20 lutego 2020 r. Imieniny obchodzą: Leon, Ludmiła, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 7
13-19 lutego 2020r.

menu

NEWS

Eucharystia daje życie - to nasz formacyjny cykl będący odpowiedzią na nowy trzyletni program duszpasterski w Polsce. Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Pamięć i nominacja

5 lutego 2020 r.

Tradycja trwa dalej


fot. Arch. Par.

25 stycznia w parafii św. o. Pio w Rakowiskach uczczono powstańców styczniowych. W organizację uroczystości włączył się bialski batalion PDS im. ks. Stanisława Brzóski.

W tym roku minęło 157 lat od tamtego pamiętnego zrywu. W intencji uczestników walk celebrowano Mszę św. Eucharystii przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Wojciech Majewski, proboszcz parafii. - Dziś gromadzimy się na liturgii, aby dziękować Panu Bogu i jednocześnie modlić się za naszych powstańców. Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 r. Było najdłuższym z polskich powstań narodowych. Trwało do jesieni 1864 r. czyli około 15 miesięcy. Polscy powstańcy dysponowali 6 tys. ludzi. Z taką siłą uderzono na 33 rosyjskie garnizony. Część udało się rozbić, jednak Rosjanie mieli ogromną przewagę i nie udało się zdobyć większych miejscowości. W czasie 15 miesięcy powstania odbyło się ok. 1,2 tys. potyczek. (…) Pojedyncze polskie zwycięstwa, choć ważne z punktu widzenia moralnego, nie miały jednak znaczenia strategicznego. Polacy na większości terenów byli gromieni przez armię rosyjską. Po polskiej stronie zginęło ok. 30 tys. walczących, ok. 40 tys. wywieziono na Syberię, konfiskując ich majątki - przypominał kapłan.

Chcieli być wolni

Ks. W. Majewski wspominał też o innych karach za powstanie, m.in. o zamknięciu dostępu do szkół i rusyfikacji.

- Powstanie obudziło w chłopach świadomość narodową. Na Podlasiu trwało ono najdłużej, tu walczono najwytrwalej. Do najlepszych w skali całego powstania należał niewątpliwie dowódca Kryński, a do najbardziej energicznych i dynamicznych ks. gen. Stanisław Brzóska. Ten trud i śmierć, poniesione dla naszej ojczyzny, mają wielkie znaczenie. Niestety, dziś coraz mniej ludzi chce być patriotami, coraz mniej osób obchodzi polska historia i to, co wydarzyło się na przestrzeni wieków. Współcześni Polacy chcą żyć spokojnie, chcą, by było im dobrze. Powstańcom styczniowym nie zależało na tym, by im było dobrze, oni przede wszystkim chcieli żyć jako ludzie wolni - zaznaczył proboszcz parafii w Rakowiskach.

 

Wyróżnienia za zasługi

Po Mszy św. płk Stanisław Sułkowski, dowódca batalionu PDS im. ks. S. Brzóski, odczytał rozkaz Komendy Naczelnej Polskiej Drużyny Strzeleckiej w Warszawie, informujący o awansowaniu ks. podchorążego W. Majewskiego do stopnia wojskowego kapitana drużyn strzeleckich, mianowaniu na kapelana bialskiego batalionu i odznaczeniu go medalem „Zasłużonego Strzelca RP”. W rozkazie zaznaczono, że kapłan pochodzi z patriotycznej rodziny żołnierzy niezłomnych, walczących z dwoma okupantami o polskość naszych ziem. Wyróżnienia przyznano mu za „zasługi dla Ojczyzny w podtrzymywaniu tradycji patriotycznych regionu bialskopodlaskiego, utrwalanie tradycji wojskowej Armii Krajowej i Żołnierzy Wyklętych oraz strzelców Pierwszej Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego z okazji stulecia odrodzenia Państwa Polskiego”.

Po Eucharystii wszyscy uczestnicy udali się do Worońca, do mogiły płk. Aleksandra Szaniawskiego, naczelnika wojskowego powiatu bialskiego w powstaniu styczniowym. Tam złożono kwiaty i zapalono znicze. Ostatnim punktem był koncert pieśni patriotycznej.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kolejna rocznica


Siedleckie uroczystości upamiętniające 77 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbyły się w niedzielę 2 lutego. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Szpacze Trele-Morele


1 lutego po raz czwarty odbył się przegląd piosenki kabaretowo-biesiadnej. Impreza stała się już lokalną tradycją, co potwierdza wysoka frekwencja i udział zespołów z odległych krańców regionu Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny.

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Jarmark na Kazimierza
5 marca na placu przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się Jarmark na Kazimierza - coroczna impreza plenerowa.
więcej »
Zapraszamy na film
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej organizują pokaz filmu „Pójdź za mną. Testament Jana Pawła II” oraz spotkanie z reżyser filmu - Wandą Różycką-Zborowską.
więcej »
Święto Kobiet
8 marca mieszkańcy miasta będą celebrować to szczególne święto. O 16.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się IX Gminny Dzień Kobiet.
więcej »
Pamięci wyklętych
W niedzielę 1 marca ulicami miasta przejdzie II Siedlecki Marsz Żołnierzy Wyklętych. Spotkanie rozpocznie Msza św. w kościele pw. św. Stanisława o 10.15. Start marszu zaplanowany jest na 11.30.
więcej »
 

POLECAMY


Nie lękajcie się przebaczać
To książka o Bożym miłosierdziu i spowiedniczej posłudze kapucyna, br. Luisa Dri OFMCap, z której wielokrotnie korzystał papież Franciszek.
więcej »
Pismo Święte bronią
Współczesny człowiek odpowiedzi na duchowe problemy często poszukuje w ezoteryce, wróżbach czy duchowości Wschodu. Taka postawa otwiera demonowi drogę do działania.
więcej »
 

SONDA

 

Czy miłości można się nauczyć?

trzeba się uczyć - to zadanie na całe życie

są ludzie niezdolni do okazywania uczuć

najważniejsza jest odpowiedzialność

miłość to nie emocje, ale decyzja i wierność postanowieniom

miłość to najbardziej zakłamane słowo w dzisiejszym świecieLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR