystia daje życie - to nasz formacyjny cykl będący odpowiedzią na nowy trzyletni program duszpasterski w Polsce. Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

DĘBLIN

5 lutego 2020 r.

Kontrakt na F-35


fot. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie

Wystarczyły niespełna trzy lata, by od wstępnych zapowiedzi przejść do realnych czynów. 31 stycznia w bazie 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego została podpisana umowa na zakup przez Polskę wielozadaniowych myśliwców F-35.

Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. To w dęblińskiej uczelni kształcą się piloci, którzy będą latać na zamówionych maszynach. Chcąc zapewnić im i siłom zbrojnym najlepsze wyposażenie, polski rząd zdecydował się przeznaczyć na zakup samolotów 4,6 mld dolarów. Biorąc pod uwagę wcześniej podawaną cenę 6,5 mld, ta wynegocjowana wcale nie jest wysoka. W zamian uda się pozyskać 32 maszyny wraz z częściami zamiennymi i pakietem szkoleń.

Podniebny pancerz

Uroczystego podpisania dokumentu dokonał szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Towarzyszyli mu przedstawiciele wojska i najwyższe władze państwowe z Prezydentem RP na czele. - To ogromne wzmocnienie naszej pozycji na arenie międzynarodowej i prestiż. A wszystko dzięki temu, że jesteśmy wiarygodnym i realizującym swoje zobowiązania sojusznikiem NATO - podkreślił Andrzej Duda.

Gratulacje z racji podpisania umowy przekazała głowie państwa także ambasador Stanów Zjednoczonych Georgette Mosbacher.

Na przydatność myśliwców zwrócił zaś uwagę premier. - Ten zakup spowoduje, że długi, bo trwający 300 lat, cień rosyjskiej dominacji nad Rzeczpospolitą będzie się odsuwał. F-35 to podniebny pancerz, który posłuży nam do zapewnienia bezpieczeństwa w tej części świata, a szczególnie wschodniej flanki NATO - zauważył Mateusz Morawiecki. Dużą wartość maszyn potwierdził minister obrony. - F-35 stanowią swoiste centra dowodzenia. Wyróżniają się interoperacyjnością oraz współpracą z systemem Patriot i samolotami F-16 - wyliczał M. Błaszczak.

 

Uzupełnienie Harpii

Droga do podpisania umowy rozpoczęła się w maju ubiegłego roku. To wtedy polski rząd zwrócił się do Stanów Zjednoczonych o przygotowanie stosownej oferty obejmującej 32 samoloty. Niedługo później zgodę na sprzedaż wyraził Kongres, co otworzyło drogę do negocjacji. W ich toku Polsce udało się zbić cenę o ⅓ jej pierwotnej wartości i kupić maszyny za 4,6 mld dolarów.

Nowe samoloty trafią do Polski w dwóch transzach. Pierwsza wyląduje w 2026 r., a druga maksymalnie do 2030 r. Wcześniej, bo za cztery lata, szkolenia na nowych F-35 z biało-czerwoną szachownicą jeszcze w Stanach Zjednoczonych przejdą piloci i obsługa naziemna.

Zakup samolotów piątej generacji wpisuje się w przyjęty przez resort obrony wieloletni plan modernizacji polskiej armii. Wraz z przekazaniem gotowych maszyn wejdą one w skład tzw. programu Harpia. Staną się tym samym jego uzupełnieniem. Dzięki swojemu wielozadaniowemu przeznaczeniu F-35 będzie współpracował z platformami bezzałogowymi wykonując zadania rozpoznawcze i bojowe. A oprócz tego zostanie włączony w system zarządzania polem walki.

 

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kolejna rocznica


Siedleckie uroczystości upamiętniające 77 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbyły się w niedzielę 2 lutego. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Szpacze Trele-Morele


1 lutego po raz czwarty odbył się przegląd piosenki kabaretowo-biesiadnej. Impreza stała się już lokalną tradycją, co potwierdza wysoka frekwencja i udział zespołów z odległych krańców regionu Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny.

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Jarmark na Kazimierza
5 marca na placu przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się Jarmark na Kazimierza - coroczna impreza plenerowa.
więcej »
Zapraszamy na film
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej organizują pokaz filmu „Pójdź za mną. Testament Jana Pawła II” oraz spotkanie z reżyser filmu - Wandą Różycką-Zborowską.
więcej »
Święto Kobiet
8 marca mieszkańcy miasta będą celebrować to szczególne święto. O 16.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się IX Gminny Dzień Kobiet.
więcej »
Pamięci wyklętych
W niedzielę 1 marca ulicami miasta przejdzie II Siedlecki Marsz Żołnierzy Wyklętych. Spotkanie rozpocznie Msza św. w kościele pw. św. Stanisława o 10.15. Start marszu zaplanowany jest na 11.30.
więcej »
 

POLECAMY


Nie lękajcie się przebaczać
To książka o Bożym miłosierdziu i spowiedniczej posłudze kapucyna, br. Luisa Dri OFMCap, z której wielokrotnie korzystał papież Franciszek.
więcej »
Pismo Święte bronią
Współczesny człowiek odpowiedzi na duchowe problemy często poszukuje w ezoteryce, wróżbach czy duchowości Wschodu. Taka postawa otwiera demonowi drogę do działania.
więcej »
 

SONDA

 

Czy miłości można się nauczyć?

trzeba się uczyć - to zadanie na całe życie

są ludzie niezdolni do okazywania uczuć

najważniejsza jest odpowiedzialność

miłość to nie emocje, ale decyzja i wierność postanowieniom

miłość to najbardziej zakłamane słowo w dzisiejszym świecieLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR