20 września 2020 r. Imieniny obchodzą: Renata, Filipina, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 38
17-23 września 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu m.in. wiele konkursów, w których do wygrania są ciekawe książki. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Oferta dla osób 60+

15 stycznia 2020 r.

Jesień życia nie musi być smutna


fot. PIXABAY.COM

Na terenie Włodawy i sąsiadujących gmin są miejsca sprzyjające spotkaniom osób starszych - kluby seniora, świetlice wiejskie, działa Uniwersytet Trzeciego Wieku. Stowarzyszenia uruchamiają programy aktywizujące tych, którzy są w jesieni swojego życia.

Seniorzy są wzorami mądrości, przewodnikami, nauczycielami, którzy posiadają ogromne pokłady miłości, czułości i zrozumienia. Babcie i dziadkowie są często dla młodych ludzi najlepszymi przyjaciółmi. Dlatego cieszy fakt, że osoby starsze nie pozostają samotne i aktywnie włączają się w życie lokalnych społeczności. We Włodawie prężnie działa oddział rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Jego członkowie, obok gamy ulg i zniżek oferowanej przez PZERiI, mają możliwość wyjazdów na wczasy, wycieczki, uczestniczenia w kursach i warsztatach. Związek, zrzeszający ponad 300 osób z terenu powiatu, jest organizatorem nie tylko okolicznościowych spotkań, ale także wydarzeń, które na trwałe wpisały się w kalendarz imprez kulturalnych miasta. Choćby „Seniorska Jesienna Ballada” to zaproszenie nie tylko dla lokalnych zespołów z domów kultury, gminnych ośrodków kultury, bibliotek, ale i tych z całego kraju.

Przy PZERiI działają cztery koła w miejscowościach: Hanna, Wola Uhruska, Dubeczno i Osowa. Od 16 lat przy związku funkcjonuje Włodawski Uniwersytet Trzeciego Wieku, który w swojej ofercie ma wiele interesujących wykładów i zajęć. Są one okazją do aktywnego spędzania czasu i zawierania nowych znajomości. Dbając o aktywizację intelektualną, psychiczną i fizyczną słuchaczy, rektor uniwersytetu Łucja Pamulska zaprosiła takich wykładowców, jak: Włodzimierz Czeżyk z Nadleśnictwa Włodawa, regionalista Mieczysław Tokarski, historycy: dr Krzysztof Skwirowski i Mariusz Czuj. Z prelekcjami występują pracownicy ZUS, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, urzędu miasta czy biblioteki. W trosce o promocję zdrowego trybu życia zadbano o udział lekarza geriatry, a zajęcia z zakresu bezpieczeństwa prowadzi przedstawiciel komendy powiatowej policji.

- Uniwersytet to także kultywowanie tradycji regionu, wycieczki krajoznawcze i zagraniczne - wyjaśnia Ł. Pamulska. - W tym roku akademickim, w maju zaplanowaliśmy trzydniową wycieczkę do Wilna, a już 31 stycznia jedziemy do lubelskiego teatru - dodaje. Na zajęcia zapisanych jest 40 osób, ale dochodzą kolejne. - Nadal można się wpisywać - zachęca rektor UTW. Wykłady odbywają się w czwartki o 15.00 w urzędzie miasta lub Miejskiej Bibliotece Publicznej. Szczegółowe informacje dotyczące UTW można uzyskać w biurze Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, które mieści się przy ul. J. Piłsudskiego 41.

Na terenie miasta działa też klub seniora. - Głównym celem projektu jest zapobieganie osamotnieniu i marginalizacji osób starszych, a także ich aktywizacja - wyjaśnia Magdalena Gryglicka z włodawskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża. - Osoby w wieku 60+ mogą uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach i kursach. Organizowane są wyjazdy i wycieczki krajoznawczo-edukacyjne. Seniorzy mogą również skorzystać z porad prawnika i psychologa oraz wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny.

Informacji dotyczących funkcjonowania klubu seniora, mieszczącego się przy ul. 11 Listopada 6, udziela włodawski oddział PCK pod nr tel. 82-572-15-75.

 

Lubią muzykę i wyjazdy

Misją utworzonego w listopadzie 2016 r. w Dańcach stowarzyszenia „Seniorzy Hanna” jest dążenie do zmiany negatywnych postaw wobec własnej i cudzej starości oraz niepełnosprawności. Organizacja realizuje swoje cele, upowszechniając turystykę, stawiając na profilaktykę, promocję zdrowia, rozwijanie inicjatyw społecznych na rzecz ludzi starszych. - Cieszymy się, że wśród naszych członków są osoby znane w regionie ze swoich umiejętności, m.in. śpiewaczka ludowa Halina Weremczuk, uczestniczka lokalnych i regionalnych imprez folklorystycznych, konkursów i festiwali ogólnopolskich i międzynarodowych, laureatka festiwalu w Kazimierzu Dolnym. Wśród nas jest też poetka ludowa, hafciarka, koronkarka i zarazem mistrzyni kuchni regionalnej - Maria Sarnacka czy mistrzyni tkactwa Stanisława Kowalewska - mówi Maria Kołtun, prezes stowarzyszenia. - Mamy od kogo czerpać i jesteśmy z tego dumni. Na nasze spotkania zapraszamy nie tylko osoby zrzeszone, ale wszystkich zainteresowanych.

M. Kołtun podkreśla, że członkowie stowarzyszenia - a jest ich ponad 30 - bardzo lubią muzykę, śpiew i taniec, a poza tym są to osoby - mimo że często powyżej 80 roku życia - aktywne. Dlatego chętnie angażują się w uroczystości gminne, jak i prowadzenie warsztatów z ozdób choinkowych czy przygotowywania palm wielkanocnych. - Bardzo lubimy wyjazdy. Organizowaliśmy wycieczki do miejscowości znanych w regionie, np. Białowieży, Kodnia, Włodawy, Studzianki. Teraz chcielibyśmy pojechać do muzeum w Lublinie - dodaje prezes. I zachęca osoby zainteresowane comiesięcznymi spotkaniami do kontaktu pod nr tel. 500-243-195.

 

Okolicznościowe spotkania

W Domu Kultury w Dubecznie trzeci rok funkcjonuje klub seniora. Klub korzysta z dotacji w kwocie 3 tys. zł, którą to osoby po 60 roku życia rozdysponowują według własnego uznania. Seniorzy byli uczestnikami kursu udzielania pierwszej pomocy, wyjeżdżali do kin do Włodawy i Chełma oraz do teatru do Lublina, a także byli uczestnikami wycieczki po Lubelszczyźnie. Nie zabrakło spacerów, ognisk, wypraw rowerowych, a nawet traktorowych. Seniorzy mogli także skorzystać z bezpłatnego badania słuchu. Kilka razy w roku organizowane są spotkania okolicznościowe, otwarte dla wszystkich, szczególnie tych osób, które z powodów rodzinnych czy zdrowotnych nie uczestniczą w zajęciach klubu. Spotkania klubu seniora odbywają się we wtorki o 17.00 w Domu Kultury.

W mniejszych miejscowościach część swojego czasu seniorzy spędzają w świetlicach wiejskich, są członkami kół gospodyń wiejskich, zespołów ludowych i stowarzyszeń, angażują się przy parafiach. Ci, którzy pozostają w domach, służą radą i doświadczeniem młodszemu pokoleniu. Są skarbem, z którego warto korzystać.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Żołnierz z powołania


W niedzielę 13 września w Terespolu odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy oraz pomnika generała dywizji Wojska Polskiego Franciszka Krajowskiego.

FOTOGALERIA

Dziękczynienie za zbiory


8 września w sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września odbyły się diecezjalne dożynki i odpust parafialny. Uroczystościom przewodniczył biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski. [fot. ks. M. Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs wiedzy biblijnej
1 września ruszyła rejestracja uczniów do 24 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego terminarz (z powodu pandemii) został zmieniony z wiosennego na jesienny.
więcej »
Hosanna Młodych
W sobotę 19 września - już po raz drugi - odbędzie się Hosanna Młodych - spotkanie włączające się w Hosanna Festival organizowany w Siedlcach w dniach od 18 do 20 września.
więcej »
Jak wygrać z uzależnieniami?
Tegoroczne Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 19 września, po raz pierwszy będzie miało formułę spotkania online. Za to jego program jak zawsze zachęca do udziału.
więcej »
Hosanna Festival
Przed nami XXVII Ogólnopolski Festival Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna. Modlitwa, uwielbienie i dużo dobrej muzyki składają się na program kolejnej festiwalowej edycji.
więcej »
X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej zaprasza do udziału w jubileuszowej - X Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się jak zawsze w pierwszą niedzielę października w sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy.
więcej »
Dzień Dziedzictwa Lokalnego
20 września, o 14.00, na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Rykach rozpocznie się Dzień Dziedzictwa Lokalnego.
więcej »
 

POLECAMY


Papież na ekranie
25 września na ekrany kin trafia film pt. „Wojtyła. Śledztwo”.
więcej »
Prosta modlitwa
Modlitwa nie jest zaklęciem spełniającym prośby. Jest za to wyjątkowym i autentycznym obcowaniem z Bogiem, które wymaga zaufania i bliskości.
więcej »
Zniszczyć świętego
23 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. o. Pio. Jego droga do świętości nie była łatwa.
więcej »
Rekolekcje dla kapłanów
„Trudności w radosnym i twórczym przeżywaniu kapłaństwa” to temat rekolekcji dla księży w Loretto, które odbędą się w dwóch terminach: 12-15 października i 3-6 listopada.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR