20 lutego 2020 r. Imieniny obchodzą: Leon, Ludmiła, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 7
13-19 lutego 2020r.

menu

NEWS

Eucharystia daje życie - to nasz formacyjny cykl będący odpowiedzią na nowy trzyletni program duszpasterski w Polsce. Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Oferta dla osób 60+

15 stycznia 2020 r.

Jesień życia nie musi być smutna


fot. PIXABAY.COM

Na terenie Włodawy i sąsiadujących gmin są miejsca sprzyjające spotkaniom osób starszych - kluby seniora, świetlice wiejskie, działa Uniwersytet Trzeciego Wieku. Stowarzyszenia uruchamiają programy aktywizujące tych, którzy są w jesieni swojego życia.

Seniorzy są wzorami mądrości, przewodnikami, nauczycielami, którzy posiadają ogromne pokłady miłości, czułości i zrozumienia. Babcie i dziadkowie są często dla młodych ludzi najlepszymi przyjaciółmi. Dlatego cieszy fakt, że osoby starsze nie pozostają samotne i aktywnie włączają się w życie lokalnych społeczności. We Włodawie prężnie działa oddział rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Jego członkowie, obok gamy ulg i zniżek oferowanej przez PZERiI, mają możliwość wyjazdów na wczasy, wycieczki, uczestniczenia w kursach i warsztatach. Związek, zrzeszający ponad 300 osób z terenu powiatu, jest organizatorem nie tylko okolicznościowych spotkań, ale także wydarzeń, które na trwałe wpisały się w kalendarz imprez kulturalnych miasta. Choćby „Seniorska Jesienna Ballada” to zaproszenie nie tylko dla lokalnych zespołów z domów kultury, gminnych ośrodków kultury, bibliotek, ale i tych z całego kraju.

Przy PZERiI działają cztery koła w miejscowościach: Hanna, Wola Uhruska, Dubeczno i Osowa. Od 16 lat przy związku funkcjonuje Włodawski Uniwersytet Trzeciego Wieku, który w swojej ofercie ma wiele interesujących wykładów i zajęć. Są one okazją do aktywnego spędzania czasu i zawierania nowych znajomości. Dbając o aktywizację intelektualną, psychiczną i fizyczną słuchaczy, rektor uniwersytetu Łucja Pamulska zaprosiła takich wykładowców, jak: Włodzimierz Czeżyk z Nadleśnictwa Włodawa, regionalista Mieczysław Tokarski, historycy: dr Krzysztof Skwirowski i Mariusz Czuj. Z prelekcjami występują pracownicy ZUS, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, urzędu miasta czy biblioteki. W trosce o promocję zdrowego trybu życia zadbano o udział lekarza geriatry, a zajęcia z zakresu bezpieczeństwa prowadzi przedstawiciel komendy powiatowej policji.

- Uniwersytet to także kultywowanie tradycji regionu, wycieczki krajoznawcze i zagraniczne - wyjaśnia Ł. Pamulska. - W tym roku akademickim, w maju zaplanowaliśmy trzydniową wycieczkę do Wilna, a już 31 stycznia jedziemy do lubelskiego teatru - dodaje. Na zajęcia zapisanych jest 40 osób, ale dochodzą kolejne. - Nadal można się wpisywać - zachęca rektor UTW. Wykłady odbywają się w czwartki o 15.00 w urzędzie miasta lub Miejskiej Bibliotece Publicznej. Szczegółowe informacje dotyczące UTW można uzyskać w biurze Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, które mieści się przy ul. J. Piłsudskiego 41.

Na terenie miasta działa też klub seniora. - Głównym celem projektu jest zapobieganie osamotnieniu i marginalizacji osób starszych, a także ich aktywizacja - wyjaśnia Magdalena Gryglicka z włodawskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża. - Osoby w wieku 60+ mogą uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach i kursach. Organizowane są wyjazdy i wycieczki krajoznawczo-edukacyjne. Seniorzy mogą również skorzystać z porad prawnika i psychologa oraz wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny.

Informacji dotyczących funkcjonowania klubu seniora, mieszczącego się przy ul. 11 Listopada 6, udziela włodawski oddział PCK pod nr tel. 82-572-15-75.

 

Lubią muzykę i wyjazdy

Misją utworzonego w listopadzie 2016 r. w Dańcach stowarzyszenia „Seniorzy Hanna” jest dążenie do zmiany negatywnych postaw wobec własnej i cudzej starości oraz niepełnosprawności. Organizacja realizuje swoje cele, upowszechniając turystykę, stawiając na profilaktykę, promocję zdrowia, rozwijanie inicjatyw społecznych na rzecz ludzi starszych. - Cieszymy się, że wśród naszych członków są osoby znane w regionie ze swoich umiejętności, m.in. śpiewaczka ludowa Halina Weremczuk, uczestniczka lokalnych i regionalnych imprez folklorystycznych, konkursów i festiwali ogólnopolskich i międzynarodowych, laureatka festiwalu w Kazimierzu Dolnym. Wśród nas jest też poetka ludowa, hafciarka, koronkarka i zarazem mistrzyni kuchni regionalnej - Maria Sarnacka czy mistrzyni tkactwa Stanisława Kowalewska - mówi Maria Kołtun, prezes stowarzyszenia. - Mamy od kogo czerpać i jesteśmy z tego dumni. Na nasze spotkania zapraszamy nie tylko osoby zrzeszone, ale wszystkich zainteresowanych.

M. Kołtun podkreśla, że członkowie stowarzyszenia - a jest ich ponad 30 - bardzo lubią muzykę, śpiew i taniec, a poza tym są to osoby - mimo że często powyżej 80 roku życia - aktywne. Dlatego chętnie angażują się w uroczystości gminne, jak i prowadzenie warsztatów z ozdób choinkowych czy przygotowywania palm wielkanocnych. - Bardzo lubimy wyjazdy. Organizowaliśmy wycieczki do miejscowości znanych w regionie, np. Białowieży, Kodnia, Włodawy, Studzianki. Teraz chcielibyśmy pojechać do muzeum w Lublinie - dodaje prezes. I zachęca osoby zainteresowane comiesięcznymi spotkaniami do kontaktu pod nr tel. 500-243-195.

 

Okolicznościowe spotkania

W Domu Kultury w Dubecznie trzeci rok funkcjonuje klub seniora. Klub korzysta z dotacji w kwocie 3 tys. zł, którą to osoby po 60 roku życia rozdysponowują według własnego uznania. Seniorzy byli uczestnikami kursu udzielania pierwszej pomocy, wyjeżdżali do kin do Włodawy i Chełma oraz do teatru do Lublina, a także byli uczestnikami wycieczki po Lubelszczyźnie. Nie zabrakło spacerów, ognisk, wypraw rowerowych, a nawet traktorowych. Seniorzy mogli także skorzystać z bezpłatnego badania słuchu. Kilka razy w roku organizowane są spotkania okolicznościowe, otwarte dla wszystkich, szczególnie tych osób, które z powodów rodzinnych czy zdrowotnych nie uczestniczą w zajęciach klubu. Spotkania klubu seniora odbywają się we wtorki o 17.00 w Domu Kultury.

W mniejszych miejscowościach część swojego czasu seniorzy spędzają w świetlicach wiejskich, są członkami kół gospodyń wiejskich, zespołów ludowych i stowarzyszeń, angażują się przy parafiach. Ci, którzy pozostają w domach, służą radą i doświadczeniem młodszemu pokoleniu. Są skarbem, z którego warto korzystać.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kolejna rocznica


Siedleckie uroczystości upamiętniające 77 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbyły się w niedzielę 2 lutego. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Szpacze Trele-Morele


1 lutego po raz czwarty odbył się przegląd piosenki kabaretowo-biesiadnej. Impreza stała się już lokalną tradycją, co potwierdza wysoka frekwencja i udział zespołów z odległych krańców regionu Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny.

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Jarmark na Kazimierza
5 marca na placu przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się Jarmark na Kazimierza - coroczna impreza plenerowa.
więcej »
Zapraszamy na film
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej organizują pokaz filmu „Pójdź za mną. Testament Jana Pawła II” oraz spotkanie z reżyser filmu - Wandą Różycką-Zborowską.
więcej »
Święto Kobiet
8 marca mieszkańcy miasta będą celebrować to szczególne święto. O 16.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się IX Gminny Dzień Kobiet.
więcej »
Pamięci wyklętych
W niedzielę 1 marca ulicami miasta przejdzie II Siedlecki Marsz Żołnierzy Wyklętych. Spotkanie rozpocznie Msza św. w kościele pw. św. Stanisława o 10.15. Start marszu zaplanowany jest na 11.30.
więcej »
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca w sali konferencyjnej urzędu gminy w Terespolu odbędą się Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
więcej »
 

POLECAMY


Nie lękajcie się przebaczać
To książka o Bożym miłosierdziu i spowiedniczej posłudze kapucyna, br. Luisa Dri OFMCap, z której wielokrotnie korzystał papież Franciszek.
więcej »
Pismo Święte bronią
Współczesny człowiek odpowiedzi na duchowe problemy często poszukuje w ezoteryce, wróżbach czy duchowości Wschodu. Taka postawa otwiera demonowi drogę do działania.
więcej »
 

SONDA

 

Czy miłości można się nauczyć?

trzeba się uczyć - to zadanie na całe życie

są ludzie niezdolni do okazywania uczuć

najważniejsza jest odpowiedzialność

miłość to nie emocje, ale decyzja i wierność postanowieniom

miłość to najbardziej zakłamane słowo w dzisiejszym świecieLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR