27 września 2020 r. Imieniny obchodzą: Damian, Wincenty, Kosma

Pogoda: Siedlce

Numer 39
24-30 września 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu m.in. wiele konkursów, w których do wygrania są ciekawe książki. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

DĘBLIN

5 lutego 2020 r.

Kontrakt na F-35


fot. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie

Wystarczyły niespełna trzy lata, by od wstępnych zapowiedzi przejść do realnych czynów. 31 stycznia w bazie 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego została podpisana umowa na zakup przez Polskę wielozadaniowych myśliwców F-35.

Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. To w dęblińskiej uczelni kształcą się piloci, którzy będą latać na zamówionych maszynach. Chcąc zapewnić im i siłom zbrojnym najlepsze wyposażenie, polski rząd zdecydował się przeznaczyć na zakup samolotów 4,6 mld dolarów. Biorąc pod uwagę wcześniej podawaną cenę 6,5 mld, ta wynegocjowana wcale nie jest wysoka. W zamian uda się pozyskać 32 maszyny wraz z częściami zamiennymi i pakietem szkoleń.

Podniebny pancerz

Uroczystego podpisania dokumentu dokonał szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Towarzyszyli mu przedstawiciele wojska i najwyższe władze państwowe z Prezydentem RP na czele. - To ogromne wzmocnienie naszej pozycji na arenie międzynarodowej i prestiż. A wszystko dzięki temu, że jesteśmy wiarygodnym i realizującym swoje zobowiązania sojusznikiem NATO - podkreślił Andrzej Duda.

Gratulacje z racji podpisania umowy przekazała głowie państwa także ambasador Stanów Zjednoczonych Georgette Mosbacher.

Na przydatność myśliwców zwrócił zaś uwagę premier. - Ten zakup spowoduje, że długi, bo trwający 300 lat, cień rosyjskiej dominacji nad Rzeczpospolitą będzie się odsuwał. F-35 to podniebny pancerz, który posłuży nam do zapewnienia bezpieczeństwa w tej części świata, a szczególnie wschodniej flanki NATO - zauważył Mateusz Morawiecki. Dużą wartość maszyn potwierdził minister obrony. - F-35 stanowią swoiste centra dowodzenia. Wyróżniają się interoperacyjnością oraz współpracą z systemem Patriot i samolotami F-16 - wyliczał M. Błaszczak.

 

Uzupełnienie Harpii

Droga do podpisania umowy rozpoczęła się w maju ubiegłego roku. To wtedy polski rząd zwrócił się do Stanów Zjednoczonych o przygotowanie stosownej oferty obejmującej 32 samoloty. Niedługo później zgodę na sprzedaż wyraził Kongres, co otworzyło drogę do negocjacji. W ich toku Polsce udało się zbić cenę o ⅓ jej pierwotnej wartości i kupić maszyny za 4,6 mld dolarów.

Nowe samoloty trafią do Polski w dwóch transzach. Pierwsza wyląduje w 2026 r., a druga maksymalnie do 2030 r. Wcześniej, bo za cztery lata, szkolenia na nowych F-35 z biało-czerwoną szachownicą jeszcze w Stanach Zjednoczonych przejdą piloci i obsługa naziemna.

Zakup samolotów piątej generacji wpisuje się w przyjęty przez resort obrony wieloletni plan modernizacji polskiej armii. Wraz z przekazaniem gotowych maszyn wejdą one w skład tzw. programu Harpia. Staną się tym samym jego uzupełnieniem. Dzięki swojemu wielozadaniowemu przeznaczeniu F-35 będzie współpracował z platformami bezzałogowymi wykonując zadania rozpoznawcze i bojowe. A oprócz tego zostanie włączony w system zarządzania polem walki.

 

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spotkanie środowisk twórczych


22 września Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach był miejscem inauguracji działalności Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Siedleckiej. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji twórców kultury sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy w kościele w Kotuniu. Program spotkania w DPT obejmował m.in. prelekcje i koncert. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Na chwałę Pana Boga


Od 18 do 20 września trwało w Siedlcach muzyczne święto - Hosanna Festival. Przez trzy dni na chwałę Boga śpiewali zarówno profesjonalni muzycy, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z muzyką chrześcijańską. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs wiedzy biblijnej
1 września ruszyła rejestracja uczniów do 24 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego terminarz (z powodu pandemii) został zmieniony z wiosennego na jesienny.
więcej »
X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej zaprasza do udziału w jubileuszowej - X Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się jak zawsze w pierwszą niedzielę października w sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy.
więcej »
 

POLECAMY


Prosta modlitwa
Modlitwa nie jest zaklęciem spełniającym prośby. Jest za to wyjątkowym i autentycznym obcowaniem z Bogiem, które wymaga zaufania i bliskości.
więcej »
Zniszczyć świętego
23 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. o. Pio. Jego droga do świętości nie była łatwa.
więcej »
Rekolekcje dla kapłanów
„Trudności w radosnym i twórczym przeżywaniu kapłaństwa” to temat rekolekcji dla księży w Loretto, które odbędą się w dwóch terminach: 12-15 października i 3-6 listopada.
więcej »
Motocykliści do Pratulina
Diecezjalne Duszpasterstwo Motocyklistów zaprasza motocyklistów na Pielgrzymkę Motocyklową Mężczyzn do Pratulina. Odbędzie się ona 4 października.
więcej »
Nie ma czasu na nudę
Mamy kolejny przewodnik zachęcający do odkrywania piękna miejsca, w którym żyjemy. Poręczna książeczka „Z Drozdem i Zbirkiem przez Łuków i okolice” jeszcze pachnie świeżością, a już zdobyła serca czytelników.
więcej »
Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR