20 lutego 2020 r. Imieniny obchodzą: Leon, Ludmiła, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 7
13-19 lutego 2020r.

menu

NEWS

Eucharystia daje życie - to nasz formacyjny cykl będący odpowiedzią na nowy trzyletni program duszpasterski w Polsce. Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Wulkan będzie miał swoje tablice

5 lutego 2020 r.

Wulkan będzie miał swoje tablice


fot. ARCH.

Projekt upamiętnienia urodzonego w Gołąbkach w 1740 r. ks. kan. Franciszka Salezego Jezierskiego nabiera realnych kształtów.

To jeden z najbardziej cenionych pisarzy i publicystów polskiego oświecenia. Ze względu na ostre pióro nazywano go Wulkanem gromów Kuźnicy Kołłątajowskiej. Historycy twierdzą, że był człowiekiem wielu talentów i pasji. Bogusław Leśnodorski w publikacji „Polscy jakobini” o Jezierskim napisał: „Nie wydaje się zresztą, ażeby wszystko, co może go dotyczyć, zostało już ustalone i powiedziane o tym niezwykłym człowieku i pisarzu i o jego pracach”. Nic więc dziwnego, że pojawiła się inicjatywa, której celem jest ocalenie od zapomnienia postaci ks. F.S. Jezierskiego.

Łukowski akcent oświecenia

- Pomysłem upamiętnienia kan. Jezierskiego próbowałem zainteresować lokalne władze od zeszłego roku. Kierowałem w tej sprawie pisma do miasta, gminy i powiatu, w których starałem się uzasadnić, że to dobry pomysł i wartościowa dla promowania historii ziemi łukowskiej inicjatywa - mówi pochodzący z Łukowa Paweł Jezierski, twórca strony internetowej www.kanonik-jezierski.pl, gdzie także podejmował działania edukacyjne przybliżające postać ks. Jezierskiego. - Również na dedykowanym Wulkanowi gromów Kuźnicy profilu w mediach społecznościowych publikowałem różne ciekawostki o tej postaci. Artykuły o kanoniku pojawiły się w ogólnopolskich mediach. Natomiast na warszawskim Solcu dzięki inicjatywie dr. Krzysztofa Czubaszka odsłonięto tablicę upamiętniającą działaczy Kuźnicy Kołłątajowskiej, wśród których znalazł się, oczywiście, i Franciszek Salezy - wylicza P. Jezierski, dodając, iż zbieżność nazwisk jego i kanonika jest przypadkowa. - Nie mamy bezpośrednich powiązań rodzinnych, ponieważ w ziemi łukowskiej istniało kilka linii Jezierskich, a o ich koligacjach trudno rozważać z braku odpowiednich źródeł. Takie „liczne rozrodzenie” było zresztą dość powszechne u innych rodów zamieszkujących te okolice. Wiem za to, że moi pradziadowie mieszkali w Jeziorach-Gołąbkach w tym samym czasie, co rodzina Franciszka Salezego, a więc można powiedzieć, że chodzili tymi samymi ścieżkami. Aczkolwiek jest to kwestia drugorzędna, ponieważ postać ta jest tak ciekawa, że zapewne i tak podjąłbym się inicjatywy stworzenia strony internetowej poświęconej Franciszkowi - tłumaczy.

P. Jezierskiemu udało się również nawiązać kontakty z przedstawicielami świata nauki, historykami literatury i badaczami okresu oświecania, którzy jednogłośnie określali F.S. Jezierskiego jako wybitnego przedstawiciela swojej epoki. Każdemu z nich jego twórczość była doskonale znana i często wykorzystywana podczas zajęć ze studentami lub w pracach naukowych.

 

Trwają prace i przygotowania

Jak podkreśla P. Jezierski, pierwszą osobą, która pozytywnie odpowiedziała na pomysł upamiętnienia kan. Jezierskiego był wójt gminy Łuków Mariusz Osiak. - Już w zeszłym roku poinformował mnie, że jest wstępny plan na tablicę pamiątkową w rodzinnej wsi F.S. Jezierskiego, a więc w Gołąbkach pod Łukowem. Uroczystość byłaby połączona z prelekcją zorganizowaną przez miejscowe Muzeum Regionalne. Wiem, że trwają już związane z tym prace, za co bardzo dziękuję - mówi, dodając, iż w styczniu tego roku podobną inicjatywę podjął radny miejski Arkadiusz Pogonowski, który złożył projekt uchwały poddający pod rozwagę upamiętnienie kan. Jezierskiego w Łukowie poprzez tablicę pamiątkową na kościele pw. Przemienienia Pańskiego. - Temat nie był jeszcze omawiany przez radnych, jednak liczę, że w świetle pozytywnych opinii o życiu i twórczości Jezierskiego, także wyrażą wolę jego upamiętnienia - ma nadzieję P. Jezierski.

 

To powinność

- To, czy rada miasta zechce upamiętnić postać ks. kan. Jezierskiego, jeszcze się okaże - przyznaje radny miejski A. Pogonowski. - Na razie rozpocząłem od napisania stosownego projektu uchwały. Odbyłem również rozmowy z burmistrzem miasta oraz przewodniczącym rady. Ich nastawienie jest pozytywne, więc myślę, że prędzej czy później stanowisko w sprawie upamiętnienia zasłużonego ks. Jezierskiego zostanie poddane głosowaniu na jednej z najbliższych sesji rady miasta - wyjaśnia.

Zdaniem A. Pogonowskiego postać ks. kan. Jezierskiego nie jest szerzej znana nawet w jego rodzinnych stronach. - Niewiele osób słyszało o zasługach księdza i jego wybitnych dziełach literackich. Poza tym zanim ks. Jezierski został kapłanem, wiele czasu spędzał w Łukowie i pobierał nauki w jednym z najlepszych kolegium pijarskich w Polsce. Z inicjatywą upamiętnienia kanonika wystąpił P. Jezierski, który wystosował odpowiednie pisma i przesłał informacje do wszystkich radnych i władz miasta. Jako nauczyciel historii uważałem, że podjęcie tematu jest moją powinnością - podkreśla.

 

W maju lub październiku

Według A. Pogonowskiego najlepszym miejscem do upamiętnienia Wulkana gromów Kuźnicy Kołłątajowskiej jest jedna ze ścian łukowskiej kolegiaty. - Jeśli wszystko pójdzie w tym kierunku, będą potrzebne uzgodnienia z diecezjalnym i wojewódzkim konserwatorem zabytków. Rozmawiałem z proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego ks. Jerzym Cąkałą. Poinformowałem o takim zamyśle upamiętnienia oraz poprosiłem o wsparcie - mówi radny, dodając, iż w tym roku przypada okrągła rocznica urodzin F.S. Jezierskiego, dlatego dobrym momentem na zorganizowanie uroczystości są okolice rocznice uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz Dzień Edukacji Narodowej. - Choć momentu uchwalenia konstytucji ksiądz nie dożył, włożył mnóstwo pracy podczas obrad Sejmu Wielkiego. Słynne były wówczas pisma i mowy kapłana. Druga data związana jest z tym, że przez pewien okres ks. Jezierski pracował w Komisji Edukacji Narodowej i można go uznać za współtwórcę reform szkolnictwa z tamtego okresu. Kolejna data, kiedy można byłoby upamiętnić postać kanonika, to 14 lutego 2021 r. To odległy termin, ale wówczas przypadać będzie 230 rocznica śmierci ks. Franciszka Salezego - wyjaśnia A. Pogonowski.

 

Wydarzenia wręcz historyczne

P. Jezierski podkreśla, że inicjatywy upamiętnienia Wulkana gromów Kuźnicy Kołłątajowskiej to wydarzenia wręcz historyczne, ponieważ po ponad 200 latach od śmierci kan. Jezierski ma szansę na pierwszą pamiątkę w swojej rodzinnej ziemi, pośród ścieżek i ulic, którymi sam chodził w młodości. - Myślę, że nie będzie przesadą, jeśli powiem, że F.S. Jezierski to najsłynniejsza postać urodzona w Gołąbkach i jedna z bardziej zasłużonych ziemi łukowskiej. Dlatego też zarówno Gołąbki, jak i Łuków są odpowiednim miejscem na kultywowanie pamięci o nim. W obu przypadkach trzymam kciuki za te inicjatywy. Franciszek Salezy jest postacią nieco zapomnianą w lokalnej świadomości, dlatego liczę, że tablice pamiątkowe pobudzą społeczność do dalszego poznawania tej niezwykłej postaci, tak zasłużonej dla historii kraju - zauważa P. Jezierski.

 

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kolejna rocznica


Siedleckie uroczystości upamiętniające 77 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbyły się w niedzielę 2 lutego. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Szpacze Trele-Morele


1 lutego po raz czwarty odbył się przegląd piosenki kabaretowo-biesiadnej. Impreza stała się już lokalną tradycją, co potwierdza wysoka frekwencja i udział zespołów z odległych krańców regionu Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny.

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Jarmark na Kazimierza
5 marca na placu przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się Jarmark na Kazimierza - coroczna impreza plenerowa.
więcej »
Zapraszamy na film
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej organizują pokaz filmu „Pójdź za mną. Testament Jana Pawła II” oraz spotkanie z reżyser filmu - Wandą Różycką-Zborowską.
więcej »
Święto Kobiet
8 marca mieszkańcy miasta będą celebrować to szczególne święto. O 16.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się IX Gminny Dzień Kobiet.
więcej »
Pamięci wyklętych
W niedzielę 1 marca ulicami miasta przejdzie II Siedlecki Marsz Żołnierzy Wyklętych. Spotkanie rozpocznie Msza św. w kościele pw. św. Stanisława o 10.15. Start marszu zaplanowany jest na 11.30.
więcej »
 

POLECAMY


Nie lękajcie się przebaczać
To książka o Bożym miłosierdziu i spowiedniczej posłudze kapucyna, br. Luisa Dri OFMCap, z której wielokrotnie korzystał papież Franciszek.
więcej »
Pismo Święte bronią
Współczesny człowiek odpowiedzi na duchowe problemy często poszukuje w ezoteryce, wróżbach czy duchowości Wschodu. Taka postawa otwiera demonowi drogę do działania.
więcej »
 

SONDA

 

Czy miłości można się nauczyć?

trzeba się uczyć - to zadanie na całe życie

są ludzie niezdolni do okazywania uczuć

najważniejsza jest odpowiedzialność

miłość to nie emocje, ale decyzja i wierność postanowieniom

miłość to najbardziej zakłamane słowo w dzisiejszym świecieLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR