27 września 2020 r. Imieniny obchodzą: Damian, Wincenty, Kosma

Pogoda: Siedlce

Numer 39
24-30 września 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu m.in. wiele konkursów, w których do wygrania są ciekawe książki. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Wystawa

5 lutego 2020 r.

Mądrości i gadki z kuchennej makatki


fot. MD

Wyszywane, dziergane czy malowane - kiedyś były ozdobą ścian domów. Teraz makatki można zobaczyć w siedleckim Muzeum Regionalnym, gdzie prezentowany jest zbiór Elżbiety i Piotra Branekovych.

Kicz czy sztuka? Ciśnie się pytanie i… nie ma wątpliwości, że to warta obejrzenia sztuka codzienna, którą coraz trudniej odgrzebać nam w pamięci, a która w życiu naszych mam, babć i prababek zajmowała poczesne miejsce i to nie tylko na kuchennych ścianach. Wystawę „Makatka europejska - vademecum zasad moralnych” można oglądać w siedleckim MR do 13 kwietnia.

Ocalić od zapomnienia

- Ta ekspozycja jest wyjątkowa, ponieważ takiej tematyki jeszcze nie prezentowaliśmy. Przypomina nam, że wiele zjawisk kulturowych zanika na naszych oczach. Podobnie jest z makatkami - podkreślił p.o. dyrektor Muzeum Regionalnego Sławomir Kordaczuk, witając gości na wernisażu, który odbył się 31 stycznia. - Wystawa przypomina, że warto zachowywać wszelkie ślady kulturowe i z takim apelem się zwracam: jeśli takie makatki znajdziecie w swoich czy sąsiadów domach, bardzo proszę je uratować dla przyszłych pokoleń. Jeżeli stwierdzicie państwo, że nie macie możliwości, by je przechować, my je przyjmiemy i potem będziemy organizować wystawy - dodał.

Następnie o wystawie opowiedziała jej właścicielka E. Branekova. - Nie jestem makatkologiem z zawodu, ale etnografem. Specjalizują się w strojach ludowych i kulturze bałkańskiej. Makatki to w moim życiu… przypadek. Kiedy ktoś pyta mnie, skąd je mam, a posiadam ich ok. 500, odpowiadam, że nie wiem. Nigdy ich nie zbierałam. Uczciwie mówiąc, odkryłam, że w moim domu jest ich tak wiele, gdy zmieniałam mieszkanie. Po prostu powyjmowałam je z różnych zakamarków. Stwierdziłam wówczas, że może warto pokazać moje zbiory. Potem jeszcze znajomi zaczęli mi oddawać różne makatki, przywożąc je z wyjazdów - przyznała.

Z Niemiec i Holandii

Makatki zawieszano najczęściej w pomieszczeniach kuchennych, zwykle w ich centralnych miejscach, by były dobrze widoczne po wejściu do pomieszczenia. Najczęściej lokowano je nad stołem, obok kuchni, przy szafkach lub półkach na naczynia. - Przywędrowały do wielu państw europejskich z Niemiec i Holandii, gdzie używano ich już w XIX w. Na przełomie XIX i XX stulecia zadomowiły się i w innych państwach Europy, takich jak Anglia, Austria, zachodnia Białoruś, Bułgaria, Czechy, Estonia, Francja - w tym kraju jedynie w Alzacji i Lotaryngii, Litwa, Łotwa, Macedonia, Polska, Rosja, Serbia, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Węgry. Pojawiły się najpierw w domach mieszczańskich, potem robotniczych, a na koniec także i w wiejskich - przybliżyła historię makatek E. Branekova, dodając, iż największy rozkwit tej mody przypadł na okres od lat 20 XX do 50 tego stulecia. Na ogromną popularność makatek wpływ miały dwa czynniki: nie były zbyt kosztowne, za to stosunkowo łatwe w wykonaniu. - Początkowo haftowane były niebieską nitką. Potem przyszła moda na haft wielokolorowy. Następnie kobiety ułatwiły sobie życie, kupując makatki drukowane - dodała.

Vademecum dobrych rad

Wizerunek zamieszczany na makatkach to tematyczny motyw składający się ze schematycznego i syntetycznego obrazka, często, ale nie zawsze, uzupełnionego korespondującym z nim napisem. - Początkowo makatki miały być tylko ozdobą. Dopiero w późniejszych czasach zaczęły również pełnić funkcję użytkową. Najczęściej przedstawiały sceny z życia codziennego. Natomiast sentencje były materialnym odzwierciedleniem powszechnie znanej i popularnej nie tylko w Niemczech dewizy tzw. trzech „K”: Kinder, Küche, Kirche, czyli: dzieci, kuchnia, kościół. Credo to określało tradycyjną rolę kobiety w XIX w. społeczeństwie i rodzinie - wyjaśniła właścicielka kolekcji, dodając, iż makatki stanowiły vademecum dobrych rad i zasad. Pełniły rolę obrazkowego leksykonu, który kreował wartości uważane za najważniejsze w życiu człowieka. Jego ideą było wskazanie wzorców do naśladowania dotyczących zarówno codziennego postępowania, jak i współżycia w rodzinie. - Najczęściej zawierały napisy mające charakter moralizatorski, np. „Dobra żona tym się chlubi, że gotuje co mąż lubi” lub też „Woda mydło najlepsze bielidło”. Niekiedy były to sentencje, które w sposób pośredni świadczyły o ich pochodzeniu np. „Dobrego apetytu”, czyli dokładnie „Gutten Apetit” z języka niemieckiego. Na innych znajdziemy odniesienia do Boga i religii, np. „Boże, błogosław nasz dom” - opowiadała E. Branekova.

Zbiory prezentowane w Muzeum Regionalnym pochodzą z: Bułgarii, Węgier, Słowacji, Austrii, Holandii, Niemiec, Czech, Szwecji i , oczywiście, Polski.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spotkanie środowisk twórczych


22 września Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach był miejscem inauguracji działalności Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Siedleckiej. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji twórców kultury sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy w kościele w Kotuniu. Program spotkania w DPT obejmował m.in. prelekcje i koncert. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Na chwałę Pana Boga


Od 18 do 20 września trwało w Siedlcach muzyczne święto - Hosanna Festival. Przez trzy dni na chwałę Boga śpiewali zarówno profesjonalni muzycy, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z muzyką chrześcijańską. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs wiedzy biblijnej
1 września ruszyła rejestracja uczniów do 24 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego terminarz (z powodu pandemii) został zmieniony z wiosennego na jesienny.
więcej »
X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej zaprasza do udziału w jubileuszowej - X Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się jak zawsze w pierwszą niedzielę października w sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy.
więcej »
 

POLECAMY


Prosta modlitwa
Modlitwa nie jest zaklęciem spełniającym prośby. Jest za to wyjątkowym i autentycznym obcowaniem z Bogiem, które wymaga zaufania i bliskości.
więcej »
Zniszczyć świętego
23 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. o. Pio. Jego droga do świętości nie była łatwa.
więcej »
Rekolekcje dla kapłanów
„Trudności w radosnym i twórczym przeżywaniu kapłaństwa” to temat rekolekcji dla księży w Loretto, które odbędą się w dwóch terminach: 12-15 października i 3-6 listopada.
więcej »
Motocykliści do Pratulina
Diecezjalne Duszpasterstwo Motocyklistów zaprasza motocyklistów na Pielgrzymkę Motocyklową Mężczyzn do Pratulina. Odbędzie się ona 4 października.
więcej »
Nie ma czasu na nudę
Mamy kolejny przewodnik zachęcający do odkrywania piękna miejsca, w którym żyjemy. Poręczna książeczka „Z Drozdem i Zbirkiem przez Łuków i okolice” jeszcze pachnie świeżością, a już zdobyła serca czytelników.
więcej »
Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR